Petak, 29.11.2024 | 19:23
IZVOR: n1.hrvatska.hr

IZBJEGNITE ove GREŠKE kada spremate DRVA ZA OGRIJEV

Malo je boljih stvari od tople vatre u prohladnu veče.




Foto: Ilustracija/Pixabay.com 

Ali vaša ugodna noć ili druženje uz logorsku vatru potencijalno bi mogla biti u problemu ako niste pravilno spremili drva za ogrjev.

Korištenje odgovarajućih tehnika skladištenja ključno je za stvaranje savršene vatre. Evo devet uobičajenih grešaka pri skladištenju drva za ogrjev koje biste trebali izbjegavati kako biste spriječili požare i napade štetočina, prema portlu Better Home and Gardens.

Nepokrivanje drva

Jedan od glavnih prioriteta skladištenja drva za ogrjev je osigurati da drvo ostane suvo. Budući da se drvo obično skladišti na otvorenom, nemojte ga ostavljati nepokriveno.

Za  bolje skladištenje, vaš stog mora biti u natkrivenom prostoru ili ispod cerade kako bi se zaštitio od kiše i snijega.

Vlažno drvo je teže zapaliti, ima kraće vrijeme sagorijevanja i proizvodi više dima. Kukce takođe privlači vlažno drvo zbog čega možete imati neželjene goste ako unesete vlažna drva u kuću.

Skladištenje u blizini kuće

Može biti primamljivo postaviti  gomilu  drva u blizini kuće radi lakšeg pristupa, ali drvo privlači insekte. Ako su vaša drva u blizini kuće, štetnici lako mogu ući u zatvoren prostor i biti smetnja.

Skladištenje drva u blizini vaše kuće takođe može predstavljati opasnost od požara, jer bi slučajno paljenje moglo brzo progorjeti kroz hrpu drva i proširiti se na vašu kuću.

Skladištenje u blizini drveća i drugih građevina

Budući da skladištenje drva u blizini vaše kuće nije u planu, sljedeće mjesto na koje biste bacili oko moglo bi biti blizu stabla, šupe ili druge građevine u vašem dvorištu. Međutim, to još uvijek može dovesti do problema s cirkulacijom zraka.

Vaša hrpa drva trebala bi ostati suva, što znači da mora imati odgovarajuću ventilaciju. Da bi se to dogodilo, drva za ogrjev moraju biti na otvorenom, a ne pored nečega što blokira protok vazduha.

Skladištenje izravno na tlu

Kada je drvo izravno na tlu, veća je vjerovatnost da će apsorbirati višak vlage, što će dovesti do  bakterija i trulog drva. Vaša  grupa drva takođe će vjerovatno pokupiti štetočine iz tla.

Pretijesno slaganje

Način na koji slažete drva za ogrjev jednako je važan kao i mjesto na kojem ih skladištite. Loša tehnika slaganja može ograničiti protok  vazduha, što može uzrokovati vlagu i  bakterija. 

Drva za ogrjev treba slagati labavo tako da postoje mali razmaci između svakog komada. Ovaj dodatni prostor održava komade suvima, što će vam omogućiti duže vrijeme gorenja i minimizirati dim.

Previsoko slaganje

Stabilnost  gomile je bitna pa stoga visoko slaganje drva potencijalno može stvoriti problem. Osim toga, slaganje u nižim hrpicama osigurava jednostavan pristup drvima. Ako se morate istegnuti da biste dosegnuli cjepanice, vjerovatnije je da ćete srušiti neki dio hrpice ili izgubiti kontrolu nad cjepanicama koje grabite.

KOMENTARI (0)

Ostavi komentar

Ostavite komentar

* Komentari se na portalu objavljuju u realnom vremenu. "Kolektiv.me" se ne može smatrati odgovornim za napisane komentare. Zabranjen je govor mržnje, psovanje, vrijeđanje i klevetanje. Takav sadržaj će biti izbrisan čim bude primijećen, a autori mogu biti prijavljeni nadležnim institucijama.

Gorčević u Madridu: Španija podržava članstvo Crne Gore u EU

Četvrtak, 12.03.2026 | 14:00

Efikasnim reformama i vidljivim rezultatima, Crna Gora u kontinuitetu potvrđuje posvećenost procesu pristupanja Evropskoj uniji. Španija će nastaviti da pruža snažnu podršku kako bi naša država uskoro postala punopravna članica, poručeno je tokom radne posjete ministarke evropskih poslova Maide Gorčević Španiji.

Medojević: Direktori EPCG i CEDIS-a nanijeli štetu Kvadrat Komercu, trebalo bi da podnesu ostavke

Četvrtak, 12.03.2026 | 13:47

Osnivač firme "Kvadrat Komerc", Željko Medojević, reagovao je danas na navode da je Elektroprivreda Crne Gore (EPCG) podnijela krivičnu prijavu protiv šest osoba zbog sumnje da se iza sudskog spora protiv kompanije krije pokušaj organizovanog izvlačenja višemilionske odštete. On je optužio izvršne direktore EPCG i CEDIS-a da raspredanjem teorija zavjere i iznošenjem očigledno neosnovanih i zlonamjernih optužbi pokušavaju prikriti suštinu problema, a to je šteta koju je Elektroprivreda prouzrokovala „Kvadrat Komerc-u“ i njemu.

Čarapić: Odluka o odlaganju sjednice Skupštine donijeta bez PES-a

Četvrtak, 12.03.2026 | 13:45

Šef poslaničkog kluba Pokreta Evropa sad (PES) Vasilije Čarapić kazao je da su danas saznali da nema sjednice Skupštine, odnosno da se prave neki dogovori o odlaganju rasprave o zakonima, koje mogu uticati na zatvaranje pregovaračkih poglavlja.

EK: Crna Gora najnaprednija zemlja u procesu pristupanja EU

Četvrtak, 12.03.2026 | 13:39

Crna Gora je najnaprednija država u procesu pristupanja EU, kazao je portparol Evropske komisije (EK) Gijom Mersije.

Stiže petak 13: Ova četiri znaka Zodijaka mogla bi se suočiti s problemima

Četvrtak, 12.03.2026 | 13:26

Pripremite se za 13. mart 2026. godine, dan koji astrolozi opisuju kao retku „savršenu oluju“ kosmičkog haosa.

Sjednica SO Zeta zakazana za 25. mart: Osnivaju Agenciju za planiranje

Četvrtak, 12.03.2026 | 13:17

Sjednica Skupštine opštine Zeta održaće se 25. marta, a na dnevnom redu biće 15 tačaka.

Knežević: Ova Vlada nas ne može uvesti u EU, neophodni su prijevremeni parlamentarni izbori

Četvrtak, 12.03.2026 | 13:04

Imam jednu tužnu vjest za sve nas, a to je da juče visoka komesarka za proširenje EU Marta Kos saopštila da je Albanija lider u evropskim integracijama u regionu, što znači da Crna Gora više nije lider, nego da je u potpunosti skrenula sa evropskog puta zahvaljujući Vladi Milojka Spajića antievropskom djelovanju koje je u poslednjih nekoliko nedjelja doživjelo svoju kulminaciju, saopštio je lider Demokratske narodne partije (DNP) Milan Knežević.

Leković: Đukanović se prepao pitanja Anketnog odbora

Četvrtak, 12.03.2026 | 12:54

Dopis Mila Đukanovića u kojem obavještava Anketni odbor da neće doći na saslušanje zapravo je kukavički čin i ništa drugo do pokušaj da se izbjegne suočavanje sa pitanjima na koja javnost već decenijama čeka odgovore, saopštio je poslanik Demokrata i član Anketnog odbora, Momčilo Leković.

Nišavić: Iako je na gradilištu u Botunu namjerno zapaljen bager, radovi se nastavljaju bez zastoja

Četvrtak, 12.03.2026 | 12:38

Iako je na gradilištu ekološkog postrojenja u Botunu nedavno namjerno zapaljen bager, radovi se nastavljaju bez zastoja, saopštio je za RTV Podgorica direktor Vodovoda Aleksandar Nišavić. Navodi da je zbog toga izvršena reorganizacija na terenu, ali da dinamika radova nije ugrožena.

Doživotni zatvor za 15 ljudi zbog smrtonosnog napada u tržnom centru u Moskvi

Četvrtak, 12.03.2026 | 12:46

Vojni sud u Rusiji osudio je 15 optuženih na doživotni zatvor zbog učešća u napadu na tržni centar ‘Krokus’ na obodu Moskve marta 2024. godine kada je ubijeno najmanje 147 ljudi.