Petak, 29.11.2024 | 10:16
IZVOR: kolektiv.me

Marković: Hapšenje crnogorskih vojnika na Kosovu – propusti sistema i simptom dubljih problema

Izjava ministra odbrane Dragana Krapovića povodom hapšenja dvojice pripadnika Vojske Crne Gore na Kosovu otvara više pitanja nego što nudi odgovora. Dok se Ministarstvo odbrane suočava s ozbiljnim izazovom, reakcije i objašnjenja koja smo dobili do sada izazivaju zabrinutost zbog stanja u sistemu bezbjednosti i vojnog integriteta Crne Gore, ocijenio je predsjednik Stranke evropskog progresa Duško Marković.




Foto: arhiva, YouTube screenshot/SEP - Stranka evropskog progresa

"Prvo: Kako je moguće da „uzorni i dobri pripadnici" Vojske Crne Gore, kako ih je opisao ministar, koriste bolovanje – odmor namijenjen oporavku – za putovanje u drugu državu? Bolovanje nije privilegija niti privatni aranžman, već povlastica koja podrazumijeva odgovorno ponašanje i jasne medicinske razloge. Ministar nije ponudio objašnjenje kako je moguće da pripadnici vojske na bolovanju završe na Kosovu, niti ko u sistemu prati ovakve slučajeve. Drugo: Izjava ministra da je o hapšenju „primarno obaviješten putem medija" skreće pažnju na alarmantni nedostatak komunikacije i kontrole unutar sistemaodbrane. Ako ministar saznaje za incident koji uključuje pripadnike Vojske Crne Gore na ovaj način, postavlja se pitanje koliko je sistem osjetljiv na druge potencijalne probleme, pa i sigurnosne rizike. Treće: Kontekst u kojem su vojnici uhapšeni – parkirano vozilo s natpisom „Kosovo je Srbija" – nosi jasne političke i bezbjednosne implikacije. Bez obzira na privatna uvjerenja, pripadnici oružanih snaga ne mogu i ne smiju djelovati na način koji podriva službenu politiku države ili narušava odnose s međunarodnim partnerima. Takvi postupci ne samo da kompromituju vojsku kao instituciju već i ugrožavaju diplomatski kredibilitet Crne Gore", kazao je Marković.

Kako je istakao, "ministrova izjava da „ništa neće biti rađeno preko koljena" sugeriše na potrebu za temeljnim istraživanjem, ali izostanak jasnih odgovora samo pojačava sumnju da se sistem suočava s ozbiljnim deficitom odgovornosti i kontrole".

"Ovo nije samo pitanje pojedinačnog incidenta, već signal koji ukazuje na dublje slabosti u vojnoj disciplini, nadzoru i sistemskim procesima. Crna Gora, kao članica NATO-a, ima obavezu da osigura najviši nivo profesionalizma i odgovornosti u svojim oružanim snagama. Hapšenje dvojice vojnika na Kosovu nije samo izolovani incident – ono predstavlja test povjerenja u vojsku, ali i u sposobnost Ministarstva odbrane da se nosi sa izazovima koji prevazilaze birokratske odgovore. Jasno je da Crna Gora zaslužuje više od prebacivanja odgovornosti i nejasnih izjava. Potrebni su konkretni koraci, transparentna istraga i promjene koje će osigurati da vojska ostane profesionalna i odana interesima države. Ministar Krapović mora razumjeti da se povjerenje građana i međunarodnih partnera ne gradi kroz odbrambene izjave, već kroz konkretne i odlučne akcije", zaključio je Marković.

KOMENTARI (0)

Ostavi komentar

Ostavite komentar

* Komentari se na portalu objavljuju u realnom vremenu. "Kolektiv.me" se ne može smatrati odgovornim za napisane komentare. Zabranjen je govor mržnje, psovanje, vrijeđanje i klevetanje. Takav sadržaj će biti izbrisan čim bude primijećen, a autori mogu biti prijavljeni nadležnim institucijama.

OSTALE VIJESTI

Ivanović: Reformski proces učvršćuje evropsku perspektivu Crne Gore

Petak, 10.04.2026 | 14:12

Crna Gora ima realnu ambiciju da postane 28. članica Evropske unije do 2028. godine, poručio je potpredsjednik Vlade za vanjske poslove u intervjuu za portal "Focus Europe" i italijanski list "Quotidiano nazionale", ističući da je zemlja najnapredniji kandidat u procesu proširenja.  

Spajić: Evropska Crna Gora sazrijeva u suštinski i simbolički važnom trenutku za našu zemlju

Petak, 10.04.2026 | 11:35

Evropska Crna Gora sazrijeva u suštinski i simbolički važnom trenutku za našu zemlju, saopštio je premijer Milojko Spajić.

Knežević: Davanje Aerodroma u koncesije pogibija Crne Gore

Četvrtak, 09.04.2026 | 21:30

Lider Demokratske narodne partije (DNP) Milan Knežević kazao je da je koncesija Aerodroma visokokoruptivni ugovor i da bi tužilaštvo tim povodom trebalo da sasluša premijera Milojka Spajića.

Ivanović: Cilj da se posao oko zatvaranja poglavlja završi do septembra

Četvrtak, 09.04.2026 | 20:29

Potpredsjednik Vlade za vanjske i evropske poslove Filip Ivanović kazao je da Vlada ima cilj da sav posao vezan za zatvaranje preostalih poglavlja na putu ka članstvu u Evropskoj uniji završi do septembra, kako bi Evropska komisija mogla da sprovede kontrolne mehanizme i da preostali dio posla bude završen do kraja godine, do kada je planirano zatvaranje poglavlja.

Rute: Trenutno nema razgovora o članstvu Ukrajine u NATO; Pregovaramo sa Trampom oko Grenlanda

Četvrtak, 09.04.2026 | 21:24

Ideja o pridruživanju Ukrajine NATO-u trenutno nije na dnevnom redu, ali će zapadni saveznici nastojati da Kijevu obezbijede pouzdane bezbjednosne garancije, izjavio je generalni sekretar Alijanse Mark Rute, prenose mediji.

Radunović : Na ski centar Hajla-Štedim pucano iz kuće Ramuša Haradinaja

Četvrtak, 09.04.2026 | 16:15

Ministar prostornog planiranja, urbanizma i državne imovine Slaven Radunović kazao je da imaju informacije da su prošle godine na skijalištu u izgradnji na Štedimu, kada je pucano sa kosovske strane, hici došli iz kuće bivšeg premijera Kosova Ramuša Haradinaja i bivšeg vođe tzv. Oslobodilačke vojske Kosova (OVK).

Uhapšena inspektorka Službe komunalne policije i inspekcije Opštine Zeta

Četvrtak, 09.04.2026 | 18:35

Policija je saopštila da su po nalogu tužioca u Osnovnom državnom tužilaštvu u Podgorici, uhapsili inspektorku Službe komunalne policije i inspekcije Opštine Zeta M.V. (35).

Vušurović: Radimo na tome da Cetinje bude domaćin finala Kupa

Četvrtak, 09.04.2026 | 18:17

Direktor firme “Stadioni i sportski objekti” Igor Vušurović kazao je da vjeruje da će novi stadion na Cetinju biti domaćin finalne utakmice Kupa Crne Gore.

Živković: Državna vlast će biti smijenjena i zbog nemarnog odnosa prema sjeveru Crne Gore

Četvrtak, 09.04.2026 | 16:30

Predsjednik Demokratske partije socijalista Danijel Živković je boravio u radnoj posjeti Petnjici, gdje se sreo sa brojnim građanima, članovima i lokalnim rukovodstvom,saopštili su iz Demokratske partije socijalista (DPS).  

Vuksanović donio naredbu: Vojnicima zabranjeno ispoljavanje političkih uvjerenja

Četvrtak, 09.04.2026 | 16:44

Načelni Generalštaba Vojske Crne Gore (VCG) Miodrag Vuksanović donio je naredbu kojom se pripadnicima Vojske zabranjuje ispoljavanje političkih uvjerenja, javni istupi bez dopuštenja ministra o stanju u Vojsci, ali i bavljenje preduzetništvom, saznaju “Vijesti”.

Nakon 77 dana završena skijaška sezona na državnom Ski-centru Kolašin 1600

Petak, 10.04.2026 | 13:00

Tokom zimske sezone u Kolašinu bilo 80.000 gostiju i 25.000 prodatih ski-pasova, u Ski-centru zadovoljni.

Spajić: Evropska Crna Gora sazrijeva u suštinski i simbolički važnom trenutku za našu zemlju

Petak, 10.04.2026 | 11:35

Evropska Crna Gora sazrijeva u suštinski i simbolički važnom trenutku za našu zemlju, saopštio je premijer Milojko Spajić.

Tri obavezne boje jaja za Vaskrs: Nose moćnu simboliku i obavezne su u vašoj korpi

Petak, 10.04.2026 | 12:30

Uskršnja jaja u crvenoj, ljubičastoj i bijeloj boji nose duboku simboliku. Otkrijte zašto su ove boje obavezne na vašoj prazničnoj trpezi.

Pripremite sami - Najbolja verzija posnih čupavaca

Petak, 10.04.2026 | 13:40

Malo je kolača koji nas tako brzo vrate u djetinjstvo kao čupavci, a ova verzija je toliko dobra da ćete zaboraviti na originalni recept.

Kraj buke tokom poziva: WhatsApp uvodi funkciju koju smo svi čekali

Petak, 10.04.2026 | 15:40

WhatsApp testira novu funkciju za suzbijanje pozadinske buke koja će omogućiti kristalno čiste glasovne i video pozive.

Manjinski akcionari spremni da prodaju udio u Barskoj plovidbi investitoru iz Dubaija

Petak, 10.04.2026 | 14:33

Manjinski akcionari, vlasnici 22% akcija Barske plovidbe, zainteresovani su da prodaju udio u toj brodarskoj kompaniji investitoru iz Dubaija.

Baki Dujarlar trio 14. aprila u KIC-u

Petak, 10.04.2026 | 10:28

Turski džez trio pod vođstvom istaknutog pijaniste i kompozitora Bakija Dujarlara nastupiće premijerno u okviru festivala „Mjesec poštovanja džeza u Crnoj Gori/Jazz Appreciation Month in Montenegro - JAM 2026” u utorak, 14. aprila u velikoj sali KIC-a ,,Budo Tomović" u 20 sati. Pokrovitelj koncerta je Turski kulturni centar "Junus Emre" u Podgorici.

Ministarstvo zdravlja: Uspješno sprovedena eksplantacija organa u Kliničkom centru CG

Petak, 10.04.2026 | 10:21

U okviru kontinuiranih napora usmjerenih ka unapređenju zdravstvenog sistema i pružanju najviših standarda medicinske zaštite, juče je u Kliničkom centru Crne Gore uspješno realizovan jedan od najsloženijih i najzahtjevnijih medicinskih procesa – eksplantacija organa, sprovedena u saradnji sa međunarodnom organizacijom Eurotransplant, saopšteno je iz Ministarstva zdravlja.

13. april jedan od najvažnijih dana: Ova ČETIRI horoskopska znaka čekaju promjene

Petak, 10.04.2026 | 09:59

Sredina aprila donosi snažan energetski preokret, ali upravo 13. april izdvaja se kao jedan od ključnih dana u mjesecu. Astrolozi ga opisuju kao trenutak kada se spajaju intuicija, sudbina i nagle promjene – kombinacija koja rijetko ostavlja stvari iste.

Predložene nove tarife notara: Ugovori od 180 eura, ostavinski postupci do 350...

Petak, 10.04.2026 | 08:45

Skupština Notarske komore Crne Gore utvrdila je predlog novih tarifa o naknadama za rad notara i troškovima notarskih usluga, kao i posebnu tarifu za rad notara kao povjerenika suda u ostavinskim postupcima, kojom su jasno definisane cijene notarskih akata, ovjera, depozita i vođenja ostavinskih rasprava, navodi se u dokumentu objavljenom na sajtu Vlade.