Petak, 06.12.2024 | 08:55
IZVOR: kolektiv.me

Šehović odbio Spajićev poziv: „Barometar 26“ služi za obračun unutar vlasti

Predsjednik Socijaldemokrata Crne Gore (SD) i jedan od lidera Evropskog saveza, dr Damir Šehović, obavijestio je premijera Milojka Spajića da SD neće prisustvovati sastanku povodom platforme „Barometar 26", ocjenjujući da dokument izostavlja suštinske odgovore na evropske izazove, ali i služi kao sredstvo za politički obračun unutar aktuelne parlamentarne većine.




Foto: Evropski savez

„Nakon pažljive analize sadržaja dokumenta, obavještavamo Vas da se istom nećemo odazvati, jer smatramo da Platforma ne ispunjava osnovne kriterijume koji bi je kvalifikovali kao dovoljno kvalitetan okvir za okupljanje svih političkih i društvenih struktura oko evropskog puta Crne Gore", naveo je Šehović.

Kako je naveo u odgovoru, stiče se utisak da dokument, umjesto da ponudi konkretna i mjerljiva rješenja za značajne izazove s kojima se Crna Gora suočava na evropskom putu, sadrži niz opštih fraza i uopštenih ocjena koje ne adresiraju ključne prepreke u procesu evropskih integracija.

„Takav pristup ne doprinosi građenju stvarnog političkog konsenzusa, već se može posmatrati kao politički gest koji nema stvarnu ambiciju da riješi naše suštinske evropske izazove, već bi se prije reklo da služi političkom obračunu unutar same parlamentarne većine. Unutar koje, inače, takođe ne postoji saglasnost u vezi ovog dokumenta", istakao je Šehović.

Šehović je jasno istakao da političkog krivca za izazove u evropskim integracijama ne treba tražiti u parlamentarnoj opoziciji, već u aktuelnoj vladajućoj strukturi, odnosno posebno u dijelu parlamentarne većine, za koju i sam premijer snosi ne samo funkcionalnu, nego i političku odgovornost. 

„Taj dio vlasti, uprkos deklarativnoj posvećenosti evropskom putu, svojim djelovanjem i narativom, uporno demonstrira antievropski i antizapadni karakter, narušava odnose s pojedinim državama članicama Evropske unije i drugim susjednim, tradicionalno prijateljskim zemljama, negira antifašističku tradiciju i otvoreno glorifikuje ratne zločince, te gotovo svakodnevno otvara pitanja koja doprinose novim identitetskim podjelama i širenju međunacionalne i međuvjerske mržnje, što nas udaljava od osnovnih vrijednosti Evropske unije i ugrožava mukotrpno stvaran građanski karakter države i društva. Decenijama su te snage pokazivale jasnu antizapadnu orijentaciju, što se ni danas nije promijenilo, uprkos sitnim, tj. politički jeftinim retoričkim prilagođavanjima", obrazložio je Šehović.

On je istakao uvjerenje da jedino istinska i kredibilna proevropska većina može ubrzati i privesti kraju proces evropskih integracija, te dodao da trenutna politička struktura nema taj kapacitet, niti povjerenje da povede Crnu Goru ka Evropskoj uniji.

„Socijaldemokrate Crne Gore i naši partneri iz Evropskog saveza bili su utemeljivači evropskih vrijednosti u Crnoj Gori još u devedesetim godinama, kada je ideja evropske budućnosti naše države bila neprihvatljiva svim drugim političkim akterima. Upravo zahvaljujući našoj viziji i istrajnosti, evropska agenda je postala sastavni dio državne politike. Ova istorijska odgovornost obavezuje nas da svakom pitanju koje se odnosi na evropski put naše države pristupimo krajnje ozbiljno i odgovorno", napisao je Šehović u odgovoru.

Šehović je naveo da je ova odluka predstavlja svjesno odbijanje inicijativa koje, kako je kazao, nemaju realnu snagu da doprinesu evropskom napretku Crne Gore.

„Naša odluka da ne učestvujemo u ovom procesu rezultat je dosljednosti u odbrani evropskih vrijednosti i svjesnog odbijanja da podržimo inicijative koje, po nama, nemaju realnu snagu da doprinesu evropskom napretku Crne Gore", zaključio je Šehović u zvaničnom odgovoru Spajiću.

KOMENTARI (1)

Ostavi komentar

Ostavite komentar

* Komentari se na portalu objavljuju u realnom vremenu. "Kolektiv.me" se ne može smatrati odgovornim za napisane komentare. Zabranjen je govor mržnje, psovanje, vrijeđanje i klevetanje. Takav sadržaj će biti izbrisan čim bude primijećen, a autori mogu biti prijavljeni nadležnim institucijama.
Elma
06.12.2024 12:28

Za gradjane bi bolje bilo da si odbio stan pod,,povoljnim uslovima"

1 0

OSTALE VIJESTI

Preko 14 miliona iz budžeta godišnje - evo koliko političke partije koštaju građane

Utorak, 14.04.2026 | 08:42

Pokret Evropa sad (PES) i Demokratska partija socijalista (DPS), kao najjače političke stranke, dobijaju najviše novca iz državne kase, pokazuju podaci iz finansijskih izvještaja za prošlu godinu.

Simonović: Mijenjanje zastave 2004. je najbrutalnije gaženje ustava; Vučetić: I aktuelna i trobojka imaju uporište u istoriji

Ponedjeljak, 13.04.2026 | 21:47

Aktuelna crnogorska zastava, kao i nekadašnja trobojka - crveno, plavetno, bijela imaju svoje uporište u istoriji i dio su crnogorske istorije, ocijenili su sagovornici RTV Podgorica u emisiji Referat. Sagovornici su problematizovali mijenjanje zastave 2004. godine, dok je bivši poslanik Vuksan Simonović poručio da je to bilo "najbrutalnije gaženje ustava", jer je vlast iskoristila trenutak bojkota parlamenta i bez ikakvog dijaloga, javne rasprave donijela važnu odluku bez kvalifikovane većine.

Ibrahimović i Prevo: Podrška Belgije evropskom putu Crne Gore potvrđena u Podgorici

Ponedjeljak, 13.04.2026 | 21:35

Potpredsjednik Vlade Crne Gore i ministar vanjskih poslova Ervin Ibrahimović sastao se sa potpredsjednikom Vlade i ministrom vanjskih poslova Kraljevine Belgije Maxime Prevot tokom njegove zvanične posjete Crnoj Gori, čime je potvrđen visok nivo bilateralnih odnosa i partnerske saradnje dvije države.

Vučić o medijskim navodima da on sljedeći gubi izbore: Uzdam se u svoj rad, pobjeđivaćemo zbog građana

Ponedjeljak, 13.04.2026 | 21:30

Predsjednik Srbije Aleksandar Vučić u Dnevniku RTS-a govorio je o izborima u Mađarskoj, nastavku konsultacija i ostalim aktuelnim temama, istakavši da vjeruje da će projekti sa Mađarima poput izgradnje naftovoda ostati i opstati.

Demokrate Budva: Jovanoviću, gdje su garaže, šetališta i saobraćajnice?

Ponedjeljak, 13.04.2026 | 19:51

Opštinski odbor Demokrata u Budvi oglasio se povodom izjava predsjednika Opštine Nikole Jovanovića koji je prilikom gostovanja na Televiziji Vijesti istakao da ne vjeruje da će bulevar od Tivta do Jaza biti završen do početka ljetnje turističke sezone.

Cojić: Izabrani ljekar stub prevencije, treba da zbrine 80 odsto zdravstvenih problema pacijenata

Utorak, 14.04.2026 | 10:28

U našoj zemlji najučestalije su hronične nezarazne bolesti, poput kardiovaskularnih, malignih i dijabetesa. To je pokazatelj da mi jako malo vodimo računa o zdravlju, kazala je u “Linku” Radija Crne Gore državna sekretarka Ministarstva zdravlja doc.dr Milena Cojić.    

Lješnjak: Protest na graničnim prelazima do petka, samo tražimo da se poštuje zakon

Utorak, 14.04.2026 | 10:26

Blokada teretnog saobraćaja na graničnim prelazima počela je danas u deset sati i trajaće do petka, a kako su kazali u Udruženju prevoznika postoji mogućnost da se protest nastavi i sljedeće sedmice. Uprava policije odobrila je protest na svim graničnim prelazima, izuzev u Luci Bar. Predstavnik Udruženja Đorđe Lješnjak je kazao da su prinuđeni četvrti put da protestuju kako bi riješili dugogodišnje probleme koji su u posljednjih godinu i po nizom odluka, eskalirali na njihovu štetu i bukvalno ih doveli pred gašenje.

Vuković i Radović na Godišnjim sastancima MMF-a i Svjetske banke u Vašingtonu

Utorak, 14.04.2026 | 10:07

Delegacija Crne Gore, predvođena ministrom finansija Novicom Vukovićem i guvernerkom Centralne banke Crne Gore Irenom Radović učestvovaće na Proljećnim sastancima Međunarodnog monetarnog fonda (MMF) i Grupacije Svjetske banke (GSB), koji će biti održani u Vašingtonu, u periodu od 13. do 18. aprila tekuće godine.

Ima li uopšte zdravih grickalica, pa i onih koje pomažu da smršamo

Utorak, 14.04.2026 | 10:02

Grickalice mogu imati značajnu ulogu u procesu mršavljenja ako su pravilno odabrane i usklađene sa ukupnim planom ishrane, tvrde stručnjaci. 

Liga šampiona: Liverpul i Barselona traže čudo

Utorak, 14.04.2026 | 09:50

Težak zadatak imaće fudbaleri Liverpula, koji će od 21h pred svojim navijačima pokušati da stignu do preokreta protiv aktuelnog prvaka Evrope Pari Sen Žermena. Barselona juri dva gola zaostatka u Madridu.

Notarska komora: Počela digitalna ovjera dokumentacije za registraciju privrednih subjekata

Utorak, 14.04.2026 | 09:44

Crnogorski notari počeli su sa digitalnom ovjerom dokumentacije za registraciju privrednih subjekata, saopšteno je iz Notarske komore Crne Gore.

Dok cijeli svijet priča o Ormuskom moreuzu, znate li kako on zapravo izgleda? Krije izuzetne prirodne ljepote

Utorak, 14.04.2026 | 09:35

Dok cijeli svijet posljednjih dana priča o Ormuskom moreuzu, rijetki zapravo znaju kako on izgleda. Uprkos svojoj strateškoj ulozi, ovaj uski morski prolaz krije izuzetnu prirodnu ljepotu koja ostaje u sjeni političkih zbivanja. (VIDEO)

Građani najavili proslavu Dana nezavisnosti i u Herceg Novom

Utorak, 14.04.2026 | 09:21

Proslava Dana nezavisnosti 21.maja biće organizovana i u Herceg Novom, najavil su građani na društvenim mrežama.

UP: Preduzimamo aktivnosti na rasvjetljavanju požara u kasarni u Maslinama

Utorak, 14.04.2026 | 09:12

Policija preduzima aktivnosti na rasvjetljavanju požara na vozilima sa parking prostora Uprave za imovinu koji su obezbjeđivala tri zaštitara, saopšteno je iz Uprave policije.

Luka Bogavac napustio Sjevernu Karolinu, karijeru nastavlja u Oklahomi

Utorak, 14.04.2026 | 09:07

Mladi crnogorski košarkaš, Luka Bogavac, napustio je Univerzitet Sjeverna Karolina, a karijeru će nastaviti na Univerzitetu Oklahoma Stejt, potvrdio je agent Miško Ražnatović.