Ponedjeljak, 11.11.2024 | 11:17
IZVOR: kolektiv.me

"Pravila o olakšanoj dostavi paketa između CEFTA strana značajan korak ka unapređenju regionalne internet trgovine"

Kupovina putem interneta sve je popularnija jer nudi mogućnost brzog i jednostavnog pristupa proizvodima iz različitih zemalja. Međutim, mnogi kupci suočavaju se sa izazovima kao što su visoki troškovi dostave, duži rokovi isporuke i komplikovane carinske procedure. Sve to zna da umanji prednosti internet trgovine, stvarajući nezadovoljstvo među korisnicima, saopšteno je iz CEFTA-e.




Foto: Ilustracija, Pixabay

Prepoznajući ove prepreke, CEFTA je nedavno usvojila čak devet revolucionarnih sporazuma koji će unaprijediti oblasti trgovine, regionalne saradnje i zapošljavanja.

Među njima su i pravila o olakšanoj dostavi paketa između CEFTA strana, zahvaljujući kojoj trgovina među zemljama regiona postaje značajno olakšana.

"U pitanju je značajan korak ka modernizaciji oblasti internet trgovine. Uključuje pojednostavljivanje procedura, smanjenje troškova dostave, ali i efikasniju razmjenu podataka - čime se omogućava sveobuhvatniji uvid u tržišne tokove i bolje upravljanje tržišnom regulativom.   Nedavno usvajanje od strane Zajedničkog odbora CEFTA-e revolucionarni je korak koji će, ne samo unaprijediti protok robe između zemalja članica, već će i da podstakne rast regionalne razmjene. Pripremana u skladu s najboljim praksama Evropske unije, ova pravila doprinose otvaranju dodatnog prostora za saradnju u drugim oblastima, potom standardizaciji usluga, ali i uvođenju ekološki održivih praksi u dostavi paketa, što je sve važnije u savremenom poslovanju", kazali su iz CEFTA-e.

Na taj način, ističe sem CEFTA ne samo da radi na jednostavnijem protoku robe unutar regiona, već i postavlja temelje za dugoročno održiv i konkurentan sektor dostave.

"Za potrošače, u pitanju je prava prekretnica na polju internet trgovine. Širi izbor, pristupačnije cijene, sveobuhvatne informacije i kvalitetnija usluga samo dio su benefita. Zamislite sada da kupujete iz Crne Gore na nekom od regionalnih tržišta. Osim širokog izbora, na raspolaganju vam je i više dostavnih kompanija, od kojih svaka teži da ponudi najbolje cijene i najkvalitetnije usluge. S druge strane dostupne su vam jasne i transparentne informacije o vremenu dostave i troškovima, što će vam pomoći da odaberete najbrži i najjeftiniji vid isporuke".

Kako se navodi u saopštenju, pravila o olakšanoj dostavi paketa između CEFTA strana, u potpunosti pripremaju sve aktere za jedinstveno evropsko tržište.

"Ona donose benefite kako velikim, tako i malim kompanijama. S druge strane i pružaoci usluga dostave dobijaju više mogućnosti da unaprijede svoje poslovanje, koristeći priznate standarde kvaliteta. To ujedno znači da će biti još konkurentniji, ne samo na svom domaćem, već i na trištu CEFTA-e i Evropske unije. Odluka o olakšanoj dostavi paketa dio je slagalice koja ima za cilj da osnaži građane i preduzeća kako bi razvili i unaprijedili svoje e-commerce poslovanje, potom da omogući pristup najboljim ponudama u regionu i pripremi strane CEFTA-e za tržište Evropske unije. U pitanju je značajan korak naprijed za dostavu paketa u CEFTA regionu, čime se demonstrira snažna posvećenost poboljšanju efikasnosti i transparentnosti u ovom važnom sektoru", zaključeno je u saopštenju CEFTA-e.

KOMENTARI (0)

Ostavi komentar

Ostavite komentar

* Komentari se na portalu objavljuju u realnom vremenu. "Kolektiv.me" se ne može smatrati odgovornim za napisane komentare. Zabranjen je govor mržnje, psovanje, vrijeđanje i klevetanje. Takav sadržaj će biti izbrisan čim bude primijećen, a autori mogu biti prijavljeni nadležnim institucijama.

OSTALE VIJESTI

Usvojen novi Zakon o PDV-u

Četvrtak, 09.07.2026 | 19:00

Skupština Crne Gore usvojila je danas novi Zakon o porezu na dodatu vrijednost (PDV), čiji je cilj cijelovitije uređenje svih osnovnih instituta sistema PDV-a, u skladu sa evropskim standardima.

Vuković: Nužno donošenje novog zakona o PDV

Četvrtak, 09.07.2026 | 16:32

Održana je još jedna sjednica Skupštine.

Gorčević: Sprovedene obaveze u okviru Reformske agende donose Crnoj Gori još 97 miliona eura

Četvrtak, 09.07.2026 | 15:21

Ministarka evropskih poslova Maida Gorčević i državna sekretarka u Ministarstvu finansija Milica Adžić predstavile su danas četvrti polugodišnji izvještaj o sprovođenju Reformske agende Crne Gore za Instrument EU za reforme i rast 2024-2027. godine, prenosi Pobjeda.

Tolić očekuje nove rekorde, upozorio da aerodromi bez ulaganja u infrastrukturu neće moći da prate rast broja putnika

Četvrtak, 09.07.2026 | 12:46

Roko Tolić, izvršni direktor Aerodroma Crne Gore, očekuje da bi ova turistička sezona mogla donijeti nove rekordne rezultate, ali upozorava da bez ozbiljnih ulaganja u infrastrukturu aerodromi neće moći da prate rast broja putnika.

Raspisan tender za izgradnju stambene zgrade za zdravstvene radnike u Podgorici

Četvrtak, 09.07.2026 | 13:34

Stambena zadruga zdravstvenih radnika Crne Gore “Zdravstvo” raspisala je javni oglas za prikupljanje ponuda za izbor izvođača radova na izgradnji stambenog objekta u Podgorici po sistemu “ključ u ruke”. Planirani rok za završetak radova je najviše 30 mjeseci, a ponude se mogu dostaviti do 29. jula.  

AUTOPUT - Treća trasa imaće 49 kilometara, deset tunela i 25 mostova

Četvrtak, 09.07.2026 | 08:32

Nakon što je ozvaničen početak pripremnih radova za drugu dionicu autoputa od Mateševa do Andrijevice, iz kompanije Monteput su saopštili da su dobili saglasnost Agencije za zaštitu životne sredine i za dionicu od Andrijevice do Boljara čija je vrijednost procijenjena na 880 miliona eura.

Budva: Tri državljanke Bugarske protjerane iz Crne Gore, policija pozvala građane i turiste na oprez od krađa

Četvrtak, 09.07.2026 | 08:30

Službenici Odjeljenja bezbjednosti Budva, u saradnji sa inspektorima za strance Sektora granične policije, otkazali su boravak trima državljankama Bugarske koje su, prema podacima do kojih je policija došla provjerama i putem međunarodne policijske saradnje, u matičnoj državi registrovane kao izvršioci više krivičnih djela krađa. Iz Uprave policije apelovali su na građane i turiste da na plažama i drugim javnim mjestima ne ostavljaju vrijedne stvari bez nadzora.  

Ankara: Milena Spajić govorila na okruglom stolu o zaštiti djece u digitalnom okruženju

Četvrtak, 09.07.2026 | 11:52

Supruga predsjednika Vlade Crne Gore Milojka Spajića, Milena Spajić, na poziv prve dame Turske Emine Erdogan učestvovala je u okviru damskog programa Samita NATO-a u Ankari na okruglom stolu na temu „Zaštita djece u digitalnom okruženju“, gdje je sa učesnicima razmijenila iskustva i dobre prakse u oblasti zaštite djece od izazova koje donosi savremeno digitalno okruženje.

Podgorica: Od 1. januara kubik vode jeftiniji šest centi

Četvrtak, 09.07.2026 | 08:38

Podgoričani će od 1. januara naredne godine, ukoliko odbornici daju zeleno svjetlo, plaćati jeftiniju vodu. Predloženo je da cijena kubika bude smanjena sa 46 na 40 centi, dok će fiksni dio računa biti niži za šest centi i iznosiće 70 centi, piše Dan.

Mujović: Nemam potrebu da se bilo kome lažno osmjehujem

Četvrtak, 09.07.2026 | 10:32

Radim svoj posao i ne želim da budem kolaborator onih koji po meni ne žele dobro Glavnom gradu, kazao je Saša Mujović, gradonačelnik Podgorice, odgovarajući na pitanje „Dana“ kako ocjenjuje sadašnju političku situaciju u Glavnom gradu.

Prvo češko finale u grend slem istoriji: Noskova i Muhova u borbi za pehar na Vimbldonu

Četvrtak, 09.07.2026 | 20:45

Prvi put u istoriji igraće se češko finale grend slema - Linda Noskova je savladala Martu Kostjuk 6:4, 6:4 i u meču za titulu na Vimbldonu se pridružila sunarodnici Karolini Muhovoj, koja je ranije na Centralnom terenu nadvisila Koko Gof.

Objavljene nominacije za 78. Emi nagrade: Medicinska drama apsolutni favorit

Četvrtak, 09.07.2026 | 20:37

Trka za najprestižnija televizijska priznanja zvanično je počela. Medicinska drama "The Pitt" platforme HBO Max predvodi ovogodišnje nominacije za 78. dodjelu Emi nagrada sa ukupno 25 nominacija u dramskim kategorijama.

Knežević: Potrebno da srpski jezik vaskrsne kako bi zaustavili ovo što se pokušava ustavnim promjenama

Četvrtak, 09.07.2026 | 19:51

Predsjednik Demokratske narodne partije Milan Knežević rekao je na današnjoj sjednici Skupštine da su, dok je opozicija bila na ulici, Milo Đukanović i Ranko Krivokapić krivotvorili rezultate popisa iz 2003. godine.

Perić: Na sjednici krajem jula više od 20 odluka i izvještaja, za dio tačaka planirana javna rasprava

Četvrtak, 09.07.2026 | 19:45

Više od dvadeset odluka i izvještaja trebalo bi da bude razmatrano na sjednici Skupštine Glavnog grada, koja će biti održana krajem jula.

Oboren pješak na Zabjelu

Četvrtak, 09.07.2026 | 19:40

U saobraćajnoj nezgodi koja se večeras oko 18.33 sata dogodila kod stovarišta Đurović u podgoričkom naselju Zabjelo oboren je pješak, potvrđeno je Portalu RTCG iz Operativno-komunikacionog centra Uprave policije.

Milatović domaćin svečanog prijema na Cetinju povodom Dana državnosti

Četvrtak, 09.07.2026 | 19:31

Predsjednik Crne Gore Jakov Milatović je večeras na Cetinju domaćin svečanog prijema povodom 13. jula, Dana državnosti Crne Gore.

Usvojen novi Zakon o PDV-u

Četvrtak, 09.07.2026 | 19:00

Skupština Crne Gore usvojila je danas novi Zakon o porezu na dodatu vrijednost (PDV), čiji je cilj cijelovitije uređenje svih osnovnih instituta sistema PDV-a, u skladu sa evropskim standardima.

Treći toplotni udar za mjesec i po: Francuska uvela crveni alarm

Četvrtak, 09.07.2026 | 20:15

Devet departmana Francuske biće stavljeno u petak pod najviši, crveni nivo upozorenja zbog toplotnog talasa, saopštila je danas Meteorološka služba Francuske Meteo-Frans.

Ormuski moreuz ponovo na ivici blokade

Četvrtak, 09.07.2026 | 18:53

Pomorski saobraćaj kroz Ormuski moreuz danas (9. jula) je gotovo potpuno obustavljen, nakon što su Sjedinjene Američke Države drugi dan zaredom izvele napade na Iran, prenio je Blumberg.

Poslanici će naredng četvrtka odlučivati o nedostajućim sudijama Ustavnog suda

Četvrtak, 09.07.2026 | 18:46

Na današnjoj sjednici Skuštine se ipak neće odlučivati o nedostajućim sudijama Ustavnog suda.