Utorak, 10.12.2024 | 10:55
IZVOR: MediaBiro

FOTO/VIDEO: Folkloraši igrom i pjesmom Podgorici – tražilo se mjesto više, ovacije za folklorna društva

Koncert „Folkloraši igrom i pjesmom svome gradu“, uljepšao je sinoć Decembarsku kulturnu scenu (DEUS) KIC-a „Budo Tomović“.




Foto: MediaBiro

Trinaest koreografija iz trinaest folklornih društava iz Podgorice i oko 200 folkloraša učinili su da se sinoć u velikoj sali KIC-a traži mjesto više. Publika je aplauzima, u ritmu muzike, ispratila svaku koreografiju, neki su plesali u mjestu, a bilo je i mlađih i starijih. Organizatori iz Udruženja folklornih ansambala i Sekretarijata za kulturu Glavnog grada poručuju da zadovoljstvo publike govori da su uspjeli, pa su ponosni na sinoćnji događaj i što su učinili da tradiciju i nasljeđe predstave kroz igru. Festival „Folkloraši igrom i pjesmom svome gradu“ organizuje se treći put, što govori da polako, ali sigurno prerasta u tradiciju. 

Predsjednica Udruženja folklornih ansambala Crne Gore za regiju Podgorica Marijana Maja Dakić poručila je publici da dolazak u tolikom broju svjedoči o očuvanju tradicije i kulturnog nasljeđa koje s ponosom njegujemo. 

Foto: MediaBiro

„Posebnu zahvalnost upućujemo institucijama koje nas podržavaju. A posebno Sekretarijatu za kulturu i sport Glavnog grada, čija pomoć godinama omogućava ovakve događaje“, istakla je Dakić. 

Da će tako biti i u buduće obećava direktorica Sekretarijata za kulturu Snežana Tomanović, koja je otvorila manifestaciju. 

„Ovo je veče kada se kroz igru i pjesmu slave naša tradicija, naš grad i njegova bogata istorija i nasljeđe. Folklor nije samo umjetnički izraz, već priča o ljudima,  njihovim emocijama, običajima i vrijednostima koje se prenose kroz generacije. Ovaj program je dokaz te veze između tradicije i modernog vremena, dokaz da naši folkloraši kroz svoj talent, posvećenost i ljubav prema igri i pjesmi uspijevaju da ožive duh prošlihvremena i prenesu ga novim generacijama“, poručila je Tomanović. 

Foto: MediaBiro

Folklorašima je poručila da njihovi trud i energija podsjećaju na to koliko važno čuvati kulturno nasljeđe. 

„Vaša igra i pjesma nijesu samo umjetnost, već i poruka zajedništva, ponosa i ljubavi prema našoj Podgorici“. 

Da je koncert „Folkloraši igrom i pjesmom svome gradu“ jedna od aktivnosti u nizu, kaže Sanja Savković, članica Organizacionog odbora festivala i zamjenica koordinatorke za regiju Podgorica pri udruženju Folklornih ansambala Crne Gore Sanja Savković. 

„Večerašnji koncert je jednako značajan i za nas folklorne ansamble koji smo dobili lijepu priliku da predstavimo ono što dugo radimo i pripremamo u salama i to je jedna posebna prilika za publiku da uživa u raznovrsnom programu koji će odigrati veliki broj igrača. Najavljujemo još jedan događaj. Riječ o 15 godina rada Udruženja folklornih ansambala Crne Gore koji ćemo obilježiti svečanom akademijom u Centru za kulturu Tivat, sljedeće sedemice u utorak, 17. decembra“, navela je Savković. 

Foto: MediaBiro

Sinoćnji koncert otvorilo je folklorno društvo KIC-a „Budo Tomović“, koreografijom „Igre iz Crne Gore“. Uslijedio je nastup „Igrom i pjesmom kroz Crnu Goru“, KUD-a „Mladost“. Ovacije publike dobila je i koreografija „Umir krvi“, KUD-a „Ljubo Božanović“. Ništa manje, publika je bila oduševljena i „Igrama iz Boke“, KUD-a „Aluminijum“. KUD „Crvena stijena“ odigrao je koreografiju „Crnogorka“, a Folklorni ansambl „Podgorica“ – „Igre iz Crne Gore“. „Plesove Boke Kotorske“ bili su izvedba ansambla „Podgorički oro“, dok je ansambl „Treće doba“ plesao „Humoresku“ i nasmijao publiku. Ansambl „Vila“ učinio je da na sceni plešu i najmlađi koji su ohrabreni velikim aplauzima publike. Ansambl narodnih igara i pjesama „Đurđevdansko kolo“ donio je na scenu KIC-a „Igre iz Crne Trave“, a ansambl „Crna Gora“ koreografiju „Šumadija“. „Igre Pešterske visoravni“ publici je priredio KUD „Duga Montenegro“, dok je veče završeno nastupom Akademskog kulturno-umjetničkog društva „Mirko Srzentić“. 

Jedan od dugogodišnjih folkloraša sinoć na sceni bio je Goran Vujović. Vujović, koji je decenijama u folkloru, bio je dio organizacije ovogodišnjeg koncerta folkloraša. Navodi i zašto. 

„Podgorica mora da vidi značaj bavljenja folklorom. Folklor je jedna, ne samo igra, već i umjetnost. Mi širimo tradiciju našeg naroda. Bilo gdje da pođemo. Evo, noćas nastupa 13 ansambala. Svi oni gostuju i van Crne Gore i predstavljaju kulturu jednog naroda i jedne nacije“, ukazao je Vujović. 

KOMENTARI (0)

Ostavi komentar

Ostavite komentar

* Komentari se na portalu objavljuju u realnom vremenu. "Kolektiv.me" se ne može smatrati odgovornim za napisane komentare. Zabranjen je govor mržnje, psovanje, vrijeđanje i klevetanje. Takav sadržaj će biti izbrisan čim bude primijećen, a autori mogu biti prijavljeni nadležnim institucijama.

OSTALE VIJESTI

Preminuo poznati slikar Tomo Pavićević

Ponedjeljak, 22.12.2025 | 11:01

Slikar Tomo Pavićević, dobitnik Trinaestojulske nagrade, preminuo je danas u 74. godini.

KIC: Program „Književnost pod krovom Doma omladine”, 23. decembar, sala DODEST

Ponedjeljak, 22.12.2025 | 10:00

Književni program KIC-a „Budo Tomović” povodom šest decenija postojanja te ustanove organizuje program „Književnost pod krovom Doma omladine”.

Dokumentarni film „Čovjek lavina“ 22. decembra u KIC-u

Subota, 20.12.2025 | 08:59

Nakon uspješne premijere, podgorička publika će ponovo imati priliku da pogleda dokumentarni film „Čovjek lavina“, posvećen legendarnom bubnjaru Dragoljubu Đuričiću, u ponedjeljak, 22. decembra, u sali DODEST, sa početkom u 20 sati. Projekciju filma realizujemo u saradnji sa Mrežom kinoprikazivača Crne Gore.

NeonoeN o Montesongu: Želimo transparentan i pravičan proces koji nikome neće ostaviti prostor za sumnje

Ponedjeljak, 15.12.2025 | 18:12

Podgorički rokenrol bend NeonoeN, pobjednik prošlogodišnjeg Montesonga, oglasio se na svom zvaničnom Fejsbuk profilu i finalistima ove sezone uputio jasnu poruku.

Havijer Garsija Moreno i duo Mataraco–Mazi zatvaraju „Dane gitare” u KIC-u 15. decembra

Nedjelja, 14.12.2025 | 10:06

U okviru završnice desetog Međunarodnog festivala Dani gitare u Podgorici biće održan koncert čuvenog španskog gitariste Havijera Garsije Morena (Javier García Moreno), jednog od najznačajnijih predstavnika klasične gitare. Premijerni nastup biće organizovan u ponedjeljak, 15. decembra, u velikoj sali KIC-a „Budo Tomović”, u 20 sati.

UIP: Psa Meda nijesmo oduzeli postupajući po zakonu, ne zbog "naredbe" Mujovića

Nedjelja, 21.12.2025 | 12:05

Uprava za inspekcijske poslove Glavnog grada obavještava javnost da je administrativno izvršenje oduzimanja kućnog ljubimca, zakazano za 23. decembar 2025. godine, odloženo isključivo u skladu sa zakonskim propisima, na osnovu neobavezujuće preporuke gradonačelnika, bez ikakvog političkog ili ličnog uticaja.

Oglasio se Bakočević nakon nokauta: "Pukla tikva"

Nedjelja, 21.12.2025 | 13:34

MMA borac Vaso Bakočević doživio je nokaut sinoć u "Morači" od Poljaka Artura Sovinskog, koji je odnio pobjedu poslije samo nekoliko sekundi.

Purić: Žičara sa koje je stradao mladić posjeduje tehničku i zakonsku dokumentaciju za rad

Nedjelja, 21.12.2025 | 12:11

Uprava i svi zaposleni u Turističkom centru Durmitor duboko su potreseni jučerašnjim tragičnim događajem na skijalištu Savin kuk, u kojem je život izgubio državljanin Njemačke, napisao je direktorski centra Marinko Purić. Kazao je da žičara sa koje je stradao mladić posjeduje tehničku i zakonsku dokumentaciju za rad.

Žugić o tragediji na Savinom kuku: Insistiram na potpunoj i transparentnoj istrazi, utvrđivanju odgovornosti i hitnim mjerama

Nedjelja, 21.12.2025 | 12:19

Predsjednik Opštine Žabljak Radoš Žugić saopštio je da je sa dubokim žaljenjem primio vijest o nesreći na Savinom kuku, u kojoj je život izgubio državljanin Njemačke, dok je njegova supruga povrijeđena.

Dragićević: Upozorenja o nebezbjednosti žičare Savin Kuk ignorisana godinama

Nedjelja, 21.12.2025 | 12:36

Građanski aktivista Aleksandar Dragičević saopštio je da je žičara Savin Kuk još u oktobru 2014. godine proglašena nebezbjednom i opasnom, uz jasne preporuke da se odmah zamijeni modernijom i sigurnijom instalacijom.

Nakon 27 godina, konačno otvoren najduži tunel u zemlji (VIDEO)

Ponedjeljak, 22.12.2025 | 11:16

Tunel Višnove u Slovačkoj, čija je izgradnja započela pre 27 godina, otvoren je u nedelju božićnim sajmom u delu slovačkog regiona Žilina.

Hapšenje na putu Podgorica – Danilovgrad: Vozio 144 kilometra na sat bez položenog vozačkog ispita

Ponedjeljak, 22.12.2025 | 11:01

Mobilna jedinica saobraćajne policije je na putu Podgorica – Danilovgrad uhapsila R.S. (21) iz Podgorice koji je vozio brzinom od 144 km/h i bez položenog vozačkog ispita, naveli su iz Uprave policije.

Preminuo poznati slikar Tomo Pavićević

Ponedjeljak, 22.12.2025 | 11:01

Slikar Tomo Pavićević, dobitnik Trinaestojulske nagrade, preminuo je danas u 74. godini.

Virtuelna stvarnost u operacionoj sali

Ponedjeljak, 22.12.2025 | 10:57

Apple Vision Pro nije dobar samo za igranje igrica - nedavno je korišćen od strane medicinskog osoblja i u operacionoj sali.

U Podgorici i Danilovgradu oduzeto preko 15.000 pirotehničkih sredstava, prijava protiv jedne osobe

Ponedjeljak, 22.12.2025 | 10:57

Sprovodeći intenzivne aktivnosti u okviru akcije „Petarda“ policija je kontrolisala tri osobe u Podgorici i Danilovgradu i oduzela 15.073 komada pirotehničkih sredstava, te protiv jednog lica podnijela krivičnu prijavu zbog sumnje da je izvršio krivično djelo nedozvoljeno držanje i nošenje oružja i eksplozivnih materija.

Fond PIO: Novogodišnja čestitka od 400 eura za 35 penzionera sa navršenih 100 ili više godina

Ponedjeljak, 22.12.2025 | 10:42

Fond penzijskog i invalidskog osiguranja Crne Gore, tradicionalno, svojim najstarijim korisnicima upućuje posebnu čestitku povodom Nove 2026. godine.

Uprava Budućnosti: Medijski istupi zaposlenih pojedinaca o klubu neće biti tolerisani

Ponedjeljak, 22.12.2025 | 10:36

Uprava FK Budućnost oglasila se saopštenjem nakon medijskog nastupa petorice fudbalera i kapitena kluba koji su u prethodnom periodu iznijeli unutrašnja pitanja u javnost i kritikovali rad, sad već bivšeg stručnog štaba.

Advokati Blejk Lajvli traže sankcije: "Pitanja o privatnom životu su nedopustiva"

Ponedjeljak, 22.12.2025 | 10:35

Advokatski tim Blejk Lajvli (Blake Lively) uputio je oštre kritike na račun pravnih zastupnika Džastina Baldonija (Justin), optužujući ih za neprimjereno i ometajuće ponašanje tokom saslušanja, uključujući, kako tvrde, ispitivanje glumičinog seksualnog života koje smatraju potpuno irelevantnim za predmet spora.

Papović: Ribnica nije Nemanjin grad

Ponedjeljak, 22.12.2025 | 10:33

Predsjednik Političkog savjeta DPS-a, dr Dragutin Papović, reagovao je povodom izjave Andrije Mandića koji je u čestitki povodom 19. decembra, Dana Podgorice, izjavio da je srednjovjekovno naselje Ribnica, kao preteča Podgorice, bilo rodno mjesto Stefana Nemanje i da je zbog toga „s pravom prepoznata i kao Nemanjin grad“. Papović je istakao da je ova izjava netačna i da služi za potrebe propagande SPC i njenog političkog krila tzv. Nove srpske demokratije.

Za nova pravila o kuhinjama u lokalima Pokret za Podgoricu ostao bez podrške

Ponedjeljak, 22.12.2025 | 10:13

Izmijenjena odlluka o kućnom redu u stambenim zgradama kojom je, između ostalog, predviđeno da je za otvaranje kuhinja u restoranima u stambenim zgradama potrebna saglasnost skupštine stanara, nije dobila podršku Nove srpske demokratije, Demokratske narodne partije, Pokreta evropa sad i Demokrata.