Nedjelja, 10.11.2024 | 12:45
IZVOR: n1.hrvatska.hr

Ako upišete OVIH ŠEST RIJEČI u pretraživač, postoji velika šansa da će vas HAKOVATI

Pretraživanje interneta sa sobom nosi i određeni rizik.




Foto: Ilustracija/Pixabay.com 

Iako je većina rezultata koje možete pronaći na tražilici legitimna i neće nauditi ni vama ni vašem računaru, ipak se povremeno pojave stranice koje nisu baš tako nevine i čiji je jedini cilj - iskoristiti vas.

Korisnici iz Australije pod rizikom

Firma za kibernetičku sigurnost Sophos upravo je izdala upozorenje u kojem upozorava korisnike interneta na šest, naizgled neopasnih, riječi koje bi ih mogle skupo koštati.

Kako su napisali na svojoj web stranici, analizom internet saobraćaja na Googleu, Sophosovi stručnjaci otkrili su da upisivanje riječi “Are Bengal Cats legal in Australia?” odnosno “jesu li bengalske mačke legalne u Australiji?”, uveliko povećava rizik od krađe ličnih podataka.

Naime, upisivanjem tih riječi u pretraživač, pojavljuju se rezultati među kojima ima priličan broj – lažnih, upozorava Dnevnik.hr.

Žrtve se često potiče da kliknu na zlonamjerne oglase ili linkove koji se oglašavaju kao legitimne stranice, odnosno u ovom slučaju kao legitimne rezultate pretrage na Googleu, upozoravaju.

Zanimljivo, zlonamjerna se stranica trenutno pojavljuje samo ako se u pretraživač upiše riječ “Australija”, što ukazuje na to da su korisnici iz te zemlje u najvećem riziku.

Kako ističu iz Sophosa, kad korisnik klikne na lažne rezultate, na računar im se instalira zlonamjerni program Gootloader, koji blokira pristup računaru i istovremeno krade lične podatke vlasnika računa (kao što su podaci o internet bankarstvu, karticama i slično).

Trovanje SEO-a

Iako se čini da hakeri ciljaju točno određenu grupu ljudi, istraživači iz Saphosa upozoravaju kako to pokazuje koliko je zapravo postalo rizično klikati bez razmišljanja i na linkove koji se pojavljuju kao rezultati pretraživanja Googlea.

Takva se tehnika hakovanja inače naziva “SEO poisoning”, odnosno “trovanje SEO-a”, jer hakeri manipulišu rezultatima pretraživača  kako bi stranice koje oni kontrolišu došle na vrh rezultata pretraživanja.

Stoga, kad sljedeći put pretražujete nešto na Googleu, obratite pažnjut na rezultate prije klikanja. I nemojte odmah klikati na prvi rezultat koji vam se pojavi.

KOMENTARI (0)

Ostavi komentar

Ostavite komentar

* Komentari se na portalu objavljuju u realnom vremenu. "Kolektiv.me" se ne može smatrati odgovornim za napisane komentare. Zabranjen je govor mržnje, psovanje, vrijeđanje i klevetanje. Takav sadržaj će biti izbrisan čim bude primijećen, a autori mogu biti prijavljeni nadležnim institucijama.

REAGOVANJE JP Morsko dobro

Ponedjeljak, 17.08.2026 | 22:06

Iz Morsko dobro, odgovrili reagovali su na navode novinara ND "Vijesti" Siniše Lukovića.

Na Cetinju oduzete tri puške i pištolj

Ponedjeljak, 17.08.2026 | 15:25

Uprava policije saopštila je da su danas pretresima na Cetinju oduzete tri lovačke puške i pištolj.

Ibrahimović primio Maske u oproštajnu posjetu: Strateško partnerstvo Crne Gore i Francuske nastavlja da jača

Ponedjeljak, 17.08.2026 | 15:19

Potpredsjednik Vlade Crne Gore i ministar vanjskih poslova Ervin Ibrahimović primio je danas u oproštajnu posjetu ambasadorku Francuske u Crnoj Gori An-Mari Maske, saopšteno je iz njegovog resora.

Prvi električni Ferrari prodat za 40 miliona dolara: Model koji je podijelio svijet napravio čudo!

Ponedjeljak, 17.08.2026 | 15:10

Potpuni šok desio se proteklog vikenda na prestižnoj aukciji u Kaliforniji.

Počinje adaptacija Dječijeg dispanzera u Nikšiću, pregledi u glavnoj zgradi Doma zdravlja

Ponedjeljak, 17.08.2026 | 14:51

Iz Doma zdravlja u Nikšiću saopšteno je da do sljedeće sedmice počinju radovi na adaptaciji Dječijeg dispanzera.

Brazilska limunada osvaja svijet: Tajna viralnog ljetnjeg napitka je u jednom neočekivanom sastojku

Ponedjeljak, 17.08.2026 | 14:33

Kako da napravite brazilsku limunadu kod kuće, viralno piće ljeta koje rashlađuje.

Vlada: Kljajić je 14. avgusta razriješen sa funkcije predsjednika Savjeta Agencije za sajber bezbjednost

Ponedjeljak, 17.08.2026 | 14:20

Vlada Crne Gore saopštila je danas da je 14. avgusta 2026. godine razriješila Jovana Kljajića sa funkcije predsjednika Savjeta Agencije za sajber bezbjednost.

Nikšić brine: EPCG i Opština Nikšić pokrenuli Program obroka sigurnosti

Ponedjeljak, 17.08.2026 | 14:05

Elektroprivreda Crne Gore i Opština Nikšić danas su započele realizaciju programa „Nikšić brine – Program obroka sigurnosti“, u okviru kojeg će 170 socijalno najugroženijih građana Nikšića, prema listi korisnika koju su na osnovu svojih evidencija i sprovedene analize utvrdile nadležne opštinske službe, do kraja godine dobijati redovne tople obroke, saopštili su iz Elektroprivrede Crne Gore.

MUP objavio raspored – pojačane kontrole na auto-putu i magistralama

Ponedjeljak, 17.08.2026 | 14:00

U okviru kampanje „Živi, ne žuri“, Ministarstvo unutrašnjih poslova (MUP) i Uprava policije (UP) danas i sjutra sprovodiće pojačanu kontrolu saobraćaja širom Crne Gore, sa fokusom na brzinu, vožnju pod dejstvom alkohola i psihoaktivnih supstanci, nepropisno preticanje i druge prekršaje koji ugrožavaju bezbjednost učesnika u saobraćaju.

Ćulafić obišao područja ugrožena požarima u Herceg Novom i Ulcinju; Država pokazala spremnost u borbi sa požarima

Ponedjeljak, 17.08.2026 | 13:39

Ministar ekologije, održivog razvoja i razvoja sjevera Damjan Ćulafić obišao je lokalitete na području Herceg Novog i Ulcinja koji su već nekoliko dana zahvaćeni požarima, kako bi se na licu mjesta upoznao sa situacijom, kao i sa naporima koje nadležne službe ulažu u suzbijanje vatrene stihije, saopšteno je iz njegovog resora.