Petak, 29.11.2024 | 20:25
IZVOR: kolektiv.me

Kabinet Milatovića: Evropska budućnost zemlje NE SMIJE biti talac neodgovornog liderstva

Iz Kabineta predsjednika Crne Gore, Jakova Milatovića odgovorili su nakon izjava premijer Milojka Spajića, rekavši da Crna Gora ne smije biti talac neodgovornog liderstva.

 




Foto: arhiva, Kabinet Predsjednika Crne Gore

"Kazati da Predsjednik države koji, po Ustavu, predstavlja Crnu Goru u zemlji i inostranstvu, nema veze sa evropskim integracijama zemlje, osim što pokazuje elementarno političko neznanje, pokazuje i nedostatak zrelosti i odgovornosti koje funkcija premijera zahtijeva", naveli su u saopštenju.

Iz Kabineta Predsjednika  podsjećaju da je Milatović intenzivnom političkom aktivnošću od početka mandata, kroz brojne posjete na najvišem nivou državama Evropske unije i konstruktivnim razgovorima sa EU liderima jasno postavio cilj i trasirao ideju o punopravnom članstvu Crne Gore do 2028. godine, na kojoj Vlada danas zasniva evropsku agendu.

"Takođe, nije Predsjednik taj koji usporava evropski put države već bi odgovornost za to trebalo da preispitaju oni koji u kontinuitetu netransparentno donose zakone, nastavljaju loše prakse iz prošlosti i urušavaju odnose Crne Gore sa susjedima, što već proizvodi brojne negativne posljedice".

Kako ističu, poziv Predsjednika države na dijalog je izraz političke odgovornosti i iskren pokušaj da se zarad napretka države na evropskom putu, ukoliko to nije samo deklarativna namjera vlade, svi politički akteri u zemlji nađu na istom kursu.

"Važno je naglasiti da Predsjednik države ne koristi ustavno pravo vraćanja zakona Skupštini da bi otežao rad Parlamentu ili Vladi, već da bi ukazao na ozbiljne propuste i nedemokratske prakse, koje su jasno identifikovane i u najnovijem Izvještaju Evropske komisije. Namjera nije da se stvara dodatno opterećenje Vladi, već da se ukaže na potrebu unaprjeđenja zakonskih rješenja u skladu s EU standardima. Umjesto populističkih i nepromišljenih izjava, pozivamo premijera na odgovoran, institucionalan i dostojanstven pristup ovom važnom pitanju. Sudbina evropske budućnosti Crne Gore suviše je značajna da bi bila talac ličnih sujeta i političkih kalkulacija. Predsjednik države ostaje posvećen promociji interesa Crne Gore na međunarodnom planu i uvijek spreman na saradnju sa svim granama vlasti, sve dok je to u interesu građana i države", zaključuju iz kabineta Milatovića.

KOMENTARI (0)

Ostavi komentar

Ostavite komentar

* Komentari se na portalu objavljuju u realnom vremenu. "Kolektiv.me" se ne može smatrati odgovornim za napisane komentare. Zabranjen je govor mržnje, psovanje, vrijeđanje i klevetanje. Takav sadržaj će biti izbrisan čim bude primijećen, a autori mogu biti prijavljeni nadležnim institucijama.

OSTALE VIJESTI

Šahmanović i Joković: Ubrzati čišćenje trasa dalekovoda radi stabilnosti sistema

Ponedjeljak, 06.04.2026 | 14:10

Na inicijativu ministra energetike i rudarstva Admira Šahmanovića danas je održan sastanak kod ministra poljoprivrede, šumarstva i vodoprivrede Vladimira Jokovića, na kojem je razmatrano unapređenje pouzdanosti elektroenergetskog sistema kroz efikasnije čišćenje trasa dalekovoda.

Potpredsjednik Opštine Pljevlja Darko Gazdić podnio ostavku

Ponedjeljak, 06.04.2026 | 14:09

Potpredsjednik Opštine Pljevlja Darko Gazdić podnio je ostavku na tu funkciju. To je na sjednici Skupštine opštine Pljevlja saopštio predsjednik opštine Dario Vraneš.

Zenović: Vladavina prava ključna za završetak pregovora Crne Gore s EU

Ponedjeljak, 06.04.2026 | 14:02

Nakon dobijenog IBAR-a, Crna Gora ide uzlaznom putanjom, u smislu i bilansa rezultata, ali i neophodnih legislativnih usaglašavanja, institucionalnog zaokruživanja cjelokupnog pravnog sistema i sistema vladavine prava, kaže za Euronews Crna Gora, glavni pregovarač sa EU Predrag Zenović.

Milatović primio akreditivna pisma novoimenovanih ambasadora Mađarske, Japana, Filipina i Ekvadora

Ponedjeljak, 06.04.2026 | 13:47

Predsjednik Crne Gore Jakov Milatović primio je danas na Cetinju akreditivna pisma novoimenovanih ambasadora Mađarske Petera Heteija, Japana Cucumija Naohira, Filipina Marije Elene Palo Algabre i Ekvadora Estevana Asara Moskosoa Bomana, saopšteno je iz Kancelarije za odnose s javnošću predsjednika Crne Gore.

Božović: SNP neće podržati inicijativu za smjenu Borovinić Bojović

Ponedjeljak, 06.04.2026 | 13:22

Povodom inicijative koju je pokrenula Stranka evropskog progresa za smjenu predsjednice Skupštine Glavnog grada Jelene Borovinić Bojović, Socijalistička narodna partija jasno saopštava da neće pružiti podršku ovom predlogu, kazao je poslanik te partije, Bogdan Božović.

Novi most na Morači biće dug 114,94 metra i imaće po dvije saobraćajne i pješačke staze

Nedjelja, 05.04.2026 | 19:26

Podgorica će uskoro dobiti novi most koji će biti izgrađen u produžetku Bulevara Vojislavljevića, čime će se rasteretiti saobraćaj u Podgorici i biće novi simbol grada. Iz tima koji je osmislio projekat, za RTV Podgorica ističu da će uz izgradnju novog, postojeći most biti rekonstruisan, a da radovi neće poremetiti tok Morače.

Kina izvršila smrtnu kaznu nad Francuzom, Pariz oštro reaguje

Nedjelja, 05.04.2026 | 16:20

Francuska je saopštila da je zaprepašćena nakon informacije o pogubljenju njenog državljanina u Kini.

UP pozvala AZLP da ukloni nadzorne kamere koje snimaju javne površine

Nedjelja, 05.04.2026 | 15:12

Uprava policije poziva Agenciju za zaštitu ličnih podataka i slobodan pristup informacijama (AZLP) da, u okviru svojih zakonom propisanih nadležnosti, preduzme mjere

Otvaranje Svetog Sefana važno za bogatiju turističku ponudu

Ponedjeljak, 06.04.2026 | 08:27

Po novo aktuelnosti iz naše zemlje, pozitivna je vijest da će ove sezone biti otvoren grad Hotel Sveti Stefan, ocjenjuju za radio Crne Gore turizmolog Ivo Županović i Ines Mrdović iz Akcije za socijalnu pravdu. Ipak očekuju da vlada što prije objelodani usaglašeni ugovor sa zakupcem, kako bi se znali svi finansijski, ali i detalji o kompleksu Kraljičina plaža. Mrdović je stava da je trebalo dobiti države vezati za poslovni prihod, da ne profit koji ističe, nerijetko zakupci ne prikažu u punom iznosu.

Dojave o bombama u Gimnaziji i Ekonomskoj školi u Podgorici

Ponedjeljak, 06.04.2026 | 08:31

Podgorička Gimnazija “Slobodan Škerović” i Srednja ekonomska škola “Marko Vešović” dobile su jutros dojave da je u tim obrazovnim ustanovama postavljena bomba.

Svjetski dan zdravlja: EU podrška koja olakšava brigu za svakog pacijenta

Ponedjeljak, 06.04.2026 | 14:52

Zdravlje nije samo odsustvo bolesti, već i osjećaj sigurnosti da će sistem biti tu kada je najpotrebnije. To je razlog zbog kojeg ulaganja u zdravstvo nijesu samo brojke i projekti, već stvarne promjene koje se osjećaju svakodnevno – u boljim uslovima liječenja, bržoj dijagnostici i povjerenju pacijenata u sistem koji čuva najvrijednije što imamo.

“Pojas za spas” od 6. do 10. aprila: Policija najavila pojačane kontrole i edukaciju

Ponedjeljak, 06.04.2026 | 14:50

Uprava policije će od 6. do 10. aprila sprovesti kampanju “Pojas za spas”, tokom koje će, kroz edukativne aktivnosti i pojačane kontrole, upozoravati i sankcionisati učesnike u saobraćaju koji ne koriste sigurnosni pojas, uz poseban fokus na bezbjednost djece u vozilima. Aktivnost se realizuje u saradnji Uprave policije i Nacionalnog biroa osiguravača Crne Gore.

U akciji “Presretač” uhapšeno 48 vozača

Ponedjeljak, 06.04.2026 | 14:46

U nastavku planskih aktivnosti koje Uprava policije u kontinuitetu sprovodi, u cilju podizanja nivoa bezbjednosti u saobraćaju, tokom prethodna tri dana (petak, subota i nedjelja) realizovana je pojačana akcija kontrole učesnika u saobraćaju pod nazivom „Presretač“, koju su sprovodili službenici Mobilne jedinice policije.

Raspisan oglas za obrazovanje kadeta na vojnim akademijama u Austriji, Italiji, Turskoj i Hrvatskoj

Ponedjeljak, 06.04.2026 | 14:30

Ministarstvo odbrane Crne Gore raspisalo je javne oglase za obrazovanje kadeta na prestižnim vojnim akademijama u inostranstvu – u Italiji, Austriji, Hrvatskoj i Turskoj, za studijsku 2026/2027. godinu. Oglasi su namijenjeni mladim ljudima koji žele da izgrade profesionalnu vojnu karijeru i steknu kvalitetno međunarodno obrazovanje, uz zagarantovan stalan posao u Vojsci Crne Gore nakon završetka obrazovanja, saopšteno je iz Ministarstva.

Šahmanović i Joković: Ubrzati čišćenje trasa dalekovoda radi stabilnosti sistema

Ponedjeljak, 06.04.2026 | 14:10

Na inicijativu ministra energetike i rudarstva Admira Šahmanovića danas je održan sastanak kod ministra poljoprivrede, šumarstva i vodoprivrede Vladimira Jokovića, na kojem je razmatrano unapređenje pouzdanosti elektroenergetskog sistema kroz efikasnije čišćenje trasa dalekovoda.

Potpredsjednik Opštine Pljevlja Darko Gazdić podnio ostavku

Ponedjeljak, 06.04.2026 | 14:09

Potpredsjednik Opštine Pljevlja Darko Gazdić podnio je ostavku na tu funkciju. To je na sjednici Skupštine opštine Pljevlja saopštio predsjednik opštine Dario Vraneš.

Zenović: Vladavina prava ključna za završetak pregovora Crne Gore s EU

Ponedjeljak, 06.04.2026 | 14:02

Nakon dobijenog IBAR-a, Crna Gora ide uzlaznom putanjom, u smislu i bilansa rezultata, ali i neophodnih legislativnih usaglašavanja, institucionalnog zaokruživanja cjelokupnog pravnog sistema i sistema vladavine prava, kaže za Euronews Crna Gora, glavni pregovarač sa EU Predrag Zenović.

Radunović: Troškovi obilaska nelegalnih objekata, koje pokrivaju građani, da budu racionalni i primjereni

Ponedjeljak, 06.04.2026 | 13:55

Ministar prostornog planiranja, urbanizma i državne imovine Slaven Radunović održao je sastanak sa predsjednicima opština i njihovim predstavnicima, na kojem su, kako je saopšteno iz resora na čijem je čelu, razmatrana ključna pitanja iz oblasti prostornog planiranja, legalizacije objekata i izdavanja građevinskih dozvola.

Nikšić: Kju groznica potvrđena na osam gazdinstava, ptičji grip na dva

Ponedjeljak, 06.04.2026 | 13:52

Na području opštine Nikšić trenutno su aktivne zarazne bolesti kod životinja i to kju groznica i ptičji grip, prenosi RTNK.

Milatović primio akreditivna pisma novoimenovanih ambasadora Mađarske, Japana, Filipina i Ekvadora

Ponedjeljak, 06.04.2026 | 13:47

Predsjednik Crne Gore Jakov Milatović primio je danas na Cetinju akreditivna pisma novoimenovanih ambasadora Mađarske Petera Heteija, Japana Cucumija Naohira, Filipina Marije Elene Palo Algabre i Ekvadora Estevana Asara Moskosoa Bomana, saopšteno je iz Kancelarije za odnose s javnošću predsjednika Crne Gore.