Subota, 09.11.2024 | 09:31
IZVOR: Pobjeda

Građani će plaćati TRI CENTA po litru goriva do formiranja rezervi 2029. godine

Skupštinski odbor za ekonomiju, finansije i budžet predložiće Skupštini da usvoji Prijedlog zakona o sigurnosti snabdijevanja naftnim derivatima kojim bi, prema riječima ministra rudarstva, nafte i gasa Admira Šahmanovića, trebalo da se stvori pravni osnov za podršku Evropske komisije od 7,5 miliona eura za prevazilaženje energetske krize.




Foto: Ilustracija, Pixabay

Od toga je 1,5 miliona predviđeno za adaptaciju rezervoara na terminalu u Baru, a ostalo za nabavku prvog dijela obaveznih rezervi naftnih derivata. Šahmanović je kazao da će se formiranje rezervi finansirati iz naknade od tri centa koju će građani plaćati u okviru cijene po litru bezolovnog benzina, eurodizela i tečnog naftnog gasa, do konačnog formiranja rezervi koje očekuju zaključno sa 2029. godinom.

“Uvođenjem naknada očekujemo priliv u budžet na godišnjem nivou od oko 12 miliona eura. Ta sredstva trošiće se namjenski za potrebe formiranja i održavanja obaveznih rezervi, dok će prihod po osnovu PDV-a biti veći za 2,7 miliona eura godišnje. Dvije trećine naknade pripadaće Upravi za ugljovodnike, a jedna trećina uvoznicima, koji imaju rok od sedam mjeseci da ispune obavezu formiranja rezervi, pri čemu im se priznaju troškovi finansiranja i premija rizika i trošak skladištenja”, kazao je Šahmanović.

Dodao je da će se ovim zakonom povećati sigurnost snabdijevanja, te da će Crna Gora nakon ulaska u EU, moći računati na eventualnu pomoć ostalih članica, ukoliko domaće rezerve u nekom trenutku ne budu dovoljne.

“Povećaće se transparentnost tržišta naftnih derivata, jer će se pojačanim izvještavanjem bolje pratiti protok roba, a time i naplata prihoda državnog budžeta. Stvoriće se i preduslovi da Crna Gora postane atraktivna lokacija za potrebe regionalnog skladištenja obaveznih rezervi naftnih derivata”, ocijenio je Šahmanović.

Pojasnio je da će od propisane minimalne količine rezervi, koja će biti na nivou potrebnih za 90 dana, trećina biti u gotovom proizvodu uskladištenom u Crnoj Gori, dok će dvije trećine biti u tiketima odnosno uvjerenim ugovorima o pravu moguće kupovine derivata, s pravom da se povuku u bilo kom trenutku.

“Obavezne rezerve formiraće Uprava za ugljovodonike i uvoznici naftnih derivata, kojima je omogućeno da sami odaberu formu u kojoj će čuvati rezerve uz mogućnost da svoju obavezu u potpunosti transferišu na treće lice ili na Upravu, ukoliko uvoze manje od 15.000 tona bezolovnog goriva ili gasnih ulja”, kazao je Šahmanović dodajući da će se time otkloniti diskriminacija onih koji nemaju dovoljno sopstvenih ili iznajmljenih skladišta na teritoriji države.

Šahmanović je, odgovarajući Dejanu Đuroviću (NSD) ukazao da Crna Gora trenutno nije spremna za formiranje rezervi, ali da je ovaj zakon prvi korak. Sljedeća aktivnost je, kako je naveo, rekonstrukcija terminala u Baru kako bi se stvorili fizički kapaciteti za skladištenje, za što je pripremljen tender, a razmotriće i kakve su mogućnosti sa rezervoarima u Lipcima i Bijelom Polju.

Na pitanje predsjednika Odbora Borisa Mugoše (SD) u vezi sa ranijim navodima Udruženja naftnih kompanija da je zakon diskriminatoran, Šahmanović je kazao da su uvažili sve zahtjeve kompanija koje uvoze ispod 15.000 tona godišnje.

“Njihova jedina obaveza je da ubiraju prihod i transferišu Upravi koja će u njihovo ime da lageruje neophodne količine rezervi”, kazao je Šahmanović.

Direktorica Direktorata za naftu i gas Zorana Sekulić je kazala da su u radnoj grupi za ovaj zakon bila četiri člana iz Udruženja naftnih kompanija te da su usvojili njihove sugestije osim one koja se odnosila na to da se svim kompanijama omogući formiranje rezervi, jer je to administrativno nemoguće sa trenutnim kapacitetima Uprave i Ministarstva.

“To bi značilo da sve kompanije imaju jako male rezerve koje treba da formiraju, a da ni oni ni njihove matične firme nemaju sopstvena skladišta”, kazala je Sekulić dodajući da ovo nije komercijalna djelatnost, niti postoji mogućnost zarade i jačanja konkurentnosti, već je jedini cilj da imamo sigurnost, da se zna gdje su rezerve koje se mogu lako povući i plasirati na tržište ako zatreba.

Dodala je da u Crnoj Gori imamo izražen oligopol, jer četiri kompanije pokrivaju do 97 odsto tržišta, te da monopol postoji jedino u dijelu uvoza naftnih derivata morskim putem.

“Smatramo da je predloženo rješenje jedino moguće i jedino sprovodivo”, zaključila je Sekulić.

KOMENTARI (1)

Ostavi komentar

Ostavite komentar

* Komentari se na portalu objavljuju u realnom vremenu. "Kolektiv.me" se ne može smatrati odgovornim za napisane komentare. Zabranjen je govor mržnje, psovanje, vrijeđanje i klevetanje. Takav sadržaj će biti izbrisan čim bude primijećen, a autori mogu biti prijavljeni nadležnim institucijama.
Ceto
09.11.2024 13:16

Ovo je pakao sto rade,sto ce mi plata 700e kad me odrase,vrati one druge lopove na vlast dje sam imao 400e platu al zivio normalno....

6 0

Mujović i Perić prijavili imovinu: Gradonačelnik ima akcije u pet kompanija, predsjednik Skupštine garsonjeru

Nedjelja, 09.08.2026 | 08:05

Gradonačelnik Podgorice Saša Mujović i predsjednik Skupštine Glavnog grada Srđan Perić prijavili su Agenciji za sprečavanje korupcije (ASK) prihode, imovinu i imovinu članova svojih porodica. Mujović je, između ostalog, prijavio četvrtinu stana u Podgorici, akcije u pet kompanija i ušteđevinu od 9.000 eura, dok je Perić prijavio garsonjeru od 29 kvadrata, 4.900 eura gotovine koje je uplatio na račun i 2.100 eura na tekućem računu.

Crna Gora danas igra istorijsko finale Svjetskog prvenstva; “Nismo došli do ovdje da bi se zadovoljili srebrom”

Nedjelja, 09.08.2026 | 09:23

Mlada rukometna reprezentacija Crne Gore (do 18 godina) danas igra finale Svjetskog prvenstva, a protvnik je Španija, koja je prošle godine u meču za bronzanu medalju na Evropskom prvenstvu savladana.09.08.2026

Prirodni priraštaj u prvih pet mjeseci pozitivan u Crnoj Gori, ali ne u svim opštinama

Nedjelja, 09.08.2026 | 08:28

Podaci Uprave za statistiku MONSTAT pokazuju da je u periodu januar–maj 2026. u Crnoj Gori rođeno 2.779 djece, dok su preminule 2.663 osobe. U istom periodu sklopljeno je 1.006, a razvedeno 175 brakova.

Đoković oduševio publiku: Zapjevao na koncertu Vlade Georgieva, pa zaplesao (VIDEO)

Nedjelja, 09.08.2026 | 09:46

Novak Đoković nalazi se u Herceg Novom gdje se tradiconalno odmara i sprema za izazove na teniskim terenima.

Ruskinja peti put u karijeri savladala prvu teniserku svijeta

Nedjelja, 09.08.2026 | 08:14

Ekaterina Aleksandrova priredila je jedno od najvećih iznenađenja turnira u Torontu, pošto je u osmini finala savladala prvu teniserku svijeta Arinu Sabalenku rezultatom 7:6 (3), 4:6, 6:4.

Igoru Marojeviću „Brskovski groš“ za roman „Majko, pusti me da idem“

Nedjelja, 09.08.2026 | 15:34

VI Međunarodni književni festival „Slova slovenska“ u Mojkovcu okupio značajna imena književnosti i umjetnosti - svoje veče imao jedan od najvećih živih slovačkih pisaca Milan Richter, promovisana knjiga Dada Topića „Za koji život treba da se rodim” - 60 pjesama za 60 godina karijere, a nagrade za životno djelo uručene Topiću i Sheyli Bonnick

Bor pao na kupače na plaži u Hrvatskoj: Povrijeđeno dvoje odraslih i dvoje djece

Nedjelja, 09.08.2026 | 15:23

Na plaži Balustrada u Crikvenici danas (9. avgusta) srušilo se stablo i povrijedilo dvije odrasle osobe i dvoje djece. Prema informacijama nadležnih službi, svi su van životne opasnosti i prevezeni su u KBC Rijeka.

Voda u Čanju nije za piće: Analize pokazale odstupanje od propisanih parametara

Nedjelja, 09.08.2026 | 15:13

Voda iz distributivnog sistema u Čanju trenutno nije preporučljiva za piće, nakon što su rezultati fizičko-hemijskih analiza pokazali odstupanje od parametara propisanih važećim pravilnikom o zdravstvenoj ispravnosti vode za ljudsku upotrebu.

Tihi „rat“: Pjesme Tejlor Svift uklonjene iz objava Bijele kuće i Trampove kampanje

Nedjelja, 09.08.2026 | 15:01

Neke pjesme Tejlor Svift uklonjene su iz videozapisa koje su na društvenim mrežama objavili kampanja predsjednika Donalda Trampa i Bijela kuća, nakon što su tokom protekle sedmice u svojim objavama koristili dvije pjesme američke superzvijezde

Dženifer Aniston o decenijskoj borbi za potomstvo: „Sve te godine i godine spekulacija“

Nedjelja, 09.08.2026 | 14:47

Dženifer Aniston je u nedavnom intervjuu otkrila da je vodila dvadesetogodišnju boru za potomstvo.

Rožajac kažnjen 2.000 eura – vozio pijan, bez registracije i dozvole, te izazvao nezgodu

Nedjelja, 09.08.2026 | 14:26

Rožajac E. K.(41) kažnjen je jedinstvenom novčanom kaznom u iznosu od 2.000 eura jer je upravljao neregistrovanim vozilom bez važeće dozvole i pod dejstvom alkohola te izazvao saobraćajnu nezgodu na putu Ulcinj-Ada, pišu Vijesti.

Mugoša inicirao skupštinsko saslušanje: Ne smiju da ispaštaju osobe sa invaliditetom koje žele da rade

Nedjelja, 09.08.2026 | 14:21

Poslanik Evropskog saveza Boris Mugoša saopštio je da godinama priča o bankrotu Fonda za profesionalnu rehabilitaciju i zapošljavanje lica sa invaliditetom (OSI) ali da nema reakcije nadležnih, te da se stalno obećavaju reforme a polovinom godine već potroše budžetska sredstva planirana za cijelu godinu. S tim u vezi, Mugoša je opet inicirao skupštinsko saslušanje resornog ministra i direktora ZZZCG, koje je na nadležnom odboru prihvaćeno i koje bi trebalo da se održi u septembru.

Ceca o unuku Ilijanu i Anastasiji: „Odlično se snašla kao majka“

Nedjelja, 09.08.2026 | 14:06

Ceca svaki slobodan trenutak koristi za boravak u Sevilji kako bi bila u društvu najmlađeg, četvrtog unuka Ilijana.

Bar: Požar na trafostanici u Utjehi, cijelo naselje bez struje

Nedjelja, 09.08.2026 | 13:36

Trafostanica u Barskom naselju Utjeha zapalila se danas oko podneva, pa je to turističko naselje u potpunosti ostalo bez električne energije.

Kolač s limunom i sirom: Recept za kremastu poslasticu koja se topi u ustima

Nedjelja, 09.08.2026 | 13:42

Limun i sir mascaropone savršeni su par.