Nedjelja, 10.11.2024 | 09:52
IZVOR: kolektiv.me

Milatović ODLIKOVAO Vukotić i Spahića Ordenom crnogorske zastave prvog stepena

Predsjednik Crne Gore Jakov Milatović primio je u Rezidenciji na Cetinju pozorišnu rediteljku Anu Vukotić i pisca Ognjena Spahića u susret Njegoševom danu, prazniku crnogorske kulture i tom prilikom ih odlikovao Ordenom crnogorske zastave prvog stepena koji se dodjeljuje za naročite zasluge za Crnu Goru.




Foto: Kabinet Predsjednika Crne Gore

Uručujući im odlikovanja, predsjednik Milatović je istakao da na ovaj način u ime države želi da iskaže poštovanje i zahvalnost za njihov stvaralački rad koji je doprinio razvoju crnogorske kulturne scene.

“Nije slučajno što prvi umjetnici koje odlikujem pripadaju srednjoj generaciji, a ujedno su i najmlađi umjetnici koji su dobili ovo državno priznanje. Ovim želim da jasno ukažem da za afirmaciju i priznanje stvaralaca nije neophodno čekati njihovu duboku starost, naročito ne onda kada se, kao u Aninom i Ognjenovom slučaju, njihovo djelo potvrdilo kao vrijednost“, naveo je Milatović.

On je podsjetio da je nedavno obilježen jubilej dvadeset godina diplomske predstave Ane Vukotić „The Beauty Queen“ koja se i dalje izvodi u Crnogorskom narodnom pozorištu, kao i da je prošlo više od dvadeset godina od objavljivanja Ognjenove prve zbirke kratkih priča i sada već kultnog romana Hansenova djeca.

“U međuvremenu, i Ana i Ognjen stvarali su opus koji nesumnjivo prevazilazi nacionalne okvire i svrstava se u savremeno evropsko stvaralaštvo. Anine predstave su se igrale na scenama širom regiona, odakle se najčešće vraćala kućisa nagradama, a Ognjenov opus čine knjige koje posebno vole zahtjevni čitaoci i koje su prevedene na velike svjetske jezike“, kazao je Milatović.

Predsjednik Crne Gore im je u ime države i svih građana, i u svoje lično ime, čestitao na odlikovanju, uz iskrenu zahvalnost što svojim radom doprinose da crnogorska kultura bude dio evropskog kulturnog korpusa.

Tokom sastanka Milatovića sa laueratima, konstatovano je da je neophodno sistemski raditi na unaprjeđenju stanja u kulturi i poboljšanju položaja umjetnika, naročito imajući u vidu da kultura predstavlja ključni korektiv jednog društva. Uz zahvalnost na odlikovanju, Vukotić i Spahić su iskazali zadovoljstvo konstruktivnim razgovorom o crnogorskoj kulturi, kao i o drugim važnim društvenim temama.

KOMENTARI (0)

Ostavi komentar

Ostavite komentar

* Komentari se na portalu objavljuju u realnom vremenu. "Kolektiv.me" se ne može smatrati odgovornim za napisane komentare. Zabranjen je govor mržnje, psovanje, vrijeđanje i klevetanje. Takav sadržaj će biti izbrisan čim bude primijećen, a autori mogu biti prijavljeni nadležnim institucijama.

OSTALE VIJESTI

Vraneš saslušan zbog srpskih pjesama: “Ovo nije bilo ni za vrijeme DPS-a”

Utorak, 02.06.2026 | 19:43

Predsjednik Opštine Pljevlja Dario Vraneš saopštio je da je saslušan u policiji jer je, uz gusle, pjevao srpske pjesme ispred manastira Sveta trojica u tom gradu na tradicionalnom narodnom sabora povodom hramovne slave.

Milatović razgovarao sa Mađarom o ekonomskoj saradnji i podršci Mađarske Crnoj Gori na evropskom putu

Utorak, 02.06.2026 | 19:31

Predsjednik Crne Gore Jakov Milatović kazao je na mreži X da je imao telefonski razgovor sa premijerom Mađarske, Peterom Mađarom, i to o ekonomskoj saradnji i podršci Mađarske Crnoj Gori na evropskom putu.

Nišić: MOR pohvalio napredak Crne Gore na putu ka EU

Utorak, 02.06.2026 | 18:34

Ministarka rada, zapošljavanja i socijalnog dijaloga Crne Gore i šefica tripartitne delegacije Crne Gore na 114. zasijedanju Međunarodne konferencije rada u Ženevi Naida Nišić sastala se danas sa generalnim direktorom Međunarodne organizacije rada (MOR) Gilbertom F. Houngboom, saopštili su iz Ministarstva rada, zapošljavanja i socijalnog dijaloga  

Milatović pisao Mandiću, Spajiću i poslanicima: Samit u Tivtu najvažniji događaj u modernoj istoriji države

Utorak, 02.06.2026 | 16:06

Predsjednik Crne Gore, Jakov Milatović, uputio je pismo političkim akterima uoči Samita Evropska unija – Zapadni Balkan, koji se održava 5. juna u Tivtu.

Oglasio se Netanjahu nakon sukoba sa Trampom; "Nikad veće poniženje..."

Utorak, 02.06.2026 | 18:22

Izraelski premijer Benjamin Netanjahu suočava se s kritikama zbog američkog pritiska da obustavi napade na Hezbolah, dok sukobi u Libanu eskaliraju uoči izbora u njegovoj zemlji.

Jadran sa maksimalnih 3:0 u seriji odbranio titulu prvaka države

Utorak, 02.06.2026 | 21:44

Vaterpolisti Jadrana još jednom su potvrdili dominaciju na domaćoj sceni, pošto su odbranili titulu prvaka Crne Gore i stigli do 14. šampionskog pehara u klupskoj istoriji.  

Milatović razgovarao sa Mađarom o ekonomskoj saradnji i podršci Mađarske Crnoj Gori na evropskom putu

Utorak, 02.06.2026 | 19:31

Predsjednik Crne Gore Jakov Milatović kazao je na mreži X da je imao telefonski razgovor sa premijerom Mađarske, Peterom Mađarom, i to o ekonomskoj saradnji i podršci Mađarske Crnoj Gori na evropskom putu.

Aman Sveti Stefan dobitnik prestižne “Triple crown” nagrade za 2026.

Utorak, 02.06.2026 | 21:57

Dok se Aman Sveti Stefan sprema da ponovo dočeka goste, odmaralište je počastvovano što je dobilo nagradu “Triple crown” za 2026. koju dodjeljuje časopis Condé Nast Traveller.

Jelena Rozga otkrila tajnu svoje ljepote: Njega kože je najbitnija

Utorak, 02.06.2026 | 20:43

Poznata po svojoj besprekornoj ljepoti, pjevačica Jelena Rozga je sada otkrila tajnu svog mladolikog izgleda. Ona je oduševila mnoge.

Nišić: MOR pohvalio napredak Crne Gore na putu ka EU

Utorak, 02.06.2026 | 18:34

Ministarka rada, zapošljavanja i socijalnog dijaloga Crne Gore i šefica tripartitne delegacije Crne Gore na 114. zasijedanju Međunarodne konferencije rada u Ženevi Naida Nišić sastala se danas sa generalnim direktorom Međunarodne organizacije rada (MOR) Gilbertom F. Houngboom, saopštili su iz Ministarstva rada, zapošljavanja i socijalnog dijaloga  

Zverev sigurno do polufinala Rolan Garosa

Utorak, 02.06.2026 | 20:21

Njemački teniser Aleksander Zverev plasirao se u polufinale Rolan Garosa, nakon što je u tri seta savladao mladog Španca Rafaela Hodara 7:6 (7:3), 6:1, 6:3.

Konate nadomak Reala, postignut usmeni dogovor?

Utorak, 02.06.2026 | 20:10

Francuski reprezentativac Ibrahima Konate nalazi se na korak od prelaska u Real Madrid, prenose evropski mediji, navodeći da je štoper Liverpula postigao usmeni dogovor sa španskim velikanom.   

Cetinje: Zadržan osumnjičeni za nasilje nad suprugom pred maloljetnom djecom

Utorak, 02.06.2026 | 17:00

Osnovno državno tužilaštvo na Cetinju odredilo je zadržavanje K.S. zbog sumnje da je 1. juna fizički napao svoju suprugu, koja je tom prilikom zadobila tjelesne povrede. Nasilje se, kako se sumnja, dogodilo u prisustvu maloljetne djece, a osumnjičeni je i ranije pravosnažno osuđivan za isto krivično djelo.  

Kritike ne prestaju, ali u Ferrariju tvrde da kupci već uplaćuju novac za Luce

Utorak, 02.06.2026 | 21:22

Ferrari čvrsto stoji iza svog prvog električnog modela i vjeruje da je dovoljno poseban da nosi prepoznatljivi amblem marke.

Nova Služba zaštite i spašavanja u Tuzima dobila opremu i specijalizovano vozilo

Utorak, 02.06.2026 | 21:10

Direktorat za zaštitu i spašavanje donirao je novoformiranoj Službi zaštite i spašavanja Tuzi kompletnu ličnu zaštitnu opremu, materijalno-tehnička sredstva i vozilo za tehničke intervencije. Time su unaprijeđeni kapaciteti službe koja broji 12 vatrogasaca-spasilaca i koja će doprinijeti većoj bezbjednosti građana, ali i rasterećenju Službe zaštite i spašavanja Podgorica.