Petak, 13.12.2024 | 18:27
IZVOR: RTS, Science Alert

Zašto su eksperti OZBILJNO ZABRINUTI za ZDRAVLJE Deda Mraza?

Doba je godine kada počinju pripreme za dolazak omiljenog posjetioca predstojećih praznika: Deda Mraza. Kakvog li je zdravlja ove godine? Doba je godine kada počinju pripreme za dolazak omiljenog posjetioca predstojećih praznika: Deda Mraza. Kakvog li je zdravlja ove godine?




Foto: Ilustracija/Pixabay.com 

Ako biste zamolili ljude iz svog okruženja da opišu Deda Mraza, vjerovatno bi to bila slična slika krupnog, veselog čoveka sa bijelom bradom, naočarima i rumenim obrazima. Međutim, iako njegova pojava može biti sinonim za veselje, radost i bezbrižnost, to ne ukazuje da je Deda Mraz u najboljem zdravlju.

U zavisnosti od njegovog portreta u vašem omiljenom prazničnom filmu, Deda Mraz je visok između 170 i 180 centimetara i težak između 80 i 136 kilograma. Međutim, kakva god bila vitalna statistika Deda Mraza, uglavnom ima višak kilograma ili je baš gojazan. Nažalost, čini se da većinu ove težine „ode na stomak“.

Nešto od njegove tjelesne masti služi mu za izolaciju – što je važno s obzirom na to koliko vremena provodi na otvorenom na svojim sankama – i zaštitiće njegove unutrašnje organe od jakih hladnoća. Ali, kada se previše masti nalazi oko stomaka i trbušnih organa, kao što su tanko i debelo crijevo, jetra i bubrezi, to može biti štetno po zdravlje.

Dakle, možda bi oni koji ostavljaju hranu i piće za Deda Mraza (one noći kada očekuju da će svratiti da donese poklone) mogli da razmisle o zdravim namirnicama, umjesto da Deda Mrazu ostavljaju pite pune šećera ili specijalitete koji podrazumijevaju dosta mesa.

„Ishrana sa tako visokim sadržajem masti i šećera povećava rizik od razvoja gojaznosti i hroničnih stanja kao što su bolesti srca, moždani udar, dijabetes tipa 2, osteoartritis i kolorektalni rak“, objašnjava profesor Adam Tejlor, direktor Centra za učenje kliničke anatomije Univerziteta Lankaster.

Rumen u licu ne znači uvijek da neko puca od zdravlja

Crvenkasto lice Deda Mraza često se smatra pokazateljem njegove vesele prirode – ali crveni obrazi takođe mogu biti simptom rozacee, hroničnog stanja kože.

Od ispijanja šerija i piva koji mu se tradicionalno ostavljaju da bi se osvježio, pa do letenja po ledenom vazduhu u otvorenim sankama, Deda Mrazov životni stil izgleda uključuje mnoge stvari koje mogu da pogoršaju rozaceu.

Deda Mraz inače živi u pojasu hladne klime i provodi dosta vremena u sankama putujući u stratosferi, gde temperature mogu da padnu i do -80°. To ga izlaže visokim nivoima UV zračenja, čak i u mraku.

„Konstantno izlaganje jakom UV zračenju je značajan faktor životne sredine povezan sa razvojem rozacee ali i drugim kožnim bolestima“, dodaje profesor Tejlor.

Obavezna krema za sunčanje

Deda Mrazova brada i tradicionalna odjeća obložena krznom, dakle, nisu dovoljni da zaštite njegovo lice od vremenskih nepogoda – trebalo bi da koristi kremu za sunčanje i da nosi šal preko lica, kao i naočare – da bi umanjio štetu po svoje zdravlje.

Što se pića tiče, Deda Mrazovi rumeni obrazi takođe mogu biti posledica sindroma crvenila usled alkohola. Ovo stanje je izazvano netolerancijom organizma na alkohol i pogađa osam procenata opšte populacije.

Preosetljivost na alkohol može ukazivati na povećan rizik od visokog krvnog pritiska i nekih karcinoma, tako da bi Deda Mraz svakako trebalo da izbjegava – ili barem ograniči – konzumaciju alkohola.

Alkohol i masna jetra

Čak i ako Deda Mraz nema netoleranciju na alkohol, on je i dalje pod visokim rizikom od trovanja alkoholom i bolesti jetre povezanih sa alkoholom (ARLD).

„ALRD je stanje koje se javlja kod osoba koje godinama konzumiraju velike količine alkohola. Jetra je izložena alkoholu koji ne stiže da preradi, što dovodi do toga da toksični metaboliti ubijaju ćelije ovog važnog organa. Deda Mrazova jetra zato može pokazati simptome ovog stanja, uključujući masnu jestru i razne upale“, rekao je profesor Tejlor.

Naravno, Deda Mraz takođe mora biti oprezan kada je u pitanju upravljanje sankama pod uticajem alkohola. Nakon samo nekoliko pića, sadržaj alkohola u krvi Deda Mraza bi premašio bezbednu granicu za upravljanje avionom – nivo koji je ekvivalentan koncentraciji alkohola u krvi od 0,2 grama.

Dobra vest je da istraživanja pokazuju da je, za osobe koje piju alkohol i koje imaju prekomernu težinu, manja mogućnost da će patiti od problema izazvanih hladnoćom.

Sužavanje krvnih sudova

Izlaganje ekstremno niskim temperaturama dovodi Deda Mraza u značajan rizik od promrzlina. Provesti samo nekoliko minuta na ovim temperaturama dovoljno je da se krvni sudovi u Deda Mrazovim ekstremitetima drastično suze.

„Čak ni nošenje rukavica možda ne bi biti dovoljno da spriječi stvaranje kristala leda u njegovoj krvi na -4 stepena Celzijusa ili niže. Tada, Deda Mraz može da doživi oštećenje tkiva i možda bi mu bila potrebna amputacija zahvaćenih djelova tijela“, upozorio je profesor Tejlor.

Ako Deda Mraz s druge strane ne osjeća hladnoću, što je vrlo vjerovatno jer uvek izgleda oduševljeno dok vozi sanke po svim vremenskim uslovima, onda bi mogao da ima urođenu neosjetljivost na bol, rijedak genetski poremećaj koji podrazumijeva i neosjetljivost na ekstremne temperature.

Inače, dok putujući velikom brzinom u stratosferi, Deda Mraz se nalazi u okruženju gde je oko 30% manje kiseonika od uobičajene količine. To bi brzo dovela do hipoksije – niskog nivoa kiseonika u tkivima tijela – što može izazvati konfuziju, nemir, veći broj otkucaje srca i problem sa krvnim pritiskom.

„Hipoksija u kombinaciji sa alkoholom je recept za zdravstvenu katastrofu. Deda Mrazov kardiovaskularni sistem bi bio pod velikim opterećenjem i on bi mogao da doživi pad kognitivnih funkcija“, rekao je prof. Tejlor.

Opasno provlačenje kroz dimnjak

Muvanje po dimnjacima koji su puni čađi takođe predstavlja značajnu opasnost po zdravlje Deda Mraza. Studije su pokazale da produženo izlaganje mnogim česticama koje se nalaze u dimnjacima povećava rizik od raznih karcinoma. Ugljenične čestice mogu da se zadrže duboko u plućima i izazovu plućne bolesti.

Izloženost dimu povećava njegov rizik od demencije i Alchajmerove bolesti. Izloženost čađi takođe dovodi Deda Mraza u opasnost od razvoja raka skrotuma.

Uz sve navedene potencijalne zdravstvene probleme, i jeste pravo čudo što Deda Mraz uspijeva da isporuči bezbroj poklona.

KOMENTARI (0)

Ostavi komentar

Ostavite komentar

* Komentari se na portalu objavljuju u realnom vremenu. "Kolektiv.me" se ne može smatrati odgovornim za napisane komentare. Zabranjen je govor mržnje, psovanje, vrijeđanje i klevetanje. Takav sadržaj će biti izbrisan čim bude primijećen, a autori mogu biti prijavljeni nadležnim institucijama.

OSTALE VIJESTI

Farmaceutkinja upozorava na ozbiljne posljedice mrvljenja tableta prije uzimanja

Subota, 31.01.2026 | 10:00

Mnogi imaju problem sa gutanjem tableta, pa ih često mrve ili otvaraju kapsule kako bi lakše uzeli lijek. Međutim, takva praksa može biti rizična, dovesti do neželjenih efekata i smanjiti djelotvornost terapije.

Amerikanci naoružavaju Izrael i Saudijsku Arabiju: Odobrena prodaja oružja vrijednog 15,5 milijardi dolara

Subota, 31.01.2026 | 09:46

Sjedinjene Američke Države odobrile su potencijalnu prodaju oružja vrijednog 15,5 milijardi dolara Izraelu i Saudijskoj Arabiji.

Italija: Nigerijka progutala 121 pilulu heroina i kokaina kako bi izbjegla granične kontrole

Subota, 31.01.2026 | 09:14

Nigerijka (28), nastanjena na sjeveru Italije, uhapšena je nakon što je tokom leta od Brisela do Treviza pokušala da prokrijumčari 121 kapsulu heroina i kokaina.

Vučić upalio “live” na Tiktoku i pozvao Baku Praseta: Youtuber mu predložio da budžet Srbije stave na rulet

Petak, 30.01.2026 | 20:14

Predsjednik Srbije Aleksandar Vučić večeras se prvi put uključio u uživo prijenos na društvenoj mreži TikTok gdje je odgovarao na pitanja pratilaca i u jednom trenutku na telefon pozvao youtubera Baku Praseta.

Tojota suvereno vlada tržištem: Šestu godinu zaredom ima najbolje prodajne rezultate

Četvrtak, 29.01.2026 | 21:50

Japanska kompanija "Tojota" šestu godinu zaredom je proizvođač automobila sa najboljim prodajnim rezultatom na svijetu. Grupa "Tojota" uspjela je da nađe kupce za čak 11,32 miliona vozila.

Asanović: Javnost lažno obaviještena da sam fakultet završio za godinu dana, pozivam MPNI da provjeri sve moje diplome

Petak, 30.01.2026 | 12:15

Predsjednik Opštine Zeta Mihailo Asanović reagovao je povodom, kako tvrdi, napada pojedinih medija, navodeći da je javnost lažno obaviještena da je fakultet završio za godinu dana, te je pozvao Ministarstvo prosvjete, nauke i inovacija da provjeri njegove diplome.

Knežević: Sa Vučićem sam se čuo sinoć poslije utakmice Zvezde, prokomentarisao sam fudbalsku grešku

Petak, 30.01.2026 | 14:42

Predsjednik Demokratske narodne partije Milan Knežević pozvao je sve lidere parlamentarne većine da, kako kaže, pogledaju telefone da se vidi koliko su se oni puta čuli sa Satalerom, a on sa predsjednikom Srbije Aleksandrom Vučićem.

Uhapšeni Beranci: Prijavio da je pokraden pa mu pronađen falsifikovani novac

Petak, 30.01.2026 | 11:05

Beranska policija uhapsila je I.I. iz tog grada zbog sumnje da je Beranca I.Š. napao i oteo mu 200 eura. Radeći na tom slučaju, policija je kod E.Š pronašla 50 eura za koje je utvrđeno da su falsifikovane. Kako je saopšteno iz Uprave policije, protiv njega je podnesena krivična prijava.

Wizz Air uvodi novu liniju Podgorica - Katanija

Petak, 30.01.2026 | 14:24

Wizz Air od 5. maja otvara liniju Podgorica – Katanija, navela je ministarka saobraćaja Maja Vukićević.

Podrška Kneževiću, Vukićević i Zogoviću: Mještani Zete se okupljaju ispred DNP-a

Petak, 30.01.2026 | 11:22

Mještani Botuna i šireg područja Zete okupiće se danas u 12 časova ispred prostorija Demokratske narodne partije, gdje će pružiti podršku predsjedniku te stranke Milanu Kneževiću, kao i Maji Vukićević i Milunu Zogoviću, koji su podnijeli ostavke na funkcije u Vladi Crne Gore.

Penzije rastu samo 0,38 odsto

Subota, 31.01.2026 | 10:10

Minimalne penzije od 450 eura biće uvećane za oko 1,7 eura, a prosječne penzije od 553,5 eura za oko dva eura.

Farmaceutkinja upozorava na ozbiljne posljedice mrvljenja tableta prije uzimanja

Subota, 31.01.2026 | 10:00

Mnogi imaju problem sa gutanjem tableta, pa ih često mrve ili otvaraju kapsule kako bi lakše uzeli lijek. Međutim, takva praksa može biti rizična, dovesti do neželjenih efekata i smanjiti djelotvornost terapije.

Amerikanci naoružavaju Izrael i Saudijsku Arabiju: Odobrena prodaja oružja vrijednog 15,5 milijardi dolara

Subota, 31.01.2026 | 09:46

Sjedinjene Američke Države odobrile su potencijalnu prodaju oružja vrijednog 15,5 milijardi dolara Izraelu i Saudijskoj Arabiji.

Povratak Jokića sa stilom: Za samo 24 minuta 31 poen i pobjeda nad Klipersima

Subota, 31.01.2026 | 09:24

Pauza je trajala 16 utakmica, ali je povratak trajao svega nekoliko minuta. Dovoljno da bude jasno da se hijerarhija u NBA ligi nije promijenila. Nikola Jokić se vratio na parket i odmah podsjetio zbog čega ga već godinama zovu najboljim košarkašem na planeti.

Italija: Nigerijka progutala 121 pilulu heroina i kokaina kako bi izbjegla granične kontrole

Subota, 31.01.2026 | 09:14

Nigerijka (28), nastanjena na sjeveru Italije, uhapšena je nakon što je tokom leta od Brisela do Treviza pokušala da prokrijumčari 121 kapsulu heroina i kokaina.

Diplomatski odgovori kao odraz političkih prioriteta

Subota, 31.01.2026 | 08:59

Aktuelno djelovanje Ministarstva vanjskih poslova Crne Gore sve otvorenije razotkriva praksu dvostrukih aršina, u kojoj brzina, oštrina i vidljivost diplomatskih reakcija zavise od političke adrese sa koje poruka dolazi, a ne od njenog stvarnog značaja po državne interese, bezbjednost i suverenitet.

Budućnost Voli gostuje Spartaku: ,,Osveta“ čuva prvo mjesto

Subota, 31.01.2026 | 08:25

Teško da se koji tim iz regiona može pohvaliti da je dva puta uspio da iznenadi Budućnost Voli u ,,Morači“. Osim Spartaka. Subotica je upravo naredna stanica za ,,plave“, koji su paklenom ritmu utakmica. Nakon dva meča u ulozi domaćina, košarkaši Budućnost Volija, danas (17.30h) gostuju Spartaku u okviru 17. kola Admiralbet ABA lige.

Prosječna zarada u 2025. iznosila 1.012 eura

Subota, 31.01.2026 | 08:18

Prosječna neto zarada u Crnoj Gori tokom 2025. godine dostigla je 1.012 eura, dok je prosječna bruto zarada iznosila 1.206 eura, pokazuju podaci Uprave za statistiku MONSTAT. Rast zarada, uz inflaciju od 3,9 odsto, rezultirao je realnim povećanjem primanja od 11,2 odsto na godišnjem nivou.

Vremenska prognoza - SUBOTA donosi OVE temperature

Petak, 30.01.2026 | 21:59

Pročitajte vremensku prognozu za subotu.

Jokić večeras planira povratak na teren, ostaje u trci za MVP nagradu

Petak, 30.01.2026 | 21:36

Košarkaš Denvera i reprezentativac Srbije Nikola Jokić večeras će se u meču protiv Los Anđeles Klipersa vratiti na teren poslije pauze od mjesec zbog povrde, javlja insajder ESPN-a Šams Čarania.