Subota, 14.12.2024 | 08:23
IZVOR: investitor.me/dan.me

CIJENE nekretnina u Podgorici drastično PORASLE od 2019. godine: Kvadrat stana SKUPLJI 724 EURA

Prosječna cijena stambenog kvadrata u novogradnji u Podgorici u trećem kvartalu ove godine iznosila je 1.824 eura, što je čak 65,8 odsto više nego prije samo pet godina u istom periodu, pokazuju uporedni podaci Monstata koje je analizirao portal Investitor.




Foto: Arhiva/Kolektiv.me 

U novcu, kvadratni metar novog stana u Podgorici bio je čak 724 eura skuplji nego prije tačno pet godina.

Uporednu 2020. godinu obilježila je pandemija korona virusa, koja je uzdrmala crnogorsku ekonomiju. Crnogorski BDP tada je pao više od 15 odsto, što se nesumnjivo odrazilo i na tržište nekretnina.

Cijene stanova su u stalnom rastu od 2020. U odnosu na treći kvartal prije dvije godine, 2022, cijene stanova su sada veće 24,7 odsto, ili 362 eura po kvadratu. U odnosu na isti period prošle godine, kvadrat stana skuplji je 7,3 odsto, ili za 124 eura.

Iz Monstata pojašnjavaju da prosječna cijena kvadratnog metra stana u novogradnji u značajnoj mjeri zavisi od učešća stanova koji pripadaju kategoriji solidarne stambene izgradnje.

"Ukoliko je učešće ovih stanova veće, prosječna cijena stana u novogradnji će biti znatno niža, odnosno ukoliko je učešće manje, prosječna cijena će biti veća",  objasnili su iz Monstata.

Podaci Monstata se razlikuju od tržišnih cijena stanova. Analitičar tržišta iz Agencije Adriatic advisors Darko Đikanović nedavno je kazao da su cijene stanova u prosjeku porasle za 2,5 odsto u proteklom tromjesečju i 10 odsto u prošloj godini. 

"U Podgorici su cijene zabilježile kvartalni rast od 2,5 odsto, pri čemu je prosječna jedinična cijena iznosila 2.050 eura po metru kvadratnom",  rekao je Đikanović.

KOMENTARI (1)

Ostavi komentar

Ostavite komentar

* Komentari se na portalu objavljuju u realnom vremenu. "Kolektiv.me" se ne može smatrati odgovornim za napisane komentare. Zabranjen je govor mržnje, psovanje, vrijeđanje i klevetanje. Takav sadržaj će biti izbrisan čim bude primijećen, a autori mogu biti prijavljeni nadležnim institucijama.
Ceto
14.12.2024 08:29

Vi ste glasali novu vlast,ne zalite se sad..

1 1

OSTALE VIJESTI

VOLI slavi rođendan!

Srijeda, 03.06.2026 | 12:15

Kompanija Voli ovog četvrtka slavi 31 godinu uspješnog poslovanja i tim povodom svim svojim kupcima poklanja 10% popusta na sve račune u svim Voli marketima širom Crne Gore.

Fond PIO: Majske penzije biće veće 0,95 odsto

Srijeda, 03.06.2026 | 11:03

Majske penzije, koje će biti isplaćene u drugoj polovini juna, biće usklađene za 0,95 odsto, saopšteno je zvanično iz Fonda PIO.

ACG: Putnici koji imaju odlazni let iz Tivta 4. juna bi trebalo da budu na aerodromu najkasnije do 11.30 sati

Srijeda, 03.06.2026 | 11:02

Aerodrom Tivat informisao je sve avio-kompanije koje imaju letove sa tivatskog aerodroma u četvrtak, 4. juna da će magistralni put kojim se dolazi i odlazi sa aerodroma biti zatvoren od 11.30 sati nadalje, saopšteno je iz Aerodroma Crne Gore (ACG).

Crnogorski privrednici u Bruklinskoj privrednoj komori: U fokusu saradnja kompanija i uspostavljanje novih poslovnih veza

Srijeda, 03.06.2026 | 10:47

Privredna komora Crne Gore (PKCG) je drugog dana radne posjete u Njujorku organizovala posjetu crnogorske privredne delegacije Industry City u Bruklinu, gdje ih je ugostio predsjednik Bruklinske privredne komore, Randy Peers, a tokom sastanka razgovarano je o mogućnostima unapređenja saradnje između kompanija, razmjene iskustava i znanja, kao i o potencijalima za uspostavljanje novih poslovnih veza.

Joković: Bune se farmeri koji se ne mire sa promjenama

Srijeda, 03.06.2026 | 08:21

Crnogorski farmeri primaju najveće subvencije u Evropi, a mjerama koje je preduzelo Ministarstvo poljoprivrede sektor stočarstva je napredovao i povećana je ukupna proizvodnja sirovog mlijeka, rekao je resorni ministar Vladimir Joković na sjednici Odbora za turizam, poljoprivredu, ekologiju i prostorno planiranje, koja je bila posvećena stanju u poljoprivredi sa posebnim osvrtom na mljekarstvo.

Pogledajte šta će predsjednik Milatović pokloniti liderima na Samitu

Srijeda, 03.06.2026 | 10:17

Predsjednik Crne Gore Jakov Milatović pokloniće liderima, koji dolaze na Samit EU – Zapadni Balkan, posebno pripremljene poklone - korpu sa tradicionalnim crnogorskim proizvodima, kao izraz dobrodošlice, gostoprimstva i poštovanja prema partnerima naše države, saopšteno je iz Kabineta Milatovića.

Joković: Bune se farmeri koji se ne mire sa promjenama

Srijeda, 03.06.2026 | 08:21

Crnogorski farmeri primaju najveće subvencije u Evropi, a mjerama koje je preduzelo Ministarstvo poljoprivrede sektor stočarstva je napredovao i povećana je ukupna proizvodnja sirovog mlijeka, rekao je resorni ministar Vladimir Joković na sjednici Odbora za turizam, poljoprivredu, ekologiju i prostorno planiranje, koja je bila posvećena stanju u poljoprivredi sa posebnim osvrtom na mljekarstvo.

ACG: Putnici koji imaju odlazni let iz Tivta 4. juna bi trebalo da budu na aerodromu najkasnije do 11.30 sati

Srijeda, 03.06.2026 | 11:02

Aerodrom Tivat informisao je sve avio-kompanije koje imaju letove sa tivatskog aerodroma u četvrtak, 4. juna da će magistralni put kojim se dolazi i odlazi sa aerodroma biti zatvoren od 11.30 sati nadalje, saopšteno je iz Aerodroma Crne Gore (ACG).

Savićević: Zvezdu nije stvorio ni Džajić ni Cvetković, već Miloš Slijepčević

Srijeda, 03.06.2026 | 09:13

Povodom 35 godina od evropske titule Crvene zvezde, Dejan Savićević prisjetio se stvaranja legendarnog tima, ali i iznio niz tvrdnji o ljudima koji su stajali iza najvećeg uspjeha kluba.

Sve spremno za Samit u Tivtu: Angažovano 1.500 policajaca, izmjene u saobraćaju i radu lokala

Srijeda, 03.06.2026 | 08:30

Sve je spremno za predstojeći samit Evropska unija - Zapadni Balkan, koji će biti održan 4. i 5 juna u Tivtu, uvjeravaju iz Uprave policije i lokalne samouprave. Biće angažovano više od hiljadu i pet stotina policijskih službenika. Rad pojedinih ugostiteljskih i poslovnih objekata biće privremeno ograničen, a saobraćaj na Jadranskoj magistrali povremeno i potpuno obustavljan, počev od 4. juna u podne. Obezbijeđen je prevoz brodovima za članove delegacija do Kotora, Tivta, Herceg Novog i autobusima do Budve.

MVP: Kao odgovorna i kredibilna NATO članica, Crna Gora svim svojim gostima garantuje bezbjedan, siguran i prijatan boravak

Četvrtak, 04.06.2026 | 00:29

Crna Gora je kroz svoju istoriju prepoznata kao gostoljubiva zemlja, u kojoj se iskreno radujemo svakom dobronamjernom gostu, saopšteno je iz Ministarstva vanjskih poslova Crne Gore (MVP).

BIA - Savjetujemo Vučiću da ne ide u Crnu Goru, tamo se nalazi Radoje Zvicer

Srijeda, 03.06.2026 | 23:04

Bezbjednosno-informativna agencija (BIA) oglasila se zvaničnim saopštenjem kojim savjetuje predsjednika Srbije Aleksandra Vučića da ne ide u Crnu Goru, objavili su večeras beogradski mediji.

Novi filmovi na repertoaru bioskopa CINEPLEXX

Srijeda, 03.06.2026 | 22:59

Novi filmovi na repertoaru bioskopa Cineplexx.

(VIDEO) Poruke evropskih zvaničnika uoči dolaska u Tivat: Samit prekretnica za Crnu Goru

Srijeda, 03.06.2026 | 21:50

Predsjednik Jakov Milatović 5. juna u Tivtu dočekaće 32 delegacije uoči Samita EU - Zapadni Balkan. Na Instagram profilu predsjednika objavljene su poruke najvećih zvaničnika koji dolaze u Crnu Goru.

"Pro" licenca za Vučinića

Srijeda, 03.06.2026 | 21:56

Selektor seniorske reprezentacije Crne Gore Mirko Vučinić uspješno je odbranio diplomski rad i time stekao zvanje trenera sa UEFA „Pro“ diplomom, saopšteno je iz Fudbalskog saveza Crne Gore (FSCG).

Janković: Vidi se pečat selektora, Bulatović je biser

Srijeda, 03.06.2026 | 21:30

Dodavanje Marka Jankovića, blok Milutina Osmajića, pogodak Balše Sekulića – učinak trojice rezervista odveo je Crnu Goru prije dva dana do pobjede na gostovanju Bugarskoj (1:0).

Pariz: Sajber bezbjednost ne poznaje granice

Srijeda, 03.06.2026 | 21:22

Delegacija zemalja Zapadnog Balkana, predvođena Crnom Gorom, boravila je u zvaničnoj posjeti francuskom sajber centru Campus Cyber, jednoj od najznačajnijih evropskih institucija posvećenih razvoju sajber bezbjednosti, digitalne otpornosti i inovacija u oblasti informacionih tehnologija - saopšteno je iz Ministarstva javne uprave.   

Mila: Cilj je da Ada Bojana dobije četiri zvjezdice do 2030. godine

Srijeda, 03.06.2026 | 21:03

HTP Ulcinjska rivijera danas je predstavila šta je sve urađeno u susret ljetnjoj turističkoj sezoni, a menaždmet je najavio i ambiciozne planove za budući period. Kako je naglasio direktor HTP Ulcinjska rivijera, Armend Mila, nakon 30 godina počelo je renoviranje objekata i ulaganje u osvajanje novih tržišta, a uspjeli su kroz četiri ključna ugovora da povrate nudističko tržište iz Holandije i Njemačke, i prve goste očekuju za 10 dana.

Zbog čega je Majkl Džekson uvijek nosio traku na vrhovima prstiju?

Srijeda, 03.06.2026 | 20:47

Fanovi su odgovorili na pitanje koje su mnogi postavljali o scenskom kostimu Majkla Džeksona - zašto je na sceni nosio bijelu traku oko prstiju.

UP: Dionica za saobraćaj od GP „Božaj“ do GP „Aerodrom Podgorica“ zatvara se samo od 19 do 21 h

Srijeda, 03.06.2026 | 20:30

U cilju nesmetanog i bezbjednog odvijanja međunarodnog Samita EU – Zapadni Balkan u Tivtu, slijedi izmjena prethodnog obavještenja režima saobraćaja samo za sljedeću dionicu, na kojoj će biti obustavljen saobraćaj za sve kategorije vozila, saopšteno je iz Uprave policije.