Srijeda, 11.12.2024 | 16:35
IZVOR: kolektiv.me

Suljević: Partnerstvo i inkluzivnost ključ za RAZVOJ LOKALNIH ZAJEDNICA

Ernad Suljević, ministar regionalno-investicionog razvoja i saradnje sa nevladinim organizacijama, govorio je danas na dogđaju ReLOaD "Uspješne priče i dalji koraci".




Foto: Ministarstvo investiciono-regionalnog razvoja

On je  čestitao je partnerskim opštinama i nevladinim organizacijama na finalizovanom programu, ističući da partnerstvo i inkluzivnost moraju biti imperativ djelovanja za osiguravanje cjelokupnog društvenog prosperiteta.

„Prioritet Ministarstva je jačanje kapaciteta nevladinih organizacija i aktivno učešće u procesu implementacije javnih politika. S tim u vezi, i u narednom periodu nastojaćemo da kreiramo povoljno okruženje za djelovanje civilnog društva, a uprkos brojnim izazovima, odlučni smo i u namjeri da donesemo novi Zakon o nevladinim organizacijama. Izmjenama i dopunama zakona će se unaprijediti i olakšati način registracije NVO, njihovo finansiranje i monitoring sprovedenih programa i projekata", kazao je ministar.

Osvrćući se na postignuća programa, Ekaterina Paniklova, stalna predstavnica UNDP-a u Crnoj Gori, rekla je da je kroz dva javna poziva podržano 85 projekata koje vode nevladine organizacije, uključujući preko 12.000 učesnika iz 14 opština.

"Program ReLOaD nije samo finansiranje inicijativa – riječ je o iskorišćavanju nevjerovatnog potencijala ljudi da oblikuju svoje zajednice i doprinesu razvoju svoje zemlje. Podsticanjem saradnje između lokalnih vlasti i civilnog društva pomažemo Crnoj Gori da izgradi temelje za održivi napredak, osnažujući pojedince i organizacije da predvode transformativne promjene. Suština našeg rada leži upravo u tome – raditi s ljudima, za ljude, kako bismo stvorili trajni uticaj za razvoj usmjeren ka budućnosti", rekla je ona.

Kako je program realizovan uz finansijsku podršku Evropske unije, šef Sektora za saradnju Delegacije EU u Crnoj Gori Ingve Engstrom se osvrnuo na postignute rezultate i istakao ključnu ulogu civilnog društva:

"Civilno društvo omogućava građanima i građankama da izraze svoj glas i povezuju se s institucijama vlasti. To povezivanje je srž ReLOaD programa, a sada svjedočimo opipljivim rezultatima. Ipak, postoji još mnogo prostora za unapređenje saradnje između lokalnih vlasti i nevladinih organizacija, što će biti prioritet u narednoj fazi."

Neki od rezultata uključuju otvaranje botaničke bašte u Pljevljima, izradu digitalnog vodiča kroz Stari grad Budve, adaptaciju prostora za rekreaciju starijih osoba u Andrijevici, produkciju dokumentarca o prirodnom nasljeđu Boke... Značaj ovih inicijativa koje su potekle od samih građana i građanki jeste što nastavljaju da žive i po zvaničnom završetku programa.

Foto: Ministarstvo investiciono-regionalnog razvoja

Na završnom događaju su sumirani izazovi i naučene lekcije, uz fokus na nastavak rada kroz novu fazu programa. Naredna faza biće usmjerena na dalje osnaživanje civilnog sektora i podršku projektima od značaja za lokalne zajednice.

Predstavnik opštine Andrijevica Miloš Čukić osvrnuo se na činjenicu da je 1.200 građana i građanki napustilo Andrijevicu u poređenju sa posljednjim popisom, što je opomena da se mora mudrije upravljati resursima i koristiti potencijali.

"Analiza potreba mladih koju je ReLOaD napravio, kao i utvrđivanje prioriteta na nivou klastera su nam mnogo pomogli da bolje planiramo rad sa mladima i strateški razvoj", kazao je Čukić na panelu "Kako učiniti svaku zajednicu boljim mjestima za život".

Dugogodišnji aktivista u ekološkom civilnom sektoru Miodrag Karadžić mišljenja je da je mnogo alata i prostora da mladi uzmu stvar u svoje ruke, te da to od njih očekuje.

"Da bi nevladine organizacije rasle i imale ulogu o kojoj smo danas govorili, ključni su ljudski resursi. Međutim, mladi se plaše rada u civilnom sektoru, a zapravo je to mjesto da naučite mnogo i postanete konkurentni na tržištu rada", poručio je Karadžić.

Događaj je završen dodjelom priznanja opštinama i nevladinim organizacijama koje su svojim radom dale poseban doprinos uspjehu programa.

KOMENTARI (0)

Ostavi komentar

Ostavite komentar

* Komentari se na portalu objavljuju u realnom vremenu. "Kolektiv.me" se ne može smatrati odgovornim za napisane komentare. Zabranjen je govor mržnje, psovanje, vrijeđanje i klevetanje. Takav sadržaj će biti izbrisan čim bude primijećen, a autori mogu biti prijavljeni nadležnim institucijama.

OSTALE VIJESTI

Sankcionisano 32 taksista i izdavalaca renta car-a na Aerodromu Podgorica

Petak, 28.08.2026 | 15:08

Policija je, zajedno sa drugim nadležnim službama, na području Graničnog prelaza „Aerodrom Podgorica“, juče sankcionisala 32 osobe koje pružaju usluge prevoza putnika zbog utvrđenih nepravilnosti i kršenja propisa.

Sankcionisano 32 taksista i izdavalaca renta car-a na Aerodromu Podgorica

Četvrtak, 28.08.2025 | 15:08

Policija je, zajedno sa drugim nadležnim službama, na području Graničnog prelaza „Aerodrom Podgorica“, juče sankcionisala 32 osobe koje pružaju usluge prevoza putnika zbog utvrđenih nepravilnosti i kršenja propisa.

Ćećanović: Požar se širi prema Lastvi Čevskoj, jak vjetar stvara ogromne probleme na terenu

Petak, 28.08.2026 | 15:25

Situacija sa požarom na području Bijelih Poljana dodatno se usložnjava. Vatra se ubrzano širi i napreduje prema Lastvi Čevskoj, dok nepovoljni vremenski uslovi izuzetno otežavaju rad vatrogascima na terenu, navodi RTV Cetinje.

Od 1. septembra besplatan prevoz za sve učenike osnovnih i srednjih škola u Podgorici

Petak, 28.08.2026 | 13:28

Besplatan prevoz u gradskom i prigradskom linijskom saobraćaju za učenike osnovnih i srednjih škola na teritoriji Glavnog grada Podgorice počinje da važi 1. septembra, a zahtjevi za izradu i produženje kartica već se podnose.

Državljanin Poljske protjeran iz Crne Gore

Petak, 28.08.2026 | 13:10

Službenici ulcinjske policije protjerali su iz Crne Gore državljanina Poljske A.B.M. (29), koji je nezakonito boravio u državi, saopštili su iz Uprave policije.

Doktorka pred penziju dala otkaz u Srbiji i otišla da radi u državnoj bolnici u Crnoj Gori: Ovdje se lakše diše, plate do 4.500 eura

Petak, 28.08.2026 | 09:27

Samo dvije godine pred penziju, doktorka Tatjana Vešović, dugogodišnja načelnica Klinike za ginekologiju i akušerstvo u Opštoj bolnici u Vršcu, dala je otkaz i preselila se u Crnu Goru. Ona od prije nekoliko mjeseci radi u državnoj bolnici u Baru, u kojoj se zaposlio i njeg suprug, radiolog dr Goran Vešović. Za Nova.rs doktorka otkriva razloge svog odlaska, ali i objašnjava zašto bi Srbija, koja već gubi mlade ljekare, uskoro mogla ostati i bez starijih, iskusnih specijalista.

Spajić je mislio na Srbiju i Hrvatsku

Petak, 28.08.2026 | 08:12

Srbija i Hrvatska dvije su države na koje je premijer Milojko Spajić mislio kada je upozorio da će zatvaranje novih pregovaračkih poglavlja sa Evropskom unijom biti praćeno koordinisanim hibridnim djelovanjem, saznaje „Dan“ iz više izvora.

Butorović: 6,8 miliona eura kazni za manje od dva mjeseca, kontrole se nastavljaju

Petak, 28.08.2026 | 08:07

Više od 11.000 inspekcijskih nadzora obavljeno je od 2. jula do 22. avgusta, tokom kojih je utvrđeno više od 6.700 nepravilnosti, dok je izdato više od 9.700 prekršajnih naloga ukupne vrijednosti 6,8 miliona eura, saopštio je ministar bez portfelja i koordinator svih inspekcijskih službi Milutin Butorović.

Đoković izdvojio Crnu Goru ispred svih: Najljepše mjesto za odmor na svijetu, ovdje bih mogao da živim do kraja života

Petak, 28.08.2026 | 08:54

Novak Đoković ponovo je pokazao koliko mu znači Crna Gora, a u zanimljivom izboru koji je objavio Prime Video upravo je naša zemlja bila njegov najčešći odgovor.

More bezbjedno za kupanje u Baošićima, u Donjoj Lastvi voda i dalje lošeg kvaliteta

Petak, 28.08.2026 | 11:00

Kupanje je ponovo bezbjedno u Baošićima, dok u Donjoj Lastvi i dalje važi zabrana, nakon što je ponovljena analiza potvrdila loš kvalitet morske vode, saopšteno je iz Javnog preduzeća za upravljanje morskim dobrom.

Od konkursa do festivalske bine: Čak 122 lokalna umjetnika na Exitovim festivalima u Crnoj Gori

Petak, 28.08.2026 | 17:46

Za manje od 3 sata otvaraju se kapije Exitovog Sea Dance, najvećeg ljetnjeg festivala u ovom dijelu Evrope, a uz svjetske superzvijezde Charlotte de Witte, Hugela, Johna Newmana, Borisa Brejchu i pobjednicu Eurosonga Daru, na festivalskim binama u Bečićima nastupiće okruglo 100 crnogorskih umjetnika!

Sankcionisano 32 taksista i izdavalaca renta car-a na Aerodromu Podgorica

Petak, 28.08.2026 | 15:08

Policija je, zajedno sa drugim nadležnim službama, na području Graničnog prelaza „Aerodrom Podgorica“, juče sankcionisala 32 osobe koje pružaju usluge prevoza putnika zbog utvrđenih nepravilnosti i kršenja propisa.

Sankcionisano 32 taksista i izdavalaca renta car-a na Aerodromu Podgorica

Četvrtak, 28.08.2025 | 15:08

Policija je, zajedno sa drugim nadležnim službama, na području Graničnog prelaza „Aerodrom Podgorica“, juče sankcionisala 32 osobe koje pružaju usluge prevoza putnika zbog utvrđenih nepravilnosti i kršenja propisa.

Ćećanović: Požar se širi prema Lastvi Čevskoj, jak vjetar stvara ogromne probleme na terenu

Petak, 28.08.2026 | 15:25

Situacija sa požarom na području Bijelih Poljana dodatno se usložnjava. Vatra se ubrzano širi i napreduje prema Lastvi Čevskoj, dok nepovoljni vremenski uslovi izuzetno otežavaju rad vatrogascima na terenu, navodi RTV Cetinje.

Milatović: Kolašin mora rasti, ali ne smije izgubiti svoju dušu

Petak, 28.08.2026 | 14:53

Predsjednik Crne Gore Jakov Milatović prisustvovao je danas svečanoj sjednici Skupštine opštine Kolašin, povodom Dana opštine, poručivši da se ovaj grad nalazi pred velikim razvojnim prilikama, ali i odgovornošću da sačuva ono što ga čini posebnim.

Tri horoskopska znaka kojima jesen pred nama donosi neočekivanu sreću

Petak, 28.08.2026 | 14:23

Jesen često povezujemo s povratkom obavezama, kraćim danima i nešto mirnijim ritmom života, ali za neke znakove Zodijaka period pred nama mogao bi da bude sve samo ne predvidiv.

Premijera opere „Il segreto di Susan“ obilježila treće veče festivala „Ćirilicom“, večeras nastupa Nikodimos Kabarnos

Petak, 28.08.2026 | 13:40

Premijernim izvođenjem komične opere „Il segreto di Susan“ (Suzanina tajna) u crkvi Santa Maria in Punta, festival „Ćirilicom“ napravio je još jedan značajan produkcijski iskorak u svom jubilarnom, desetom izdanju. Pred budvanskom publikom izvedeno je djelo italijansko-njemačkog kompozitora Ermanna Volfa-Ferarija, u koprodukciji festivala „Ćirilicom“, Bonaventura Teatro Miela i TADF, čime je jedna od najzahtjevnijih formi muzičko-scenskog teatra dobila novo mjesto na budvanskoj festivalskoj sceni.

Od 1. septembra besplatan prevoz za sve učenike osnovnih i srednjih škola u Podgorici

Petak, 28.08.2026 | 13:28

Besplatan prevoz u gradskom i prigradskom linijskom saobraćaju za učenike osnovnih i srednjih škola na teritoriji Glavnog grada Podgorice počinje da važi 1. septembra, a zahtjevi za izradu i produženje kartica već se podnose.

Državljanin Poljske protjeran iz Crne Gore

Petak, 28.08.2026 | 13:10

Službenici ulcinjske policije protjerali su iz Crne Gore državljanina Poljske A.B.M. (29), koji je nezakonito boravio u državi, saopštili su iz Uprave policije.

Veliko interesovanje za Sea Dance: Krenite na vrijeme da ne biste propustili nastup omiljenih izvođača

Petak, 28.08.2026 | 12:50

Zbog velikog interesovanja za Sea Dance festival i očekivanog pojačanog saobraćaja u Budvi i Bečićima tokom festivalskih večeri, organizatori pozivaju posjetioce da na festival krenu na vrijeme, kako bi bez žurbe stigli do festivalske lokacije i ne bi propustili nastup svog omiljenog izvođača, saopštili su organizatori.