Ponedjeljak, 02.12.2024 | 11:03
IZVOR: rts.rs/BBC

Oksfordska riječ godine je "TRULEŽ MOZGA" - Evo zbog čega

Da li provodite sate bezumno skrolujući na Instagramu i Tik-toku? Ako to radite, možda patite od „truleži mozga“ ("brain rot" ), što je riječ koja je postala Oksfordova riječ godine, prenosi Bi-Bi-Si.




Foto: Ilustracija, Pixabay

Trulež mozga (brain rot) je izraz kojim se iskazuje zabrinutost u vezi sa uticajem konzumiranja prevelikih količina nekvalitetnog onlajn sadržaja, posebno na društvenim mrežama. Učestalost upotrebe riječi porasla je za 230 odsto od 2023. do 2024. godine.

Psiholog i profesor Univerziteta Oksford, Endru Pšibilski, kaže da je popularnost te riječi „simptom vremena u kome živimo“.

Trulež mozga je nadmašila pet drugih riječi koje su ušle u uži izbor, uključujući demure (umjerenost, skromnost), Romantasy i dynamic pricing (dinamičko određivanje cijena).

Šta je trulež mozga?

Trulež mozga se definiše kao navodno pogoršanje mentalnog ili intelektualnog stanja osobe, posebno posmatrano kao rezultat prekomjerne potrošnje materijala koji se smatra trivijalnim ili banalnim.

Prva zabilježena upotreba riječi brain rot datira mnogo prije nastanka interneta – nju je 1854. godine zapisao Henri Dejvid Toro u svojoj knjizi Valden.

On kritikuje sklonost društva da obezvređuje složene ideje i kako je to deo opšteg pada mentalnih i intelektualnih napora.

To ga je navelo da se zapita: „Dok Engleska nastoji da nađe sredstvo protiv truljenja krompira, hoće li se iko potruditi da izliječi trulež mozga – koji prevladava mnogo šire i ubojitije?“

Riječ je u početku stekla popularnost na društvenim mrežama među pripadnicima generacije zed i alfa, ali se sada koristi i u mejnstrimu kao način da se opiše sadržaj niskog kvaliteta i niske vrijednosti koji se nalazi na društvenim mrežama.

Profesor Pšibilski kaže da „nema dokaza da je trulež mozga nešto što se zaista dešava“.

„Ona u stvari, opisuje naše nezadovoljstvo onlajn svijetom i to je riječ koju možemo da koristimo da iskažemo našu zabrinutost koju imamo o društvenim mrežama.”

Kasper Gratvoul, predsjednik Okford Languages-a, kaže da ako se osvrnemo na Oksfordovu riječ godine u poslednje dvije decenije „možemo vidjeti rastuću preokupaciju društva o tome kako se razvijaju naši virtuelni životi, način na koji internet kultura prožima toliko toga ko smo mi i o čemu govorimo“.

„Prošlogodišnja pobjednička riječ, 'rizz' (šarm i privlačnost), bila je zanimljiv primjer kako se jezik sve više formira, oblikuje i dijeli unutar onlajn zajednica. Truljenje mozga govori o jednoj od uočenih opasnosti virtuelnog života i o tome kako koristimo svoje slobodno vrijeme."

Koje su još riječi ušle u uži izbor?

Demure (pril.): Za osobu: rezervisana ili suzdržana u izgledu ili ponašanju; za odjeću: nije upadljiva, razmetljiva ili previše otkriva.

Dynamic pricing (imenica): Praksa variranja cijene za proizvod ili uslugu kako bi odražavala promjenljive tržišne uslove; posebno zaračunavanje veće cijene u vrijeme veće potražnje.

Lore (imenica): Skup (navodnih) činjenica, pozadinskih informacija i anegdota koje se odnose na nekoga ili nešto, koje se smatraju znanjem potrebnim za potpuno razumijevanje ili informisanu diskusiju o predmetu u diskusije.

Romantasy (imenica): Žanr fikcije koji kombinuje elemente romantične fikcije i fantazije, obično sadrži teme magije, natprirodnog ili avanture uz centralnu romantičnu priču.

Slop (imenica): Umjetnički, pismeni ili drugi sadržaj generisan korišćenjem vještačke inteligencije, dijeljen i distribuiran onlajn na neselektivni ili nametljiv način, i okarakterisan kao niskog kvaliteta, neautentičan ili netačan.

Druge rečničke riječi godine

Rječnik Univerziteta Oksford nije jedini koji bira riječ godine, prošlog mjeseca Kembridžov rečnik je objavio da je manifest (manifest) njihov pobjednik.

Tradicionalna definicija manifesta uključivala je pridjev „lako uočljiv ili očigledan“ i imenicu „da se nešto jasno pokaže znakovima ili radnjama“.

Sada uključuje „manifestirati“ u smislu „zamišljati postizanje nečega što želite, u uvjerenju da će to učiniti vjerovatnije da će se to zaista dogoditi“.

Novo značenje je proizašlo iz globalnog trenda velnesa koji promovišu poznate ličnosti.

KOMENTARI (0)

Ostavi komentar

Ostavite komentar

* Komentari se na portalu objavljuju u realnom vremenu. "Kolektiv.me" se ne može smatrati odgovornim za napisane komentare. Zabranjen je govor mržnje, psovanje, vrijeđanje i klevetanje. Takav sadržaj će biti izbrisan čim bude primijećen, a autori mogu biti prijavljeni nadležnim institucijama.

Božović: Dogovor da se od DECEMBRA nastavnicima NE UMANJUJU zarade

Srijeda, 05.11.2025 | 17:50

Sindikat prosvjete i resorna ministarstva prosvjete nauke i inovacija i finansija dogovorili su se juče na sastanku, koji je trajao više od četiri sata, da se uglavnom anuliraju umanjenja plata nastavnicima u osnovnim školama koja su uslijedila od jula zbog primjene centralizovanog obračuna zarada. Kompromis su postigli na način da se uvećaju određeni dodaci koje primaju nastavnici – za viša zvanja, razredno starješinstvo, naučna zvanja, prenosi Pobjeda.

Stručnjakinje za govor tijela analizirale su zagrljaj JD Vensa i Erike Kirk: "Sugeriše da joj je ugodno"

Srijeda, 05.11.2025 | 15:24

Zagrljaj američkog potpredsjednika JD Vensa i izvršne direktorice Turning Point USA Erike Kirk privukao je pažnju javnosti. Zagrljaj se dogodio na događaju Turning Point USA na Univerzitetu Misisipi, samo dva mjeseca nakon što je suprug Erike Kirk, Čarli Kirk, ubijen na govorničkom događaju u Juti.

Đeka: Očekujem da će VIZNI režim za državljane Turske biti PRIVREMENA mjera

Srijeda, 05.11.2025 | 17:44

Ministar ljudskih i manjinskih prava Fatmir Đeka govoreći, o anti-turskim protestima koji su obilježili prethodnu sedmicu, kaže da se radilo o veoma opasnoj situaciji, i da je dobro što se završilo sa tim. Gostujući na TVCG u emisiji “Budimo budni – Pitajte Vladu” , kaže da su stranke manje brojnih naroda u Vladi bile protiv uvođenja viznog režima Turskoj, i da se nada da će to biti privremena mjera. Ističe da je Turska veliki strateški partner Crne Gore, kao što su to Italija, Njemačka i druge evropske zemlje.

Sud naložio SDT-u da u roku od tri dana DOSTAVI dopunu skaj komunikacije u predmetu protiv Miloša Medenice i ostalih

Srijeda, 05.11.2025 | 15:52

Viši sud u Podgorici naložio je danas Specijalnom državnom tužilaštvu (SDT) da u roku od tri dana dopuni skaj komunikacije u predmetu protiv Miloša Medenice, sina bivše predsjednice Vrhovnog suda Vesne Medenice i ostalih koji se terete za više krivičnih djela.

Suljević u Londonu: Crna Gora je zemlja potencijala, ideja i prilika

Srijeda, 05.11.2025 | 16:31

Crna Gora je zemlja potencijala, ideja i prilika, poručio je ministar regionalno-investicionog razvoja i saradnje sa nevladinim organizacijama Ernad Suljević, koji je učestvovao na 19. Global Citizenship Conference u Londonu, jednom od najvažnijih svjetskih događaja o investicijama, globalnom građanstvu i ekonomskom razvoju.

Svečano OBILJEŽEN Dan Službe zaštite i spašavanja Glavnog grada; 72 godine u službi građana, sigurnosti i humanosti

Četvrtak, 06.11.2025 | 15:08

Služba zaštite i spašavanja Glavnog grada danas je u prisustvu velikog broja zvanica obilježila 72 godine postojanja, svečanim okupljanjem kojim su proslavljeni rezultati i ljudi koji svakodnevno rizikuju svoje živote štiteći druge.

Danijele de Rosi novi trener Đenove

Četvrtak, 06.11.2025 | 15:04

Legendarni fudbaler Rome, Danijele de Rosi, od ovog četvrtka i službeno je preuzeo trenersku klupu Đenove.

Knežević: Ako izgradnja kolektora krene do 14. decembra, okupićemo se i stati ispred mašina

Četvrtak, 06.11.2025 | 14:22

Knežević: Ako izgradnja kolektora krene do 14. decembra, okupićemo se i stati ispred mašina

Odbor za bezbjednost saslušaće čelnike sektora, ali ne i Spajića

Četvrtak, 06.11.2025 | 14:15

Skupštinski Odbor za bezbjednost i odbranu djelimično je prihvatio zahtjev opozicije za kontrolno saslušanje povodom dešavanja nakon incidenta na Zabjelu, u kojem je ranjen državljanin Crne Gore, a što je, prema navodima, dovelo do odluke Vlade da ukine bezvizni režim sa Turskom.

LJUBAV stiže ranije nego što mislite: Tri horoskopska znaka pred sudbonosnim susretom

Četvrtak, 06.11.2025 | 13:42

Poslije dužeg perioda tišine u srcu, tri horoskopska znaka ulaze u fazu koja donosi ljubav.

DPS: Neodržavanje sjedenice lokalnog parlamenta DOKAZ KRIZE vlasti u Pljevljima

Četvrtak, 06.11.2025 | 13:08

Kako je sjednica Skupštine opštine Pljevlja, koja je trebalo da bude održana 29. septembra, nije održana do danas, očigledno je da je, nakon tri neuspjela pokušaja, predsjednica lokalnog parlamenta odlučila da istu ne zakazuje dok se ne završi konkurs za izbor prvog ćacija Pljevljalja - saopštili su iz DPS-a Pljevlja

Inspekcije za četiri mjeseca izvršile 31.293 inspekcijska PREGLEDA, utvrđeno više od 12 hiljada nepravilnosti

Četvrtak, 06.11.2025 | 12:49

Inspekcije su od 1. juna do 30. septembra ove godine izvršile 31.293 inspekcijska pregleda, saopšteno je iz Kabineta potpredsjednika Vlade za infrastrukturu i regionalni razvoj Miluna Zogovića.

Ustavni sud: Evropska komisija prepoznala rezultate

Četvrtak, 06.11.2025 | 12:05

Ustavni sud Crne Gore postigao je konkretne i mjerljive rezultate u svom radu, što je konstatovano i u ovogodišnjem izvještaju Evropske komisije o napretku Crne Gore ka EU, saopštili su Ustavnog suda Crne Gore.

SEP: Vozačka dozvola postaje luksuz: cijene obuke prestigle mjesečnu platu

Četvrtak, 06.11.2025 | 12:01

U Crnoj Gori je obuka za vozačku dozvolu B-kategorije danas postala luksuz koji mnogi građani teško mogu priuštiti. Cijene obuke koje se kreću do 1.000 eura gotovo su jednake prosječnoj mjesečnoj plati. Za mnoge mlade, učenike i nezaposlene, sticanje vozačke dozvole postalo je finansijski nedostižno. A bez vozačke dozvole, šanse za posao, naročito u privredi, znatno su ograničene, saopšteno je iz Stranke evropskog progresa (SEP).

Konatar: Obeštetiti sve zaposlene svih firmi koje su pošle u stečaj

Četvrtak, 06.11.2025 | 11:32

Poslanik Građanskog pokreta URA Miloš Konatar saopštio je da je taj politički subjekt podnio predlog Zakona o obeštećenju bivših zaposlenih koji su radili u državnim firmama koje su pošle u stečaj. Očekuju, kako kaže, podršku Vlade i Skupštine po ovom pitanju.