Petak, 13.12.2024 | 14:01
IZVOR: kolektiv.me

Kabinet Milatovića: Ovakvo djelovanje Vlade potvrđuje da je u toku pokušaj privatizacije sektora bezbjednosti

Promjenom rukovodstva ANB-a, noć uoči odluke EU o zatvaranju četiri poglavlja, među kojima i poglavlja 31 (spoljna, bezbjednosna i odbrambena politika), ponovo se uvodi sistem nacionalne bezbjednosti u vanredno stanje, navodi se u reagovanju Kabineta Predsjednika Crne Gore Jakova Milatovića.




Foto: arhiva, Kabinet Predsjednika Crne Gore

"Ovakvo djelovanje Vlade, nakon pravnog i institucionalnog haosa kojem smo svjedočili pri izboru direktora policije i nezakonitog pokušaja smjene načelnika generalštaba Vojske Crne Gore, dodatno potvrđuje da je u toku pokušaj privatizacije sektora bezbjednosti i njegovo stavljanje u funkciju partijske a ne državne politike".

Kako su naveli iz Kabineta Milatovića, "imenovanje osobe bez ikakvog iskustva u bezbjednosnom sektoru, kojeg preporučuje samo rođačko-kumovski odnos sa visokim funkcionerima PES-a, može se okarakterisati ne samo kao nastavak loše prakse, već i kao udar na našu nacionalnu bezbjednost u trenucima velikih međunarodnih izazova".

"Zakon o ANB-u predviđa da poslovi nacionalne bezbjednosti, koji između ostalog uključuju i zaštitu Ustavom utvrđenog pravnog poretka, nezavisnosti, suvereniteta i bezbjednosti Crne Gore ne smiju biti prepušteni licima koja su državljani stranih država. Pozivamo nadležne organe da utvrde da li je u ovom slučaju rukovođenje ANB-om dato licu koje ne ispunjava zakonske uslove. Crna Gora, kao kredibilna NATO članica i država koja treba da postane dio zajedničke bezbjednosne i odbrambene politike EU, na čelu Agencije za nacionalnu bezbjednost mora imati kompetentnog profesionalca izabranog na osnovu stručnih referenci", zaključeno je u saopštenju Kabineta Milatovića.

ČITAJTE I OVO - Ivica Janović novi v.d. direktora Agencije za nacionalnu bezbjednost; Milić nakon ostavke nastavlja rad u toj instituciji

KOMENTARI (0)

Ostavi komentar

Ostavite komentar

* Komentari se na portalu objavljuju u realnom vremenu. "Kolektiv.me" se ne može smatrati odgovornim za napisane komentare. Zabranjen je govor mržnje, psovanje, vrijeđanje i klevetanje. Takav sadržaj će biti izbrisan čim bude primijećen, a autori mogu biti prijavljeni nadležnim institucijama.

Vlada usvojila Master plan: 4,7 milijardi eura za infrastrukturne projekte do 2030.

Četvrtak, 28.05.2026 | 17:00

Vlada Crne Gore usvojila je na današnjoj sjednici Master plan investicija u infrastrukturu 2026 – 2030.

Opoziciona platforma uskoro pred većinom

Petak, 29.05.2026 | 08:12

U cilju dijaloga sa vladajućom većinom za prevazilaženje političke krize čeka se opoziciona platforma. Trebalo bi da je dostave danas, eventualno sjutra. To nam je nezvanično saopšteno iz jedne od opozicionih partija.

Pravoslavnu crkvu u Crnoj Gori 2006. uspostavili Amfilohije i patrijarh Pavle, odluka ukinuta 2021.

Petak, 29.05.2026 | 08:32

Pozivanje bivšeg premijera Zdravka Krivokapića na odluku Svetog arhijerejskog sabora Srpske pravoslavne crkve iz maja 2006. godine ponovo je u fokus javnosti vratilo dokument koji pokazuje da je SPC neposredno nakon obnove crnogorske nezavisnosti uspostavila poseban crkveni okvir pod nazivom Pravoslavna crkva u Crnoj Gori.

(VIDEO) Nestvarna eksplozija na Floridi: Za nekoliko sekundi nestao ključni megaprojekat Džefa Bezosa

Petak, 29.05.2026 | 09:07

Raketa kompanije Blue Origin, prema prvim informacijama, eksplodirala je na lansirnoj rampi u svemirskoj bazi Kejp Kanaveral na Floridi, javlja USA Today. Snimci nevjerovatne eksplozije šire se društvenim mrežama.

Brnabić predlaže integraciju cijelog Zapadnog Balkana u EU kao najbolje rješenje

Četvrtak, 28.05.2026 | 21:23

Predsjednica Skupštine Srbije Ana Brnabić izjavila je tokom posjete Španiji da bi integracija cijelog Zapadnog Balkana u Evropsku uniju bila najbolje rješenje, ocjenjujući da bi to bila smjela i odvažna politička odluka.

Nikolina Marković iz Budućnosti na pozajmici u Strazburu

Petak, 29.05.2026 | 16:48

Nikolina Marković će u sezoni 2026/27 igrati kao pozajmljena igračica u francuskom Strazburu, potvrdila je Budućnost.  

Barselona nudi 100 miliona za Alvaresa

Petak, 29.05.2026 | 16:46

Barselona je poslala prvu zvaničnu ponudu Atletiko Madridu za Hulijana Alvaresa, vrijednu 100 miliona eura.  

Spajić: Ugovor o izgradnji Univerzitetske klinike u Podgorici biće potpisan naredne sedmice

Petak, 29.05.2026 | 16:20

Francuske kompanije veoma su zainteresovane za ulaganja u Crnu Goru, a ugovor o relizaciji projekta od vitalnog interesa za crnogorske građane - izgradnju Univerzitetske klinike u Podgorici, sa kompanijom Bouyges biće potpisan već naredne sedmice u Crnoj Gori. To je poručeno sa današnjeg sastanka premijera Milojka Spajića sa predstavnicima Saveza francuskih preduzeća (MEDEF) u Parizu, saopštili su iz Vlade.     

Pogrešna odluka u korist Vukovića: Vrhovni sud utvrdio povredu zakona

Petak, 29.05.2026 | 16:04

Vrhovni sud Crne Gore usvojio je zahtjev za zaštitu zakonitosti Vrhovnog državnog tužilaštva Crne Gore i utvrdio da je pravosnažnim rješenjem Višeg suda za prekršaje Crne Gore povrijeđen zakon u korist okrivljenog Ivana Vukovića.

Ustavni sud: Nema ustavnopravnih smetnji za izručenje državljanina SAD

Petak, 29.05.2026 | 15:00

Ustavni sud Crne Gore odbio je kao neosnovanu ustavnu žalbu državljanina Sjedinjenih Američkih Država R.H.W. i ocijenio da nema smetnji za njegovo izručenje toj zemlji, saopšteno je iz tog suda.

Brighty zvanično lansiran u Crnoj Gori: Nova era digitalnih finansija stiže na domaće tržište

Petak, 29.05.2026 | 15:16

Na svečanom događaju održanom u hotelu Crown Plaza u Podgorici, aplikacija Brighty zvanično je predstavila svoju inovativnu finansijsku platformu na crnogorskom tržištu, otvarajući novo poglavlje u razvoju digitalnih finansijskih usluga u zemlji i regionu.

Đukanović: Odlazak Mićunovića veliki gubitak za Srbiju i region

Petak, 29.05.2026 | 15:10

Odlaskom Dragoljuba Mićunovića Srbija i region ostali su bez jednog od najistaknutijih pionira moderne demokratske misli i djela, čiji je životni put bio ogledalo dubokih političkih i društvenih promjena i lomova tokom jednog vijeka na ovim prostorima, poručio je bivši predsjednik Crne Gore Milo Đukanović.

Plenković: Crna Gora najbliža EU, ali mora ispuniti uslove za poglavlje 31

Petak, 29.05.2026 | 14:56

Crna Gora je realno najviše napredovala u institucionalnom procesu pregovora sa EU, rekao je hrvatski premijer Andrej Plenković.

Rašković: Svako koaliranje DNP sa DPS može da izazove fatalne posljedice po njih

Petak, 29.05.2026 | 14:46

Glavni grad je u potpunosti funkcionalan, dok opozicija ima potpuno pravo da organizuje sastanke i poziva koga ona želi. Pokret Evropa sad neće učestvovati u tim razgovorima, saopštio je RTV Podgorica Petar Rašković, odbornik PES.

Dačić: Srce mi radi samo 44 odsto

Petak, 29.05.2026 | 14:37

Ministar unutrašnjih poslova Ivica Dačić je rekao da u slučaju Senjak ništa nije sakriveno, i da oni koji brukaju policiju treba da se hapse i tjeraju iz policije.