Ponedjeljak, 02.12.2024 | 17:45
IZVOR: rtcg.me

POBJEDA NeonoeN-a pod ZNAKOM PITANJA, čeka se mišljenje EBU

Nakon što je bend NeonoeN pobijedio na MONTESONG festivalu sa pjesmom „Clickbait“, pojavili su se navodi o mogućem kršenju pravila.




Foto: Instagram screenshot/neonoen_official

Organizatorima je dostavljen snimak nastupa iz juna 2023. godine, koji ukazuje na to da je pjesma javno izvođena prije dozvoljenog roka, što bi moglo ugroziti njihovu pobjedu.

Supervizor MONTESONG festivala potvrdio je autentičnost spornog snimka, nastalog tokom Festivala kulture Zabjelo, i obavijestio rukovodstvo Radio-Televizije Crne Gore (RTCG) i Udruženja estradnih umjetnika i izvođača (UEUI).

Prema pravilima MONTESONG festivala, koja su dobrim dijelom usklađena s regulativama Takmičenja za pjesmu Evrovizije (Eurovision Song Contest), prijavljena kompozicija ne smije biti javno izvođena prije 1. septembra godine koja prethodi takmičenju. Ovo pravilo osigurava jednakost svih učesnika i spriječava bilo kakvu prednost.

Članovi benda NeonoeN potvrdili su da su nastupali sa pjesmom „Clickbait“ prošle godine i naveli da nisu bili svjesni pravila konkursa, prema kojem pjesma ne smije biti javno izvođena prije 1. septembra 2024. godine.

„Nismo bili svjesni da je javno izvođenje pjesme prije 1. septembra 2024. godine protivno pravilima konkursa. Vjerovali smo da je suštinski uslov da pjesma bude neobjavljena. Poštovaćemo svaku odluku organizatora i EBU-a.“

Organizatori MONTESONG festivala su saopštili da su danas zatražili zvanično mišljenje Evropske radiodifuzne unije (EBU) kako bi se utvrdilo da li podgorički rokeri, uprkos snimku i javnom izvođenju pjesme, ispunjavaju uslove za nastup na Takmičenju za pjesmu Evrovizije 2025. Konačna odluka biće donijeta nakon konsultacija sa EBU-om.

Bez ishitrenih poteza

Do donošenja odluke, status pobjede NeonoeN-a na MONTESONG festivalu ostaje neizvjestan. Ukoliko se utvrdi da je došlo do ozbiljnog kršenja pravila i ostvarene prednosti u odnosu na druge takmičare, organizatori će donijeti odluku o novom predstavniku Crne Gore na Evroviziji 2025. godine u Švajcarskoj, u skladu sa svojim ovlašćenjima i pravilima festivala.

RTCG i UEUI izrazili su žaljenje zbog ovakvih okolnosti i istakli da je cilj pravila očuvanje pravičnosti i transparentnosti festivala, koji je ostvario odličan rezultat, pruživši sasvim novu platformu za promociju crnogorskih autora i muzike. Organizatori su takođe potvrdili svoju posvećenost očuvanju integriteta MONTESONG festivala, naglasivši da će se sve odluke donositi u skladu sa važećim pravilima i uz konsultacije sa EBU.

„Želimo da festival ostane simbol transparentnosti i kvaliteta, u skladu s pravilima Evrovizije. Sve odluke biće donesene u saradnji sa Evropskom radiodifuznom unijom, kako bismo osigurali fer tretman za sve učesnike. Takođe, želimo naglasiti da neće biti ishitrenih odluka, zbog čega je važno da svi pokažu strpljenje i razumijevanje u ovom trenutku.“

Za samo dva mjeseca, MONTESONG festival je dosegao preko 2 miliona pregleda i gotovo 70.000 sati pregledanog sadržaja na društvenim mrežama, prenosi portal RTCG.

ČITAJTE DETALJNIJE!

NeonoeN: Pobjeda zaslužena, poštovaćemo odluku organizatora

KOMENTARI (0)

Ostavi komentar

Ostavite komentar

* Komentari se na portalu objavljuju u realnom vremenu. "Kolektiv.me" se ne može smatrati odgovornim za napisane komentare. Zabranjen je govor mržnje, psovanje, vrijeđanje i klevetanje. Takav sadržaj će biti izbrisan čim bude primijećen, a autori mogu biti prijavljeni nadležnim institucijama.

ANKETA: Da li smatrate da su Podgorici potrebni vanredni lokalni izbori?

Srijeda, 11.02.2026 | 13:57

Nakon izlaska DNP-a iz vladajuće koalicije, vlast u Podgorici ostala je bez  većine u Skupštini Glavnog grada. Iz opozicije upozoravaju da će se sjednice održavati uz problematičan kvorum, a ključne odluke zavisiti od ad hoc dogovora i političke trgovine.

Ljubav zaslužuje poseban ugođaj: Proslavite Dan zaljubljenih u restoranu MARENDA

Srijeda, 11.02.2026 | 10:05

Topla atmosfera, elegantno servirana jela i pažljivo birana vinska karta čine restoran Marenda idealnim mjestom za romantičan izlazak, proslavu ljubavi ili jednostavno kvalitetno provedeno vrijeme u dvoje. Povodom Dana zaljubljenih, 14. februara, Marenda priprema posebno veče i meni osmišljen za dvoje – u znaku ukusa, emocija i nezaboravnih trenutaka.

Prosječan januarski račun za struju u Crnoj Gori iznosi 53,52 eura

Srijeda, 11.02.2026 | 13:15

Prema podacima Elektroprivrede Crne Gore, domaćinstva su u januaru 2026. godine potrošila 183.881.283 kWh električne energije, što je 9,3 odsto više u odnosu na potrošnju ostvarenu u decembru 2025, dok je u odnosu na januar 2025. potrošnja veća za 3,6 odsto

Papović: Srpska trobojka na ustanovama Crne Gore je protivzakonita

Srijeda, 11.02.2026 | 12:06

Piše: Dragutin Papović, predsjednik Političkog savjeta DPS-a i istoričar

Sva nježnost svijeta u jednoj slici: Milica Todorović podijelila fotografiju sa sinom (FOTO)

Srijeda, 11.02.2026 | 10:32

Prstić oko kojeg se vrti cijeli njen svijet.

Marković Zirojeviću: Dok sam se ja borio za crnogorsku nezavisnost i evroatlantsku perspektivu, ti si to vrijeme prespavao

Četvrtak, 12.02.2026 | 09:29

PredsjedniK Stranke evrospkog progresa SEP Duško Marković, poručio je poslaniku Socijaldemokrata SD Nikoli Zirojeviću da mu politika nikada nije određivala odnos prema ljudima, te da, “gdje je to slučaj tu nema ni jednog ni drugog”.

Crna Gora 26. na Dubai SWAT Challenge, najbolji rezultat u Evropi i regionu

Četvrtak, 12.02.2026 | 09:17

Specijalna jedinica crnogorske policije (SJP) ostvarila je istorijski uspjeh na jednom od najprestižnijih svjetskih takmičenja specijalnih snaga, nadmašivši sve ekipe sa Balkana i iz Evrope. U konkurenciji rekordnih 109 elitnih timova iz cijelog svijeta, što je najveći broj učesnika od osnivanja ovog prestižnog nadmetanja, crnogorska SJP osvojila je 26. mjesto u ukupnom plasmanu.

Gorčević: U martu zatvaranje novih poglavlja, kreće izrada Ugovora o pristupanju EU

Četvrtak, 12.02.2026 | 09:06

Crna Gora bi do kraja marta mogla zatvoriti nova pregovaračka poglavlja sa Evropskom unijom, a tokom kiparskog predsjedavanja Savjetom EU biće formirana i ad hoc radna grupa za izradu nacrta Ugovora o pristupanju, najavila je ministarka evropskih poslova Maida Gorčević u intervjuu za Pobjedu.

"Važno da plate i penzije finansiramo iz tekućih prihoda"

Četvrtak, 12.02.2026 | 09:03

Javni dug ove godine, saopšteno je iz Ministarstva finansija, iznosiće 69,4% bruto društvenog proizvoda ili skoro 6 milijardi eura. Rast je rezultat obezbjeđivanja rezerve za vraćanje dugova od preko milijardu eura u narednoj godini. Ekonomski analitičar Predrag Zečević ocijenio je da je od visine duga važnije razmišljati o tome da se plate i penzije finansiraju iz tekućih prihoda. Kategoričan je i da ima prostora za uštede, naročito, kako kaže, od novca građana koji funkcioneri troše na egzotičnim destinacijama.

Utvrđivaće je li se Vukšić snimao: Tužilaštvo će vještačiti ko je na video-zapisima iz krivičnih prijava

Četvrtak, 12.02.2026 | 08:54

Podgoričko Osnovno državno tužilaštvo vještačiće ko je na eksplicitnim snimcima s bivšom čelnicom Direktorata u Ministarstvu ljudskih i manjinskih prava Mirjanom Pajković, jer doskorašnji savjetnik predsjednika države za bezbjednost Dejan Vukšić tvrdi da on nije osoba s tih video-zapisa.

Žugić: Nijesam isticao nijednu zastavu osim državne i opštinske

Četvrtak, 12.02.2026 | 08:49

Predsjednik Opštine Žabljak Radoš Žugić demantovao je navode analitičara, kolumnista i medija da je isticao „tuđu zastavu“ i da ne poznaje izgled zastave iz vremena Kraljevine Crne Gore, poručujući da se radi o neprovjerenim i senzacionalističkim optužbama.

Tripl – dabl Jokića u pobjedi Denvera

Četvrtak, 12.02.2026 | 08:44

Malo je trebalo Nikoli Jokiću da se nakon povrede vrati u pravu formu, a rano jutros odigrao je još jednu fenomenalnu utakmicu u pobjedi Denvera nad Memfisom 122:116.

Vučević odličan protiv bivšeg kluba

Četvrtak, 12.02.2026 | 08:36

Nije prošlo ni deset dana od trejda, a Nikola Vučević već je dobio priliku da zaigra protiv tima čiji je dres nosio više od pet godina. Duel sa Čikago Bulsima bio je i emotivan i inspirativan za crnogorskog centra, koji je odigrao najbolju partiju od dolaska u Boston, dok su Seltiksi u „TD Gardenu“ dominantno slavili – 124:105.

Poslanici u ponedjeljak o neradnoj nedjelji

Četvrtak, 12.02.2026 | 08:11

Poslanici Skupštine raspravljaće na vanrednoj sjednici u ponedjeljak o izmjenama Zakona o unutrašnjoj trgovini, koje je predložio Pokret Evropa sad, a kojima se garantuje neradna nedjelja.

I ČETVRTAK u znaku kiše - Pročitajte prognozu za 12. FEBRUAR

Srijeda, 11.02.2026 | 21:46

U četvrtak se očekuje pretežno oblačno vrijeme sa slabom mjestimičnom kišom u prvom dijelu dana, uglavnom u južnim i centralnim oblastima.