Subota, 04.01.2025 | 16:14
IZVOR: kolektiv.me

Ministarstvo zdravlja: "Zdravstveni sistem na USLUZI svakom pojedincu i porodici na Cetinju"

Povodom tragičnog događaja koji je zadesio našu Prijestonicu, a koji će ostaviti duboki trag na mentalno zdravlje građanki i građana Cetinja, obraćamo se danas njima sa porukom da zdravstveni sistem i sve službe zdravstvene zaštite stoje na raspolaganju za svaku vrstu pomoći, saopšteno je iz Ministarstva zdravlja.




Foto: Facebook screenshot/Ministarstvo zdravlja

"Naš glavni prioritet je briga za ljude i njihovo zdravlje. I u ovom trenutku možemo konstatovati da su odmah po izbijanju nesreće nadležne službe, svi zdravstveni radnici, posebno oni na terenu, pripadnici Hitne medicinske pomoći, doma zdravlja, opšte bolnice Danilo I, kao i zaposleni u Kliničkom centru Crne Gore pružili svoju nesebičnu pomoć".

Kako su naveli iz Ministarstav zdravlja, razumiju da je javnost uznemirena i da želi odgovore.

"I sasvim smo sigurni da odgovori od struke neće izostati, ali u ovim trenucima tuge i uznemirenosti podsjećamo da je snaga naše zajednice u međusobnoj podršci. Cijela naša zemlja a naročito grad Cetinje je pred velikim izazovom i mi se nadamo da ćemo zajednički uspjeti da prevaziđemo ovu tragediju. Građani Cetinja nisu sami, i narednih dana, dok god to bude bilo potrebno, zdravstveni sistem će biti na usluzi svakom pojedincu i porodici na Cetinju. Da bismo osigurali kompetentnu i kompletnu strategiju postupanja u situaciji koja nas je zadesila, Ministarstvo zdravlja je zajedno sa kolegama iz Kliničkog centra Crne Gore, prije svega Klinike za psihijatriju, iniciralo sastanak sa timom profesora Milana Latasa, direktora Klinike za psihijatriju UKC Srbije, koji su nam svojim savjetima i prijedlozima, a koje su nažalost stekli na terenu u sličnim situacijama, pomogli da donesemo plan postupanja u narednom periodu koji će javnosti a prije svega građanima Cetinja biti predočen",

Iz Ministarstava zdravlja su saglasni  da će,  prije svega u narednim danima, biti neophodna psihološka podrška svima: pojedincima, porodicama, kao i svima onima koji su na bilo koji način bili sudionici događaja.

"Sa tim u vezi Radna grupa kojom koordiniše Ministarstvo zdravlja je u saradnji sa udruženjima psihijatara i psihologa Crne Gore  organizovalo timove za psihološku podršku. Timovi će biti na raspolaganju svim građanima i građankama Cetinja svakoga dana od 07h do 19h. U slučaju potrebe da je pomoć potrebno pružiti i nakon navedenog perioda zdravstvene ustanove  Opštine Cetinje će organizovati sanitarni prevoz prema Kliničkom centru Crne Gore gdje će moći da razgovaraju sa dežurnim ljekarima. Istovremeno u planu je uspostavljanje SOS linije, na kojoj će biti moguće potražiti pomoć i podršku od strane stručnih lica u svakom trenutku. O detaljima će javnost biti uskoro obaviještena. Molimo vas da se ne ustručavate da potražite pomoć ili da ohrabrite svoje najmilije da to učine.  U saradnji sa lokalnom zajednicom i njenim institucijama, gradonačelnikom Cetinja, obrazovnim institucijma, Crvenim krstom, NVO,Regionalnom kancelarijom Unicefa za Crnu Goru, planirane su i druge aktivnosti u narednom periodu, o čemu ćemo javnost blagovremeno obavijestiti. Psihološka podrška i pomoć biće ponuđene i zaposlenima svih službi u Prijestonici. Takođe,sugerisano je svim menadžerima javno zdravstvenih ustanova u Crnoj Gori da u narednim danima organizuju rad svojih Centara za podršku mentalnom zdravlju , a sa ciljem pružanja posttraumatske podrške građanima, bez potrebe za zakazivanjima, a po ugledu na Klinički centar.   "Takođe apelujemo na solidarnost i odgovornost svih članova zajednice. Molimo medije i građane na obazrivost u dijeljenju informacija kako bismo izbjegli dodatnu uznemirenost. Budimo jedni uz druge i podržimo one kojima je pomoć najpotrebnija", zaključili su u saopštenju Ministarstva zdravlja.

KOMENTARI (0)

Ostavi komentar

Ostavite komentar

* Komentari se na portalu objavljuju u realnom vremenu. "Kolektiv.me" se ne može smatrati odgovornim za napisane komentare. Zabranjen je govor mržnje, psovanje, vrijeđanje i klevetanje. Takav sadržaj će biti izbrisan čim bude primijećen, a autori mogu biti prijavljeni nadležnim institucijama.

OSTALE VIJESTI

Procesuirana jedna osoba zbog nelegalne prodaje jezerske ribe

Nedjelja, 05.04.2026 | 17:49

Iz Nacionalnih parkova Crne Gore navode da je u Golubovcima uhvaćena osoba koja je nelegalno prodavala ribu.

Pao šef zloglasne „Camorre“: Roberto Macarela uhapšen nakon godinu dana bjekstva

Nedjelja, 05.04.2026 | 17:38

Šef jedne od najstarijih italijanskih mafijaškah organizacije „Camorra“, Roberto Macarela, uhapšen je u petak 3. aprila nakon više od godinu dana bjekstva. Potraživan je zbog optužbi da je počinio ubistvo.  

Đonlešaj: Našoj zemlji potrebni ne samo politički i ekonomski iskoraci, nego i duboka moralna obnova

Nedjelja, 05.04.2026 | 17:26

Naša zemlja teži putu zajedništva sa evropskim narodima i potrebni su ne samo politički i ekonomski iskoraci, nego i duboka moralna obnova, poručio je u uskršnjoj poslanici barski nadbiskup, Rok Đonlešaj.  

CGO: Kad škola ne reaguje, raste prostor za homofobiju

Nedjelja, 05.04.2026 | 18:17

Inkluzivna škola nije stvar simbolične podrške, već konkretne odgovornosti da se svakom djetetu obezbijedi sigurno, dostojanstveno i podsticajno okruženje za razvoj. Mladima su potrebni razumijevanje umjesto straha i prihvatanje umjesto ponižavanja, a upravo je obrazovni sistem jedno od ključnih mjesta na kojem se ta poruka može pretvoriti u praksu, piše u Vodiču kroz LGBTIQ+ teme za nastavnice i nastavnike osnovnih i srednjih škola, Centra za građansko obrazovanje (CGO), koji su priredili Svetlana Jovetić Koprivica i Miroslav Minić.    

UP pozvala AZLP da ukloni nadzorne kamere koje snimaju javne površine

Nedjelja, 05.04.2026 | 15:12

Uprava policije poziva Agenciju za zaštitu ličnih podataka i slobodan pristup informacijama (AZLP) da, u okviru svojih zakonom propisanih nadležnosti, preduzme mjere

Vojnobezbjednosna agencija Srbije: Migrant trebao da izvrši diverziju na gasovod

Nedjelja, 05.04.2026 | 19:17

Direktor Vojnobezbjednosne agencije Srbije Đuro Jovanić rekao je o akciji pronalaska eksploziva kod Kanjiže da su mjesecima ukazivali da može doći do ugrožavanja gasne infrastrukture i da su nailazili na skepticizam.

Nela Savković Vukčević je nova predsjednica Alijanse žena DPS-a

Nedjelja, 05.04.2026 | 19:05

Na jučerašnjem Kongresu Alijanse žena Demokratske partije socijalista Crne Gore, koji je održan u Budvi pod sloganom “Jednake. Glasne. Nezaustavljive!”, za predsjednicu je izabrana Nela Savković Vukčević.

U Tivtu osam odsto više gostiju

Nedjelja, 05.04.2026 | 18:47

U Tivtu trenutno boravi 2,07 hiljada gostiju, što je osam odsto više u odnosu na isti period prošle godine, pokazali su podaci tivatske Turističke organizacije.

Procesuirana jedna osoba zbog nelegalne prodaje jezerske ribe

Nedjelja, 05.04.2026 | 17:49

Iz Nacionalnih parkova Crne Gore navode da je u Golubovcima uhvaćena osoba koja je nelegalno prodavala ribu.

Provjeriće da li Borovinić Bojović ima podršku 30 odbornika

Nedjelja, 05.04.2026 | 17:14

Inicijativu za razrješenje Jelene Borovinić Bojović, predsjednice Skupštine Glavnog grada, na potpis odborničkim klubovima vlasti i opozicije u ponedjeljak će uputiti odbornici Stranke evropskog progresa.    

Savić odredio “ajkule” za turnir Svjetskog kupa

Nedjelja, 05.04.2026 | 18:04

Vaterpolo reprezentacija Crne Gore sjutra putuje na kvalifikacioni turnir Svjetskog kupa koji će se igrati na Malti, a selektor Dejan Savić odabrao je sastav koji će predstavljati “ajkule”.

Zelenski: Sto posto vjerujem da Rusi žele da nas okupiraju

Nedjelja, 05.04.2026 | 18:31

Problem s Rusima je što vole da pričaju o kompromisima, ali ih nikada ne prave, rekao je ukrajinski predsjednik Volodimir Zelenski dodavši da je uvjeren da Rusija želi u potpunosti da okupira Ukrajinu.

Pao šef zloglasne „Camorre“: Roberto Macarela uhapšen nakon godinu dana bjekstva

Nedjelja, 05.04.2026 | 17:38

Šef jedne od najstarijih italijanskih mafijaškah organizacije „Camorra“, Roberto Macarela, uhapšen je u petak 3. aprila nakon više od godinu dana bjekstva. Potraživan je zbog optužbi da je počinio ubistvo.  

Đonlešaj: Našoj zemlji potrebni ne samo politički i ekonomski iskoraci, nego i duboka moralna obnova

Nedjelja, 05.04.2026 | 17:26

Naša zemlja teži putu zajedništva sa evropskim narodima i potrebni su ne samo politički i ekonomski iskoraci, nego i duboka moralna obnova, poručio je u uskršnjoj poslanici barski nadbiskup, Rok Đonlešaj.  

Vučić: Sumnjive okolnosti smrti studentkinje

Nedjelja, 05.04.2026 | 16:26

Ništa nije nagovještavalo da bi bilo šta učinila protiv sebe, ona je na to bila natjerana, na koji način, siguran sam da će to istraga utvrditi, rekao je predsjednik Aleksandar Vučić govoreći o slučaju smrti studentkinje Filozofskog fakulteta u Beogradu, koji je okarakterisao kao ubistvo.