Subota, 30.11.2024 | 08:12
IZVOR: Dan

Podgorica: Od 1. januara cjenovnikom predviđeno POSKUPLJENJE VODE

Voda u Podgorici će od 1. januara 2025. godine ipak poskupiti 15 centi po kubiku, kako je predviđeno cjenovnikom za narednu godinu koji je na predlog Vodovoda formirala Regulatorna agencija za energetiku ali nije potvrdila Skupština Glavnog grada, piše Dan.




Foto: arhiva, YouTube screenshot/MediaBiro

Do zaokreta, da se cjenovnik može primjenjivati i bez potvrde Skupštine, došlo je nakon tumačenja pravnog tima preduzeća Vodovod i Zajednice opština Crne Gore koji se pozivaju na Zakon o komunalnim djelatnostima koji ne prepoznaje situaciju „skraćenje mandata Skupštini“.

Skupštini Glavnog grada skraćen je mandat 26. jula, a rok u kojem mora da se održi sjednica na kojoj bi se dala saglasnost za nove cijene je 90 dana od dana podnošenja zahtjeva. Taj zahtjev upućen je 14. avgusta i rok je isticao 12. novembra. Sjednica gradskog parlamenta zakazana je za 11. novembar ali nije održana zbog nedostatka kvoruma.

Najave za povećanje cijena vode nisu naišle na odobravanje premijera Milojka Spajića koji je početkom novembra saopštio da „neće dozvoliti povećanje cijena vode gdje god je PES uključen u vršenju vlasti, neće imati podršku nijedan Vodovod.

Na sajtu Vodovoda juče je objavljeno saopštenje za građane da će se od 1. januara naredne godine primjenjivati nove cijene vode.

Po novom cjenovniku izjednačavaju se fizička i pravna lica. Kada je u pitanju javno vodosnabdijevanje, „start“ na računu iznosiće 0,99 eura po korisniku, dok je varijabilni dio iznositi 0,52 eura po kubiku.

Kada je u pitanju prihvatanje i odvođenje komunalnih otpadnih voda „start“ na računu iznosiće 0,30 eura po korisniku, dok će varijabilni dio cijene iznositi 0,19 eura po kubiku. Prečišćavanje komunalnih otpadnih voda koštaće 0,17 eura po kubiku, a isporuka vode drugom izvršiocu koštaće 0,04 eura po kubiku.

“Privredno društvo Vodovod i kanalizacija je dužno da od 1.1.2025. godine primjenjuje novi cjenovnik usluga, izrađen po metodologiji za utvrđivanje cijena regulisanih komunalnih djelatnosti koju je propisala Regulatorna agencija za energetiku. Nova cijena se sastoji od fiksnog i varijabilnog dijela. Fiksni dio cijene, potrošači će plaćati nezavisno od potrošnje, dok će se varijabilnim dijelom cijene obračunati količina utrošene vode, odnosno, količina prikupljene, odvedene i prečišćene otpadne vode. Cijena prečišćavanja otpadnih voda ima samo svoj varijabilni dio i ista je za sve kategorije potrošača”, objavljeno je na sajtu Vodovoda.

Direktor Vodovoda Aleksandar Nišavić za Dan navodi da primjenom novih cijena od 1. januara preduzeće neće biti u gubitku 3,7 miliona eura bez uračunatog PDV-a kako su bile i projekcije, pa samim tim ni Glavni grad neće imati obavezu da pomogne preduzeću.

“Od 1. januara naredne godine kubik vode biće veći za 15 centi. Tumačenje smo dobili od naše pravne službe, konsultovali smo i pravni tim Zajednice opštine, ali i kolege iz drugih opština, prije svega kolega iz Vodovoda Mojkovca i Rožaja koji su u sličnoj situaciji. Njihova odluka se nije razmatrala u predviđenom roku od 90 dana i oni će poskupiti na isti način što je u skladu sa zakonom”, naveo je Nišavić.

Nišavić objašnjava što predviđa zakon.

“Ušli smo u tumačenje zakona i došli do infromacija da Skupština Glavnog grada nije raspuštena već je došlo do skraćenja mandata. Zakon o komunalnim djelatnostima predviđa da se preporučene cijene od strane Regulatorne agencije moraju poštovati ukoliko se usvoje ili ukoliko u roku od 90 dana Skupština Glavnog grada ne postupi u skladu sa zakonom i ne razmatra odluku”, naveo je on.

Prema njegovim riječima Skupština Glavnog grada nije raspuštena jer po Zakonu o lokalnoj samoupravi nju raspušta samo Vlada, već joj je skraćen mandat što Zakon o komunalnim djelatnostima ne prepoznaje.

“Zbog toga smo dužni da poštujemo odluku odbora direktora, shodno regulatoru i da cijene primjenjujemo od 1. januara naredne godine. Ako se u roku od 90 dana, iz opravdanih razloga ne održi sjednica, ili se cjenovnik ne razmatra na sjednici mi smo u obavezi da automatski primjenjujemo predložene cijene”, tvrdi Nišavić.

Cijene se formiraju na osnovu Zakona o komunalnim djelatnostima

Cijenu vode u Crnoj Gori na osnovu Zakona o komunalnim djelatnostima iz 2018. godine reguliše Regulatorna agencija za energetiku. To čine od 2020. godine na osnovu usvojene metodologije. Ranije, dakle prije ovog zakona, to su činile lokalne samouprave. Prema proceduri Vodovod pošalje zahtjev RAE, oni odobre, vrate i ta se dokumentacija dostavlja gradonačelniku, a iz te institucije Skupštini Glavnog grada kao osnivaču Vodovoda.

KOMENTARI (0)

Ostavi komentar

Ostavite komentar

* Komentari se na portalu objavljuju u realnom vremenu. "Kolektiv.me" se ne može smatrati odgovornim za napisane komentare. Zabranjen je govor mržnje, psovanje, vrijeđanje i klevetanje. Takav sadržaj će biti izbrisan čim bude primijećen, a autori mogu biti prijavljeni nadležnim institucijama.

OSTALE VIJESTI

Udruženje podstanara CG: Projekat Velje brdo ima potencijal da odgovori na realne potrebe velikog broja porodica

Četvrtak, 26.03.2026 | 14:37

Udruženje podstanara Crne Gore sa posebnim zadovoljstvom prati najnoviji razvoj događaja u vezi sa projektom Velje Brdo, čiji je početak realizacije i zvanično ozvaničen. U prethodnim danima bilježimo značajno povećano interesovanje građana i rast broja prijavljenih podstanara, što jasno pokazuje koliko je pitanje stanovanja jedno od ključnih društvenih pitanja i koliko ovaj projekat ima potencijal da odgovori na realne potrebe velikog broja porodica, saopšteno je iz ovog Udruženja.

Nafta ponovo iznad 100 dolara: Iran odbija direktne pregovore sa SAD, tržišta reaguju

Četvrtak, 26.03.2026 | 12:21

Cijene nafte porasle su u četvrtak nakon što je Iran signalizirao da nema namjeru da vodi direktne pregovore sa Sjedinjenim Američkim Državama, iako se američki prijedlog za okončanje rata nalazi na razmatranju kod najviših zvaničnika u Teheranu.

Šahmanović: Crna Gora u TOP četiri države u Evropi sa najpovoljnijom cijenom goriva

Četvrtak, 26.03.2026 | 11:23

Ministri energetike i rudarstva i finansija Admir Šahmanović i Novica Vuković odgovaraju članovima Skupštinskog Odbora za ekonomiju, finansije i budžet o cijenama goriva, prenosi RTCG.

Danas konsultativno saslušanje o cijenama goriva

Četvrtak, 26.03.2026 | 09:12

Skupštinski Odbor za ekonomiju, finansije i budžet u 10 sati održaće konsultativno saslušanje o cijenama goriva.

Rakčević: Cijena brašna miruje do daljnjeg

Četvrtak, 26.03.2026 | 09:08

Tektonski poremećaj na tržištu nafte nastao usled ratne eskalacije na Bliskom istoku, koja traje već 26 dana, definitivno, već u ovom času, izaziva ozbiljne posljedice za svjetsku ekonomiju, kazao je za „Dan“ crnogorski privrednik Žarko Rakčević.

FIFA želi brži fudbal i kraj odugovlačenja: Stižu nova pravila na Mundijalu

Četvrtak, 26.03.2026 | 21:42

Svjetska kuća fudbala (FIFA) najavila je niz značajnih promjena pravila koje će biti primijenjene na ovogodišnjem Mundijalu u Sjedinjenim Američkim Državama, Meksiku i Kanadi, sa ciljem da ubrza igru i smanji odugovlačenje.

DPS Podgorica: Velje brdo velja laž Vlade, nije započela izgradnja naselja, već zamišljenog, a ne projektovanog bulevara

Četvrtak, 26.03.2026 | 21:35

"Useljenje sredinom godine, a nema plana za nove iskope za sve instalacije? Useljenje sredinom godine, a nema projekta izmještanja ili podizanja visine postojećih dalekovoda, ni usklađivanja sa nastavkom autoputa, koji ide u pravcu zamišljenog bulevara".

Čarapić: Ne bih vjerovao reformama koje predlaže DPS, Rakočević: Ne vjerujemo ljudima iz parlamentarne većine

Četvrtak, 26.03.2026 | 21:27

U emisiji „Argumenti“ na Televiziji Crne Gore raspravlja se o o predlogu zakona o otvorenim izbornim listama. Dok Vasilije Čarapić (PES) sumnja u reforme DPS-a Rakočević naglašava da očekuje podršku za njihov predlog.

Stručnjaci upozoravaju: Ovo voće i povrće ima najviše pesticida, i posle pranja

Četvrtak, 26.03.2026 | 21:19

Pesticidi su prisutni na voću i povrću koje jedemo, čak i nakon pranja, a mnogi od njih mogu biti štetni za ljudsko zdravlje.

Vojinović: Očekuje se reakcija opozicije nakon hapšenja policijskog službenika

Četvrtak, 26.03.2026 | 21:05

Nakon današnjeg saopštenja UP, putem kojeg su obavijestili javnost da su uhapsili policijskog službenika zbog sumnje da je izvršio tri prevare i jednu utaju na štetu građana Danilovgrada, očekuje se reakcija opozicije, saopštila je Anđela Vojinović, poslanic Demokrata.

Vujović: Mađarska favorit u grupi, idemo maksimalno spremni u ono što slijedi

Četvrtak, 26.03.2026 | 20:33

Mađarska, Farska Ostrva i Kosovo biće protivnici "lavovima" u kvalifikacijama za Evropsko prvenstvo 2028.

URA: Abazović prezentuje šemu firmi, institucija i pojedinaca povezanih sa "Možurom", za sjutra zakazan Anketni odbor

Četvrtak, 26.03.2026 | 20:26

Predsjednik Građanskog pokreta URA i predsjednik Anketnog odbora za slučaj izgradnje vjetroelektrane Možura, Dritan Abazović, sjutra će u Skupštini Crne Gore predstaviti šemu koja prikazuje kompleksnu mrežu firmi, institucija i pojedinaca povezanih sa projektom izgradnje vjetroelektrane Možura, saopštili su iz Građanskog pokreta URA.

"Lavovi" dobili rivale u kvalifikacijama za EP

Četvrtak, 26.03.2026 | 20:29

Mađarska, Farska Ostrva i Kosovo biće protivnici "lavovima" u kvalifikacijama za Evropsko prvenstvo 2028.

Vukićević: Živimo u izazovnim vremenima, stabilnost kineske ekonomije ključna za globalnu stabilnost

Četvrtak, 26.03.2026 | 20:54

Potpredsjednica Demokratske narodne partije i doskorašnja ministarka saobraćaja Crne Gore Maja Vukićević govorila je za China Media Group o značaju stabilnosti kineske ekonomije za globalna tržišta.

Nišavić: Do kraja godine imaćemo primarnu mrežu u Gornjoj Lješanskoj nahiji, voda u domovima za dvije godine

Četvrtak, 26.03.2026 | 20:08

Mještani Gornje Lješanske nahije poručuju da se, u 21. vijeku, suočavaju s nedostatkom osnovnih uslova za život. Predstavnici gradske uprave obećali su im da će taj kraj, nakon dužeg perioda, dobiti nova ulaganja.