Ponedjeljak, 02.12.2024 | 09:41
IZVOR: gradski.me

Podnosi tužbu: Otkrio grešku „tešku“ pola miliona eura, a menadžment Aerodroma mu ukida radno mjesto

Šef Službe za nadzor i kontrolu poslovanja u Aerodromima Crne Gore Nikola Bulatović podnijeće danas Osnovnom sudu u Podgorici tužbu za zaštitu zviždača protiv rukovodstva tog preduzeća za koje tvrdi da štiti lica koja su odgovorna za pogrešnu uplatu od preko pola miliona eura u martu ove godine, dok pokušavaju da sistematizacijom ukinu službu koja je otkrila grešku, objavila je Gradska RTV.




Foto: Ustupljena fotografija, privatna arhiva

Bulatović u izjavi za Gradsku RTV optužuje menadžment Aerodroma i za kršenje zakona o privredim društvima, ali i nanošenja finansijske štete preduzeću.

On je za Gradsku TV podsjetio da se u martu desila sporna uplata od 551.000 eura sa računa Aerodroma Crne Gore na pogrešan račun, koja su trebala da budu uplaćena engleskoj firmi za nabavku aerodromske opreme (samohodnih stepenica). Brzom intervenciom banke sredstva su stopirana, ali, kako ističe Bulatović, suma od 42.000 eura nikada nije vraćena na račun Aerodroma, niti su naplaćeni penali u iznosu od pet odsto vrijednosti zbog kašnjena isporuke, nekih 28.000 eura, na šta su Aerodromi imali i što je navedeno u ugovoru o nabavci, pa je ukupna nastala šteta negdje oko 70.000 eura.

Bulatović naglašava da umjesto da se novo rukovodstvo Aerodroma pozabavi ovim problemima, sada su odlučili da ugase službu u kojoj radi, a koja je otkrila sve nepravilnosti. Smatra da novi menadžment štiti prethodnike, zbog čega se obratio Agenciji za sprečavanje korupcije (ASK) kako bi dobio status zviždača, a i danas će da podnese tužbu protiv menadženta za koji smatra da radi neodgovorno.

“Službe unutar Aerodroma su zakazale i nisu poštovane interne procedure, posebno finansijski sektor, u suprotnom do ovoga ne bi ni došlo do greške prilikom uplate preko pola miliona eura, zatim prekršen je zakon o privrednim društvima, jer je odbor direktora mora dati saglasnost za plaćanje svakog iznosa većeg od 100.000 eura, a bivši direktor Aerodroma Vladan Drašković je to uradio bez konsultacije sa njima. Prekršen je i procedura za zaključivanje ugovora, jer za svaki ugovor veći od 10.000 eura potrebno je formirati komisiju za javne nabavke, što u konkretnom primjeru nije bio slučaj, a da stvar bude gora ugovor nije sadržao instrukcije za plaćanje”, kaže Bulatović za Gradsku TV.

S tim u vezi, kako ističe, tadašnji odbor direktora na čelu sa Eldinom Dobardžićem, sazvao je sjednicu, smijenio direktora Vladana Draškovića i naložio novoizabranom v.d. izvršnog direktora Petru Raduloviću, da sprovede disciplinski postupak i sankcioniše sve odgovorne.

“Par dana nakon toga, Vlada je imenovala novi Odbor direktora, na čelu sa Jelenom Maraš i oni su na prvoj sjednici ponovo imenovali Draškovića za v.d. izvršnog direktora, abolirajući ga tako od odgovornosti, nakon što je na njih izvršio pritisak bivši ministar saobraćaja Filip Radulović, s toga smatram da predsjednica Maraš i ostali članovi odbora direktora takođe snose odgovornost za štetu koja je nanijeta našoj kompaniji i zbog toga sam protiv njih i gospodina Draškovića podnio krivičnu prijavu specijalnom državnom tužilaštvu 01. jula 2024″, navodi Bulatović.

Kako navodi interne istrage unutar Aerodroma okončane su tako, da su svi oslobođeni odgovornosti, a odbor direktora i predjsednica Maraš, izdali su nalog pravnom sektoru i novoizabranom izvršnom direktoru, Roku Toliću, da se izmjenom akta o sistematizaciji, ukine Službe za nadzor i kontrolu poslovanja u Aerodromima Crne Gore, na čijem je čelu upravo Bulatović.

“Sve to, samo zato što smo ispravno i nepristrasno radili svoj posao, a sve pod izgovorom da služba nije zakonita, što je apsolutna neistina, jer je formirana 2022.godine, po svim propisima i u skladu sa zakonom o upravljanju i unutrašnjem nadzoru i kontroli, po uzoru na službe odbora direktora EPCG. Zbog svega navedenog, uz konsultacije ASK-a, shodno zakonu o sprečavanju korupcije član 68 i član 69, danas ću predate Osnovnom sudu u Podgorici predate tužbu za zaštitu zviždača protiv rukovodstva Aerodroma Crne Gore”, zaključio je Bulatović u izjavi za Gradsku.

KOMENTARI (1)

Ostavi komentar

Ostavite komentar

* Komentari se na portalu objavljuju u realnom vremenu. "Kolektiv.me" se ne može smatrati odgovornim za napisane komentare. Zabranjen je govor mržnje, psovanje, vrijeđanje i klevetanje. Takav sadržaj će biti izbrisan čim bude primijećen, a autori mogu biti prijavljeni nadležnim institucijama.
OJ’HA
02.12.2024 11:14

Manje države a većih lopurdi nema na ovoj planeti .

2 0

OSTALE VIJESTI

Air Montenegro dobija četvrti avion: Embraer E195 uskoro stiže u Podgoricu

Petak, 17.07.2026 | 17:39

Uskoro će iz Sarbrikena za Podgoricu poletjeti novi vazduhoplov tipa Embraer E195 sa 118 mjesta za putnike, koji je kompanija Air Montenegro uzela u dugoročni zakup, saopštio je predsjednik Odbora direktora Air Montenegra Tihomir Dragaš.

Nova avio-linija: Iberia povezala Madrid i Tivat

Petak, 17.07.2026 | 17:20

Španska nacionalna avio-kompanija Iberia uspostavlja u subotu, 19. jula, direktnu avio-liniju između Madrida i Tivta, čime Crna Gora dobija još jednu važnu vazdušnu konekciju sa Zapadnom Evropom.

Triglav postaje suvlasnik jednog od vodećih privatnih pružaoca zdravstvenih usluga u Hrvatskoj

Petak, 17.07.2026 | 16:06

Grupa Triglav kupuje 49 % vlasničkog udjela u hrvatskoj grupi Arsano Medical Group

Crna Gora prvi put bilježi registrovanu nezaposlenost ispod 8%

Petak, 17.07.2026 | 15:02

Stopa registrovane nezaposlenosti u Crnoj Gori u maju ove godine iznosila je 7,84 odsto, što je najniži nivo od kada Zavod za zapošljavanje vodi tu statistiku, saopšteno je iz Vlade. Na evidenciji Zavoda na kraju maja bilo je 24.751 nezaposleno lice.

Ćulafić: Kampanju „Zelena obnova“ sprovodimo na najljepši mogući način

Petak, 17.07.2026 | 14:45

Ministarstvo ekologije, održivog razvoja i razvoja sjevera danas je u Mojkovcu uspješno realizovalo akciju „10 plastičnih boca ili limenki za jednu sadnicu“, tokom koje je podijeljeno oko 400 sadnica, dok su građani prikupili više od 4.000 komada ambalažnog otpada, saopšteno je iz tog resora.

DPS i Evropski savez traže odgovornost zbog problema sa vodosnabdijevanjem u Kotoru

Četvrtak, 16.07.2026 | 19:23

Demokratska partija socijalista (DPS) i Evropski savez (ES) pozvali su nadležne da na sjednici Skupštine opštine Kotor, zakazanoj za 21. jul, ponude odgovore i trajna rješenja za višesedmične probleme sa vodosnabdijevanjem. Iz DPS-a optužuju lokalnu vlast za loše upravljanje i izostanak ulaganja u infrastrukturu, dok iz Evropskog saveza poručuju da građani očekuju zdravstveno ispravnu vodu i konkretne mjere koje će spriječiti da se ovakva situacija ponovi.  

Budućnost Voli dovela igrača koji je drim-timu “spakovao” 25 poena

Četvrtak, 16.07.2026 | 20:57

Budućnost Voli nastavlja formiranje ekipe za narednu sezonu, a novi član plavo-bijelih je reprezentativac Južnog Sudana Marijal Šajok.  

Kos: Izborom sudija Ustavnog suda ojačana institucija od ključnog značaja za vladavinu prava

Četvrtak, 16.07.2026 | 20:46

Crna Gora nastavlja da pokazuje da put ka Evropskoj uniji postaje lakši kada država djeluje jedinstveno i kada svi rade u istom pravcu, poručila je komesarka Evropske unije za proširenje Marta Kos.  

Janović: Hitno riješiti problem sa pijaćom vodom u Kotoru

Četvrtak, 16.07.2026 | 19:38

Nezavisni poslanik Nikola Janović apelovao je danas na nadležne državne organe da se riješi problem sa pijaćom vodom u Kotoru, prenose Vijesti.

UP: Sankcionisan Tuzanin, vozio bez položenog vozačkog ispita i više puta prelazio u suprotnu traku

Četvrtak, 16.07.2026 | 20:21

A.A. (21) iz Tuzi sankcionisan je zbog više saobraćajnih prekršaja, saopšteno je iz Uprave policije.  

Air Montenegro dobija četvrti avion: Embraer E195 uskoro stiže u Podgoricu

Petak, 17.07.2026 | 17:39

Uskoro će iz Sarbrikena za Podgoricu poletjeti novi vazduhoplov tipa Embraer E195 sa 118 mjesta za putnike, koji je kompanija Air Montenegro uzela u dugoročni zakup, saopštio je predsjednik Odbora direktora Air Montenegra Tihomir Dragaš.

Andrić: Najoštrije osuđujem govor mržnje i uvrede prema Marti Kos

Petak, 17.07.2026 | 17:36

U ime Pokreta Evropa sad! najoštrije osuđujem govor mržnje, uvrede i neprimjereno izrugivanje kojima je evropska komesarka Marta Kos prethodnih dana bila izložena od dijela crnogorske opozicije i njima bliskih pojedinaca, saopštila je poslanica Pokreta Evropa sad (PES) Jelenka Andrić.

Triglav postaje suvlasnik jednog od vodećih privatnih pružaoca zdravstvenih usluga u Hrvatskoj

Petak, 17.07.2026 | 16:06

Grupa Triglav kupuje 49 % vlasničkog udjela u hrvatskoj grupi Arsano Medical Group

SDT pokrenuo istragu zbog pranja milion eura stečenih prodajom droge

Petak, 17.07.2026 | 15:17

Specijalno državno tužilaštvo (SDT) pokrenulo je krivični postupak protiv Lj.M., M.O., I.S. i R.K. zbog sumnje da su učestvovali u pranju milion eura stečenih prodajom droge.  

Zbog visokih temperatura mijenja se raspored odvoza otpada: Čistoća apeluje na građane da prilagode vrijeme odlaganja

Petak, 17.07.2026 | 15:12

Povećane dnevne temperature uslovile su izmjene u organizaciji rada ekipa Čistoće. Od ponedjeljka, 20. jula, odvoz komunalnog otpada i čišćenje javnih površina obavljaće se prema novom rasporedu, a iz preduzeća apeluju na građane da otpad odlažu u jutarnjim ili večernjim časovima kako bi zaštitili radnike koji posao obavljaju na otvorenom.

Ćulafić: Kampanju „Zelena obnova“ sprovodimo na najljepši mogući način

Petak, 17.07.2026 | 14:45

Ministarstvo ekologije, održivog razvoja i razvoja sjevera danas je u Mojkovcu uspješno realizovalo akciju „10 plastičnih boca ili limenki za jednu sadnicu“, tokom koje je podijeljeno oko 400 sadnica, dok su građani prikupili više od 4.000 komada ambalažnog otpada, saopšteno je iz tog resora.

Izvještaj EK: Nastavljaju se pritisci i napadi na tužilačke organe i njihove odluke

Petak, 17.07.2026 | 14:42

Evropska komisija predstavila je godišnji Izvještaj o vladavini prava, koji pored zemalja EU obuhvata i države u procesu proširenja.

Inspektori od 1. do 15. jula napisali kazne u vrijednosti od 1.780.405 eura

Petak, 17.07.2026 | 14:16

Tokom pojačanih inspekcijskih nadzora u sezoni, inspektori su od 1. do 15. jula napisali kazne u vrijednosti od 1.780.405,00 eura, dok ukupan iznos napisanih kazni sa predsezonom dostiže oko 2,5 miliona eura, saopšteno je nakon sjednice Koordinacionog tijela za usklađivanje i praćenje inspekcijskih nadzora.

Rast cijena goriva zbog poremećaja u transportu kroz Hormuški moreuz

Petak, 17.07.2026 | 13:56

Ponovna eskalacija sukoba na Bliskom istoku i rizik od daljih ograničenja transporta kroz Hormuški moreuz izazvali su novi snažan rast cijena nafte i naftnih derivata na svjetskom tržištu, saopšteno je iz Ministarstva energetike i rudarstva.

MUP: Svi posjetioci planinskih područja da odgovorno planiraju boravak u prirodi

Petak, 17.07.2026 | 14:03

Iz Ministarstva unutrašnjih poslova (MUP) apelovali su na sve posjetioce planinskih područja da odgovorno planiraju boravak u prirodi.