Petak, 06.12.2024 | 07:26
IZVOR: index.hr

Kako se priprema čuvena DUBAI ČOKOLADA? Ovo su sastojci zbog kojih je POSEBNA

Možda vam već i sam spomen riječi "Dubai" ide na živce jer se odmah sjetite famozne Dubai čokolade o kojoj se ne prestaje pričati, no moramo priznati da nas, koliko nam god ovaj hit svima izlazio na uši - malo i zanima šta to ustvari jeste i čemu toliki hype.




Foto: Ilustracija, YouTube screenshot/Indicious Kitchen

Da podsjetimo, sve je počelo sa poslastičarnicom The Fix iz Dubaija, u kojoj se pojavila čokolada punjena kremom od pistacije s hrskavim kadaifom. Zbog raskošnih je sastojaka brzo oduševila one koji su ju probali, pa su malo-pomalo krenuli i viralni snimci i objave na društvenim mrežama.

Postalo je popularno nabaviti je, isprobati i snimiti to na TikToku, dok je tiktokerima važan element videa bio i kvalitetan zvuk kako bi se čulo hrskanje prilikom prvog zagriza čokolade. Uskoro se počelo pričati kako se radi o najboljoj čokoladi na svijetu, a mnogi su ju poželjeli i počeli praviti kod kuće jer - zaista nije toliko teško.

Recept za Dubai čokoladu postoji i mnogi su ga isprobali. Ako ste se pitali šta je to ustvari ili "kakva je to hemija" - radi se o četiri sastojka. 

čokoladi
kremi od pistacija
maslacu
kadaifu

Kadaif je, inače, tradicionalni desert karakterističan za kuhinje Bliskog Istoka, Balkana, Turske i Grčke. Radi se od specifičnog tijesta koje izgleda poput tankih niti i obično se puni slatkim ili slanim nadjevima, a zatim se peče i preliva sirupom. Kadaif tijesto je tanko poput rezanaca i koristi se za pripremu i ove čokolade.

Evo kako se tačno priprema čokolada.

Kako je pripremiti?

Za početak otopite čokoladu i rasporedite je po kalupu u kojem ćete ju raditi - to može biti silikonski kalup, a ako ga nemate, poslužit će i, primjerice, kalup za muffine ili onaj za kruh, koji ste prethodno obložili papirom za pečenje. 

Sada usitnite kadaif, na tavi otopite maslac i dodajte mu narezani kadaif pa ga pecite dok lagano ne porumeni i ne postane hrskav. U drugoj posudi lagano zagrijte kremu od pistacije pa ju pomiješajte s kadaifom. Smjesom pistacije i kadaifa napunite kalup u koji ste stavili čokoladu, prelijte s još čokolade i stavite u hladnjak kako bi se čokolada stisnula. Kad se čokolada ohladi i smjesa stegne, možete ju konzumirati.

KOMENTARI (0)

Ostavi komentar

Ostavite komentar

* Komentari se na portalu objavljuju u realnom vremenu. "Kolektiv.me" se ne može smatrati odgovornim za napisane komentare. Zabranjen je govor mržnje, psovanje, vrijeđanje i klevetanje. Takav sadržaj će biti izbrisan čim bude primijećen, a autori mogu biti prijavljeni nadležnim institucijama.

Pogledajte koliko ćete plaćati gorivo po litru od UTORKA

Nedjelja, 22.03.2026 | 20:04

Trgovina sirovom naftom na svjetskom tržišta tokom protekle sedmice bila je izuzetno dinamična. Cijena se kretala između 92 i gotovo 101 dolar za barel. U petak kada su berze zatvorene posljednja cijena za barel sirove nafte bila je 98 dolara. Zbog toga cijene koje će važiti od 24. marta su nešto drugačije u odnosu na one koje su objavljene u petak.

ANKETA: Bodovanje, intervju, prosječna ocjena – da li smatrate da će novi pravilnik poboljšati zapošljavanje nastavnika?

Ponedjeljak, 23.03.2026 | 10:51

Ministarstvo prosvjete, nauke i inovacija donijelo je novi pravilnik o zapošljavanju nastavnika, koji precizno definiše bodovanje kandidata.

"Protiv Slovenije ne smije biti oscilacija!"

Nedjelja, 22.03.2026 | 20:21

Selektor Didije Dinar i reprezentativci Crne Gore zadovoljni su pobjedama nad Finskom, ali upozoravaju da će za Sloveniju biti potreban znatno veći nivo igre.

Nikšić: spriječen fizički sukob navijača FK „Čelik“ i FK „Zabjelo“ – oduzete drvene palice, pirotehnička sredstva i biber-sprej; u toku aktivnosti na identifikaciji lica

Nedjelja, 22.03.2026 | 20:24

 Danas je, sa početkom u 15.30 časova, na stadionu FK „Čelik“ u Nikšiću odigrana utakmica Treće lige između FK „Čelik“ i FK „Zabjelo“, kojoj je prisustvovalo oko 400 gledalaca, od čega oko 150 pripadnika organizovane navijačke grupe „FAP mašina“ i oko 120 navijača FK „Zabjelo“, saopšteno je iz Uprave policije (UP).

Spajić: Zaustaviti radove u Baošićima, podnijete krivične prijave, obaviješten i UNESCO

Ponedjeljak, 23.03.2026 | 11:08

Radovi na obali u Baošićima se moraju zaustaviti u cilju zaštite Izuzetne univerzalne vrijednosti svjetskog dobra, kome ovo područje pripada, saopštio je premijer Milojko Spajić.

Milatović i Kos: Evropske integracije treba iskoristiti za izgradnju snažnih institucija i suštinske reforme

Ponedjeljak, 23.03.2026 | 19:41

Predsjednik Crne Gore Jakov Milatović sastao se danas u Briselu sa Martom Kos, komesarkom za proširenje Evropske unije.

Krenula prodaja ulaznica za susrete s Andorom i Slovenijom

Ponedjeljak, 23.03.2026 | 19:24

Fudbalski savez Crne Gore obavještava sve ljubitelje fudbala da je počela online prodaja ulaznica za mečeve seniorske reprezentacije sa selekcijama Andore i Slovenije.

Grlić Radman: Podržavaćemo Crnu Goru na putu ka EU, ali mora vratiti imovinu

Ponedjeljak, 23.03.2026 | 17:57

Hrvatska očekuje da Crna Gora hitno riješi pitanje povrata imovine hrvatskim porodicama, poručio je danas hrvatski šef diplomatije Gordan Grlić Radman u Zagrebu, dodajući da su slična pitanja već riješena “kod nekih drugih nacionalnost”, prenosi Index.

Darko Pančev: Pogriješio sam sa Interom, Mančester junajted je bio bolja prilika

Ponedjeljak, 23.03.2026 | 18:57

Legendarni makedonski fudbaler Darko Pančev, osvajač Zlatne kopačke Evrope iz sezone 1990/91 i drugoplasirani u izboru za Zlatnu loptu 1991. godine, govorio je u opširnom intervjuu o svojoj karijeri, propuštenim prilikama i šansama Sjeverne Makedonije u baražu za Svjetsko prvenstvo 2026.

Preminuo glumac Radoje Čupić

Ponedjeljak, 23.03.2026 | 16:41

Novosadski glumac Radoje Čupić preminuo je u 68. godini, potvrđeno je danas Tanjugu u krugovima bliskim glumcu.

Čarapić: PES će predati u proceduru izmjene Zakona o biračkom spisku

Ponedjeljak, 23.03.2026 | 16:19

Pokret Evropa sad podržaće prijedlog DPS-a o uvođenju sistema otvorenih lista, najavio je poslanik te partije Vasilije Čarapić. Kako je kazao Televiziji Crne Gore, PES će predati u proceduru izmjene zakona o biračkom spisku i nada se podršci većine.

Real nastavio trku, raspored stavlja Barselonu pod pritisak, ko će do titule u La Ligi?

Ponedjeljak, 23.03.2026 | 18:07

Real Madrid savladao je Atletiko 3:2 u madridskom derbiju i ostao na četiri boda zaostatka za Barselonom, koja tek treba da odigra težak meč na istom gostovanju.

Predstavljeni rezultati istraživanja o vršnjačkom nasilju, nasilju na internetu i nasilju u školama u Crnoj Gori

Ponedjeljak, 23.03.2026 | 19:33

U Podgorici su 23. marta predstavljeni ključni nalazi i preporuke “Istraživanja o vršnjačkom nasiju, nasilju na internetu i nasilju u školama u Crnoj Gori”, koje je realizovano u okviru projekta “Prevencija nasilja u školama u Crnoj Gori”.

Izraelska vojska kaže da je pokrenula novi napad na infrastrukturu Teherana

Ponedjeljak, 23.03.2026 | 17:44

Nakon što je američki predsjednik Donald Tramp naredio petodnevnu obustavu napada na energetsku infrastrukturu Irana oglasila izraelska vojska koja je saopćila da je pokrenula još jedan talas napada na Teheran.

Mujović upriličio prijem za odbojkašice Budućnosti: Najbolja potvrda da se trud, disciplina i posvećen rad uvijek isplate

Ponedjeljak, 23.03.2026 | 15:45

Gradonačelnik Podgorice Saša Mujović, sa zamjenikom Borisom Spalevićem, upriličio je prijem za odbojkašice OK Budućnost volej, povodom nedavnog osvajanja Kupa Crne Gore, prvog trofeja u tom takmičenju u istoriji ženskog podgoričkog kluba, koji je prije nekoliko godina fuzionisan sa muškim, kada je prešao u vlasništvo Glavnog grada.