Srijeda, 11.12.2024 | 10:02
IZVOR: kolektiv.me

Crnogorska glumica Lidija Kordić izabrana za "Evropsku zvijezdu u usponu"

Mlada crnogorska glumica Lidija Kordić, koja je nedavno privukla međunarodnu pažnju ulogom u italijanskom filmu "Diva Futura" premijerno prikazanom u glavnom takmičarskom programu Venecijanskog filmskog festivala, izabrana je da bude dio prestižnog programa "Evropske zvijezde u usponu" (European Shooting Stars) na predstojećem izdanju Filmskog festivala u Berlinu, saopšteno je iz Filmskog centra Crne Gore.




Foto: Filmski centar Crne Gore

Kordić je prva glumica iz Crne Gore koja je dobila ovo značajno priznanje.

"Riječ je o četvorodnevnom programu koji se održava u sklopu industrijskog dijela Berlinskog filmskog festivala, gdje će, uz Lidiju Kordić, agentima i producentima biti predstavljeno još devet izabranih mladih glumačkih snaga u usponu iz raznih krajeva Evrope. Program je posebno osmišljen da mladim talentima omogući susrete sa međunarodnim novinarima, “casting” menadžerima, producentima i filmskim stvaraocima. Poziv za ovaj program i učešće u njemu svakako predstavljaju veliku počast i iskreno priznanje za talenat, trud i potencijal za dalje napredovanje. Svečana dodjela nagrada “European Shooting Stars” biće održana 17. februara 2025. godine u glavnoj festivalskoj dvorani - "Berlinale Palast", gdje će svi izabrani glumci i glumice biti pojedinačno nagrađeni", kazali su iz Filmskog centa Crne Gore.

Kako su dodali, međunarodni žiri je u svom obrazloženju posebno istakao harizmatičnu glumu Lidije Kordić u italijanskoj drami "Diva Futura", kao i njenu spremnost da prihvati umjetničke izazove van granica svoje zemlje. Žiri je naročito pohvalio njenu ulogu u filmu "Radnička klasa ide u pakao", gdje je pokazala izuzetnu sposobnost da izrazi širok dijapazon emocija isključivo mimikom, bez ijedne izgovorene riječi. U obrazloženju se takođe ističe da je riječ o predanoj glumici koja posjeduje i zavidne muzičke sposobnosti.

Program "Evropske zvijezde u usponu", koji se održava od 1998. godine u organizaciji pan-evropske mreže posvećene promociji evropske kinematografije “European Film Promotion” (čiji je Filmski centar Crne Gore član od 2018. godine), ima impresivnu istoriju lansiranja značajnih glumačkih karijera.

"Kroz ovaj program su prošli dobitnici Oskara poput Rejčel Vajs (Rachel Weisz) i Ališa Vajkander (Alicia Vikander), kao i svjetske zvijezde poput Danijela Krejga (Daniel Craig), poznatog po ulozi Džejmsa Bonda, te Kerі Maligan (Carey Mulligan) i Riz Ahmed, koji su postigli izvanredne uspjehe u Holivudu. Izbor Lidije Kordić u ovo prestižno društvo predstavlja značajno priznanje za domaće glumce i našu kinematografiju. Otkako je diplomirala na Odsjeku za glumu Akademije scenskih umjetnosti u Sarajevu, Kordić je ostvarila zapažene uloge u nekoliko značajnih međunarodnih projekata. Nakon uspješnog angažmana u seriji "Ataturk", koja je postigla veliki uspjeh u Turskoj, italijanska rediteljka Đulija Luiz Štajgervalt (Giulia Louise Steigerwalt) povjerila joj je jednu od glavnih uloga u filmu "Diva Futura", gdje je dijelila scenu sa istaknutim italijanskim glumcima Pjetrom Kastelitom, Deniz Kapeca, Barbarom Ronki i Tesom Litvan", istakli su iz Filmskog centra Crne Gore.

Pored glume, Kordić se aktivno bavi i muzikom, koju smatra svojom prvom ljubavlju.

"Rođena u Kotoru 1995. godine, svoje glumačko obrazovanje započela je nakon dvije godine pokušaja upisa na studije glume u Crnoj Gori, da bi potom pronašla svoj put na sarajevskoj Akademiji scenskih umjetnosti. Filmografija mlade crnogorske glumice već uključuje zapažene uloge u nekoliko značajnih regionalnih i međunarodnih projekata. Pored nedavno premijerno prikazanog filma "Diva Futura" i uspješne TV serije "Atatürk 1881-1919", Kordić je ostvarila uloge u filmovima "Radnička klasa ide u pakao", "Sirin" i “Elegija lovora”. Televizijskoj publici poznata je i po ulozi u seriji "Močvara", čime je dodatno potvrdila svoj raznovrsni glumački talenat i sposobnost da se prilagodi različitim žanrovima i produkcijskim zahtjevima", zaključeno je u saopštenju.

KOMENTARI (1)

Ostavi komentar

Ostavite komentar

* Komentari se na portalu objavljuju u realnom vremenu. "Kolektiv.me" se ne može smatrati odgovornim za napisane komentare. Zabranjen je govor mržnje, psovanje, vrijeđanje i klevetanje. Takav sadržaj će biti izbrisan čim bude primijećen, a autori mogu biti prijavljeni nadležnim institucijama.
Bijela
12.12.2024 08:51

Bravo!Trud i upornost se isplate!Svaka sreca u zivotu!

0 0

Oglasio se pomoćnik Željka Obradovića – iznio detalje o rastanku sa Partizanom

Ponedjeljak, 12.01.2026 | 13:27

Đosep Marija Iskijerdo, pomoćnik Željka Obradovića, osvrnuo se na odlazak iz Partizana.

Stižu vam mejlovi za resetovanje lozinke na Instagramu? Ne nasjedajte!

Ponedjeljak, 12.01.2026 | 13:14

Jeste li u posljednje vrijeme primili neočekivane e-poruke za resetiranje lozinke od Instagrama?

Vodu sa Mareze prokuvati prije upotrebe

Ponedjeljak, 12.01.2026 | 12:55

Posljednji rezultati fizičko-hemijskih analiza vode na izvorištu Mareza pokazuju blago povećanu zamućenost vode.

Komunalna policija: Radenović nije bio na licu mjesta tokom akcije u Botunu, niti je zvao policiju

Ponedjeljak, 12.01.2026 | 12:44

Komunalno preduzeće saopštilo je povodom njihovog postupanja u Botunu da se dana 26. decembra 2025. godine gradsko preduzeće Vodovod i kanalizacija doo obratilo se zahtjevom za pružanje asistencije, a vezano za uvođenje izvođača u rad na izgradnji sistema za prečišćavanje otpadnih voda.

FIFA izrekla disciplinske mjere FSCG

Ponedjeljak, 12.01.2026 | 12:27

Disciplinska komisija FIFA donijela je odluke vezane za disciplinske prekršaje počinjene na utakmici Crna Gora - Hrvatska (17. novembar) na kraju kvalifikacija za Svjetsko prvenstvo.

UP: Tokom vikenda uhapšeno 70 vozača, evidentirano 29 nezgoda

Ponedjeljak, 12.01.2026 | 12:25

Tokom prethodnog vikenda, odnosno od 9. do 11. januara na crnogorskim putevima evidentirano je 29 saobraćajnih nezgoda, u kojima su dvije osobe zadobile teške, a sedam lake tjelesne povrede.

Šćepanović: Nije kritično na Skadarskom jezeru, najveća lekcija – ne graditi u plavnim zonama

Ponedjeljak, 12.01.2026 | 12:19

Iako su obilne padavine prethodnih dana izazvale poplave u više djelova Crne Gore, situacija se trenutno stabilizuje, a vodostaji većine rijeka su u opadanju, saopštio je u Bojama jutra na TV Vijesti, načelnik Direkcije za operativne poslove Ministarstva unutrašnjih poslova Radomir Šćepanović.

Prosječan decembarski račun za struju 46,75 eura

Ponedjeljak, 12.01.2026 | 12:10

Prosječan decembarski račun za električnu energiju za domaćinstva na nivou Crne Gore (ukoliko se izuzmu neočitana mjerna mjesta u objektima koji nijesu stalno nastanjeni) iznosi 46,75 eura, saopšteno je iz Elektroprivrede Crne Gore (EPCG).

Ove namirnice pomažu očuvanju zdravlja mozga i poboljšavaju koncentraciju i pamćenje

Ponedjeljak, 12.01.2026 | 12:03

Zdravlje mozga ima ključnu ulogu u svakodnevnom funkcioniranju, od koncentracije i pamćenja do emocionalne stabilnosti. Iako se često fokusiramo na zdravlje srca i probave, mozak je organ koji troši najviše energije i zahtijeva kvalitetnu ishranu kako bi optimalno funkcionisao. 

Milatović - Rajnke: Odnosi Crne Gore i SAD počivaju na čvrstim temeljima partnerstva, zajedničkih vrijednosti i međusobnog povjerenja

Ponedjeljak, 12.01.2026 | 11:51

Predsjednik Crne Gore Jakov Milatović primio je danas u oproštajnu posjetu ambasadorku Sjedinjenih Američkih Država Džudi Rajzing Rajnke, saopšteno je iz Kabineta Milatovića.