Petak, 08.11.2024 | 20:09
IZVOR: kolektiv.me

Vujović: Sedmica crnogorske kulture u Albaniji INSPIRACIJA za buduće projekte i PODRŠKA prijateljstvu naših naroda

Sedmica kulture Crne Gore u Albaniji simbol je zajedničkog puta dvije države, podrška prijateljstvu naroda i dodatna inspiraciju za mlade generacije koje će, kroz kulturu i toleranciju, biti graditelji još čvršće povezanih društava.




Foto: Ministarstvo kulture i medija

Ministarka kulture i medija Tamara Vujović govorila je na svečanosti povodom otvaranja Sedmice kulture Crne Gore u Republici Albaniji, koju je organizovala Ambasada Crne Gore. 

Vujović je istakla da Sedmica crnogorske kulture u Albaniji nije samo proslava kulturnih veza, već istinitost tradicije koja nas podsjeća na univerzalne vrijednosti kojima težimo. 

"Crnu Goru i Albaniju vežu vjekovi zajedničke istorije, geografskih blizina, Jadransko more i neraskidivih veza među našim narodima. Naša saradnja nadilazi formalne granice i raste iz korijena prijateljstva, razumijevanja i poštovanja. Danas smo ovdje kako bismo tu vezu još više produbili kroz našu kulturu", jasna je Vujović. 

Kulturna saradnja, baš kao i sve što proizilazi iz bliskih odnosa Albanije i Crne Gore, temelji se, kako je rekla, na otvorenosti i međusobnom razumijevanju.

"Danas, dok slavimo kulturu Crne Gore u Albaniji, nadam se da će ovaj događaj ojačati naše međusobno razumijevanje i donijeti dodatnu inspiraciju za buduće generacije, koje će kroz kulturu i toleranciju biti graditelji još čvršće povezanih društava. Ministarstvo kulture i medija je izabralo zanimljive programe koji daju uvid u savremeno stvaralaštvo i prezentuju dio pomorske baštine Crne Gore. Posjeta Nacionalnom centru za knjigu i citanje Albanije posluziće nam kao inspiracija za osnivanje ustanove ovog tipa u Crnoj Gori. Neka ovaj događaj bude simbol našeg zajedničkog puta, inspiracija za buduće projekte i podrška prijateljstvu naših naroda", kazala je Vujović.

Prisutnima je zahvalila na prisustvu i pozvala ih da zajedno prošetaju kroz bogatstvo crnogorske kulture u Tirani. 

Na ceremoniji je govorila je i Anisa Polo, generalna direktorka za politiku kulture i razvoja i Anja Marković, kustoskinja Muzeja savremene umjetnosti, koja je najavila izložbu Muzeja Homo ex Machina. Izložba koja prikazuje radove sedam renomiranih umjetnika iz Crne Gore dio je programa Sedmice kulture i biće predstavljena u Tirani do 9.novembra. 

Svečanosti su prisustvovali predstavnici Crnogorske dijaspore, diplomatskog kora, javnog i kulturnog života.

KOMENTARI (0)

Ostavi komentar

Ostavite komentar

* Komentari se na portalu objavljuju u realnom vremenu. "Kolektiv.me" se ne može smatrati odgovornim za napisane komentare. Zabranjen je govor mržnje, psovanje, vrijeđanje i klevetanje. Takav sadržaj će biti izbrisan čim bude primijećen, a autori mogu biti prijavljeni nadležnim institucijama.

OSTALE VIJESTI

U KIC-u X LiTeritorija, Who See & Random, Falling Walls Lab…

Četvrtak, 28.05.2026 | 10:51

Kulturno-informativni centar „Budo Tomović” i tokom juna biće usmjeren na afirmaciju umjetnosti i kulture kroz bogat i raznovrstan program.

Festival pozorišta za djecu u Danilovgradu: "Tesla", ulični teatar i radionice obilježili treći dan

Četvrtak, 28.05.2026 | 09:32

Treći dan Festivala pozorišta za djecu u Danilovgradu protekao je u znaku raznovrsnog programa za djecu i mlade koji je izveden na nekoliko lokacija. Najmlađa publika je juče imala priliku da pogleda dvije pozorišne predstave, isprati nove nastupe uličnog teatra, kao i da učestvuje u čitalačkoj radionici na otvorenom.

Tribina posvećena knjazu Danilu: Vladar sa kojim je Crna Gora zakoračila ka modernoj državi

Srijeda, 27.05.2026 | 11:40

Dvjestota godišnjica rođenja knjaza Danila Petrovića Njegoša u Matici crnogorskoj obilježena je tribinom na kojoj je lik i djelo državnika, koji je razumio da sloboda nije dovoljna bez institucija, zakona i međunarodnog priznanja, osvijetljeno kroz više aspekata.

Preminuo Soni Rolins, jedan od najboljih saksofonista svih vremena

Utorak, 26.05.2026 | 10:34

Soni Rolins, jedan od najznačajnijih i najboljih džez saksofonista svih vremena, preminuo je u 95. godini.

Nikšić je jedan od novih UNESCO kreativnih gradova u oblasti muzike

Ponedjeljak, 25.05.2026 | 14:00

Nikšić je na 13. Svjetskom urbanom forumu (WUF13) u Bakuu predstavljen kao jedan od novih UNESCO kreativnih gradova u oblasti muzike – javljaju iz Kancelarije Nikšić 2030 EPK.

"Obaveza države da do kraja ispita moguću umiješanost Đukanovića u šverc cigareta"

Nedjelja, 31.05.2026 | 08:24

Ukoliko već postoje međunarodni dokazi, svjedočenja i dokumentacija vezana za moguću umiješanost bivšeg predsjednika i premijera Mila Đukanovića u šverc cigareta, onda je obaveza naše države da sve to konačno ispita do kraja, smatraju sagovornici Portala RTCG. Oni ocjenjuju da je očigledno da kraci "švercerske družine" još sežu duboko u naš pravosudni sistem koji vapi za vetingom. Iz DPS nijesu odgovorili na naša pitanja povodom nedavne izjave šefa države Jakova Milatovića o zanimanju neimenovanog predsjednika neimenovane države za istragu navodne Đukanovićeve upletenosti u šverc cigareta.

MJU uvodi nova pravila: Skupštine više neće moći da budu blokirane

Nedjelja, 31.05.2026 | 08:30

 Višemjesečne blokade rada opštinskih skupština, koje su obilježile funkcionisanje pojedinih lokalnih samouprava, mogle bi postati prošlost usvajanjem novog Zakona o lokalnoj samoupravi. U Ministarstvu javne uprave uvjereni su da će uvođenje deblokirajućih mehanizama obezbijediti kontinuiran i nesmetan rad lokalnih parlamenata. Dok dio opština pozdravlja predložena rješenja, drugi upozoravaju da bi ona mogla narušiti njihovu autonomiju. U međuvremenu, Zajednica opština najavljuje amandmansko djelovanje kako bi dodatno unaprijedila zakonski tekst i otklonila nedoumice koje prate predložena rješenja.  

Haos u Albaniji zbog Kušnerovog rizorta: Aktivisti upozoravaju na uništavanje obale

Nedjelja, 31.05.2026 | 10:50

Srpski aktivista Đorđe Miketić podijelio je na društvenim mrežama snimke i fotografije protesta u Albaniji, navodeći da je tokom okupljanja došlo do intervencije policije te da su pojedini demonstranti privedeni.

Mugoša: Sjutra kreće postupak za imenovanje tri člana Fiskalnog savjeta

Nedjelja, 31.05.2026 | 08:52

Predsjednik Odbora za ekonomiju Skupštine Crne Gore Boris Mugoša najavio je pokretanje postupka za imenovanje tri člana Fiskalnog savjeta na prvoj narednoj sjednici Odbora koja je zakazana za ponedjeljak.

Baltić: Od početka godine sankcionisano oko 400 motociklista zbog nekorišćenja zaštitne opreme

Nedjelja, 31.05.2026 | 09:10

Pomoćnik komandira Saobraćajne policije Odjeljenja bezbjednosti Podgorica, Dalibor Baltić, kazao je za Portal TV Podgorica da su najčešći uzroci saobraćajnih nezgoda u kojima učestvuju motociklisti neprilagođena brzina kretanja, vožnja pod dejstvom alkohola i psihoaktivnih supstanci, kao i preticanje na mjestima gdje to nije dozvoljeno, kao i da je zbog nekorišćenja zaštitne opreme sankcionisano oko 400 vozača.

Umjesto planski, ministarstva zapošljavaju po slobodnoj procjeni

Nedjelja, 31.05.2026 | 15:25

Čak 15 ministarstava izbjegava da usvoji kadrovski plan kako bi mogli da proizvoljno zapošljavaju novi kadar, a posebno je zanimljiv slučaj Ministarstva unutrašnjih poslova (MUP) koje je najveće, a već šest godina funkcioniše bez ovog plana iako uredno masovno zapošljava nove ljude, piše portal Raskrinkavanje.me.

Radonjić: Zaštita životinja je pitanje humanosti, odgovornosti i evropske budućnosti

Nedjelja, 31.05.2026 | 15:13

Zaštita životinja je pitanje humanosti, odgovornosti i evropske budućnosti, poručila je odbornica Pokreta narodnog povjerenja (PNP) u Skupštini opštine Danilovgrad i članica Glavnog odbora PNP Jelena Radonjić.

Šaranović – Kiz: Nastavak snažne podrške SAD reformi i modernizaciji bezbjednosnog sektora

Nedjelja, 31.05.2026 | 15:40

Ministar unutrašnjih poslova Danilo Šaranović sastao se sa novoimenovanim otpravnikom poslova, ad interim, Ambasade Sjedinjenih Američkih Država u Crnoj Gori Majklom Kizom, a u fokusu razgovora bila je podrška Sjedinjenih Američkih Država reformskim procesima u oblasti bezbjednosti i jačanju ukupnih institucionalnih kapaciteta, saopšteno je iz Ministarstva unutrašnjih poslova (MUP).

Radulović: Hibridni funkcioneri bez znanja i integriteta

Nedjelja, 31.05.2026 | 18:35

U posljednje vrijeme u javnom govoru sve češće se koriste pojmovi poput „hibridnog djelovanja“, „hibridnih prijetnji“ i „hibridnog rata“. Iako je riječ o legitimnim terminima, prvenstveno iz oblasti bezbjednosnih i vojnih studija, njihova sve šira i često neprecizna upotreba otvara pitanje da li se ponekad koriste kao zamjena za jasne pravne i institucionalne kategorije.

Lulgjuraj: Slučajevima femicida moguće je stati na put samo obuhvatnim suštinskim reformama

Nedjelja, 31.05.2026 | 15:20

Slučajevima femicida moguće je stati na put samo obuhvatnim suštinskim reformama, poručila je predstavnica Savjeta žena Stranke evropskog progresa (SEP) Rozalina Lulgjuraj.  

Dvije decenije obnove crnogorske nezavisnosti: Između državotvornog uspjeha, nedovršene demokratizacije i evropske završnice

Nedjelja, 31.05.2026 | 15:10

Dvadeset godina nakon obnove nezavisnosti, Crna Gora je ostvarila značajne državne, bezbjednosne i spoljnopolitičke uspjehe, ali nije do kraja izgradila funkcionalne institucije, vladavinu prava i demokratsku političku kulturu. Zato evropske integracije ne smiju biti svedene na tehničko zatvaranje pregovaračkih poglavlja, već moraju biti proces dubinske transformacije države i društva, jedan je od zaključaka analize „Dvije decenije obnove crnogorske nezavisnosti – između državotvornog uspjeha, nedovršene demokratizacije i evropske završnice“, koju je objavila njemačka fondacija Hejnrih Bel (HBS).

Vremenska prognoza - PONEDJELJAK u znaku ovih temperatura

Nedjelja, 31.05.2026 | 21:50

Pročitajte vremensku prognozu za sjutra.

Novo ispitivanje pokazalo ohrabrujući rezultat: Vakcina uklonila tumore kod 15 pacijenata

Nedjelja, 31.05.2026 | 20:30

Međunarodno ispitivanje u 11 zemalja pokazalo je da je vakcina pod imenom Amivantamab dala snažan odgovor kod pacijenata s uznapredovalim rakom koji nije reagovao na ranije tretmane, piše Guardian.

Iranci posijali Ormuz pametnim pomorskim minama: Snimljena mina koja prepoznaje tip broda po zvuku i bira metu

Nedjelja, 31.05.2026 | 19:10

Na Mreži X objavljen je video na kojem iranska pomorska mina Maham-3 povremeno izviruje iznad površine vode, čime je dodatno potvrđeno miniranje pomorskih pravaca u Hormuškom moreuzu.

Fudbal kakav je nekad bio: Bohemijans pravi tim isključivo od svojih navijača

Nedjelja, 31.05.2026 | 18:00

Bohemijans iz Praga odlučio je da napravi potez koji zvuči kao podsjetnik na fudbal prije nego što ga je preuzela modernizacija, na koju se sve češće mrštimo.