Utorak, 03.12.2024 | 09:41
IZVOR: rts.rs/Space

Otkrivena zvijezda koja je TRI PUTA VRELIJA od Sunca

Zvijezda FU Orionis, udaljena oko 1.360 svjetlosnih godina od Zemlje, dva puta je toplija nego što su astronomi ranije mislili, pokazuju podaci dobijeni teleskopom „Habl“.




Foto: Ilustracija, Pixabay

Zapravo, područje gdje se planetarno formirajući disk dodiruje sa površinom zvijezde dostiže 16.000 kelvina – tri puta toplije od površine Sunca.

Astronom Adolfo Karvaljo sa Instituta „Kaltek“ zajedno sa kolegama smatra da je područje oko zvijezde toliko iznenađujuće vrelo zato što se brzovrteći prsten materijala oko zvijezde zapravo tare o njenu površinu i stvara potrese koji se sjaje stotinu puta sjajnije nego sama zvijezda.

Sudar mlade zvijezde i kosmičkog maerijala stvara veoma negostopljubivu sredinu koja je previše eksplozivna i sprečava planete, poput Zemlje ili Marsa, da se formiraju u njenoj okolini.

„U takvom kosmičkoj pećnici nestaju ili se spaljuju stjenovite planete“, kaže Karvaljo.

Varijabilna zvijezda FU Orionis jedna je od najbizarnijih novoformiranih zvijezda. Kao i većina drugih mladih zvijezda, okružena je blještavim diskom gasa i prašine koji će vremenom početi da se „zgušnjava“ i od kojeg će se formirati planete.

Međutim, mlada zvijezda se hrani materijalom diska i raste sve više, gutajući materijal koji bi se inače koristio za planete.

Dok se gas i prašina kreću oko zvijezde, sve se brže vrte zbog čega disk počinje da blješti – karakteristika onoga što astronomi zovu „T Tauri“ zvijezda.

FU Orionis je čak i za tu klasu zvijezda, jer je njen disk nestabilan. To je vjerovatno zbog količine materijala u njemu, a možda i zato što je mlada zvijezda dio binarnog sistema pa na nju utiče i gravitaciona vuča druge zvijezde.

KOMENTARI (0)

Ostavi komentar

Ostavite komentar

* Komentari se na portalu objavljuju u realnom vremenu. "Kolektiv.me" se ne može smatrati odgovornim za napisane komentare. Zabranjen je govor mržnje, psovanje, vrijeđanje i klevetanje. Takav sadržaj će biti izbrisan čim bude primijećen, a autori mogu biti prijavljeni nadležnim institucijama.

VIDEO – Todorović: Sad već počinjem da sumnjam da su se razveli

Nedjelja, 25.01.2026 | 19:05

Portparolka DNP-a objavila je snimak iz lokala na kojima se nalaze predsjednik Opštine Budva Nikola Jovanovića sa odbornicima Demokratske partije socijalista Nikolom Milovićem, Milanom Tičićem i bivšim čovjekom Budve Lazarom Rađenovićem.

Vukšić: Nemam veze sa nastankom, posjedovanjem niti distribucijom snimaka Pajkovićeve

Ponedjeljak, 26.01.2026 | 08:10

Bivši direktor ANB-a i savjetnik predsjednika Crne Gore Dejan Vukšić saopštio je da nema nikakve veze sa nastankom, posjedovanjem niti distribucijom snimaka Mirjane Pajković koji su se pojavili u javnosti. Insistira da se istina utvrdi pred nadležnim institucijama.

Dajković: Zašto Crnogorci sa Cetinja slave slavu ako ne pripadaju srpskom narodu

Ponedjeljak, 26.01.2026 | 09:43

Mi kao srpski narod u Crnoj Gori nijesmo izbjeglice niti smo posrbice, mi smo svoji na svome, poručio je lider Slobodne i donedavni funkcioner Glavnog grada, Vladislav Dajković.

Rovčanin: Zaposleni imaju pravo na odsustvo tokom radnog vremena za vjerske praznike

Ponedjeljak, 26.01.2026 | 09:58

Poslanik Demokrata Nikola Rovčanin podsjeća da zaposleni u Crnoj Gori imaju pravo na odsustvo tokom radnog vremena povodom velikih pravoslavnih praznika, među kojima su Sveti Sava, Sveti Vasilije Ostroški i Sveti Petar Cetinjski.

Crna Gora - Prva pumpa na auto-putu do jula

Nedjelja, 25.01.2026 | 19:44

Prva benzinska pumpa na dionici auto-puta od Smokovca do Mateševa biće otvorena u prvoj polovini ove godine, a očekuje se da će “Jugopetrol” u nju uložiti više od tri miliona eura. Radovi na objektu s desne strane trase, kod odmorišta Gornje Mrke, u završnoj su fazi.

PES: Prošla godina je za Crnu Goru bila impresivna, ali će je ova nadmašiti

Ponedjeljak, 26.01.2026 | 18:15

Današnja Međuvladina konferencija je još jedan pokazatelj da pristupanja Evropskoj uniji nema na “mala vrata” već da su rezultat, disciplina i odgovornost u sprovođenju reformi jedini put do punopravnog članstva, navodi Pokret Evropa sad.  

Vuković: Još jedan važan korak u pravom smjeru!

Ponedjeljak, 26.01.2026 | 18:00

Ivan Vuković, potpredsednik Demokratske partije socijalista (DPS) i predsjednik Odbora za evropske integracije Skupštine Crne Gore, čestitao je timovima Ministarstva finansija i Centralne banke na uspješnom zatvaranju pregovaračkog poglavlja 32, ističući važnost fokusiranosti na evropsku agendu.

Ivanović: Crna Gora pokazala da vodi odgovornu politiku

Ponedjeljak, 26.01.2026 | 17:44

Potpredsjednik Vlade Crne Gore Filip Ivanović kaže da je zatvaranjem poglavlja 32 - finansijski nadzor pokazala da vodi odgovornu politiku.

Klikovac: Zašto odbornici PES ne reaguju na prekrajanje istorije u Narodnoj biblioteci?

Ponedjeljak, 26.01.2026 | 16:35

Andrija Klikovac, šef Kluba odbornika Demokratske partije socijalista u Skupštini Glavnog grada, pita poslanika Pokreta Evropa sad Gordana Stojovića zašto ćuti dok direktorica Narodne biblioteke “Radosav Ljumović” falsifikuje istorijske činjenice.

Naučnici objasnili zašto žene imaju više migrena nego muškarci

Ponedjeljak, 26.01.2026 | 18:31

Odrasle žene imaju tri puta veću vjerovatnoću da dobiju migrene nego muškarci. A sada je globalna studija iz 2025. godine otkrila da žene takođe provode više vremena pateći od migrena uopšte.

Tom Kruz izazvao lavinu spekulacija čudnim potezom: Iznenada napustio London

Ponedjeljak, 26.01.2026 | 17:35

Holivudska zvijezda Tom Kruz ponovo je u centru pažnje nakon što je, prema navodima bliskih izvora, iznenada i vrlo brzo napustio London, što je izazvalo brojne spekulacije o razlozima njegove odluke.

Ova navika može negativno uticati na razvoj govora vašeg djeteta

Ponedjeljak, 26.01.2026 | 16:47

Mnogi roditelji dozvoljavaju svojoj djeci da koriste mobilne uređaje, ali je važno pratiti koliko vremena provode s njima jer ukoliko pretjerujete to može negativno uticati na njihov razvoj, između ostalog i na govor.

Donacija Ambasade Japana: Za pljevaljsku bolnicu i Opštinu Kolašin preko 100.000 eura

Ponedjeljak, 26.01.2026 | 16:24

Savjetnik u Ambasadi Japana u Crnoj Gori, Saito Atsuši potpisaće sjutra u Vili Gorica donatorski ugovor sa direktorom Opšte bolnice Pljevlja, Sašom Grbovićem direktorom Opšte bolnice Pljevlja, kao i sa predsjednikom Opštine Kolašin, Petkom Bakićem.

Ombudsman: Prekinuti diskreditaciju i stigmatizaciju Mirjane Pajković

Ponedjeljak, 26.01.2026 | 16:05

Institicija Zaštitnika stoji u zaštiti svih žena koje su izložene diskriminatornim, uvredljivim i ponižavajućim kampanjama, rodno zasnovanom nasilju i drugim oblicima neprimjerenih i nezakonitih radnji i poziva na prestanak pokušaja diskreditacije i stigmatizacije Mirjane Pajković, saopšteno je iz kancelarije Zaštitnika ljudskih prava i sloboda Crne Gore.

Google pronašao rješenje za Gmail

Ponedjeljak, 26.01.2026 | 17:22

Google je popravio probleme koje je Gmail imao, nakon haosa u inboksima korisnika.