Petak, 08.11.2024 | 18:19
IZVOR: avaz.ba

Osvježavajuća limunada s mentom: Zdravi NAPITAK PROTIV GRIPE

Nema ništa bolje od osvježavajuće limunade sa mentom.




Foto: Ilustracija/Pixabay.com 

Ovaj napitak nije samo ukusan, već i izuzetno zdrav, pružajući vam energiju, hidrirajući tijelo i osvježavajući vaša čula. Savršen spoj kiselkaste svježine limuna i mirisne, hladne note mente čini ga savršenim izborom za svaki dan.

Zdravstvene prednosti 

Prije nego uđemo u detalje o samoj pripremi, važno je napomenuti i zdravstvene koristi koje pruža ovaj napitak. Limunada sa mentom nije samo osvježavajuća, već i puna korisnih nutrijenata.

Limun je bogat vitaminom C, koji je ključan za jačanje imunološkog sistema, poboljšanje zdravlja kože i borbu protiv slobodnih radikala. Redovno konzumiranje limunade može doprinositi zdravlju vaše kože i povećanju energije.

Menta nije samo ukusan dodatak, već ima i brojne zdravstvene prednosti. Pomaže u smanjenju stresa i anksioznosti, poboljšava varenje, osvježava dah i može smanjiti glavobolje.

Limunada sa mentom pomaže u čišćenju organizma, jer limun podstiče proizvodnju žuči, dok menta pomaže u detoksikaciji jetre i poboljšanju metabolizma.

Recept 

Priprema ovog napitka je jednostavna, brza i ne zahtijeva puno sastojaka. Možete je prilagoditi svom ukusu dodajući više limuna, šećera ili meda prema želji. 

Sastojci
 
4-5 svježih limuna

1 šaka svježe mente (oko 10-12 listova)

1/4 šolje meda, šećera ili po ukusu

1 litar hladne vode (ili gazirane vode za osvježavajući efekat)

Uputstvo za pripremu

Operite limune, a zatim ih isijecite na polovinu. Iscijedite sok iz limuna u veliku čašu ili posudu. U manjoj posudi ili šolji, stavite listove svježe mente. Koristite štapni mikser ili dlan da lagano izgnječite listove, kako bi otpustili svoj osvježavajući miris i ulja. Ovo je ključ za dobar ukus mente.

U posudi sa limunovim sokom dodajte zgnječenu mentu, šećer ili med (po ukusu) i malo hladne vode. Dobro promiješajte dok se šećer ili med ne rastvore. Ako želite gaziranu limunadu, zamjenite običnu vodu sa gaziranom vodom ili mineralnom vodom.

Sa jednostavnim sastojcima i minimalnim naporom, možete napraviti napitak koji će vas osvježiti, hidrirati i podići vašu energiju. 

KOMENTARI (0)

Ostavi komentar

Ostavite komentar

* Komentari se na portalu objavljuju u realnom vremenu. "Kolektiv.me" se ne može smatrati odgovornim za napisane komentare. Zabranjen je govor mržnje, psovanje, vrijeđanje i klevetanje. Takav sadržaj će biti izbrisan čim bude primijećen, a autori mogu biti prijavljeni nadležnim institucijama.

Šaranović pred poslanicima o Milošu Medenici, Lidiji Mitrović, optužbama na račun Vladimira Novovića

Srijeda, 29.04.2026 | 08:43

Ministar unutrašnjih poslova Danilo Šaranović danas će u Skupštini Crne Gore odgovarati na pitanja poslanika. Početak zasijedanja zakazan je za 13 sati.

U ODT priveden jedan od osumnjičenih za pružanje logistike i pomoć u bjekstvu Miloša Medenice

Srijeda, 29.04.2026 | 10:28

U prostorije podgoričkog Osnovnog državnog tužilaštva (ODT) upravo je priveden jedan od osumnjičenih za pomaganje i pružanje logistike za bjekstvo Miloša Medenice.

UP - Uhapšene dvije osobe zbog sumnje da su omogućili bjekstvo Milošu Medenici

Srijeda, 29.04.2026 | 08:02

Službenici Uprave policije – Odjeljenja bezbjednosti Podgorica su sinoć, po nalogu državnog tužioca u Osnovnom državnom tužilaštvu u Podgorici, lišili slobode dva lica, S.L (36) i N.M (36) iz Podgorice, zbog sumnje da su izvršili krivično djelo omogućavanje bjekstva licu lišenom slobode, a što se odnosi na omogućavanje bjekstva osuđenom licu Milošu Medenici, saopšteno je iz Uprave policij (UP).

Idrizović: Crnogorski pomorci u dobrom psihofizičkom stanju, ali situacija ostaje neizvjesna

Srijeda, 29.04.2026 | 08:35

Crnogorski pomorci koji se nalaze na brodu zadržanom od strane iranskih snaga trenutno su u dobrom psihofizičkom stanju i nema neposrednih bezbjednosnih prijetnji, saopštio je u Bojama jutra na Televiziji Vijesti Goran Idrizović iz Ministarstva pomorstva.

Adidas ulaže 100 miliona eura u Bundesligu

Utorak, 28.04.2026 | 20:27

Adidas će uložiti 100 miliona eura u Bundesligu i Cvajtu, dva najviša ranga njemačkog fudbala.

Insajderi govore: U Realu nisu zadovoljni Mbapeom

Srijeda, 29.04.2026 | 20:06

Kilijan Mbape je za dvije sezone u Real Madridu potvrdio da je jedan od najboljih fudbalera na svijetu, ali u tom periodu “kraljevski klub” nema trofeje, što je otvorilo brojna pitanja.  

Podignuta optužnica zbog napada na kuću Zdravka Čolića: Jedan osumnjičeni pušten na slobodu

Srijeda, 29.04.2026 | 19:56

Više javno tužilaštvo u Beogradu podiglo je optužnicu protiv dvojice okrivljenih zbog sumnje da su bacili bombu na kuću Zdravka Čolića u Beogradu.

Šaranović: U biračkom spisku 543 hiljade ljudi, po popisu 494 hiljade punoljetnih

Srijeda, 29.04.2026 | 17:22

Ministar unutrašnjih poslova Danilo Šaranović odgovarajući na pitanja poslanika kazao je da je u biračkom spisku 543 hiljade ljudi, a po popisu 494 hiljade punoljetnih, a to je, kako je dodao, ogromna razlika.

ODT: Zadržavanje do 72 sata osumnjičenom za napad na medicinskog tehničara bjelopoljske bolnice

Srijeda, 29.04.2026 | 17:05

Osnovno državno tužilaštvo (ODT) u Bijelom Polju odredilo je zadržavanje do 72 sata O.B, osumnjičenom za napad na medicinskog tehničara bjelopoljske Opšte bolnice.

Fifa: Razmatra se pravilo da timovi na terenu moraju imati jednog mladog domaćeg igrača

Srijeda, 29.04.2026 | 19:08

Međunarodna fudbalska federacija (Fifa) otvorila je razgovore o mogućem uvođenju pravila kojim bi svi profesionalni timovi morali da tokom utakmice na terenu imaju barem jednog mladog domaćeg igrača.

Kentera: Crna Gora ni dvije decenije od obnove nezavisnosti nema jake institucije

Srijeda, 29.04.2026 | 16:21

Predsjednik Atlantskog saveza Savo Kentera ocijenio je da Crna Gora, ni dvadeset godina nakon obnove nezavisnosti, nije izgradila dovoljno snažne institucije koje bi garantovale stabilnost države bez obzira na političke promjene.  

Milović: Vlada ponovo zavukla ruku u džepove građana, akcize rastu, podrška nestaje

Srijeda, 29.04.2026 | 16:05

Vlada je još jednom zavukla ruku u džepove građana, umjesto stvarne podrške i najavljenog smanjenja akciza, dobili smo novo "korigovanje" koje u praksi znači skuplje gorivo i dodatni udar na kućni budžet, kazao je poslanik DPS-a Nikola Milović.

Turković: Dizel gorivo u Crnoj Gori jeftinije nego u Srbiji, Sloveniji, Hrvatskoj, Albaniji i BiH

Srijeda, 29.04.2026 | 15:57

Državni sekretar u Ministarstvu finansija Tarik Turković, objavio je trenutne cijene dizela u regionu.

Gorčević: Politika životne sredine odgovornost koja nadilazi generacije

Srijeda, 29.04.2026 | 15:54

Politika zaštite životne sredine je odgovornost koja nadilazi generacije, kazala je danas ministarka evropskih poslova Maida Gorčević.

Konatar: Vlada nastavlja sa politikom iznevjerenih obećanja

Srijeda, 29.04.2026 | 15:45

Odnos Vlade Crne Gore prema zaposlenima, sindikatima, kao i prema penzionerima je neozbiljan i neprihvatljiv, jer time nastavljaju sa ponižavanjem građana, kazao je poslanik Građanskog pokreta URA Miloš Konatar.