Utorak, 03.12.2024 | 14:22
IZVOR: kolektiv.me

Coca-Cola sistem doprinio crnogorskoj ekonomiji sa 63 miliona eura u 2022. godini

Coca-Cola sistem je svojim poslovanjem generisao ukupno 63 miliona eura kroz cjelokupan lanac vrijednosti u Crnoj Gori, što predstavlja jedan odsto BDP-a, pokazuju rezultati prve Studije o društveno-ekonomskom uticaju Coca-Cola sistema u Crnoj Gori, u 2022. godini.




Foto: Coca - Cola

U rezultatima ove Studije navodi se da je u budžet Crne Gore iste godine uplaćeno ukupno 39 miliona eura kroz lanac vrijednosti, odnosno tri odsto ukupnih poreskih prihoda države. Istovremeno, Coca-Cola sistem podržao je preko 2.200 radnih mjesta duž svog lanca vrijednosti, čineći tako jedan odsto ukupne zaposlenosti u Crnoj Gori.

Studija o društveno-ekonomskom uticaju Coca-Cola sistema, koji čine kompanije Coca-Cola i Coca-Cola HBC Crna Gora, dio je većeg, opsežnog istraživanja koje je urađeno na evropskom nivou za 2022. godinu, a iz kojeg su izdvojeni ključni podaci i uvidi relevantni za poslovanje Coca-Cola sistema na nivou Crne Gore. Dobijeni podaci dodatno su istaknuti i sagledani i u kontekstu ekonomskih kretanja i u 2023. i 2024. godini.

Ovom Studijom, Coca-Cola sistem je prikazao obim direktnog i indirektnog uticaja u oblastima zapošljavanja, podrške lokalnim dobavljačima, ulaganja u zajednicu, te doprinosu BDP-u i državnim prihodima. 

Prema riječima Gorice Stojković,  generalnog direktora za Srbiju, Crnu Goru i Sjevernu Makedoniju u Coca-Cola kompaniji, rezultati Studije analiziraju kako zajedničko djelovanje oblikuje ekonomsku stvarnost, dok partnerstvo sa javnim i privatnim sektorom daje konkretan doprinos lokalnoj zajednici i privredi.

„Studija o društveno-ekonomskom uticaju pokazuje da Coca-Cola sistem ima duboko ukorijenjen uticaj na ekonomiju Crne Gore i to ne samo kroz zapošljavanje, poreze i podršku lokalnim dobavljačima, već i kroz povećanje konkurentnosti ovog tržišta. Vjerujemo da uspješan biznis mora aktivno ulagati i u zajednicu. To činimo kroz naše programe i inicijative koje podrazumijevaju ulaganje u mlade, zaštitu životne sredine, promociju zdravih stilova života i volonterizam zaposlenih. Dodatno nas ispunjava ponosom to što ne moramo da biramo između ekonomskog rasta i društvene odgovornosti, niti između profita i održivosti. Visoki standardi koje njegujemo vode nas ka visokoj učinkovitosti, stvarajući vrijednosti za sve, kako danas, tako i u budućnosti“, kazala je Stojković.

Foto: Coca - Cola

Saša Marković, generalni direktor Coca-Cola HBC Srbija i Crna Gora istakao je da Studija reflektuje poslovanje jednog velikog sistema na lokalna ekonomska kretanja ne samo u brojkama, nego u konkretnom doprinosu zajednici, u kojoj kompanija posluje već više od 20 godina.

„Svaka inovacija, novi projekat, saradnja i zaposleni u našem lancu zajedno stvaraju vrijednost koja prevazilazi brojke i rezultate. Ovom Studijom pokazujemo kako Coca-Cola sistem doprinosi društvenom i ekonomskom razvoju zemlje, ali i kako taj doprinos konkretnim inicijativama ostavlja direktan, pozitivan efekat u zajednici u kojoj poslujemo. Nastavljamo da gradimo povjerenje, dodatno osnažujemo partnerske odnose i stvaramo prilike za zajednički rast“, kazao je Marković.

U okviru predstavljanja Studije održana je i panel diskusija "Snaga ekonomije inspirisana saradnjom", u kojoj su učestvovali Nina Drakić, predsjednica Privredne Komore Crne Gore, Marko Miročević, izvršni direktor Američke privredne komore u Crnoj Gori, Dragan Bokan, predsjednik Odbora direktora kompanije VOLI, Mirza Mulešković, ekonomski analitičar i Velimir Radojević, direktor Coca-Cola HBC Crna Gora.

Učesnici panela razgovarali su o doprinosu Coca-Cola sistema u širem ekonomskom kontekstu Crne Gore, ali i ulozi privatnog sektora u postizanju ekonomskog razvoja.

KOMENTARI (0)

Ostavi komentar

Ostavite komentar

* Komentari se na portalu objavljuju u realnom vremenu. "Kolektiv.me" se ne može smatrati odgovornim za napisane komentare. Zabranjen je govor mržnje, psovanje, vrijeđanje i klevetanje. Takav sadržaj će biti izbrisan čim bude primijećen, a autori mogu biti prijavljeni nadležnim institucijama.

OSTALE VIJESTI

Laković: Predstavnici radnika ključni u dijalogu o pravednoj tranziciji

Četvrtak, 11.06.2026 | 20:51

Rudnik uglja Pljevlja (RUP) ostaje potpuno posvećen očuvanju radnih mjesta, sigurnosti zaposlenih u dijalogu sa sindikatima, nevladinim sektorom, Opštinom i Vladom, istakao je na trećoj sjednici Savjeta za pravednu tranziciju izvršni direktor RUP Nemanja Laković koja je održana u Vili Gorica.

MAKRONOV DOLAZAK DONIO NOVU INVESTICIJU: Francuski gigant planira 320 MW zelenih elektrana u Crnoj Gori

Četvrtak, 11.06.2026 | 16:25

Francuska kompanija Qair, jedan od značajnijih evropskih investitora u obnovljive izvore energije, saopštila je da je tokom zvanične posjete predsjednika Francuske Emmanuela Macrona Crnoj Gori dobila podršku za uključivanje svojih projekata u međudržavni sporazum dvije zemlje. Kompanija u Crnoj Gori razvija portfolio od 320 megavata solarnih i vjetroenergetskih kapaciteta, koje vidi kao dio budućeg energetskog i ekonomskog razvoja države.

Povezivanje tržišta, usklađivanje standarda: Zelene trake kao stub unaprijeđene integracije u Jedinstveno tržište EU

Četvrtak, 11.06.2026 | 16:40

Treća konferencija na visokom nivou generalnih direktora carinskih uprava Zapadnog Balkana i država članica EU održana je danas u Atini, čime je napravljen značajan iskorak od političke podrške Zelenim trakama ka njihovoj širokoj, operativnoj integraciji sa Jedinstvenim tržištem EU.

Ministarstvo odgovorilo na zahtjev za veće penzije: Nerealna obećanja i politički populizam

Četvrtak, 11.06.2026 | 16:00

Ministar socijalnog staranja, brige o porodici i demografije Damir Gutić ocijenio je da trenutno ne postoje finansijske mogućnosti za linearno povećanje svih penzija za 40 eura, navodeći da bi takva mjera na godišnjem nivou koštala više od 62 miliona eura i predstavljala ozbiljan rizik za stabilnost penzijskog sistema i javnih finansija.

Šahmanović: Promjene koje sprovodimo treba da budu razvojna šansa

Četvrtak, 11.06.2026 | 15:31

Savjet za pravednu tranziciju održao je danas u Vili Gorica treću sjednicu, kojom je predsjedavao ministar energetike i rudarstva Admir Šahmanović.

Počinje najveći Mundijal u istoriji, prvi sa 48 selekcija; Meksiko i Južna Afrika otvaraju prvenstvo

Četvrtak, 11.06.2026 | 09:22

Svjetsko prvenstvo 2026. godine, koje će biti održano u tri države, 16 gradova i uz učešće 48 reprezentacija, donosi 104 utakmice tokom 39 dana i fudbalski maraton kakav do sada nije viđen.

Mulešković: Oporezivanje izdavalaca privatnog smještaja će smanjiti udio sive ekonomije

Četvrtak, 11.06.2026 | 08:35

Ministarstvo finansija, na čijem je čelu Novica Vuković, pripremilo je novi Zakon o PDV-u kojim se širi poreski obuhvat i uvode evropska pravila za kontrolu internet platformi preko kojih se izdaje privatni smještaj. Booking, Airbnb i srodne platforme moraće da dostavljaju podatke Poreskoj upravi, dok mali izdavaoci sa prihodima ispod 30.000 eura ostaju van sistema PDV-a, piše Portal RTV PG.  

Eksplozivna naprava aktivirana ispod automobila u Beranama, policija traga za počiniocima

Četvrtak, 11.06.2026 | 11:51

Jaka eksplozija sinoć oko tri sata posle ponoći probudila je stanovnike Trinaestojulske ulice u Beranama, kada je aktivirana razorna eksplozivna naprava ispod jednog privatnog automobila.   

Juve šalje Adžića na pozajmicu?

Četvrtak, 11.06.2026 | 08:59

Pred nama je još jedan prelazni rok u evropskom fudbalu i čini se da je on veoma bitan za budućnost Vasilija Adžića.

DNP: Podržaćemo Srđana Perića za predsjednika Skupštine Glavnog grada

Četvrtak, 11.06.2026 | 08:18

“Iako smo tokom razgovora prethodnih dana jasno saopštili da je naš isključivi cilj sprečavanje uvođenja prinudne uprave u Podgoricu, i da nećemo pristati ni na kakve ucjene ili uslovljavanja, jer se DNP ne vraća u bilo koji oblik koalicionog djelovanja, suočili smo se sa nizom uslova, ucjena i namjernim odugovlačenjem. Tako su predstavnici PES-a ultimativno tražili da podržimo Sašu Mujovića i njegov Izvještaj o radu što bi predstavljalo gaženje svih naših principa i načela kako u ljudskom tako i u političkom smislu”, kažu iz DNP-a.

Anime turizam osvaja svijet: Turisti masovno posjećuju mjesta sa ekrana

Četvrtak, 11.06.2026 | 21:48

Turizam je tokom poslednjih godina doživeo brojne promene, ali malo koji trend je rastao tako brzo kao anime turizam.

Nišavić: Realizovano oko 25 odsto projekta postrojenja u Botunu, vrijednost radova oko 95 miliona eura

Četvrtak, 11.06.2026 | 21:36

Gradnja sistema za prečišćavanje otpadnih voda u Botunu odvijaju se planiranom dinamikom, a trenutno je, kako navode iz Vodovoda, realizovano oko 25 odsto projekta. Realizacija ekološkog projekta u Botunu odvija se planiranom dinamikom, navode iz podgoričkog Vodovoda – naglašavaju da je trenutno u toku gradnja najvažnijih djelova postrojenja.

Ibrahimović: Preporuke SE imaju važan udio u evropskom integracionom procesu Crne Gore

Četvrtak, 11.06.2026 | 21:31

Preporuke i izvještaji Savjeta Evrope (SE) imaju značajan udio u evropskom integracionom procesu Crne Gore i važan su okvir za dalje unapređenje zakonodavnog i institucionalnog sistema, kazao je ministar vanjskih poslova Ervin Ibrahimović.

Tramp otkazao napad na Iran, tvrdi da su blizu postizanja sporazuma: "Uskoro vrijeme i mjesto potpisivanja"

Četvrtak, 11.06.2026 | 21:24

Predsjednik Sjedinjenih Američkih Država Donald Tramp objavio je da je otkazao planirane napade na Iran jer su blizu postizanja sporazuma s Iranom.

Murinjo i zvanično na klupi Real Madrida

Četvrtak, 11.06.2026 | 21:12

Žoze Murinjo je ponovo trener Real Madrida.

Kovačević: Dogovor sa ugostiteljima o smanjenju nivoa buke ili slijede rigorozne kazne

Četvrtak, 11.06.2026 | 20:36

Nakon godina upozorenja i svakodnevnih prijava građana, nadležna inspekcija najavljuje oštriju borbu protiv prekomjerne buke iz podgoričkih ugostiteljskih objekata. Pored novčanih kazni, najavljuju i privremena zatvaranja objekata, ukoliko se na sjutrašnjem sastanku sa ugostiteljima ne pronađe rješenje.

Laković: Predstavnici radnika ključni u dijalogu o pravednoj tranziciji

Četvrtak, 11.06.2026 | 20:51

Rudnik uglja Pljevlja (RUP) ostaje potpuno posvećen očuvanju radnih mjesta, sigurnosti zaposlenih u dijalogu sa sindikatima, nevladinim sektorom, Opštinom i Vladom, istakao je na trećoj sjednici Savjeta za pravednu tranziciju izvršni direktor RUP Nemanja Laković koja je održana u Vili Gorica.

Vlada odlučila: Potrebna nabavka po dva aviona i helikoptera za gašanje požara

Četvrtak, 11.06.2026 | 18:44

Vlada Crne Gore zadužila je nadležna ministarstva i institucije da ispitaju tržište i dostave predlog najpovoljnije ponude za nabavku po dva višenamjenska aviona i helikoptera za gašenje požara, evakuaciju, traganje i spašavanje.

Propao izbor osam specijalnih tužilaca, raspisuje se novi konkurs

Četvrtak, 11.06.2026 | 20:00

Javni oglas za izbor osam specijalnih tužilaca u Specijalnom državnom tužilaštvu (SDT) nije uspio, prijavio se samo jedan kandidat a i on danas nije dobio podršku Tužilačkog savjeta (TS).

Lavrov: Afrika više ne želi da bude izvor sirovina za Zapad

Četvrtak, 11.06.2026 | 19:48

Afričke države ne žele da budu puki dobavljači sirovina za Zapad, saopštio je ministar spoljnih poslova Rusije Sergej Lavrov, tokom razgovora s komesarom Afričke unije za politička pitanja, mir i bezbjednost Banholom Adeojeom.