Subota, 14.12.2024 | 11:28
IZVOR: MediaBiro

Vujović: Za prvih deset mjeseci 2024. registrovan dolazak 2,5 MILIONA TURISTA, ukupni namjenski prihodi od turizma 4.100.000 EURA

Prema podacima Uprave za statistiku Crne Gore (MONSTAT) tokom prvih deset mjeseci 2024. registrovan je dolazak 2,5 miliona turista što je ostvarenje od 99,4 odsto u odnosu na prošlu godinu.




Foto: MediaBiro 

Predstavnica Nacionalne turističke organizacije Crne Gore, Milena Vujović navodi da ovi ključni parametri u turizmu pokazuju da smo na istom nivou u odnosu na prethodnu godinu, dok neki indikatori pokazuju bolje rezultate u odnosu 2023.

„Podaci Aerodroma Crne Gore pokazuju da je u periodu od 1. januara do 24. novembra opsluženo 2.700.000 putnika što je 16 odsto više u odnosu na isti period prethodne godine i osam odsto više u odnosu na 2019. godinu. Takođe, podaci sa graničnih prelaza pokazuju da je u prvih deset mjeseci ostvaren rast u broju prelazaka od sedam odsto,“ navela je Vujović.

Rast je zabilježen i kod prihoda od boravišne i turističke takse, kao i članskih doprinosa.

„Kada govorimo o dijelu prohoda od boravišne takse, turističke takse i članskih doprinosa koji ide u budžet od 1. januara zaključno sa 10. decembrom prihodovano je 4.100.000 eura što je 5,5 odsto više u odnosu na isti period prethodne godine,“ dodala je Vujović.

Pozitivne trendove pokazuju i podaci EUROSTAT-a prema kojim je Crna Gora tokom ljetnih mjeseci po popunjenosti hotelskih kapaciteta bila u top 10 destinacija u Evropi.

„Konkretno u avgustu – zauzeli smo šesto mjesto po popunjenosti kapaciteta kolektivnog smještaja. Možemo reći da odlična popunjenost hotelskih kapaciteta u kontinuitetu i dobra predsezona jesu karakteristike ove turističke godine,“ kazala je predstavnica NTO.

Prema posljednjim nezvaničnim podacima koje lokalne turističke organizacije svakog četvrtka dostavljaju Nacionalnoj turističkoj organizaciji u Crnoj Gori je 12. decembra boravilo 15.340 turista, što je ostvarenje od 92 odsto u odnosu na prethodnu godinu i rast od oko 57 odsto  u odnosu na 2019. godinu. Najviše turista trenutno boravi u Budvi, Baru i Herceg Novom.

Iz Nacionalne turističke organizacije optimistični su i kada je naredni period u pitanju.

„Vremenska prognoza nam za sada ide na ruku i mi se nadamo da će ove godine skijaška sezona, shodno nekim najavama koje imamo, početi u decembru. Prema informacijama koje smo dobili, skijališta, nadležne institucije i drugi turistički subjekti se intenzivno pripremaju za skijašku sezonu i imaju prilično visoka očekivanja. Takođe, sigurni smo da će prvi dio sezone kada govorimo o novogodišnjim manifestacijama i svim onim programima koje su odlično pripremile lokalne turističke organizacije proći dobro. Vlada prilično veliko interesovanje sa tržišta regiona, ali i sa nekih tržišta sa kojima imamo dobru avio povezanost kao što su Poljska, Mađarska i Turska,“ ispričala je Vujović.

Kako bi se dobri rezultati na polju turizma nastavili i naredne godine, Nacionalna turistička organizacija Crne Gore vrijedno radi na pripremi velikog broja promotivnih aktivnosti.

„Ove godine smo premijerno u Londonu predstavili novi destinacijski spot u okviru nove kampanje Uncover Your Wild Side koja je namijenjena tržištima Velike Britanije, Francuske i Njemačke. Od tog trenutka smo krenuli sa intenzivnijom digitalnom kampanjom na tim tržištima, a koja će se kasnije proširiti i na ostala tržišta. Tokom sljedeće godine su u planu velike marketinške kampanje, a od početka godine krećemo sa učešćem na najznačajnijim sajmovima poput sajma u Madridu, Njujorku, Rigi, Berlinu, Beču i brojnim drugim sajmovima. Takođe nas očekuju i značajne studijske posjete turoperatora, medija i influensera,“ istakla je Vujović.

Osim rada na unapređenju pozicije Crne Gore na različitim tržištima i diverzifikaciji turističkog tržišta, NTO ulaže i u unapređenje turističke ponude.

„U tom duhu smo ove godine pokrenuli jedan novi projekat koji se po prvi put sprovodi u Crnoj Gori – Montenegro Quality. To znači da ćemo po prvi put imati uvođenje marke kvaliteta u turizmu i krajem godine ćemo dodijeliti prve sertifikate marke kvaliteta Montenegro Quality za turističke subjekte. Taj projekat sprovodimo u okviru jednog velikog projekta integralnog upravljanja kvalitetom u destinaciji koji ima za cilj unapređenje kvaliteta turističke ponude, ali i unapređenje iskustva gostiju u destinaciji,“ najavila je predstavnica NTOCG.

KOMENTARI (0)

Ostavi komentar

Ostavite komentar

* Komentari se na portalu objavljuju u realnom vremenu. "Kolektiv.me" se ne može smatrati odgovornim za napisane komentare. Zabranjen je govor mržnje, psovanje, vrijeđanje i klevetanje. Takav sadržaj će biti izbrisan čim bude primijećen, a autori mogu biti prijavljeni nadležnim institucijama.

OSTALE VIJESTI

Dragaš na Forumu generalnih direktora CIGRE u Parizu

Ponedjeljak, 24.08.2026 | 14:51

Generalni direktor Elektroprivrede Crne Gore, Zdravko Dragaš, učestvovao je na prestižnom CIGRE CEO forumu, koji se održava u Parizu, u okviru CIGRE 2026 Paris Session. Forum okuplja rukovodioce vodećih evropskih energetskih kompanija, a ove godine je posvećen temi „Regulacija elektroenergetskog sektora i energetska tranzicija“.

Vlada dodatno snizila akcize: Dizel jeftiniji cent, cijene benzina ostaju iste

Ponedjeljak, 24.08.2026 | 21:05

Vlada Crne Gore dodatno je smanjila akcize na naftne derivate...

Mugoša će inicirati skupštinsko saslušanje o konsultantskim uslugama i ugovorima o djelu

Nedjelja, 23.08.2026 | 11:22

Poslanik Evropskog saveza Boris Mugoša najavio je da će inicirati skupštinsko saslušanje nadležnih u Vladi u vezi sa konsultantskim uslugama i ugovorima o djelu, odnosno trošenjem budžetskih sredstava za te namjene.

Deponija širi kapacitete za preradu otpada: U toku pripreme za izvoz 950 tona samljevenih guma, izvezeno 1.800 tona stakla

Subota, 22.08.2026 | 08:19

Otpad sve više postaje resurs, a podgorička Deponija širi kapacitete za njegovu preradu. U fokusu su otpadne gume, ali i staklo, jestivo ulje i drugi materijali koji mogu dobiti novu vrijednost, navodi se u prilogu RTV Podgorica.

Stabilno i uspješno poslovanje Grupe Triglav u prvom polugodištu 2026.

Petak, 21.08.2026 | 15:27

Grupa Triglav na polugodištu potvrđuje svoju prognozu godišnjeg poslovnog rezultata za 2026. godinu.

Dragaš na Forumu generalnih direktora CIGRE u Parizu

Ponedjeljak, 24.08.2026 | 14:51

Generalni direktor Elektroprivrede Crne Gore, Zdravko Dragaš, učestvovao je na prestižnom CIGRE CEO forumu, koji se održava u Parizu, u okviru CIGRE 2026 Paris Session. Forum okuplja rukovodioce vodećih evropskih energetskih kompanija, a ove godine je posvećen temi „Regulacija elektroenergetskog sektora i energetska tranzicija“.

Infantino najavio Mundijal sa 211 reprezentacija?

Ponedjeljak, 24.08.2026 | 15:25

Đani Infantino mjesecima unazad predmet je bijesa, ali i podsmijevanja fudbalske javnosti, a sada je najavio da će se Mundijal proširiti na 211 selekcija!

Bijelo Polje: Uhapšen osumnjičeni za proganjanje bivše partnerke

Ponedjeljak, 24.08.2026 | 15:21

Policijski službenici Odjeljenja bezbjednosti Bijelo Polje su, po nalogu državnog tužioca u Osnovnom državnom tužilaštvu u Bijelom Polju, uhapsili N.D. (36) iz Bijelog Polja zbog sumnje da je izvršio krivično djelo proganjanje na štetu bivše partnerke.

Gorčević: Usvajanjem ustavnih izmjena ispunjene obaveze iz EU agende, članstvo na dohvat ruke

Ponedjeljak, 24.08.2026 | 15:11

Usvajanje izmjena Ustava u Skupštini potvrda je visokog stepena odgovornosti političkih aktera i širokog društvenog konsenzusa oko najvažnijeg strateškog cilja Crne Gore – članstva u Evropskoj uniji, ocijenila je ministarka evropskih poslova Maida Gorčević.

Mandić: Uvjeren sam da ćemo nakon priključenja EU imati i novi Ustav koji će oslikavati sve što je potrebno građanima

Ponedjeljak, 24.08.2026 | 15:00

Predsjednik Skupštine Crne Gore Andrija Mandić kazao je da je uvjeren da će Crna Gora nakon priključenja Evropskoj uniji imati Ustav koji će oslikavati sve što je potrebno građanima.

EU hitno poslala Srbiji četiri helikoptera kao pomoć u gašenju požara

Ponedjeljak, 24.08.2026 | 14:36

Evropska unija poslala je hitnu pomoć Srbiji preko svog Mehanizma za civilnu zaštitu dok jaki požari nastavljaju da pogađaju Specijalni rezervat prirode Deliblatsku peščaru, gdje je već zahvaćeno 3.500 hektara, saopštila je Evropska komisija.

ATP lista: Siner na čelu, Novak peti

Ponedjeljak, 24.08.2026 | 14:25

Asocijacija profesionalnih tenisera (ATP), danas je objavila najnoviju rang-listu. 

Skupština usvojila predlog amandmana na Ustav

Ponedjeljak, 24.08.2026 | 14:17

Poslanici u Skupštini usvojili su amandmane na Ustav koji se odnose na Sudski i Tužilački savjet i Centralnu banku Crne Gore. za to je glasalo 68, niko nije bio protiv niti uzdržan.

Ustavne amandmane podržaće DPS, ES i GP URA, DNP ostaje protiv

Ponedjeljak, 24.08.2026 | 14:04

Poslanici crnogorskog parlamenta završili su danas raspravu o Predlogu amandmana na Ustav Crne Gore, koji se odnose na Sudski i Tužilački savjet i Centralnu banku (CBCG).

Uprava Partizana i Saša Ilić podnose ostavke poslije revanša sa Hetafeom

Ponedjeljak, 24.08.2026 | 13:43

Uprava FK Partizan i šef stručnog štaba Saša Ilić podnijeće ostavke poslije revanš utakmice protiv Hetafea, bez obzira na rezultat meča, saopštio je klub iz Humske. O novom rukovodstvu odlučivaće Skupština kluba, čija je sjednica najavljena za period od 21. do 25. septembra.