Četvrtak, 28.11.2024 | 07:20
IZVOR: rts.rs/Guardian

Tik-tok UKIDA tinejdžerima filtere za uljepšavanje

Društvena mreža „Tik-tok“ pod pritiskom je da poboljša bezbjednosne standarde kako se mlađi od 13 godina ne bi našli među korisnicima. Istovremeno, zbog porasta anksioznosti i pada samopoštovanja kod mladih, korisnici ove društvene mreže mlađi od 18 godina suočiće se sa ograničenjima upotrebe filtera za uljepšavanje.




Foto: Ilustracija, Pixabay

Tokom narednih nekoliko nedjelja, korisnicima Tik-toka mlađim od 18 godina biće onemogućeno da vještački uvećaju oči, napumpaju usne i zaglade lice ili promijene nijansu kože.

Ograničenja će se odnositi na filtere – kao što je popularni Smeli glamur (Bold Glamour) – koji mijenjaju dječje karakteristike na način na koji šminka ne može. Komični filteri koji dodaju zečije uši ili pseće nosove neće biti pogođeni zabranom.

Društveni medij Tik-tok ima milijardu korisnika, a u vlasništvu je kompanije "ByteDance", koja je najavila promjene tokom foruma posvećenom bezbjednosti održanom u svom evropskom sjedištu u Dablinu.

Da li će ograničenje imati efekta zavisiće najviše od toga da li korisnici platformi prijavljuju koliko zaista imaju godina, što nije uvijek slučaj.

Postojala je široko rasprostranjena zabrinutost da su filteri za uljepšavanje, od kojih je neke omogućio Tik-tok, a druge su napravili sami korisnici, doveli do pritiska kojem su izloženi tinejdžeri, posebno djevojčice, da usvoje unapređen fizički izgled kao normu što prate negativne emocionalne posljedice. Neki mladi ljudi su opisali kako su nakon upotrebe filtera smatrali da im je pravo lice ružno.

Tik-tok je takođe najavio da pooštrava svoje sisteme kako bi izbacio korisnike mlađe od 13 godina sa platforme. Prije kraja godine trebalo bi da počne testiranje novih automatizovanih sistema koji koriste mašinsko učenje za otkrivanje korisnika koji se ne pridržavaju starosnih ograničenja.

Platforma već uklanja 20 miliona naloga svakog kvartala širom svijeta, zbog toga što su u pitanju korisnici koji su mlađi nego što je dozvoljeno.

Tik-tok: Bezbjednost na prvom mjestu

Kloi Seter, zadužena za sektor koji se u Tik-toku bavi bezbjednošću djece, kaže da se nadaju da će novi sistem omogućiti otkrivanje i uklanjanje nedozvoljenih naloga mnogo brže. Korisnici kojima su nalozi greškom blokirani moći će da se žale. 

„To očigledno može biti neugodno za neke mlade ljude“, priznaje Seterova, ali je dodala da će platforma imati takav pristup da je na prvom mjestu bezbjednost.

Izvještaj iz prošlog decembra koji obuhvata period od juna 2022. do marta 2023. godine pokazao je da je oko jednog procenta ukupne mjesečne aktivne korisničke baze Tik-toka u Velikoj Britaniji uklonjeno zbog toga što su u pitanju bile osobe mlađe od 13 godina.

Regulatorna tijela ranije su upozorila da djelotvornost primjene starosnog ograničenja Tik-toka tek treba da bude utvrđena. Sljedećeg ljeta trebalo bi da počne striktno da se primjenjuje pravilo o tome da korisnici društvenih mreža ne smiju biti mlađi od 13 godina, što zahtijeva „veoma efikasne” provjere starosti.

Foto: Ilustracija, Pixabay

Nove „zaštitne ograde“ oko filtera za uljepšavanje i provjere starosti dio su talasa prilagođavanja bezbjednosti na mreži koje su najavile platforme društvenih medija uoči najavljene primjene oštrijih propisa, sa potencijalnim visokim kaznama za kršenje pravila o bezbjednosti na mreži.

Prošle nedjelje Robloks (Roblox), platforma za igre sa 90 miliona korisnika dnevno, najavila je da će svojim najmlađim korisnicima ograničiti pristup nasilnijem, grubljim i strašnijim sadržajima na platformi nakon upozorenja o takozvanom grumingu djece, eksploataciji i dijeljenju nepristojnih slika.

Instagram, koji je pod okriljem „Mete“, pokrenuo je „tinejdžerske naloge“ za mlađe od 18 godina kako bi roditeljima omogućio veću kontrolu nad aktivnostima djece, uključujući mogućnost da im onemoguće da gledaju aplikaciju noću.

Iskustva koja društveni mediji pružaju moraju odgovarati uzrastu korisnika

Endi Borouz, izvršni direktor Fondacije „Moli Rouz“, koja se fokusira na prevenciju samoubistava, kaže da se ove promene najavljuju uglavnom u skladu sa propisima EU i Velike Britanije: „To je razlog za ambicioznije regulacije, a ne slabije.”

Borouz je pozvao nadležne na potpunu transparentnost Tik-toka o tome kako će njegove mjere provjere starosti korisnika funkcionisati i na veću efikasnost u pogledu smanjenja broja mlađih od 13 godina na platformi.

„Tik-tok treba brzo da djeluje kako bi popravio sistemske slabosti u svom dizajnu koji omogućava da se bujica štetnog sadržaja algoritamski preporučuje mladim ljudima starijim od 13 godina“, dodao je Borouz.

Britanska dobrotvorna organizacija posvećena djeci NSPCC ovaj korak o regulisanju starosti korisnika vidi kao „ohrabrujući“, ali istovremeno i samo kao vrh ledenog brijega.

„Druge društvene mreže moraju više da se potrude i pronađu efikasne načine za procjenu starosti svojih korisnika. Regulatorna tjela i vlada takođe imaju važnu ulogu u prisiljavanju tehnoloških giganata da pruže iskustva koja odgovaraju uzrastu svih korisnika“, rekao je Ričard Kolard, pomoćnik šefa odsjeka organizacije NSPCC za bezbjednost djece na mreži.

KOMENTARI (0)

Ostavi komentar

Ostavite komentar

* Komentari se na portalu objavljuju u realnom vremenu. "Kolektiv.me" se ne može smatrati odgovornim za napisane komentare. Zabranjen je govor mržnje, psovanje, vrijeđanje i klevetanje. Takav sadržaj će biti izbrisan čim bude primijećen, a autori mogu biti prijavljeni nadležnim institucijama.

Đoković: Želim da završim karijeru u Los Anđelesu sa zastavom Srbije na ramenima

Ponedjeljak, 17.08.2026 | 11:56

Novak Đoković, jedan od najvećih tenisera svih vremena, u intervjuu za katalonski Sport otkrio je kada bi mogao da završi impresivnu karijeru. Osvajač rekordna 24 grend slem trofeja i 40 Mastersa kompletirao je kolekciju najvećih trofeja 2024. godine u Parizu, kada je osvojio olimpijsko zlato. Đoković je istakao da mu je to kruna karijere.

Milačić i Savović imenovani za državne sekretare u Ministarstvu saobraćaja

Ponedjeljak, 17.08.2026 | 12:04

Vlada Crne Gore imenovala je Marka Milačića, magistra političkih nauka i Božidara Savovića, diplomiranog ekonomistu, za državne sekretare u Ministarstvu saobraćaja.

Veliki zaokret u Vašingtonu: Trampova administracija ukinula zabranu TikToka

Ponedjeljak, 17.08.2026 | 11:51

Zvaničnici Trampove administracije sada mogu slobodno da objavljuju sadržaj i u nedogled listaju TikTok, navodi se u novom memorandumu Kancelarije za upravljanje i budžet (OMB).

Jokić: Ostrog je iznad svake koristi

Ponedjeljak, 17.08.2026 | 12:02

Ovih dana se javnost priprema za još jedan projekat pod maskom javnog interesa o gradnji solarne elektrane na Bogetićima, pod Povijom u blizini manastira Ostrog. Ujedinjena Crna Gora nije protiv obnovljivih izvora energije bilo da potiču od hidro, vjetro ili solarne energije. Ali jesmo jako protiv izbora lokacije po sistemu "može nam biti" ili "hoćemo baš tu", izjavio je poslanik te stranke Danilo Jokić.

Vlada predložila promjenu Ustava: Mandatar samo uz provjeru integriteta

Ponedjeljak, 17.08.2026 | 12:28

Vlada Crne Gore odlučila je 14. avgusta, bez održavanja sjednice, o Predlogu za promjenu Ustava Crne Gore, kao i o više drugih pitanja, među kojima su osnivanje kompanije „Crna Gora Šume“ i imenovanja državnih sekretara u Ministarstvu saobraćaja.

Mitrović: Jedna pobjeda bi bila sjajna, dvije fantazija

Utorak, 18.08.2026 | 11:40

Košarkaška reprezentacija Crne Gore krajem avgusta nastavlja kvalifikacije za Svjetsko prvenstvo, a ekipu Zvezdana Mitrovića očekuje gostovanje Gruziji 28. avgusta u Tbilisiju i duel sa Ukrajinom tri dana kasnije u Podgorici.

Đeljošaj: Postavljanje direktora škole u Ulcinju koji ne govori albanski je institucionalna provokacija

Utorak, 18.08.2026 | 11:33

Odluka da se direktor srednje škole u Ulcinju dovodi iz druge opštine, kao da u samom Ulcinju nema stručnih, obrazovanih i sposobnih ljudi, predstavlja jadan pokušaj ponižavanja jednog grada i njegovih građana, saopšio je na Fejsbuku čelnik Albanskog foruma i potpredsjednik Vlade za ekonomsku politiku i ministar ekonomskog razvoja Nik Đeljošaj.

Zverev preživio dramu u Sinsinatiju, Fils izbacio devetog nosioca

Utorak, 18.08.2026 | 11:24

Aleksander Zverev plasirao se u osminu finala Mastersa u Sinsinatiju nakon što je poslije velike borbe savladao Terensa Atmana sa 7:6, 7:6.

Nastup Sinera na Ju-Es openu pod znakom pitanja

Utorak, 18.08.2026 | 11:12

Nastup Janika Sinera na predstojećem Ju-Es openu i dalje je pod pod znakom pitanja, pišu italijanski mediji. 

Sudar tri vozila u Sutomoru, jedna osoba lakše povrijeđena

Utorak, 18.08.2026 | 10:30

Jedna osoba je povrijeđena u udesu koji se jutros dogodio na magistralnom putu Bar–Sutomore.

Ljetnji sutlijaš sa breskvama: Kremast, osvježavajuć i neodoljiv

Utorak, 18.08.2026 | 10:12

 Sutlijaš je jedan od onih starinskih deserata kojima se uvijek rado vraćamo, ali to ne znači da ne može da dobije i malo ljetnjeg šmeka. Uz mirisnu limunovu koricu i sočne breskve, klasična poslastica postaje laganija i osvežavajuća, idealna za tople dane.   

Srbija: Muškarac nastradao u požaru u Smederevu, mladić povrijeđen

Utorak, 18.08.2026 | 09:50

U požaru na otvorenom u naselju Plavinac u Smederevu stradao je 70-godišnji muškarac. Mladić koji je pokušao da ga spasi zadobio je opekotine.

Preminula hrvatska književnica Vedrana Rudan

Utorak, 18.08.2026 | 09:14

Vedrana Rudan, hrvatska spisateljica i novinarka, preminula je u 77. godini.

Pogođen brod u Ormuskom moreuzu; Erdogan pozvao Trampa da nastavi razgovore sa Iranom

Utorak, 18.08.2026 | 08:31

Britanska služba za pomorske trgovinske operacije saopštila je da je dobila informaciju da je brod pogođen projektilom dok je plovio iz Ormuskog moreuza. U međuvremenu, turski predsjednik Redžep Tajip Erdogan pozvao je američkog predsjednika Donalda Trampa da nastavi razgovore sa Iranom kako bi se smanjile tenzije između dvije zemlje.

Kaluđerović: Novom odlukom o taksi udruženjima uvešćemo veći broj električnih vozila, infrastrukturu, usaglašavanje cjenovnika…

Utorak, 18.08.2026 | 08:20

Izmjenama Zakona o drumskom saobraćaju, koje bi trebalo da unaprijede bezbjednost i kvalitet usluga u saobraćaju, otvara se prostor i za nova pravila u oblasti taksi prevoza. Sekretar Sekretarijata za saobraćaj Glavnog grada Ninoslav Kaluđerović najavio je u emisiji „Intervju“ TV Podgorica da je u pripremi nova odluka o taksi udruženjima, koja bi trebalo da unaprijedi njihovo poslovanje i kvalitet usluge za građane.