Petak, 06.12.2024 | 07:20
IZVOR: index.hr

CG - Za dva mjeseca evidentirano 29 SLUČAJEVA nasilja

U toku septembra i oktobra evidentirano je 29 slučajeva nasilja i to u sjevernoj regiji tri, u centralnoj 12 i u južnoj 14. To piše u dokumentu "Analiza stanja i predlog mjera za suzbijanje nasilja i vandalizma u školama".




Foto: Ilustracija, Pixabay

Kako navode, nasilje je evidentiralo 16 osnovnih i devet srednjih škola.

"Fizičko nasilje se desilo u 17 slučajeva, sajber tri, emocionalno nasilje jedan slučaj, socijalno jedan, verbalno pet i nasilje u porodici dva slučaja. Sa učenicima je realizovano 89 aktivnosti (razgovori i grupni rad), sa roditeljima 40, dok je sa nastavnicima realizovano 20 individualnih savjetovanja (pedagoško-instruktivni rad)", piše u dokumentu.

Kako ističu, timovi za prevenciju nasilja realizovali su 35 aktivnosti (saradnja sa centrima za socijalni rad i Upravom policije, sprovođenje plana podrške, restitucija).

"Besplatna telefonska linija u Ministarstvu prosvjete, nauke i inovacija za prijavu vršnjačkog nasilja je u funkciji od 4. maja 2023. godine. Školske 2023/2024. godine bilo je 15 prijava, a ove školske godine do sada je bila jedna prijava", precizirano je u dokumentu.

Policija, kako navode, ne vodi posebnu evidenciju po događajima koji bi prema definiciji predstavljali vršnjačko nasilje, već se vodi evidencija podnijetih krivičnih prijava protiv maloljetnika koji su izvršioci krivičnih djela u zavisnosti od kvalifikacije djela i maloljetnicima koji su žrtve.

"lako se po definiciji ne radi o vršnjačkom nasilju, u prethodnih devet mjeseci 2024. godine registrovana su 252 krivična djela, počinjenih od ukupno 289 maloljetnih izvršilaca. Od ukupnog broja izvršenih krivičnih djela od strane maloljetnih lica najveći procenat (47%) djela odnosi se na krivična djela iz oblasti imovinskog kriminalita, dok krivična djela protiv života i tijela čine (27%), a (26%) je ostalih krivičnih djela", piše u dokumentu.

Kada je u pitanju izvršenje kričnih djela u toku ove godine od strane maloljetnih osoba u kojima su maloljetnici žrtve, a koja se dovode u vezu sa vršnjačkim nasiljem u strukturi dominiraju krivična djela "Laka tjelesna povreda", "Teška tjelesna povreda", "Nasilničko ponašanje", "Zlostavljanje", "Ugrožavanje sigurnosti", "Zloupotreba tuđeg snimka, fotografije, portreta, audio zapisa ili spisa sa seksualno eksplicitnim sadržajem", "Oduzimanje tuđe stvari".

Kada je u pitanju maloljetničko pravosuđe u tekućoj godini pripremljene su izmjene i dopune Zakona o postupanju prema maloljetnicima u krivičnom postupku, koji je u procesu usklađivanja sa Evropskom komisijom i kojim se posebno akcenat stavlja na zaštitu prava djeteta koje je žrtva ili svjedok krivičnog djela.

"Uz podršku UNICEF organizacije pokrenut je dvogodišnji projekat pilotiranja školske medijacije u odabranim školama u Crnoj Gori, koji će realizovati Udruženje medijatora i za koji se očekuje da će dati mjerljive rezultate i pokazati održivost, a koji će pomoći razvijanju vještina kod učenika za mirnim rješavanjem nastalih konflikata. Setom medijskih zakona, usvojenih junu tekuće godine, predviđeno je i dodatno unaprijeđeno više obaveza koje imaju mediji kada je u pitanju zaštita prava maloljetnika, kao polazna osnova za preduprjeđenje, odnosno preventivu lošeg uticaja i devijantnog ponašanja djece, te njihove dalje stigmatizacije i etiketiranja u slučaju izvještavanja o slučajevima vršnjačkog nasilja/nasilja nad djecom", ističu u dokumentu.

Zakonom je propisano da se zaštita navedenih prava, u smislu zabrane daljeg širenja medijskih sadržaja kojim se krše ta prava, vrši pred nadležnim sudom, s tim što je novina da osim nadležnog tužioca, postupak zaštite pred sudom može pokrenuti i lica koje traži zaštitu prava.

"Osim toga, kao jedan od ključnih faktora u zaštiti maloljetnika od svih vidova nasilja, posebno u pogledu upotrebe medijskih sadržaja, može se istaći i medijska pismenost. Kao takva, prepoznata je kako medijskim zakona, ali i prvim strateškim dokumentom u oblasti medija u Crnoj Gori - Medijskom strategijom Crne Gore 2023-2027 i prvim Akcionim planom za period 2023-2024 kroz niz mjera", navodi se u toj analizi.

Konstatovano je da je evidentno i vršnjačko nasilje prema djeci sa posebnim obrazovnim potrebama, a vrlo često su žrtve i njihova braća i sestre.

"Ne smijemo zanemariti činjenicu da u porodicama djece sa teškoćama postoje mlađa braća i sestre koji su dodatna podrška i etiketirani su od vršnjaka u vrtiću ili školi, izloženi da postanu žrtve vršnjačkog nasilja. Kako bismo reagovali preventivno, važno je da prepoznamo djecu u riziku i pružimo im odgovarajuću podršku pravovremeno. Na osnovu Sporazuma Višeg suda u Bijelom Polju sa Udruženjem "Zračak nade", određeno je ovlašćeno lice za praćenje izvršenja posebne obaveze - društveno korisnog rada. U saradnji sa Centrom za socijalni rad, u periodu od 2019. godine do danas, četiri maloljetnika izvršila su ovu mjeru, od kojih ni jedno lice nakon završene obaveze nije nastavilo sa vršenjem krivičnog djela, već su vremenom razvili senzibilitet u radu sa djecom sa smetnjama u razvoju, nastavili neobavezna druženja sa djecom, upisali fakultete ili se adekvatno radno angažovali", piše u analizi.

Detaljna analiza stanja sa definisanim strteškim i operativnim ciljevima zastupljena je u Strategiji za prevenciju i zaštitu djece od nasilja 2025-2029. godine sa Akcionim planom 2025- 2026. godine, čije usvajanje se očekuje do kraja godine.

KOMENTARI (0)

Ostavi komentar

Ostavite komentar

* Komentari se na portalu objavljuju u realnom vremenu. "Kolektiv.me" se ne može smatrati odgovornim za napisane komentare. Zabranjen je govor mržnje, psovanje, vrijeđanje i klevetanje. Takav sadržaj će biti izbrisan čim bude primijećen, a autori mogu biti prijavljeni nadležnim institucijama.

OSTALE VIJESTI

Medžlis Islamske zajednice Bijelo Polje: Obnova Hajdar-pašine džamije blokirana uprkos stručnim nalazima

Utorak, 12.05.2026 | 20:41

Medžlis Islamske zajednice Bijelo Polje reagovao je povodom Rješenja Uprave za zaštitu kulturnih dobara br. UPI-03-041/25-25/12 od 30.04.2026. godine, kojim se ponovo poništava prethodno data saglasnost na Konzervatorski projekat sanacije, restauracije i rekonstrukcije Hajdar-pašine džamije u Radulićima, nakon što je Upravni sud Crne Gore prethodno slično rješenje vratio na ponovni postupak po žalbi Islamske zajednice.  

Radunović: Uskoro konkurs za glavni projekat "Veljeg brda"

Utorak, 12.05.2026 | 19:45

Za projekat Velje brdo završen je međunarodni konkurs za idejno rješenje. Upravo ovih dana će da bude raspisan konkurs za glavni projekat i izvođenje radova. To je po principu „projektuj i izvedi”, da bi ubrzali proces, kazao je Slaven Radunović, ministar prostornog planiranja, urbanizma i državne imovine.

Milatović: Ostrog ostaje jedno od najvažnijih duhovnih središta i simbol vjere koja nadilazi vrijeme i granice

Utorak, 12.05.2026 | 18:46

Na praznik Svetog Vasilija Ostroškog Čudotvorca, manastir Ostrog ponovo je bio mjesto sabranja, molitve i duboke duhovne tišine u kojoj se vjera ogleda jednako snažno kao i nada, poručio je na svom Fejsbuk profilu predsjednik Crne Gore Jakov Milatović.

Na Dvorskom trgu na Cetinju: Javni čas prve pomoći

Utorak, 12.05.2026 | 17:56

Na Dvorskom trgu na Cetinju danas je organizovan Javni čas iz pružanja prve pomoći u okviru obilježavanja „Nedjelje Crvenog krsta 2026“, u organizaciji Crveni krst Crne Gore – Crveni krst Prijestonice Cetinje i Sekretarijata za obrazovanje, mlade i sport.  

Vlada uz crnogorsku predstavnicu na Eurosongu: Tamara, srećno!

Utorak, 12.05.2026 | 17:42

Podrška za Tamaru Živković pred večerašnje prvo polufinale Eurosonga u Beču stigla je i od Vlade Crne Gore.

NBA u šoku: Preminuo Brendon Klark u 29. godini

Utorak, 12.05.2026 | 20:54

Uzrok smrti igrača Memfisa nije poznat

Zogović: Poziv Milatovića neprimjeren ukoliko Rute nije spreman da prihvati odgovornost za ratni zločin u Murini

Utorak, 12.05.2026 | 20:29

Poziv predsjednika Crne Gore Jakova Milatovića generalnom sekretaru NATO Marku Ruteu da posjeti Murinu može se smatrati vrlo upitnim i neprimjerenim ukoliko generalni sekretar NATO-a nije spreman da prihvati odgovornost za ratni zločin u Murini i uputi izvinjenje porodicama stradalih, ranjenim građanima, kao i svim stanovnicima ovog kraja. To je saopštio potpredsjednik Demokratske narodne partije Milun Zogović.

Vuković: Snažna privreda temelj evropske i ekonomski stabilne Crne Gore

Utorak, 12.05.2026 | 20:00

Na jubilarnom, desetom izdanju dodjele Godišnjih nagrada Asocijacija menadžera Crne Gore, ministar finansija Novica Vuković poručio je da su znanje, odgovornost i snažan realni sektor ključ razvoja savremene i evropske Crne Gore.  

Medžlis Islamske zajednice Bijelo Polje: Obnova Hajdar-pašine džamije blokirana uprkos stručnim nalazima

Utorak, 12.05.2026 | 20:41

Medžlis Islamske zajednice Bijelo Polje reagovao je povodom Rješenja Uprave za zaštitu kulturnih dobara br. UPI-03-041/25-25/12 od 30.04.2026. godine, kojim se ponovo poništava prethodno data saglasnost na Konzervatorski projekat sanacije, restauracije i rekonstrukcije Hajdar-pašine džamije u Radulićima, nakon što je Upravni sud Crne Gore prethodno slično rješenje vratio na ponovni postupak po žalbi Islamske zajednice.  

Radunović: Uskoro konkurs za glavni projekat "Veljeg brda"

Utorak, 12.05.2026 | 19:45

Za projekat Velje brdo završen je međunarodni konkurs za idejno rješenje. Upravo ovih dana će da bude raspisan konkurs za glavni projekat i izvođenje radova. To je po principu „projektuj i izvedi”, da bi ubrzali proces, kazao je Slaven Radunović, ministar prostornog planiranja, urbanizma i državne imovine.

SB o BiH: SAD traže kraj međunarodnog intervencionizma, Rusija ukidanje OHR

Utorak, 12.05.2026 | 20:13

Na sjednici Savjeta bezbjednosti Ujedinjenih nacija (UN) u Njujorku, posvećenoj stanju u Bosni i Hercegovini (BiH), predstavnica SAD Tami Brus izjavila je da se u BiH bliži kraj međunarodnom intervencionizmu i tutorstvu.

Premijera predstave “Korov” 14. maja na sceni KIC-a “Budo Tomović”

Utorak, 12.05.2026 | 21:04

Peta premijera Gradskog pozorišta Podgorica u ovoj godini biće predstava „Korov“, koju po motivima drame „Cvjećarka“ Mirjane Medojević režira Mirko Radonjić. Premijerno izvođenje zakazano je za četvrtak, 14. maja, sa početkom u 20 časova u Velikoj sali Kulturno-informativnog centara Budo Tomović, saopšteno je iz tog pozorišta.

Perez najavio izbore: Neka izađu iz sjenke ljudi koji vode kampanju protiv mene

Utorak, 12.05.2026 | 21:17

U završnici jedne od rijetkih sezona u istoriji kluba koja završena bez trofeja, u Real Madridu se spremaju za - izbore.

URA: Evropski parlamentarci traže zaštitu Svetog Stefana i javnog interesa

Utorak, 12.05.2026 | 19:31

Građanski pokret URA pozdravlja inicijativu i podršku poslanika Evropskog parlamenta, posebno iz redova zelenih i progresivnih političkih grupacija, koji su se obratili premijeru Milojku Spajiću povodom zaštite Svetog Stefana i očuvanja javnog interesa na tom prostoru.

Čarapić: Cijene životnih namirnica i ljekova određuju monopolisti koje je stvorio DPS; Klikovac: Kako monopol sa 10 velikih firmi u sektoru farmacije

Utorak, 12.05.2026 | 19:20

Nakon što je na današnjoj Sjencici Skupštine poslanik Pokreta Evropa sad (PES) Vasilije Čarapić rekao da cijene životnih namirnica, ljekova i stanova u Crnoj Gori određuju prethodnici državne vlasti misleći na Demokratsku partiju socijalista (DPS) reagovao je šef Kluba odbornika DPS-a u Skupštini Glavnog grada, Andrija Klikovac.