Četvrtak, 12.12.2024 | 11:45
IZVOR: rtcg.me

"Selektivno UVEĆANJE ZARADA neće doprinijeti jačanju nezavisnosti i integriteta pravosuđa"

Sindikat Državnih tužilaštava Crne Gore zabrinut je što D kategorija izostavljena iz odluke o povećanju zarada, iako pozdravljaju inicijativu predloženu nacrtom izmjena Zakona o zaradama zaposlenih u javnom sektoru, kojom se predviđa uvećanje koeficijenata za državne tužioce i sudije.




Foto: Ilustracija/Pixabay.com 

"Izražavamo duboku zabrinutost zbog zapostavljanja državnih službenika i namještenika, posebno onih iz D grupe, koji čine okosnicu efikasnosti i uspješnosti tužilačke organizacije. Zbog selektivnog uvećanja zarada, ova kategorija zaposlenih se s pravom osjeća zaposlenima drugog reda", ističu u saopštenju.

Državni službenici i namještenici iz D grupe, koji predstavljaju najbrojniju kategoriju zaposlenih u tužilačkoj organizaciji, kako navode, već se godinama suočavaju s niskim zaradama.

"Efikasnost i rezultati rada tužilačke organizacije ne zavise isključivo od rada državnih tužilaca, već od doprinosa svih zaposlenih, gdje svaki zaposleni ima nezamjenjivu ulogu u funkcionisanju tužilačke organizacije. Bez doprinosa državnih službenika i namještenika, ni pravda ni vladavina prava ne bi mogli biti ostvareni na način na koji to građani očekuju. Selektivno uvećanje zarada u pravosuđu neće doprinijeti jačanju nezavisnosti i integriteta pravosuđa, ako najugroženija kategorija zaposlenih ostane na marginama životne egzistencije, što nije u skladu ni s preporukama Venecijanske komisije, koja zagovara holistički pristup jačanja pravosuđa", navodi se u saopštenju.

Kažu da samo kroz timski rad i pravedno vrednovanje svakog pojedinca u državnom tužilaštvu moguće je izgraditi funkcionalan i nezavisan pravosudni sistem koji služi građanima i jačanju vladavine prava.

"Posebno zabrinjava što Nacrt Zakona o zaradama, kao ni drugi propisi, ne prepoznaju adekvatno značaj stručnih saradnika specijalizovanih oblasti niti njihov doprinos od kojeg nerijetko zavisi i riješavanje nasloženijih predmeta posebno onih iz oblasti organizovanog kriminala. Sindikat Državnih tužilaštava Crne Gore poziva Vladu Crne Gore da hitno ispuni obaveze propisane Granskim kolektivnim ugovorom i uveća koeficijente za državne službenike i namještenike. Očekujemo da će Vlada prepoznati značaj ovog problema i pristupiti njegovom rješavanju s punom odgovornošću, te odgovoriti na upućene zahtjeve za održavanjem sastanaka sa predstavnicima Sindikata. U suprotnom, Sindikat će biti primoran da preduzme radikalne sindikalne aktivnosti kako bi zaštitio prava svojih članova", zaključeno je u saopštenju.

KOMENTARI (0)

Ostavi komentar

Ostavite komentar

* Komentari se na portalu objavljuju u realnom vremenu. "Kolektiv.me" se ne može smatrati odgovornim za napisane komentare. Zabranjen je govor mržnje, psovanje, vrijeđanje i klevetanje. Takav sadržaj će biti izbrisan čim bude primijećen, a autori mogu biti prijavljeni nadležnim institucijama.

Spajić: Do jula trasa bulevara Tivat–Jaz mora biti uređenija i NOVA TRI KILOMETRA asfaltirana

Nedjelja, 22.06.2025 | 10:41

Do jula i ulaska u špic ovogodišnje turističke sezone, trasa bulevara Tivat–Jaz mora biti uređenija i nova tri kilometra asfaltirana, kako bi naši građani i turisti imali udobniji i bezbjedniji pristup Aerodromu Tivat i kvalitetniji boravak na crnogorskom primorju, saopštio je premijer Milojko Spajić.

Da li je Alkaraz u vezi sa lijepom Emom? Britanka došla da ga gleda, svi pričaju samo o njenim reakcijama

Nedjelja, 22.06.2025 | 09:07

Ema Radukanu pojavila se na meču Karlosa Alkaraza i to je dodatno pojačalo priče o tome da su njih dvoje u vezi. Da li je to zaista tako ili je neki marketinški potez...

Požari u Dalmaciji UGAŠENI, policija traga za OSUMNJIČENIM za podmetanje

Nedjelja, 22.06.2025 | 09:00

Požar koji je juče ujutro buknuo na području Piska i Marušića, istočno od Omiša, ugašen je. Situacija je bila ozbiljna, branila se kuća po kuća, kažu vatrogasci.

Prijatelj Mihaela Šumahera OTKRIO DETALJE o njegovom stanju

Nedjelja, 22.06.2025 | 10:01

Bliski prijatelj i bivši šef Mihaela Šumahera, Flavio Briatore, podijelio je emotivne vijesti o stanju legende Formule 1.

Milatović: Crna Gora se na ekonomskom planu suočava sa OZBILJNIM IZAZOVIMA – ne smijemo dozvoliti da stojimo u mjestu

Nedjelja, 22.06.2025 | 11:09

“Neophodno je da u jednom trenutku počnemo da dio postojećih dugova servisiramo iz sopstvenih sredstava, umjesto stalnog zaduživanja često po višim kamatnim stopama. Takvim pristupom bi pokazali fiskalnu odgovornost, unaprijedili povjerenje investitora i dodatno otvorili prostor za sprovođenje suštinskih ekonomskih reformi. Svi vidimo da građani od institucija danas očekuju uvođenje reda i potpunu odgovornost. Ako već moramo da se zadužujemo, to mora biti isključivo za projekte koji imaju visoku stopu povraćaja, otvaraju nova radna mjesta i daju snažan impuls ekonomskoj aktivnosti. Naš zadatak je jasan: kroz pametne razvojne politike, promjenu strukture i diverzifikaciju ekonomije, kao i snažan i stabilan privredni rast – možemo smanjiti javni dug, podići proizvodnju i stvoriti fiskalni kapacitet koji će nam omogućiti da odgovorimo na sve izazove, pa i one koje danas ne možemo predvidjeti”, kazao je za Bankar predsjednik Crne Gore Jakov Milatović.

Ne bacajte gorak krastavac — Evo jednostavnog trika da ga pretvorite u UKUSAN zalogaj

Ponedjeljak, 23.06.2025 | 08:06

Ako vam se krastavci često čine gorkim, ne brinite, postoji brz i jednostavan trik koji će im vratiti svjež, blag ukus.

Emotikoni kao ZAŠTITA na mrežama: Da li zaista čuvaju PRIVATNOST vaše djece?

Nedjelja, 22.06.2025 | 14:55

U doba digitalne povezanosti, roditelji sve češće koriste emotikone da prikriju lice svoje djece na društvenim mrežama, nastojeći tako zaštititi njihov identitet i privatnost.

Voće i povrće koje treba JESTI ovoga ljeta za održavanje hidratacije

Nedjelja, 22.06.2025 | 14:43

Ljeto i visoke temperature često dovode do povećanog znojenja, što može rezultirati dehidratacijom ako ne unosimo dovoljno tečnosti tokom dana. 

Kod Deponije i danas GORI, ekipa Komunalne policije dežuraće na Vrelima ribničkim

Nedjelja, 22.06.2025 | 14:35

U blizini Deponije u Podgorici i danas je aktivan požar. Vatrogasci su na terenu i pokušavaju da ugase vatrenu stihiju, kazao je za CdM v.d. komandira Službe zaštite i spasavanja Glavnog grada Nikola Bojanović.

Nova "grend slem" DRAMA za Đokovića zbog 20 BODOVA RAZLIKE

Nedjelja, 22.06.2025 | 14:27

Srpskom teniseru Novaku Đokoviću "smješi se" još jedan nepovoljan žrijeb na Grend slemu, a sve zbog 20 ATP bodova.

OSVJEŽENJE s dozom proteina: Isprobajte NAJLAKŠI recept za LJETNJU LIMUNADU

Nedjelja, 22.06.2025 | 14:07

Ukoliko ste ljubitelji proteinskih shakeova vjerovatno je da će vam se novi ljetni napitak posebno dopasti, a riječ je o proteinskoj limunadi koja je postala hit na TikToku.

"Brao sam maline, za 50 EURA ću i sad hektar da oberem“: Vojaž o samostalnosti, USPJEHU i ženama

Nedjelja, 22.06.2025 | 13:55

Treper Mihajlo Veruović Vojaž ne krije da je često na meti pozitivnih, ali i negativnih komentara.

Knežević o parlamentarnoj većini: Postoje frakcije koje djeluju NEZAVISNO od kursa stranaka

Nedjelja, 22.06.2025 | 13:41

Lider Demokratske narodne partije (DNP) Milan Knežević kazao je za Borbu da nema namjeru da bilo koga uči osnovnim postulatima politike, ali će podsjetiti na opšte poznatu činjenicu, da je koalicija ZBCG potpisala koalicioni sporazum s Milojkom Spajićem nakon što su propali njegovi pregovori s Bošnjačkom strankom“.

UHAPŠEN osumnjičeni za podmetanje požara u Šibeniku

Nedjelja, 22.06.2025 | 13:29

Uhapšen je 48-godišnji muškarac za kojeg policija sumnja da je prije tri dana izazvao požar u kojem su izgorjeli razni predmeti i otpad odloženi u blizini stambeno-poslovne zgrade u Šibeniku.

Vujović: Vlada IZNENAĐENA dolaskom jula i turističke sezone

Nedjelja, 22.06.2025 | 13:20

Nekada je snijeg znao da iznenadi u januaru, a sada je Vladu iznenadio dolazak jula i turističke sezone, saopštio je predsjednik SDP i jedan od lidera Evropskog saveza Ivan Vujović.