Ponedjeljak, 06.01.2025 | 11:09
IZVOR: meridiansport.me

Robi sa "malo više emocija": Radujem se mogućim susretima sa Hrvatskom

Eventualne utakmice protiv Hrvatske u predstojećim mundijalskim kvalifikacijama za selektora Crne Gore Roberta Prosinečkog bile bi “kao i svake druge”.




Foto: YouTube screenshot/Fudbalski savez Crne Gore FSCG

Tako je, na prvu loptu, odgovorio na pitanje Meridiansporta, a onda malo zastao i, ipak priznao: “možda bi bilo malo više emocija”.

Legenda hrvatskog i jugoslovenskog fudbala već je vodeći Azerbejdžan imao priliku da se nadmeće sa svojom Hrvatskom – ne bi mu, dakle, ovo bio prvi susret, ali Hrvati (ili Francuzi) nisu jedini rival naše selekcije u grupi.

O očekivanjima u predstojećim kvalifikacijama, o dosadašnjoj prvoj godini ugovora, ali i još nekim “finesama” Prosinečki je govorio u novogodišnjem intervju za Meridiansport.

Intervju je, iz dobro poznatih, tužnih razloga, prolongiran za nekoliko dana, i objavljujemo ga danas, 6. januara.

Prije godinu ste preuzeli Crnu Goru, zračili ste tada optimizmom. Sada, pred drugu godinu ugovora, a nakon 10 utakmica na klupi, da li u novi ciklus ulazite sa istim optimizmom ? Da li se šta promijenilo?

– Što se tiče optimizma, tu se sigurno ništa nije promijenilo kroz ovaj period od godinu dana. Svakako da nije bilo najbolje, samim tim što smo imali dosta problema. Dosta je bilo povrijeđenih igrača, koji nijesu dolazili kroz ove kvalifikacije. Siguran sam da će se to promijeniti sljedeće godine. Turska nam je pokazala dobar put prema dalje, pogotovo jer je samopouzdanje veoma bitno za cijelu ekipu, ali i za mene.

Koji su, po Vašem mišljenju, realni dometi našeg tima u konkurenciji Francuske ili Hrvatske, Češke, Farskih Ostrva i Gibraltara – šta bi bio rezultat koji je iznad, a šta ispod očekivanja ?

– Mislim da smo dobili dobru grupu, gdje su Hrvati ili Francuzi apsolutni favoriti, dvije reprezentacije koje su na posljednjih nekoliko takmičenja bile u samoj završnici. Češka je, makar to pokazuju dosadašnji rezultati, neugodan protivnik za Crnu Gori i biće nam najveći rival u ovom kvalifikacionom ciklusu. Cilj nam je da budemo u igri za plasman do samog kraja i vjerujem da ćemo upravo sa Češkom voditi tu borbu.

Ko Vas je prijatno iznenadio od naših igrača i da li Vas se neko nametnuo a da možda niste očekivali?

– Kroz ovih deset utakmica imali smo priliku da vidimo veliki broj igrača. Veliki broj povreda otovrio je prostor za nove igrače i navjiše iz svih ovih mečeva odigranih tokom 2024. godine dobili su igrači iz domaće lige. Od Brnovića koji je debitovao na prvom okupljanju u martu, preko Nikića koji je od oktobra na golu reprezentacije, do Vukotića i Gaševića koji su u meču sa Turskom pokazali da se na njih može računati. Svi su talentovani, imaju šta da pokažu i vjerujem da će uz jak rad u budućem periodu imati priliku da dodatno napreduju i pomognu reprezentaciji u narednim izazovima. Naravno, bilo je tu još igrača koji su zavrijedili pažnju i koji će, siguran sam, tek nadoći.

Crna Gora je iz prvog šešira izvukla Hrvatsku ili Francusku. Ako to bude Hrvatska, koliko ćete emotivno doživjeti te utakmice. Znamo da ste već vodili Azerbejdžan protiv Hrvatske, ali naše pitanje je – da li bi to za Vas bila utakmica kao svaka druga?

– Ukoliko se bude igralo protiv Hrvatske, za mene će to biti utakmica kao i svaka druga. Možda sa malo više emocija, pogotovo kada se bude igralo u Hrvatskoj. Imao sam već priliku da igram protiv Hrvatske, kada sam bio selektor Azerbejdžana. I odigrali smo jako dobro, u Bakuu je bilo 0:0… Svakako se radujem eventualnim utakmicama sa Hrvatskom.

Da li crnogorskih navijači u tim mogućim utakmicama sa Hrvatskom mogu da računaju na Vas kao velikog aduta – u smislu jer mnogo dobro poznajete hrvatski tim?

– Kroz sve ove godine manje-više svi su upoznali kvalitet Hrvatske. Reprezentacija je napravila toliko velikih stvari na evropskim i svjetskim prvenstvima, prije svega odlascima na ta takmičenja, ali i osvajanjem drugog i trećeg mjesta. Dosta momaka koji su reprezentativci Hrvatske sam imao priliku da treniram, dobro ih znam i to je možda neka mala, lagana prednost. Ipak, Hrvatska je svakako reprezentacija koja je u samom vrhu svjetskog fudbala i mislim da će, ukoliko dođe do toga, to biti lijepe utakmice.

Bili ste u stručnom štabu Hrvatske, sjedjeli ste na klupi BiH, sada vodite Crnu Goru. Možete li da napravite komparaciju – gdje je crnogorski fudbal u odnosu na region?

– Nažalost, Crnoj Gori je često falilo nešto malo da ode na veliko takmičenje. Svi iz regiona su do sada imali priliku da igraju veliko takmičenje, jedino Crna Gora nije uspjela iako je nekoliko puta bila vrlo blizu ostvaranja tog cilja. Vjerujem da je vrijeme je za Crnu Goru i igrače sa velikim iskustvom kao što su Jovetić, Savić i Marušić da sa reprezentacijom učestvuju na Svjetskom prvenstvu – zaključio je Prosinečki.

--------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Jedan klik te dijeli od najboljeg bonusa dobrodošlice. Registruj se na meridianbet.me i preuzmi 100 eura!

------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

KOMENTARI (0)

Ostavi komentar

Ostavite komentar

* Komentari se na portalu objavljuju u realnom vremenu. "Kolektiv.me" se ne može smatrati odgovornim za napisane komentare. Zabranjen je govor mržnje, psovanje, vrijeđanje i klevetanje. Takav sadržaj će biti izbrisan čim bude primijećen, a autori mogu biti prijavljeni nadležnim institucijama.

Teška saobraćajna nesreća na Žabljaku: Poginuo mladić

Srijeda, 15.07.2026 | 09:44

Žabljačanin D.Š.(24) poginuo je u saobraćajnoj nesreći koja se dogodila jutros oko 05,30 časova u mjestu Javorje, na šestom kilometru magistralnog puta od Žabljaka prema Šavniku.

Marija Vuković ponovo preskočila 198 centimetara

Srijeda, 15.07.2026 | 08:47

Marija Vuković definitivno ima kontinuitet ,,visokih letova” – crnogorska atletičarka, nakon serije uspjeha, tokom posljednja dva mjeseca, izuzetnu formu dokazala je i na Memorijalnom turniru ,,Đulai Ištvan” u Budimpešti, koji je dio zlatne kontinentalne serije, gdje je osvojila treće mjesto sa preskočenih 198 centimetra! Dakle, baš kao i 3.juna Marija je ,,letjela” iznad 198, pa je očigledno samo pitanje dana kada će preći magičnu granicu od dva metra!

Dan žalosti u Nišu zbog pogibije djevojke u Crnoj Gori

Srijeda, 15.07.2026 | 09:25

Dan žalosti je danas u Nišu povodom smrti J.S. (21) iz tog grada, koja je poginula u saobraćajnoj nesreći u Crnoj Gori.

Zatvaranjem Poglavlja 29 potvrđena spremnost Crne Gore za evropski carinski sistem

Srijeda, 15.07.2026 | 09:21

Na Međuvladinoj konferenciji u Briselu, 14. jula 2026., na kojoj je formalno zatvoreno Pregovaračko poglavlje 29 – Carinska unija, prisustvovale su i predstavnice Uprave carina Jelena Đukić, rukovoditeljka Uprave carina i Stojanka Milošević, koordinatorka Sektora za carinski sistem i procedure, saopštili su iz Uprave carina.

Policija tokom praznika i vikenda uhapsila 182 vozača

Srijeda, 15.07.2026 | 10:05

Tokom pojačanih kontrola saobraćaja koje su sprovedene za vrijeme prethodnog vikenda i državnog praznika, od 10. do 14. jula, na crnogorskim putevima evidentirano je 113 saobraćajnih nezgoda, u kojima je jedna osoba poginula, dok je 65 učesnika u saobraćaju povrijeđeno.

Pojačane kontrole inspekcija: Manje zloupotreba na plažama, fiskalni računi i dalje najveći problem

Srijeda, 15.07.2026 | 21:32

Primorje i sjever ovih dana bilježe rast broja gostiju, ali i inspekcijskih kontrola. Od početka jula na terenu je svakodnevno gotovo 100 inspektora, a prvi rezultati kontrola pokazuju da privrednici najviše krše obavezu izdavanja fiskalnih računa, a da najmanje ima zloupotreba u dijelu oslobađanja plaža od mobilijara.  

Martines želi Juventus i sprema sukob sa Aston Vilom

Srijeda, 15.07.2026 | 21:21

Emilijano Martines se sa Argentinom priprema za polufinale Svjetskog prvenstva protiv Engleske, ali se paralelno otvara i nova borba za njegovu klupsku budućnost.  

Kako je Haland od svoje frizure napravio biznis: Gumice za kosu "planule" čim su stigle u prodaju

Srijeda, 15.07.2026 | 21:12

Erling Haland privlači pažnju na Svjetskom prvenstvu ne samo svojim talentom za fudbal nego i prepoznatljivom frizurom, koju je pretvorio u uspješan poslovni proizvod.

U toku intenzivni radovi na sanaciji krova SC „Morača“, dvorana će biti spremna za sezonu

Srijeda, 15.07.2026 | 20:57

U toku su intenzivni radovi na sanaciji krova SC "Morač̣a", kazao je za RTV Podgorica direktor Sportskih objekata, Miljan Ivanović.

Radonjić: Svjesni smo da dosta mladih može da bude mač sa dvije oštrice

Srijeda, 15.07.2026 | 20:45

Fudbaleri Budućnosti su završili dvonedjeljne pripreme na Zlatiboru i vratili su se kući – sinoćnjim treningom je zvanično počela posljednja faza priprema za početak sezone 2026–2027.  

Šušić: Teritorijalna organizacija države je političko pitanje; Doderović: Pitanje razgraničenja mnogo šire od pitanja manjinskih prava

Srijeda, 15.07.2026 | 20:21

Razgraničenje između Glavnog grada i Opštine Tuzi nije samo pitanje teritorije, već i tumačenja zakona, istorijskih okolnosti i političkog dogovora. Dok se u javnosti kao jedan od argumenata za promjenu granica navodi potreba da svi Malisori budu u istoj opštini radi lakšeg ostvarivanja manjinskih prava, sagovornici RTV Podgorica upozoravaju da nacionalna pripadnost ne može biti zakonski osnov za određivanje opštinskih granica.

Zvanično 30, a tajno 100 milijardi dolara: Da li američka vlada obmanjuje javnost o cijeni rata s Iranom?

Srijeda, 15.07.2026 | 19:09

Interni dokumenti američke vlade pokazuju da bi aktuelni sukob sa Iranom mogao koštati američke porezne obveznike do 100 milijardi dolara, što je više od tri puta više od cifre koju je Pentagon javno priznao.

Pas slučajno izazvao požar koji je uništio porodičnu kuću

Srijeda, 15.07.2026 | 18:48

Porodična kuća u američkoj državi Merilend gotovo je potpuno uništena, pošto je jedan od pasa iz domaćinstva slučajno uključio toster, izazvavši požar.   

Runi: Kejn će uništiti argentinske štopere

Srijeda, 15.07.2026 | 18:35

Uoči polufinala Svjetskog prvenstva između Engleske i Argentine, legendarni napadač Gordi Albiona Vejn Runi uvjeren je da bi ključ utakmice mogao da bude Hari Kejn.

Potpredsjednica Argentine pred duel sa Engleskom: Danas igramo protiv gusara uzurpatora

Srijeda, 15.07.2026 | 18:22

Polufinale Svjetskog prvenstva između Argentine i Engleske odavno je preraslo okvire obične fudbalske utakmice, a političke tenzije dodatno je podigla potpredsjednica Argentine Viktorija Viljaruel.