Subota, 14.12.2024 | 09:52
IZVOR: PR Centar

Zakonska regulativa, etika, inkluzivnost i saradnja ključni kako bi se osigurala ZAŠTITA LJUDSKIH PRAVA u digitalnom dobu

Tehnologija, posebno vještačka inteligencija, nudi velike mogućnosti za unapređenje ljudskih prava u sektorima poput zdravstva, obrazovanja i sajber bezbjednosti, ali zakonska regulativa, etika, inkluzivnost i saradnja su ključni kako bi se osigurala zaštita ranjivih grupa i stvaranje održivih rješenja.




Foto: PR Centar 

To je poručeno na otvaranju “Tech4Rights samita: Unapređenje ljudskih prava u digitalnom dobu”, koji realizuje Mreža Alumnista Ujedinjenog Kraljevstva u Crnoj Gori (MAUK), uz podršku Britanske Ambasade u Podgorici i Čivning Sekretarijata.

Projekt koordinatorka Tech4Rights samita, Maša Miladinović kazala je da je cilj samita da povežu tehnološku i društvenu sferu, okupljajući stručnjake iz oblasti tranzicije društva u digitalnom dobu.

“Fokus je na načinima kako tehnologija može unaprijediti ljudska prava u ključnim sektorima kao što su zdravstvene tehnologije, obrazovanje, borba protiv dezinformacija, sajber bezbjednost i regulative u oblasti vještačke inteligencije (AI)“, istakla je Miladinović.

Poseban naglasak je, kako je dodala, stavljen na izazove koje donosi sve veća popularnost vještačke inteligencije.

“AI otvara mnoge mogućnosti, ali i pitanja, posebno u pogledu regulacije, etike i potencijalnih zloupotreba, naročito kada su u pitanju mladi i ranjive grupe. Neophodno je razgovarati o tome kako da preduprijedimo negativne posljedice i zaštitimo ljudska prava u digitalnoj eri“, rekla je Miladinović.

Prema njenim riječima, Samit je poziv na akciju u Crnoj Gori i regionu Zapadnog Balkana, gdje su ovakve teme tek na početku popularizacije.

“Važno je što prije otvoriti dijalog o ovim pitanjima kako bismo bili spremni za izazove koje nosi budućnost“, rekla je Miladinović.

Britanska ambasadorka u Crnoj Gori Dawn McKen istakla je važnost povezivanja inovacija i ljudskih prava, navodeći da su teme poput vještačke inteligencije, zdravstvenih tehnologija, sajber bezbjednosti i borbe protiv dezinformacija ključne za budućnost društava.

Foto: PR Centar 

“Tehnologija mijenja način na koji radimo, učimo i komuniciramo, otvarajući ogromne i uzbudljive mogućnosti. Međutim, ona donosi i nove izazove, posebno kada je riječ o zaštiti ljudskih prava. Naš zadatak je da pronađemo načine kako da iskoristimo tehnologiju za dobrobit svih ljudi, osiguravajući da inovacije ne ugroze vrijednosti poput jednakosti, privatnosti i sigurnost“, poručila je McKen.

Pohvalila je saradnju između Velike Britanije i Crne Gore, ističući značaj zajedničkog rada na praktičnim rješenjima koja unapređuju ljudska prava.

“Ovaj samit je odličan primjer globalnih partnerstava u kojem stručnjaci iz Crne Gore, regiona i svijeta dijele znanje i stvaraju konkretne inicijative za promjene“, navela je McKen.

Govoreći o specifičnim temama konferencije, ambasadorka je naglasila važnost primjene AI u borbi protiv siromaštva, unapređenju mentalnog zdravlja i pristupu obrazovanju. –

“EdTech može donijeti inovacije u obrazovni sektor, sajber bezbjednost može zaštititi najugroženije, a tehnologije za borbu protiv dezinformacija igraju ključnu ulogu u očuvanju integriteta demokratije“, rekla je McKen.

Izvršna direktorka nevladine organizacije Juventas, Ivana Vojvodić istakla je značaj unapređenja povezanosti između zaštite ljudskih prava i IT sektora, naglašavajući važnost uključivanja modernih tehnologija, uključujući vještačku inteligenciju, u proces zaštite i unapređenja prava svih građana.

Foto: PR Centar 

“Jedan od ključnih razloga za pokretanje ove konferencije je potreba za jačom konekcijom između sektora ljudskih prava i IT-a. Posebno se bavimo sigurnošću djece i mladih na internetu, zaštitom od različitih oblika nasilja, što je tema od velikog značaja u svjetlu nedavnih događaja koji su uzdrmali javnost“, kazala je Vojvodić, osvrćući se na protest povodom slučaja nasilja u gimnaziji putem digitalnih platformi.

Na konferenciji se, kako navodi, razmatraju i mogućnosti koje tehnologije pružaju u unapređenju zdravlja, obrazovanja i borbi protiv represivnih režima.

“Moderni alati mogu unaprijediti rano dijagnostikovanje bolesti, podržati mentalno zdravlje, ali i omogućiti neurodivergentnim osobama bolju komunikaciju. U obrazovanju, inovacije poput gejmifikacije, microlearninga i masovnog učenja otvaraju nova vrata ka individualizovanom pristupu i boljim rezultatima učenika“, navela je Vojvodić.

Poseban akcenat stavljen je na borbu protiv dezinformacija.

Danas su dezinformacije veliki izazov, ali uz kritičko mišljenje, medijsku pismenost i tehnološke alate možemo ih efikasnije suzbijati. Borba protiv malignog uticaja i zaštita ljudskih prava u tom kontekstu je od suštinskog značaja“, smatra Vojvodić.

Istakla je važnost pristupačnosti novih tehnologija za sve građane.

“Problem u Crnoj Gori je ograničena mogućnost apsorpcije novih tehnologija, što otežava njihov pravičan i održiv razvoj. Moramo osigurati da tehnologije budu pristupačne, sigurnije i u službi dobrobiti svih, a ne isključivo profita“, poručila je Vojvodić.

Kazala je da je ovo tek početak dijaloga koji će, kroz buduća izdanja konferencije, dalje istraživati kako tehnologije mogu poboljšati kvalitet života građana i unaprijediti ljudska prava.

Istraživačka novinarka Anđela Milivojević osvrnula se na jedan od ključnih, ali često zanemarenih problema sajber bezbjednosti – rodno zasnovano digitalno nasilje, sa posebnim osvrtom na osvetničku pornografiju.

“Kada govorimo o sajber bezbjednosti, često razmišljamo o jakim šiframa ili zaštiti uređaja, ali zaboravljamo na oblike nasilja koji se dešavaju izvan naše kontrole, poput osvetničke pornografije. To nije samo digitalni, već i ozbiljan društveni problem, koji na Zapadnom Balkanu pogađa mnoge žene i djevojke“, istakla je Milivojević.

Kazala je da osvetnička pornografija podrazumijeva dijeljenje intimnih sadržaja bez pristanka, često kao oblik osvete ili ucenjivanja.

“Posljedice ovog čina nisu samo u digitalnom prostoru, već direktno utiču na život žena. Naš mentalitet još uvijek ne shvata šta znači privatnost. Olako osuđujemo žene zbog izražavanja njihove seksualnosti, dok ignorišemo činjenicu da je dijeljenje tih slika ili snimaka čin narušavanja privatnosti i zloupotrebe povjerenja“, rekla je Milivojević.

Smatra da je edukacija ključna u borbi protiv ovog problema.

„Potrebno je podizati svijest o značaju digitalne privatnosti i o tome da dijeljenje intimnih sadržaja bez pristanka predstavlja oblik nasilja. Takođe, policijski službenici i pravosuđe moraju pokazati razumijevanje i profesionalizam u postupanju prema žrtvama. Kada djevojka prijavi ovakvo nasilje, treba da bude shvaćena ozbiljno, a ne odbijena uz komentar ‘Nisi prva ni posljednja’“, navela je Milivojević.

Ocijenila je i da zakoni treba da precizno prepoznaju i sankcionišu sve oblike digitalnog nasilja, uključujući i manipulaciju fotografijama kako bi se stvorili kompromitujući sadržaji.

“Suočavanje sa ovim problemom zahtijeva zajednički napor svih – od države, preko obrazovnog sistema, do medija i zajednice. Osvetnička pornografija nije samo privatni problem žrtava, već društveni problem koji narušava osnovna ljudska prava žena i djevojaka. Borba protiv digitalnog nasilja nije samo tehničko pitanje, već društvena odgovornost. Moramo izgraditi digitalni prostor u kojem će svi, a posebno žene i ranjive grupe, biti sigurni i zaštićeni“, poručila je Milivojević.

Dvodnevni samit okupio je internacionalne eksperte iz oblasti ljudskih prava, AI etike i politika, healthtech, edtech, sajber bezbjednosti i borbe protiv dezinformacija.

KOMENTARI (0)

Ostavi komentar

Ostavite komentar

* Komentari se na portalu objavljuju u realnom vremenu. "Kolektiv.me" se ne može smatrati odgovornim za napisane komentare. Zabranjen je govor mržnje, psovanje, vrijeđanje i klevetanje. Takav sadržaj će biti izbrisan čim bude primijećen, a autori mogu biti prijavljeni nadležnim institucijama.

OSTALE VIJESTI

Udes u centru Podgorice

Utorak, 16.12.2025 | 10:57

U centru Podgorice danas je došlo do saobraćajne nezgode, u kojoj su učestvovala dva automobila.

Krivična prijava protiv farmaceutkinje, osumnjičena da je oštetila Opštu bolnicu Nikšić za skoro 4.000 eura

Utorak, 16.12.2025 | 10:49

Nikšićka policija je podnijela krivičnu prijavu Osnovnom državnom tužilaštvu u tom gradu protiv farmaceutkinje B.Š. (61) koja je je osumnjičena da je nanijela štetu JZU Opšta bolnica Nikšić u iznosu od oko 3.860 eura, saopšteno je iz Uprave policije.

Ustavni sud: Sudovi nijesu zaštitili svetost grobova i dostojanstvo porodice

Utorak, 16.12.2025 | 10:31

Ustavni sud Crne Gore utvrdio je da su Osnovni sud u Ulcinju i Viši sud u Podgorici propustili da zaštite pravo A.A. na privatnost i dostojanstvo, kada su odlučivali o uništenju groblja njegove sestre i stričeva, jer nisu prepoznali značaj svetosti grobova i pijeteta prema posmrtnim ostacima njegovih srodnika koji su trajno uništeni, saopšteno je iz tog suda.

Đukanović: Stanje u Pljevljima bolje, glavni zagađivač ugalj

Utorak, 16.12.2025 | 08:37

Kvalitet vazduha u Pljevljima jutros je značajno bolji nego prethodnih dana, što se tiče koncentracija sumpor-dioksida, a od juče nakon nekoliko dana prekida, Agencija za zaštitu životne sredine ima uspostavljeno i mjerenje PM 10 i PM 2,5 čestica, piše RTCG.

U prostoru buduće sinagoge simbolično obilježena druga noć Hanuke

Utorak, 16.12.2025 | 08:28

U prostoru buduće sinagoge Ar Ašem u Crnoj Gori, simbolično je obilježena druga noć Hanuke paljenjem svijeće, u duhu zajedništva, nade i svjetlosti koje ovaj praznik nosi.

Romansa koja je prerasla u brak: Ksenija Knežević se udaje

Ponedjeljak, 15.12.2025 | 12:33

Bivša članica grupe „Hurricane“ Ksenija Knežević nedavno se vjerila za dugogodišnjeg izabranika Nikolu Todorovića Todora.

Dragaš: Pljevljacima 50 odsto popusta na struju u naredna tri mjeseca

Ponedjeljak, 15.12.2025 | 12:07

Usvjetlu posljednjih informacija o drastičnom povećanju zagađenja vazduha u Pljevljima, na početku želim da istaknem da smo u Kompaniji svjesni problema koji utiče na kvalitet života u Pljevljima, kao i na zdravlje naših sugrađana, saopštio je izvršni dorektor Elektroprivrede EPCG, Zadravko Dragaš.

Mujović: Referendum u Zeti zloupotreba demokratije i dobre evropske prakse

Ponedjeljak, 15.12.2025 | 14:20

Gradonačelnik Podgorice Saša Mujović je istakao za Radio Crne Gore da referendum u Zeti ne smatra paznikom demokratije kako to neki karakterišu, već zloupotrebom demokratije i dobre evropske prakse

Mujović: Ne želim da budem gradonačelnik sa vezanim rukama i koji će tiho egzistirati u fotelji

Ponedjeljak, 15.12.2025 | 19:48

Ne želim da budem gradonačelnik sa vezanim rukama, sa minorim budžetom, sa prljavim ulicama, lošom infrastrukturom i bez mogućnosti da se bilo šta uradi.

Završena sanacija pasarele na Zlatici; Mujović: Novi izgled nadzemnog prolaza i veći nivo bezbjednosti za pješake

Ponedjeljak, 15.12.2025 | 13:24

Gradonačelnik Podgorice prof. dr Saša Mujović, sa saradnicima, obišao je danas završene radove na sanaciji pasarele na Zlatici. Tom prilikom Mujović je naglasio da su radovi uspješno završeni, da su trajali tri mjeseca i da su koštali Glavni grad 165.000 eura.

Spajić: Hvala Francuskoj, izazovi potvrdili našu istinsku vrijednost

Utorak, 16.12.2025 | 11:00

Premijer Milojko Spajić zahvalio je Francuskoj na, kako je naveo, izazovima sa kojima se Crna Gora suočila prethodnih dana, ističući da su oni ujedno predstavljali priliku da država još jednom potvrdi ozbiljnost u evropskom procesu.

Udes u centru Podgorice

Utorak, 16.12.2025 | 10:57

U centru Podgorice danas je došlo do saobraćajne nezgode, u kojoj su učestvovala dva automobila.

Krivična prijava protiv farmaceutkinje, osumnjičena da je oštetila Opštu bolnicu Nikšić za skoro 4.000 eura

Utorak, 16.12.2025 | 10:49

Nikšićka policija je podnijela krivičnu prijavu Osnovnom državnom tužilaštvu u tom gradu protiv farmaceutkinje B.Š. (61) koja je je osumnjičena da je nanijela štetu JZU Opšta bolnica Nikšić u iznosu od oko 3.860 eura, saopšteno je iz Uprave policije.

Aerodromi: Avijacijski prihodi 49 miliona eura

Utorak, 16.12.2025 | 10:46

Tekuća 2025. godina je rekordna za Aerodrome Crne Gore i po broju opsluženih putnika i po finansijskom poslovanju.

VIDEO: Ovako će izgledati scenografija 70. Eurosonga u Beču, zadatak povjeren najboljem

Utorak, 16.12.2025 | 10:39

Evropska radiodifuzna unija (EBU) juče je objavila spisak zemalja koje će učestvovati na Eurosongu 2026.

Milatović za Washington Post: Proširenje EU je bezbjednost i razvoj Evrope, cilj Crne Gore je članstvo do 2028.

Utorak, 16.12.2025 | 10:33

U trenutku kada se transatlantski odnosi nalaze pod sve većim pritiskom, predsjednik Crne Gore Jakov Milatović poručio je u intervjuu za Washington Post da je rat u Ukrajini promijenio način na koji Evropa gleda na proširenje Evropske unije, ne samo kao na tehnički proces, već i na pitanja razvoja i bezbjednosti kontinenta.

Ustavni sud: Sudovi nijesu zaštitili svetost grobova i dostojanstvo porodice

Utorak, 16.12.2025 | 10:31

Ustavni sud Crne Gore utvrdio je da su Osnovni sud u Ulcinju i Viši sud u Podgorici propustili da zaštite pravo A.A. na privatnost i dostojanstvo, kada su odlučivali o uništenju groblja njegove sestre i stričeva, jer nisu prepoznali značaj svetosti grobova i pijeteta prema posmrtnim ostacima njegovih srodnika koji su trajno uništeni, saopšteno je iz tog suda.

Vučević: Prema Crnoj Gori imamo najbliža i najbolja osjećanja jer s njom dijelimo istoriju

Utorak, 16.12.2025 | 10:07

Savjetnik za regionalna pitanja predsjednika Srbije i predsjednik Srpske napredne stranke Miloš Vučević kaže da Srbija nastavlja evropski put uz istovremeno jačanje saradnje sa partnerima širom svijeta, zalažući se za regionalnu stabilnost i ravnopravnu integraciju Zapadnog Balkana u Evropsku uniju.

Vrhovni sud odbio žalbu u vezi sa postupkom koncesije za aerodrome Podgorica i Tivat

Utorak, 16.12.2025 | 10:01

Potvrđeno da rješenje Komisije za koncesije o vraćanju rang liste na ponovni postupak nema izvršni karakter i ne može se odložiti. 

DPS: Mandić potvrdio da i sa pozicije predsjednika Skupštine sprovodi antidržavnu politiku

Utorak, 16.12.2025 | 09:18

Obraćanje predsjednika Skupštine Crne Gore, Andrije Mandića, na sinoćnjem svečanom prijemu povodom 120 godina od Ustava Knjaževine Crne Gore, još jednom je potvrdilo da Mandić danas – i sa pozicije predsjednika Parlamenta, nastavlja da sprovodi antidržavnu politiku, kazali su iz DPS-a.