Nedjelja, 10.11.2024 | 08:02
IZVOR: rtcg.me

Keković: Očekujemo da POSLODAVCI ISPOŠTUJU dogovoreno

Unija slobodnih sindikata već je dobila primjedbe građana nakon početka isplate uvećanih zarada od početka ovog mjeseca.




Foto: Ilustracija/Pixabay.com 

U petak, 1. novembra, počela je isplata zarada uvećanih po programu Evropa sad 2, a u Uniji slobodnih sindikata poajšnjavau da su već dobili brojne primjedbe građana.

One su se, kako je za Radio Crne Gore kazao generalni sekretar Unije, Srđa Keković, u najvećem dijelu odnosile na postojanje dvije minimalne zarade i obračun davanja definisanih zakonom ili kolektivnim ugovorom, a vezana su za minimalnu zaradu.

"Na primjer, naknada koju dobija zapošljeni u slučaju smrti člana uže porodice. Ako tamo piše da on ima pravo na jednokratnu novčanu pomoć od tri minimalne zarade, onda je tumačenje koje ne podržavamo da ovaj koji radi na radnom mjestu sa srednjom spremom ili niže dobiće 1.800 eura, dok će neko ko radi na radnom mjestu sa višom spremom ili visokom dobiti 2.400 eura. Isto je i sa pričom oko zimnice ili nekih drugih davanja", kazao je Keković. 

Ivana Đođić iz Ministarstva rada, zapošljavanja i socijalnog dijaloga odgovara da te obaveze uglavnom definiše kolektivni ugovor i najavljuje njegove izmjene.

"Resorno ministarstvo i Vlada Crne Gore će sasvim sigurno u budućnosti i to u nekom kratkom vremenskom periodu zaista preduzeti sve u jednom dialogu sa socijalnim partnerima kako bi pronašli adekvatnu mjeru koja će zadovoljavati sve uključene aktere", rekla je Đođić.

Zaposleni smatraju i da bi naknada za minuli rad trebalo da bude obračunata na nove iznose minimalne zarade, a iz ministarstva kažu da se trenutno zakonsko rješenje mora primjenjivati.

I žena koja je na porodiljskom odsustvu žalila se sindikatu da je dobila istu zaradu kao i prethodni mjesec.

Đođić kaže da je situacija jasna. 

"Ukoliko se vaše pitanje odnosi da li je neka žena koja je na porodiljskom odsustvu primala dosad 450 eura, u budućnosti ukoliko je obavljala, na primjer, poslove sa srednjom stručnom spremom ide na 600 eura, a sa visokom stručnom spremom na 800 eura. Dakle, to je neki minimalni iznos koji se mora isplatiti", saopštila je Đođić.

Sagorvornici za adio Crne Gore napominju da je isplata zarada uvećenih po programu Evropa sad 2 počela najvećim dijelom u javnom sektoru, a da tek predstoji u realnom.

Keković očekuje da poslodavci ispoštuju dogovoreno.

"Kod prvog povećanja minimalne zarade na 450 eura, bila je priča da će poslodavci pokušati da dio keša nakon isplate te minimalne zarade traže od zaposlenoga. To je prijetnja koja i sada postoji", kaže Keković.

Po programu Evropa sad 2, najviše su uvećene minimalne zarade i to za srednjoškolce 150 eura, za visokoškolce 350 eura. Ostalima je zarada uvećena oko 5%. Kako svaki obračun ima svoje specifičnosti, iz sindikata pozivaju zaposlene da im se obrate, ali i iz ministarstva napominju da je inspekcija rada sada u njihovoj nadležnosti i da im je na raspolaganju.

KOMENTARI (2)

Ostavi komentar

Ostavite komentar

* Komentari se na portalu objavljuju u realnom vremenu. "Kolektiv.me" se ne može smatrati odgovornim za napisane komentare. Zabranjen je govor mržnje, psovanje, vrijeđanje i klevetanje. Takav sadržaj će biti izbrisan čim bude primijećen, a autori mogu biti prijavljeni nadležnim institucijama.
Rajko kekovicu
10.11.2024 18:04

Eh kekovocu koji program Evropa dva...koliko radnika vam se pojavilo na zavodu sa otkazima.ovim programom...koliko radnika ima smanjenu satnicu platu 290 e...nipola od 600...nećete da vidite te ljude.ako se žale ostaše i bez toga...preživi sa 300 e ...da nije tužno bilo bi žalosno.. nećete vi zalutati

1 0
Rajko kekovicu
10.11.2024 18:08

Pogledaj sta rade privatnici na sjever od radnika 7 god..na radnom mjestu nema rešenja.. navodno ne ispunjavaju se uslovi po konkursu.a niko drugi se ne javlja na konkurs....ovo je bruka šta se traži...oči imate a nemate il nećete da vidite

1 0

OSTALE VIJESTI

Nove cijene od utorka: Benzin skuplji pet centi, dizel jeftiniji tri

Subota, 25.04.2026 | 13:30

Cijene benzina biće skuplje od utorka četiri do pet centi, dok će eurodizel pojeftiniti tri centa, potvrđeno je "Danu" iz Udruženja naftnih kompanija Crne Gore (UNKCG).

Lakić: Predsjednik ili premijer da zabrane uvoz mlijeka dok se problem ne riješi

Subota, 25.04.2026 | 11:34

U prostorijama Ministarstva poljoprivrede, šumarstva i vodoprivrede, juče je održan sastanak farmera, otkupljivača mlijeka i predstavnika tog resora.

Vlada obećava brži povrat PDV-a, prevoznici i dalje skeptični

Petak, 24.04.2026 | 21:32

Udruženje prevoznika će ubuduće dobiti povrat PDV-a u zakonskom roku od 60 dana, obećalo Ministarstvo finansija. Zadržavanje na graničnim prelazima biće kraće i kontrole ažurnije, saopštili su predstavnici Uprave carine i Ministarstva poljoprivrede u emisiji Okvir Televizije Crne Gore. Ipak, prevoznici su nepovjerljivi te će odluku o daljem djelovanju donijeti na svojim organima.     

Milatović: Kratošija je simbol trajanja, identiteta i razvoja

Petak, 24.04.2026 | 18:57

Povodom Međunarodnog dana kratošije, predsjednik Crne Gore Jakov Milatović uputio je video poruku učesnicima manifestacije koju je organizovao Evropski red vinskih vitezova – Legatura Crna Gora, ističući značaj očuvanja kratošije kao najstarije autohtone crnogorske sorte vinove loze i njenog važnog mjesta u nacionalnom identitetu i vinskoj tradiciji Crne Gore.  

Poreska uprava produžila rok za finansijske iskaze i prijave poreza na dobit do 30. aprila

Petak, 24.04.2026 | 16:45

Poreska uprava, na inicijativu strukovnih udruženja računovođa, donijela je odluku o dodatnom produženju roka za podnošenje finansijskih iskaza i prijava poreza na dobit pravnih lica za 2025. godinu, pa će blagovremeno podnijetim dokumentima biti smatrani oni dostavljeni zaključno sa 30. aprilom 2026. godine.

KCCG će fotografisati ljekare i sestre prilikom ulaska i izlaska iz ambulanti

Subota, 25.04.2026 | 09:10

Sindikat slobodnih radnika KCCG obavijestio je juče zaposlene da je uprava Kliničkog centra Crne Gore (KCCG) izmjenom Odluke o elektronskom evidentiranju uvela mjeru koja podrazumijeva obavezno fotografisanje svakog zaposlenog prilikom ulaska i izlaska iz ustanove, potvrđeno je Portalu RTV Podgorica.

Radulović: Na bulevaru Jaz-Tivat oko 300 radnika i 150 mašina, naredne sedmice biće asfaltirana još jedna dionica

Petak, 24.04.2026 | 19:02

U potpunosti je intenzivirana dinamika radova na rekonstrukciji bulevara od Tivta do Jaza, poručio je ministar pomorstva i koordinator radom Ministarstva saobraćaja Filip Radulović tokom obilaska gradilišta.

Skoro 80 odsto novinarki u regionu doživjelo nasilje

Petak, 24.04.2026 | 19:34

Gotovo četiri od pet novinarki u regionu iskusile su neki oblik rodno zasnovanog nasilja, pokazali su alarmantni rezultati regionalnog istraživanja predstavljeni na međunarodnoj konferenciji „Žene u medijima: Zaustavimo uznemiravanje u radnom okruženju u medijskom sektoru u Sloveniji, Hrvatskoj, Srbiji i Bosni i Hercegovini“. U takvom kontekstu, fondacija Mentorium bila je jedini predstavnik Crne Gore na ovom značajnom skupu, potvrđujući potrebu za snažnijim uključivanjem naše zemlje u regionalne procese zaštite prava žena u medijima.  

Ćalasan: Narodni muzej između tradicije i inovacije, kulturno nasljeđe da bude dostupno svima

Subota, 25.04.2026 | 08:20

Narodni muzej Crne Gore počeo je sa programom obilježavanja 130 godina od osnivanja i 100 godina od obnove rada, a kako ističe direktor Jakša Ćalasan za Portal RTCG, jubilej nije samo prilika za retrospektivu, već i za kritičko promišljanje uloge muzeja danas – šta znači savremenom društvu i kako može biti relevantan novim generacijama.

Milatović: Kratošija je simbol trajanja, identiteta i razvoja

Petak, 24.04.2026 | 18:57

Povodom Međunarodnog dana kratošije, predsjednik Crne Gore Jakov Milatović uputio je video poruku učesnicima manifestacije koju je organizovao Evropski red vinskih vitezova – Legatura Crna Gora, ističući značaj očuvanja kratošije kao najstarije autohtone crnogorske sorte vinove loze i njenog važnog mjesta u nacionalnom identitetu i vinskoj tradiciji Crne Gore.  

Eksplodirala kamionska guma u Pljevljima, muškarac teško povrijeđen i transportovan u KCCG

Subota, 25.04.2026 | 18:25

Nezgoda se dogodila dok je G.J. pumpao gumu na kamionu, kada je iz za sada neutvrđenih razloga došlo do snažne eksplozije. Silina udara nanijela mu je teške tjelesne povrede

Bronza za Andrijanu Šutović

Subota, 25.04.2026 | 18:04

Crnogorska džudistkinja Andrijana Šutović osvojila je bronzu na Evropskom juniorskom kupu u Kaunasu.  

Alonso: Još nisam spreman da završim karijeru u Formuli 1

Subota, 25.04.2026 | 18:17

Vozač Aston Martina i dvostruki svjetski šampion Fernando Alonso rekao je danas da još nije spreman da završi karijeru u Formuli 1 i da se nada da mu ova sezona nije posljednja u tom sportu.

Panda diplomatija ponovo na sceni: Kina šalje novi par pandi u SAD

Subota, 25.04.2026 | 17:53

Kina je u petak objavila da će poslati dvije džinovske pande u zoološki vrt Atlante u SAD, u okviru najnovijih napora Pekinga u oblasti „panda diplomatije“, uprkos tenzijama sa Vašingtonom, manje od mjesec dana prije dugo očekivane posjete američkog predsjednika Donald Trump Pekingu.

Đuranović: Obustava otkupa mlijeka rezultat neodgovornosti Vlade i monopola uvozničkih lobija na tržištu

Subota, 25.04.2026 | 17:39

Član Predsjedništva Građanskog pokreta URA Miodrag Đuranović ocijenio je da je obustava otkupa mlijeka za dio proizvođača rezultat nezainteresovanosti, neozbiljnosti i neodgovornosti Vlade i Ministarstva poljoprivrede i monopola koji uvoznički lobiji imaju na domaćem tržištu.

Osamnaestogodišnjakinja osumnjičena za izazivanje panike i nereda – uputila mejl sa lažnom dojavom o postavljenim eksplozivnim napravama

Subota, 25.04.2026 | 16:59

Službenici Odjeljenja bezbjednosti Budva, u saradnji sa službenicima Grupe za suzbijanje krivičnih djela visokotehnološkog kriminala, rasvijetlili su ovaj slučaj i identifikovali još jedno povezano lice.

I Norveška vlada planira zabranu društvenih mreža za djecu mlađu od 16 godina

Subota, 25.04.2026 | 17:14

Norveška vlada juče je saopštila da će predložiti zabranu korišćenja društvenih mreža za djecu mlađu od 16 godina i da će tehnološke kompanije učiniti odgovornim za provjeru starosti mladih korisnika.

Tramp zaprijetio Velikoj Britaniji uvođenjem visokih carina

Subota, 25.04.2026 | 16:50

Predsjednik Sjedinjenih Američkih Država Donald Tramp zaprijetio je Velikoj Britaniji uvođenjem velikih carina ukoliko britanski premijer Kir Starmer ne ukine porez na digitalne usluge (DST).  

Zašto se mačke skrivaju prilikom dolaska gostiju u vaš dom

Subota, 25.04.2026 | 17:25

Vlasnici mački trebali bi obratiti pažnju na ponašanje svojih ljubimaca u određenim situacijama jer im one pokušavaju prenijeti bitnu poruku.

Džoni Dep i Imelda Mej objavili duet “Haunted” s albuma u čast Šejnu Mekgouanu

Subota, 25.04.2026 | 16:35

Džoni Dep i Imelda Mej ove nedjelje objavili su duet u znak sećanja na Šejna Mekgouana, legendarnog frontmena benda The Pogues.