Utorak, 03.12.2024 | 12:08
IZVOR: rtcg.me

Savićević: Ljupko Petrović je jedan od NAJVEĆIH TRENERA iz Srbije i Crne Gore

Predsjednik Fudbalskog saveza Dejan Savićević bio je gost bugarskog Sportala gdje je razgovarao o brojnim temama ali najbitnija je bila - Ljupko Petrović, proslavljeni srpski trener koji je Zvezdu doveo do prve i jedine titule prvaka Evrope.




Foto: fscg.me, arhiva

Titulom osvojenom u Bariju Ljupko Petrović je za sva vremena uklesao svoje ime u antologiju srpskog fudbala, a posle toga je bogatu karijeru izgradio u Bugarskoj.

„Ljupko je jedan od najvećih trenera iz Srbije i Crne Gore, jedan od najvećih u bivšoj Jugoslaviji, jer smo imali i Boškova, Ivića, Miljanića, Mladinića, mnogo velikih trenera. Imao sam sjajan odnos sa njim, radio je jako, jako dobro u tom periodu. Znam da je bio i ovdje u Bugarskoj. Iznenadio sam se kada sam ga posljednji put video, jer sam bio u Ruandi kao član FIFA borda i tamo sam ga sreo, tamo je radio. Pričali smo, prisjećali se anegdota i detalja sa utakmica koje su postale istorija Crvene zvezde“, pričao je Savićević a penosi Mozzart.

Savićević je rekao i da mu je krivo što Zvezdin tim iz Barija nije duže ostao na okupu.

----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Jedan klik te dijeli od najboljeg bonusa dobrodošlice. Registruj se na meridianbet.me i preuzmi 100 eura + 100% bonusa na prvi depozit!

--------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

„Iz tima koji je osvojio evropsku titulu ostalo je svega četiri-pet igrača. Imali smo sjajan sastav, ali nismo mogli da igramo utakmice u Kupu šampiona kod kuće. Ni Mančester junajted nije želio da dođe u Beograd da igramo Superkup, a mogli smo i taj pehar da uzmemo. Osvojili smo Interkontinentalni kup u Tokiju. Zato kažem da mi je žao što nismo ostali još koju godinu na okupu. Onda je počeo rat, pa sankcije... Najbitniji igrači kao što su Jugović i Mihajlović su mogli da ostanu još koju godinu u Zvezdi, ali su otišli 1992. kao i Pančev, Belodedić, ja. Onda je došlo četiri godine bez međunarodnih utakmica za klubove i reprezentaciju. Imali smo sjajnu generaciju koja nije uspjela da stvori kontinuitet ni u državnom timu, ni u Crvenoj zvezdi“.

A 1992. godine počnje rat a to je Savićeviću bio najteži period u životu. 

„Za Evropsko prvenstvo 1992. smo bili favoriti, ali je počeo rat, Hrvati i Slovenci više nisu želeli da igraju za Jugoslaviju, ni neki Bosanci. Imali smo sjajan tim sa Stojkovićem, Mihajlovićem, Jugovićem, Mirkovićem, Jokanovićem, Đukićem... Bili smo definitivno kandidati da osvojimo EP. To je najteži period u mom životu. Kada si najjači, kada imaš 26 godina, ne možeš da igraš za svoju reprezentaciju, sve tamo do 32. godine. Bio je to strašan udarac za sve nas koje sam nabrojao“.

Podsjetio je Savićević na uspjeh Bugarske sa Mundijala 1994. godine, kada je došla do polufinala.

„To što je Bugarska uradila 1994. mogli smo mi 1992. ili isto tada 1994. ili dvije godine kasnije. Siguran sam da je Jugoslavija na ta tri takmičenja mogla da napravi rezultat kao Bugarska“.

Osvrnuo se Dejo i na neke detalje iz svoje klupske karijere.

„Za mene je finale Lige šampiona protiv Barselone najmagičniji trenutak karijere. Igrali smo u Atini protiv velikog protivnika, trener im je bio Johan Krojf, a u timu bili Romario, Stoičkov, Kuman, Bakero, Gvardiola, Zubizareta. Oni su bili svi reprezentativci, a mi smo otišli na finale bez dvojice sjajnih igrača – Barezija i Kostakurte. Bilo je to vrijeme kada su mogla samo trojica stranaca da budu u timu. Nas je motivisao Krojf pričom kako želi da njegov tim igra lijep fudbal i da postiže mnogo golova. Nismo ih pobijedili, nego pregazili sa 4:0“.

Žali Savićević što nije igrao finale Lige šampiona protiv Ajaksa. Možda bi se drugačije završilo...

„Povrijedio sam kuk 12 dana prije finala, tako da sam znao da neću igrati, ali se to krilo da ne bi informacija došla do naših protivnika. Najviše žalim što nisam mogao da igram tu utakmicu, imao sam 29 godina, bio u najboljoj formi otkako sam došao u Milan, mogao sam mnogo toga da dam u finalu. Ali, takav je život, ne ide uvijek sve onako kako želite“.

Pričao je Dejo i kako mu se čini da je Crna Gora u kvalifikacijama za velika takmičenja gotovo uvijek u istoj grupi sa Bugarskom.

„Četiri puta smo do sada igrali. A, meni se čini kao da smo uvijek u istoj grupi. Smatram da ste igrali jako dobro kada je Krstajić bio selektor. Gledao sam vašu utakmicu protiv Srbije, kada ste ostali bez pobjede u 96. minutu. Kada smo odigrali utakmicu u Podgorici, rekao sam Krstajiću: „Momče, igrali ste jako dobro, ali niste imali ni nula odsto sreće“. A i ona je potrebna u fudbalu“, poručio je Savićević.

KOMENTARI (0)

Ostavi komentar

Ostavite komentar

* Komentari se na portalu objavljuju u realnom vremenu. "Kolektiv.me" se ne može smatrati odgovornim za napisane komentare. Zabranjen je govor mržnje, psovanje, vrijeđanje i klevetanje. Takav sadržaj će biti izbrisan čim bude primijećen, a autori mogu biti prijavljeni nadležnim institucijama.

Američka novinarka oteta na ulici u Iraku

Utorak, 31.03.2026 | 20:39

 Na društvenim mrežama pojavila se videosnimka koju je objavila Al Arabiya, a koja prikazuje trenutak otmice. Na snimku se vidi kako Kittleson stoji na ulici u blizini hotela Bagdad, u ulici al-Saadoun. Ubrzo joj prilazi automobil, iz kojeg izlaze muškarci koji je nasilno uvlače u vozilo i velikom brzinom napuštaju mjesto događaja.  

Bojadžić: PES i Spajić da odgovore da li će snositi odgovornost ako se do kraja 2026. ne zatvore sva pregovaračka poglavlja

Utorak, 31.03.2026 | 20:16

Sekretar Demokratske partije socijalista (DPS) za međunarodnu saradnju Jasmin Bojadžić saopštio je da Pokret Evropa sad (PES) i predsjednik PES-a Milojko Spajić imaju obavezu da odgovore da li će snositi odgovornost ukoliko Crna Gora do kraja 2026. ne zatvori sva pregovaračka poglavlja sa EU.

Upozorenje: Postoji opasnost od obrušavanja velikih stabala na Gorici

Utorak, 31.03.2026 | 19:37

Usljed jakog sjevernog vjetra postoji opasnost od obrušavanja velikih stabala na brdu Gorica, upozorili su iz Agencije za upravljanje zaštićenim područjima Podgorice.  

Italija zabranila američkim bombarderima da slete u bazu na Siciliji

Utorak, 31.03.2026 | 19:11

Italija nije dala dozvolu američkim vojnim avionima da slete na aerodrom Sigonela na Siciliji na putu prema Bliskom istoku, potvrdio je izvor upoznat sa situacijom. Time su potvrđeni raniji medijski navodi, javlja Rojters, a prenosi Index.hr.

Milatović u Sobranju Sjeverne Makedonije: Nadam se da ćemo uskoro sjedjeti za zajedničkim stolom u Briselu

Utorak, 31.03.2026 | 18:55

Predsjednik Crne Gore Jakov Milatović obratio se poslanicima u Sobranju Sjeverne Makedonije, u okviru svoje prve zvanične posjete toj zemlji, poručivši da snažno prijateljstvo, zajedničke vrijednosti i multikulturalizam predstavljaju temelj evropske budućnosti regiona.

Kako se pravilno koristi micelarna voda?

Utorak, 31.03.2026 | 20:08

Micelarna voda je jedan od najpopularnijih proizvoda za uklanjanje šminke. Mnogima je omiljena zbog jednostavne upotrebe - nekoliko poteza tupferom koji je natopljen ovim proizvodom dovoljno je da lice postane čisto. Ako želite da znate da li je ovaj proizvod pravi izbor za vas, važno je da znate kako da je koristite, ali i koje su njegove prednosti i mane.

Master: 80% vidi politički uticaj, 78% upozorava na lažne diplome: šta se zaista dešava u obrazovanju?

Utorak, 31.03.2026 | 19:49

U Crnoj Gori, nalazi istraživanja pokazuju: 78% vidi problem lažnih diploma, samo 13,9% smisao škole u prirodi, a više od 80% politički uticaj u izboru direktora.

Objavljen poziv za izradu tehničke dokumentacije za rekonstrukciju Gimnazije „Tanasije Pejatović“

Utorak, 31.03.2026 | 19:26

Objavljen je poziv za izradu tehničke dokumentacije za rekonstrukciju Gimnazije „Tanasije Pejatović“ u Pljevljima, saopštili su iz Ministarstva prosvjete, nauke i inovacija (MPNI).  

Možda ste se ponadali, ali Labubu(manija) još traje, stiže i na velika platna

Utorak, 31.03.2026 | 20:32

Ako ste mislili da je Labubu samo prolazni trend, varate se. Slatko-jeziva figurica koja je već okupirala police, torbe i feedove sada ide korak dalje: stiže u kino dvorane.

Privatno obrazovanje u Crnoj Gori: Sumnje, izazovi i prednosti

Utorak, 31.03.2026 | 19:01

Građani koji su popunili onlajn upitnik o licenciranju i akreditaciji privatnih obrazovnih ustanova u Crnoj Gori imaju podijeljene stavove o njihovoj ulozi, kvalitetu i kontroli.