Petak, 06.12.2024 | 12:15
IZVOR: kolektiv.me

MZD: Podrška Institutu Igalo u procesu restrukturiranja ključna za budućnost zdravstvenog sistema CG

Ministarstvo zdravlja Crne Gore izražava zadovoljstvo što će Institut Igalo, nakon dužeg vremenskog perioda, imati priliku da povrati prepoznatljivost i ugled koje je nekada uživao. Kao ustanova od neprocjenjive vrijednosti za naš zdravstveni sistem, Institut Igalo zaslužuje sveobuhvatnu podršku i ulaganja kako bi se unaprijedili njegovi kapaciteti i usluge, na dobrobit svih građana Crne Gore, saopšteno je iz pomenutog Vladinog resora.




Foto: arhiva, Ministarstvo zdravlja

"Plan restrukturiranja Instituta, koji je pripremio Univerzitet Crne Gore, jasno ukazuje na njegovu ključnu ulogu u sistemu zdravstvene zaštite. Institut Igalo, kao vodeća ustanova za medicinsku rehabilitaciju, pruža specijalizovane usluge koje su od suštinskog značaja za oporavak pacijenata i unapređenje kvaliteta njihovog života. Medicinska rehabilitacija, kao važan segment zdravstvene zaštite, ne samo da doprinosi funkcionalnom oporavku pacijenata, već dugoročno smanjuje troškove zdravstvenog sistema kroz prevenciju invaliditeta i smanjenje potrebe za produženim bolničkim liječenjem".

Kako je saopšteno iz Ministarstva zdravlja, plan restrukturiranja Instituta Igalo obuhvata, ne samo ulaganja u infrastrukturu i opremu, već i ulaganja u zdravlje građana, obrazovanje medicinskog kadra i optimizaciju troškova zdravstvene zaštite.

Ovo je, dodaju, prilika da se osigura dugoročna stabilnost i održivost ove ustanove, koja predstavlja nacionalno bogatstvo.

"Vjerujemo da će svi akcionari prepoznati značaj Instituta za državu i njene građane te podržati Plan restrukturiranja kao jedini model koji trenutno može zaštititi Institut od stečaja i omogućiti mu nesmetan rad i dalji razvoj. Ministarstvo zdravlja i Vlada Crne Gore, predvođena premijerom Milojkom Spajićem, uložili su značajne napore kako bi Institut Igalo mogao da funkcioniše nesmetano do usvajanja Plana restrukturiranja. U tom cilju, korigovane su cijene usluga Fonda za zdravstveno osiguranje, čime je spriječeno dalje gomilanje gubitaka Instituta. Ministarstvo zdravlja ostaje posvećeno podršci Institutu Igalo i apeluje na sve aktere da zajedničkim naporima osiguramo budućnost ove ustanove, koja je stub zdravstvene rehabilitacije u Crnoj Gori", zaključeno je u saopštenju Ministarstva zdravlja.

KOMENTARI (0)

Ostavi komentar

Ostavite komentar

* Komentari se na portalu objavljuju u realnom vremenu. "Kolektiv.me" se ne može smatrati odgovornim za napisane komentare. Zabranjen je govor mržnje, psovanje, vrijeđanje i klevetanje. Takav sadržaj će biti izbrisan čim bude primijećen, a autori mogu biti prijavljeni nadležnim institucijama.

Otvara se tržište od 500 miliona ljudi: Crna Gora mora iskoristiti EU fondove

Nedjelja, 21.06.2026 | 08:30

Crna Gora pretpristupni period ulaska u Evropsku uniju mora iskoristiti za postizanje što bolje startne pozicije svojih preduzeća. Mogućnosti korišćenja evropskih fondova su velike i tu šansu treba iskoristiti prije ulaska na evropsko bezcarinsko tržište od 500 miliona, kaže ekspert iz Hrvatske, Krešimir Budiša, koji je bio predavač na skupovima koje je Privredna komora organizovala za domaće poljoprivrednike i preduzetnike.

Dizel od utorka jeftiniji minimum deset centi

Nedjelja, 21.06.2026 | 08:35

Cijene goriva od utorka će biti manje za od sedam do 12 centi, što će biti prvo veće smanjenje cijena goriva nakon marta, od kada su cijene naftnih derivata počele da rastu zbog sukoba između Sjedinjenih Američkih Država (SAD) i Irana.

Beživotno tijelo mladića pronađeno u rupi na gradilištu u Budvi

Nedjelja, 21.06.2026 | 11:06

Beživotno tijelo mladića pronađeno u rupi na gradilištu u Budvi.

Ljeto zvanično stiglo: Temperature rastu širom regiona

Nedjelja, 21.06.2026 | 09:11

Ljeto na sjevernoj Zemljinoj hemisferi zvanično je počelo danas u 10 sati i 24 minuta, dok je u isto vrijeme na južnoj hemisferi nastupila zima.

Kraj za još jednog britanskog premijera: Starmer u ponedjeljak podnosi ostavku?

Nedjelja, 21.06.2026 | 11:55

Britanski list Observer objavio je da bi premijer Ujedinjenog Kraljevstva Keir Starmer već u ponedjeljak mogao najaviti ostavku i odrediti vremenski okvir za povlačenje s dužnosti.

Vojinović: Klima se promijenila na cijeloj teritoriji Crne Gore

Nedjelja, 21.06.2026 | 21:39

Klimatske promjene više nijesu problem budućnosti, već realnost koju osjećamo svakodnevno. Temperature u Crnoj Gori rastu, godišnja doba gube svoje prepoznatljive granice, a stručnjaci upozoravaju da je sjever zemlje među područjima koja se najbrže zagrijavaju.

Koprivica: Vlada će iskoristiti sve pravne mogućnosti da privatizaciju Telekoma proglasi ništavnom

Nedjelja, 21.06.2026 | 21:11

Vlada Crne Gore iskoristiće sve pravne mogućnosti da privatizaciju Telekoma Crne Gore iz 2005. godine proglasi ništavnom i zatraži obeštećenje države nastale prodajom tog državnog preduzeća Mađar Telekomu, za koju je američki sud 2011. presudio isplatu odštete od 95,2 miliona zbog dokazane korupcije u procesu.

Obradović i PAO: “Najveći ugovor za najvećeg ikada”

Nedjelja, 21.06.2026 | 21:26

Željko Obradović opet na klupi Panatinaikos – od danas je zvanično.

NSD: Osvanuo divlji objekat aktiviste BNG-a na glavnom bulevaru kod zgrade Opštine Budva

Nedjelja, 21.06.2026 | 21:08

 Iz Opštinskog odbora Nove srpske demokratije (NSD) Budva saopšteno je da Komunalna policija, borbena divizija DPS-a, ekspresno sankcioniše građane Budve koji se na minut ili dva nepropisno zaustave, uključuje rotacije i poziva pauk službu.  

Savićević za Gazetu: Mesi me iznenadio, Ronaldo da se povuče; Adžić spor? Polako...

Nedjelja, 21.06.2026 | 21:00

Svjetsko prvenstvo u fudbalu se zahuktalo, donijelo je već neke velike priče, a one najveće tek treba da se dogode.

Samo trećina državnih puteva ocijenjena kao bezbjedna po standardima

Nedjelja, 21.06.2026 | 20:48

Posljednja procjena nivoa bezbjednosti državnih puteva pokazala je da svega 35 odsto od ukupno 2.100 kilometara saobraćajnica u Crnoj Gori zadovoljava minimalne bezbjednosne standarde. Stručnjaci upozoravaju da loša infrastruktura, neadekvatna signalizacija i prekoračenje brzine značajno povećavaju rizik od saobraćajnih nezgoda sa teškim i fatalnim posljedicama.

Stanić: Evropski savez biće snaga stabilnosti i razvoja Crne Gore

Nedjelja, 21.06.2026 | 20:37

Evropski savez (ES) proširen je ovih dana.

Dizdarević: DPS ima emancipatorsku ulogu i reformisan pristup politici

Nedjelja, 21.06.2026 | 20:24

Skoro tri decenije u vlasti i manje od jedne u opozicionim klupama – Demokratska partija socijalista obilježava 35 godina na političkoj sceni.

Ustavni sud u fokusu političkih aktera, bez dogovora o izboru sudija

Nedjelja, 21.06.2026 | 20:16

Ustavni sud u trouglu – predsjednik, vlast, opozicija. Kandidati za sudije koje je predložio predsjednik države nikako da dođu na dnevni red.

Od 1. jula nova pravila za ulazak u EU

Nedjelja, 21.06.2026 | 20:07

Od 1. jula 2026. godine pravila Evropske unije nalažu da laka komercijalna vozila (LCV) i kombiji sa najvećom dopuštenom masom (uključujući prikolicu) između 2,5 i 3,5 tone, koji se bave međunarodnim prevozom ili kabotažom, moraju imati ugrađene pametne tahografe druge generacije (G2V2).