Ponedjeljak, 02.12.2024 | 19:07
IZVOR: analitika.me

Samardžić: Krapović je daleko VEĆI PROBLEM države od dvojice uhapšenih vojnika

"Ministar Krapović je danas na Odboru za Bezbjednost i odbranu iznio niz neistina. Apsolutno je netačno da sam tražio bilo kakvo “linčovanje vojnika”, koji su pritvoreni na Kosovu", poručio je admiral u penziji Dragan Samardžić.




Foto: YouTube screenshot/ NATO Montenegro, arhiva

Samarždić kaže da je težište njegovog javnog istupa bilo na neadekvatnom reagovanju sistema i izjavi ministra da je o događaju upoznat putem medija.

"Srećom po sistem, ministar je na vrijeme upoznat od OBD-a, a obmana je postala hronična vrlina ministra odbrane na koju se javnost već navikla. Nakon što je ministar, na Odboru za BiO, saopštio da sporni događaj spada u oblast ljudskih prava na slobodu izražavanja, od drugorazredne važnosti je pitanje disciplinske odgovornosti vojnika", navodi Samardžić. 

Država, poručuje Samardžić, ima daleko veći problem - ministra odbrane.

"Ministar ne razumije ni suštinu, a kamoli dubinu problema. Ne razumije šta je VCG i koja je njena uloga, šta su pripadnici VCG i kako oni moraju da se ponašaju u svakoj prilici i na svakom mjestu. Da bih mu pomagao da shvati barem suštinu problema, evo nekoliko pitanja: Da li ministar zna da na Kosovu djeluje NATO misija KFOR, čiji je glavni zadatak da obezbjedi sigurnost na Kosovu i na taj način projektuje stabilnost širom Zapadnog Balkana? Da li ministar zna da je glavni princip KFOR-a nepristrasno djelovanje?", pita Samardžić. 

Da li, dodaje Samardžić, ministar zna da je sad jedini stacionarni objekat koji KFOR neposredno obezbeđuje upravo manastir Visoki Dečani?

"Da li ministar zna da je i vod VCG 2021. trebao biti angažovan u sastavu čete OS Hrvatske koja je bila uspješno angažovana na tom zadatku?  Da li je ministar možda nekad čuo da je bilo koji vojnik oružanih snaga Italije, Austrije, Slovenije, Makedonije, Hrvatske, koji je obezbjeđivao manastir Visoki Dečani, djelovao nepristrasno ili svojim ponašanjem kompromitovao svoju vojsku, državu ili misiju KFOR?.

"Da li ministre, pravo na slobodu izražavanja, znači da crnogorski vojnici, koji u KFOR-u učestvuju od 2018.god, od sada mogu na dužnosti nositi šlem - ili van dužnosti, prilikom izlaska u grad dio garderobe - sa ispisanim “Kosovo je Srbija” ili bilo kojom drugom političkom parolom? Da li ste ministre svjesni štetnosti ovakvog stava i mogućih negativnih posledica po državu, MO i naša četiri pripadnika koja obavljaju dužnost na Kosovu u sklopu NATO misije KFOR?", pita Samardžić. 

KOMENTARI (0)

Ostavi komentar

Ostavite komentar

* Komentari se na portalu objavljuju u realnom vremenu. "Kolektiv.me" se ne može smatrati odgovornim za napisane komentare. Zabranjen je govor mržnje, psovanje, vrijeđanje i klevetanje. Takav sadržaj će biti izbrisan čim bude primijećen, a autori mogu biti prijavljeni nadležnim institucijama.

OSTALE VIJESTI

Fridrih Merc u oktobru u Crnoj Gori

Petak, 20.03.2026 | 09:30

Njemački kancelar Fridrih Merc dolazi u oktobru u Crnu Goru, čime će prvi put u istoriji jedan njemački šef Vlade boraviti u zvaničnoj posjeti Podgorici.

Bečić – Kizo: Uz podršku SAD jačamo bezbjednost i institucije

Petak, 20.03.2026 | 09:23

Potpresjednik Vlade Aleksa Bečić primio je novoimenovanog otpravnika poslova ad interim u ambasadi Sjedinjenih Američkih Država Majkla Kiza i tom prilikom poručio da uz podršku SAD jačamo bezbjednost i institucije.

Đuričković: Budžet Glavnog grada za narednu godinu može biti usvojen jedino ako zavrijedi podršku opozicije

Petak, 20.03.2026 | 09:13

Odbornik Evropskog saveza (ES) u Skupštini Glavnog grada Miloš Đuričković rekao je da je bio više nego zanimljiv dan u toj skupšini zahvaljujući inicijativi ES za skraćenje mandata lokalnom parlamentu.

Joković stigao do Pariza, Šćekić do Busana: Gdje su službeno putovali ministar poljoprivrede i bivši ministar sporta

Petak, 20.03.2026 | 09:20

Za karte i smještaj Jokovića i njegovog saradnika u Parizu - izdvojen 2.871 euro, dok je Šćekić za dnevnice za put u Južnu Koreju dobio 772 eura

Tramp se sastao s premijerkom Japana pa kritikovao NATO: Oni ne žele da nam pomognu da branimo Hormuški moreuz

Četvrtak, 19.03.2026 | 21:45

Predsjednik Sjedinjenih Američkih Država (SAD) Donald Tramp razgovarao je u Ovalnom uredu s japanskom premijerkom Sanaeom Takaichi. Tema sastanka bila je odnos SAD-a s Japanom, a govorilo se i o ratu u Iranu.

Abazović: Nikola Mugoša je Mirjana Pajković Ustavnog suda, nekad će reći gdje se skrivao dvije sedmice nakon jedne situacije

Četvrtak, 19.03.2026 | 13:01

Lider Građanskog pokreta URA Dritan Abazović danas je u Skupštini Crne Gore govorio o tome što je Ustavni sud ostao neodlučan povodom Sporazuma sa Emiratima.

Poništena zabrana za otvaranje restorana u zgradi Milatovića

Četvrtak, 19.03.2026 | 11:33

Vršilac dužnosti podgoričkog glavnog gradskog administratora Ratko Orović poništio je rješenje Sekretarijata za preduzetništvo i investicije kojim je krajem prošle godine odbijen zahtjev poznatom lancu restorana brze hrane da posluje u zgradi gdje živi šef države Jakov Milatović sa porodicom, pišu Vijesti.

Policija o eksploziji u NVO Montenegro Space Research: dvije pripravnice teško povrijeđene – opekotine, šake i oštećenje sluha

Četvrtak, 19.03.2026 | 12:07

Dvije pripravnice zadobile su teške tjelesne povrede u eksploziji koja juče se dogodila u prostorijama NVO „Montenegro Space Research“, u Podgorici, tokom izvođenja eksperimentalnog istraživanja, saopšteno je iz Uprave policije.

Ministarstvo prosvjete, nauke i inovacija donijelo Pravilnik o načinu bodovanja kriterijuma za zapošljavanje nastavnika

Četvrtak, 19.03.2026 | 12:02

Ministarstvo prosvjete, nauke i inovacija donijelo je Pravilnik o načinu bodovanja kriterijuma za zapošljavanje nastavnika, čime se postavlja snažan temelj za objektivno i transparentno zapošljavanje u prosvjeti.

Međak: Crna Gora pokazala kako se ulazi u EU, Srbija bliža Gruziji i Turskoj

Četvrtak, 19.03.2026 | 10:17

Potpredsjednik Evropskog pokreta Vladimir Međak ocijenio je u N1 Direktno da Srbija stagnira u evropskim integracijama i sve više zaostaje za regionom, dok je Crna Gora "pokazala kako se ulazi u EU". On upozorava da se Srbija, prema izvještajima EU, sve češće svrstava uz zemlje poput Gruzije i Turske, umjesto uz države koje napreduju ka članstvu.

Uhapšena dva vozača, prekoračili brzinu

Petak, 20.03.2026 | 09:32

Dva vozača su juče uhapšena zbog prekoračenja maksimalne dozvoljene brzine od 60 kilometara na sat.  

Vembanjama junak u posljednjoj sekundi, Sparsi izborili plej-of

Petak, 20.03.2026 | 09:28

Košem Viktora Vembanjame u posljednjoj sekundi, San Antonio Sparsi su savladali Finiks Sanse rezultatom 101:100 i tako obezbijedili plasman u plej-of prvi put od sezone 2018/19.

Ustavni sud: Optuženima za ubistvo Slavoljuba Šćekića uskraćeno pravo na žalbu na produženje pritvora

Petak, 20.03.2026 | 09:26

Kako se navodi u saopštenju, u odluci Ustavnog suda se navodi da bi stav Vrhovnog suda doveo do situacije da nijedan sud suštinski ne ispita zakonitost i opravdanost pritvora Ljubu Bigoviću, Saši Boreti, Ljubu Vujadinoviću i Milanu Šćekiću

Švjontek eliminisana u drugom kolu turnira u Majamiju

Petak, 20.03.2026 | 09:23

Poljska teniserka Magda Linet pobijedila je u drugom kolu turnira u Majamiju sunarodnicu i treću igračicu svijeta Igu Švjontek sa 1:6, 7:5, 6:3.

Bečić – Kizo: Uz podršku SAD jačamo bezbjednost i institucije

Petak, 20.03.2026 | 09:23

Potpresjednik Vlade Aleksa Bečić primio je novoimenovanog otpravnika poslova ad interim u ambasadi Sjedinjenih Američkih Država Majkla Kiza i tom prilikom poručio da uz podršku SAD jačamo bezbjednost i institucije.

Mreža X opet ne radi: Iz kompanije se ne oglašavaju

Petak, 20.03.2026 | 09:19

Korisnici ponovi imaju problem sa funkcionisanjem platforme X.

Đuričković: Budžet Glavnog grada za narednu godinu može biti usvojen jedino ako zavrijedi podršku opozicije

Petak, 20.03.2026 | 09:13

Odbornik Evropskog saveza (ES) u Skupštini Glavnog grada Miloš Đuričković rekao je da je bio više nego zanimljiv dan u toj skupšini zahvaljujući inicijativi ES za skraćenje mandata lokalnom parlamentu.

Joković stigao do Pariza, Šćekić do Busana: Gdje su službeno putovali ministar poljoprivrede i bivši ministar sporta

Petak, 20.03.2026 | 09:20

Za karte i smještaj Jokovića i njegovog saradnika u Parizu - izdvojen 2.871 euro, dok je Šćekić za dnevnice za put u Južnu Koreju dobio 772 eura

Šimun – Tiso: Partnerstvo za snažniji i održiv zdravstveni sistem

Petak, 20.03.2026 | 09:09

Ministar zdravlja Vojislav Šimun sastao se sa novoimenovanom rezidentnom koordinatorkom Ujedinjenih nacija u Crnoj Gori, Karolin Tiso, sa kojom je razgovarao o dosadašnjoj saradnji, realizovanim projektima i mogućnostima njenog daljeg unapređenja u oblasti zdravstvene politike i razvoja zdravstvenog sistema.

Milatović: Neka Bajram donese mir i toplinu svakom domu

Petak, 20.03.2026 | 09:03

Povodom Ramazanskog bajrama, predsjednik Crne Gore Jakov Milatović uputio je najiskrenije čestitke svim građankama i građanima islamske vjere u Crnoj Gori.