Četvrtak, 05.12.2024 | 11:59
IZVOR: nova.rs

Bil Gejts otkrio: „Stalno sam radio jednu stvar u djetinjstvu i zato sam postao MILIJARDER“

Bil Gejts nije siguran da bi postao milijarder da je odrastao kao današnja djeca, suočavajući se sa distrakcijama poput pametnih telefona i društvenih mreža.




Foto: YouTube screenshot/Bill Gates

Bil Gejts, suosnivač i bivši generalni direktor kompanije Majkrosoft, pomogao je da računari i internet postanu sveprisutni. Međutim, možda nikada ne bi izgradio tehnološkog giganta — čija je vrijednost u srijedu popodne iznosila 3,26 biliona dolara — da nije proveo djetinjstvo istražujući prirodu sa prijateljima, čitajući i duboko razmišljajući satima u svojoj sobi, napisao je Gejts u blog postu u utorak.

„Kada bih se osjećao nemirno ili mi bilo dosadno — ili bih upao u nevolju zbog lošeg ponašanja — povukao bih se u svoju sobu i gubio se u knjigama ili idejama, često satima bez prekida“, napisao je Gejts. „Ta sposobnost da slobodno vrijeme pretvorim u duboko razmišljanje i učenje postala je ključni dio mog identiteta.“

Dodao je: „Takođe je bila presudna za moj kasniji uspjeh.“

U svom blog postu, Gejts je preporučio knjigu „Anksiozna generacija“, autora Džonatana Hajdta, socijalnog psihologa sa Univerziteta u Njujorku. Knjiga istražuje kako su pametni telefoni i društvene mreže „reprogramirali“ mozak djece.

Knjiga takođe tvrdi da su ove tehnologije doprinijele krizi mentalnog zdravlja među mladima, obileženoj rastućim nivoima usamljenosti i depresije kod generacije Z. Istraživanja pokazuju da stalna upotreba pametnih telefona i društvenih mreža može negativno uticati na pamćenje, sposobnost koncentracije i pažnju mladih ljudi.

Gejts je pohvalio svoje „djetinjstvo zasnovano na igri“ — koje, prema istraživanjima, podstiče kreativno razmišljanje — u poređenju sa „djetinjstvom zasnovanim na telefonu“ koje danas mnoga djeca doživljavaju, prema Hajdtovoj knjizi.

„Naša sposobnost fokusiranja je poput mišića, a neprekidni prekidi i zavisnički karakter društvenih mreža čine nevjerovatno teškim razvoj te sposobnosti“, napisao je Gejts.

Tokom svoje karijere, Gejts je često isticao da uspjeh duguje svojoj strastvenoj navici čitanja i sposobnosti da se izoluje.

Devedesetih godina, tadašnji direktor Majkrosofta povlačio bi se u izolovanu kolibu u divljini „sa ništa osim gomile knjiga i tehničkih radova“ tokom onoga što je nazivao svojim godišnjim „Nedeljama razmišljanja“, napisao je Gejts u blogu. Ti periodi omogućili su Gejtsu da se „posveti neprekinutoj koncentraciji“ — nije čak ni provjeravao mejlove — kako bi mogao da „čita, razmišlja i piše o budućnosti“ bez ometanja, dodao je.

To je pametan pristup, rekla je stručnjakinja za produktivnost Laura Stak za CNBC 2019. godine.

„Moramo stvoriti okruženje koje nam omogućava da fokusiramo um bez ometanja od strane kolega, partnera, djece, kućnih ljubimaca i tehnologije, inače nikada nećemo moći da se koncentrisemo na aktivnosti višeg reda“, rekla je Stak.

Gejtsove nedelje intenzivne koncentracije podstakle su velike ideje, uključujući razvoj Internet Explorer-a, prema izvještaju The Wall Street Journal-a. Sada, tehnologije koje su Gejts i Majkrosoft popularizovali mogu da ometaju duboko razmišljanje koje je potrebno za slične inovacije, prema riječima milijardera.

„Bez sposobnosti intenzivnog fokusiranja i praćenja ideje dokle god nas vodi, svijet bi mogao propustiti proboje koji nastaju kada se posvetimo nečemu i istrajemo, čak i kada je udar dopamina od brze distrakcije na samo jedan klik udaljen“, napisao je Gejts.

KOMENTARI (0)

Ostavi komentar

Ostavite komentar

* Komentari se na portalu objavljuju u realnom vremenu. "Kolektiv.me" se ne može smatrati odgovornim za napisane komentare. Zabranjen je govor mržnje, psovanje, vrijeđanje i klevetanje. Takav sadržaj će biti izbrisan čim bude primijećen, a autori mogu biti prijavljeni nadležnim institucijama.

Mirjana Pajković podnijela ostavku

Petak, 23.01.2026 | 16:36

Generalna direktorica Direktorata za unapređenje i zaštitu ljudskih prava i sloboda u Ministarstvu ljudskih i manjinskih prava, Mirjana Pajković, podnijela je danas ostavku na tu funkciju, iz ličnih razloga.

Knežević: Vučić i niko iz Srbije ne učestvuje u protestima Botunjana, pozivam Mujovića na poligraf

Petak, 23.01.2026 | 14:07

Odgovorno tvrdim da ni Aleksandar Vučić ni bilo ko u Srbiji ne učestvuje u protestima građana Botuna, spreman sam da odem na poligraf i na bilo kakvo saslušanje. Pozivam Sašu Mujovića da zajednički odemo na poligraf i da utvrdimo ko od nas dvojice laže i da se obavežemo da onaj na koga bude zapištao poligraf podnese ostavku i povuče se iz politike, poručio je predsjednik Demokratske narodne partije (DNP) Milan Knežević u izjavi za Adria televiziju.

Akcija policije na jugu Crne Gore: Pronađena veća količina oružja

Petak, 23.01.2026 | 13:29

U toku je akcija crnogorske policije na jugu zemlje.

Asanović: Očekujemo poziv od premijera na razgovore i moratorijum na radove do donošenja nove odluke

Petak, 23.01.2026 | 12:36

Ispred zgrade Skupštine Glavnog grada okupili su se mještani Zete koji se protive izgradnji postrojenja za prečišćavanje otpadnih voda u Botunu.

Prevrnuo se šleper na bulevaru prema aerodromu Podgorica

Petak, 23.01.2026 | 14:30

Šleper podgoričkih tablica prevrnuo se na kružnom toku na putu od Podgorice prema aerodromu, pored Logističkog centra Voli.

Uhapšen Budvanin, osumnjičen da je dijelio kokain

Subota, 24.01.2026 | 12:10

Službenici Regionalnog centra bezbjednosti „Sjever“ – Odjeljenja bezbjednosti Kolašin su, shodno planskim aktivnostima na sprječavanju i otkrivanju svih oblika zloupotreba opojnih droga, sa posebnim akcentom na uličnu prodaju, uhapsili G.B (37) iz Budve, zbog sumnje da je izvršio krivično djelo omogućavanje uživanja opojnih droga.

Plate iznad prosjeka u regionu, ali daleko od Evropske unije

Subota, 24.01.2026 | 12:00

Rasprava o platama u Crnoj Gori posljednjih godina prerasla je okvir čisto ekonomske teme i postala jedno od centralnih društvenih pitanja.

Agencija za željeznice osnovana, čeka se radna snaga

Subota, 24.01.2026 | 11:51

Agencija za željeznice zvanično je osnovana 7. januara dok će regulator željezničkog tržišta u punom kapacitetu postati tek nakon unutrašnje organizacije, zapošljavanja radnika, članova savjeta i direktora. Na isti dan je zvanično ugašen i nekadašnji kontrolor ovog sektora Uprava za željeznice, čijih je deset zaposlenih preuzelo Ministarstvo saobraćaja, dok će njeni poslovi, predmeti, arhiva, dokumentacija, prostorije i oprema preći u ruke Agencije na dan početka njenog rada.

Robi Vilijams oborio rekord Bitlsa na top-listama

Subota, 24.01.2026 | 11:28

Robi Vilijams ostvario je veliki uspjeh na britanskoj listi albuma, prestigavši Bitlse i postavši izvođač sa najvećim brojem albuma na prvom mjestu u istoriji top-lista. Vilijamsov album Britpop, objavljen prošlog petka, njegov je 16. album koji je zauzeo prvo mjesto u solo karijeri, započetoj 1997. godine albumom Life Thru A Lens.

Čuveni arheolog: Otkriće grobnice kraljice Nefertiti u Egiptu je blizu

Subota, 24.01.2026 | 11:16

Dr Zahi Havas, arheolog, egiptolog, bivši egipatski ministar turizma i antikviteta, vjeruje da je blizu otkrića davno izgubljene grobnice egipatske kraljice Nefertiti. O čuvenom arheologu snimljen je dokumentarni film „Čovjek sa šeširom“, o njegovom životu i radu.

Si Đinping sprovodi čistku i u vrhu vojske, smijenjen general najvišeg ranga

Subota, 24.01.2026 | 11:03

Sva šestorica uniformisanih komandanata koje je Si imenovao u vojnu komisiju 2022. godine sada su smijenjena.

Oduzet BMW X6 podgoričkih tablica koji je tražio Inteprol

Subota, 24.01.2026 | 10:47

Službenici Sektora granične policije – Regionalnog centra granične policije „Sjever“ su na dva granična prelaza, GP Dobrakovo i GP Kula, otkrili ukradeno vozilo koje potražuje Interpol i falsifikovanu međunarodnu vozačku dozvolu kod stranca koji je potom uhapšen.

Ilinčić: Sa istorijom se ne ratuje, biblioteka u Podgorici je nosila srpsko ime

Subota, 24.01.2026 | 10:43

„Ne možemo ratovati sa istorijom. Oni koji to pokušavaju ne rade dobar posao“, poručila je direktorica Narodne biblioteke „Radosav Ljumović“ Slavica Ilinčić, osvrćući se na polemike u dijelu javnosti povodom prvobitnog naziva ove ustanove kulture.

Građani neće osjetiti protest na granicama, ali hoće na rafovima i benzinskim pumpama

Subota, 24.01.2026 | 10:20

Kamioni će biti parkirani pored kolovoza i saobraćaj će biti neometan za hitne službe, autobuse, putnička i kombi vozila, kao i kamione koji prevoze ljekove, stoku i opasne materije, ali ukoliko neki kamion, sa ili bez robe, pokuša da pređe granicu, to im sigurno neće biti dozvoljeno – poručio je predstavnik Udruženja prevoznika Crne Gore Đorđije Lješnjak.

Kalezić odgovorio Đuroviću: Ako sam isključen iz DNP-a, zašto ste me zvali prošle subote da se izjasnim da li ostajem u partiji

Subota, 24.01.2026 | 10:13

Nezavisni odbornik u Skupštini opštine Danilovgrad Goran Kalezić, reagovao je na saopštenje koje u ime Demokratske narodne partije Danilovgrad potpisao povjerenik Mirko Đurović, u kojem traži od Kalzeića da vrati odbornički mandat, jer kako ističe, on od prošle godinje nije član DNP-a.