Petak, 10.01.2025 | 12:23
IZVOR: b92.net

Najbezbjedniji oblik putovanja - Otkrijte kako da putujete SIGURNO

Letenje i dalje ostaje jedan od najsigurnijih oblika prevoza, uprkos porastu broja nesreća u prethodnoj godini.




Foto: Ilustracija/pixabay.com

Da li je letenje postalo manje sigurno nego u decenijama iza nas? Povećan broj nesreća u određenim periodima može biti rezultat izolovanih faktora, poput tehničkih kvarova, ljudske greške ili nepovoljnih vremenskih uslova, ali ne ukazuje nužno na dugoročni trend pogoršanja bezbjednosti.

Putnici se zbog toga osjećaju pomalo nesigurno kad treba da uđu u avion, što je i očekivano.

Prethodna godina je bila godina katastrofa za avio-prevoz. Prema podacima kompanije Aviation Safety Network, ukupno 318 ljudi je poginulo u avio-nesrećama prošle godine, što čini 2024. godinu najsmrtonosnijom godinom za takvu vrsti prevoza još od 2018. godine.

Izuzev katastrofalne 2024. godine, letenje je svakim danom sve sigurnije, a bezbjednost u avio-prevozu i dalje ostaje prioritet u avio-industriji. Na osnovu podataka organizacije Flight Safety Foundation, u 2023. nije bilo smrtnih slučajeva u komercijalnim letovima. U 2024. avio-industrija je prevezla više od 5 milijardi putnika širom svijeta, a incidenti su se desili na samom kraju godine.

Prema istraživanju Massachusetts Institute of Technology (MIT), letenje je danas sigurnije nego ikada, navodi euronews.com. U periodu od 2018. do 2022. godine, rizik od umiranja tokom putovanja avionom izračunat je na 1 na svakih 13.7 miliona ukrcaja putnika. To je dosta unapređeno, ako se uporedi sa periodom od 1968. do 1977. godine, kada je rizik bio 1 na svakih 350.000 ukrcaja putnika.

Istraživanje Embry-Riddle Aeronautical Academy pokazalo je da se do 80% avio-nesreća može pripisati ljudskoj grešci. Smatra se da je greška pilota odgovorna za 53% nesreća, dok se mehanički kvar smatra krivcem u samo 21% slučajeva.

Airbus je proučavao koji je dio leta najopasniji i otkrio da su poletanje i sletanje situacije kada se nesreće najčešće dešavaju. Obe nesreće iz decembra 2024. dogodile su se prilikom sletanja, iako su u igri bili i drugi faktori.

Pored svega navedenog, incidenti u prošloj godini nisu bili samo vezani za nesreće prilikom sletanja ili poletanja. Svim avio-kompanijama se savjetuje izbjegavanje ratnih zona. Pad Azerbaijan Airlines je bio nešto drugačiji slučaj. Iako su istrage u toku, prve procene sugerišu da je avion možda pogodila ruska protivavionska obrana, prouzrokujući pad pritiska i gubitak kontrole.

Zašto je Azerbaijan Airlines leteo iznad zone sukoba?

Iako su mnoge zapadne avio-kompanije prestale da lete u i iznad kriznog prostora, brojne bliskoistočne i azijske avio-kompanije nastavljaju da lete u tom području. Prevoznici iz Turske, Kine, Ujedinjenih Arapskih Emirata i drugih zemalja ne izbjegavaju taj vazdušni prostor.

Bezbjednost avioprevoza u 2025. godini fokusiraće se na integraciju naprednih tehnologija poput vještačke inteligencije, biometrijske autentifikacije i sofisticiranih sistema za detekciju pretnji, čime će se ubrzati procesi kontrole i smanjiti ljudske greške.

Aerodromi će koristiti unapređene skenere i analitiku podataka za identifikaciju potencijalnih rizika, dok će se posebna pažnja posvetiti zaštiti od pretnji dronovima kroz implementaciju protivdron tehnologija. Pored toga, globalna saradnja i razmena informacija između avio-kompanija, regulatornih tijela i bezbjednosnih agencija biće ključni za borbu protiv novih oblika sajber pretnji i fizičkih ugrožavanja sigurnosti.

 

 

KOMENTARI (0)

Ostavi komentar

Ostavite komentar

* Komentari se na portalu objavljuju u realnom vremenu. "Kolektiv.me" se ne može smatrati odgovornim za napisane komentare. Zabranjen je govor mržnje, psovanje, vrijeđanje i klevetanje. Takav sadržaj će biti izbrisan čim bude primijećen, a autori mogu biti prijavljeni nadležnim institucijama.

OSTALE VIJESTI

Kolike su školarine za strane studente širom Evrope?

Nedjelja, 17.05.2026 | 21:32

Dok pojedine evropske zemlje značajno povećavaju školarine za strane studente, druge pokušavaju da ih privuku povoljnijim uslovima i fleksibilnijim modelima studiranja. Razlike su ogromne — od gotovo besplatnog obrazovanja u Njemačkoj i Švajcarskoj do desetina hiljada eura godišnje u Velikoj Britaniji.

Šta zapravo znači „Bangaranga“?

Nedjelja, 17.05.2026 | 18:31

Pjesma „Bangaranga“, kojom se bugarska pjevačica Dara predstavila u finalu Evrovizije 2026, nosi snažnu poruku o slobodi, unutrašnjoj snazi i prihvatanju sopstvene ličnosti.

Koliko dugo smijete mačku ostaviti samu kod kuće?

Subota, 16.05.2026 | 09:20

Ako planirate putovanje, produženi vikend ili posjetu rodbini, jedno od pitanja koje se nameće jeste šta učiniti s mačkom i koliko dugo je sigurno ostaviti je samu.

X se pretvara u pretraživač: Stigla opcija koju smo svi čekali

Petak, 15.05.2026 | 19:33

Nova funkcija "History" menja dosadašnje Bookmarks i na jednom mjestu čuva sve vaše lajkove, video-snimke i pročitane članke, a evo ko je prvi dobija.

Aerodrom na Floridi biće nazvan po Trampu od 9. jula

Petak, 15.05.2026 | 12:56

Američka Federalna uprava za vazduhoplovstvo (FAA) objavila je da će Međunarodni aerodrom Palm Bič na Floridi zvanično biti nazvan po američkom predsjedniku Donaldu Trampu od 9. jula. To je najnoviji u nizu objekata, institucija ili vladinih programa koji nose njegovo ime, javljaju mediji.

VIDEO - Trijumf Bugarske na Pjesmi Evrovizije

Nedjelja, 17.05.2026 | 01:01

Predstavnica Bugarske, Dara, ovogodišnja je pobjednica 70. izdanja Eurosonga, koji je održan u Beču.

Ubijen dostavljač pice u Hrvatskoj, specijalci i helikopteri traže osumnjičenog

Nedjelja, 17.05.2026 | 14:14

Hrvatska specijalna policija traga za 50-godišnjim muškarcem za kojeg se sumnja da je iz vatrenog oružja pucao u 19-godišnjeg dostavljača pice. Mladić je na licu mjesta preminuo od zadobijenih povreda.

Šimun: Stabilizovan Institut Igalo, u planu izgradnja nove bolnice u Meljinama

Nedjelja, 17.05.2026 | 14:09

Prilikom posjete Bolnici Meljine, povodom donacije koju je obezbjedila Opština Herceg Novi, ministar zdravlja Vojislav Šimun osvrnuo se na proces unaprijeđenja rada medicinkih ustanova u Herceg Novom.

Monstat: Otkupljeno više mlijeka

Nedjelja, 17.05.2026 | 14:04

Ukupna količina otkupljenog kravljeg mlijeka u prvom kvartalu ove godine iznosila je 7,28 miliona litara, što je 10,9 odsto više u odnosu na isti prošlogodišnji period.

Perović: Đukanović bestidno pokušava da opere biografiju, mafijaškoj hobotnici stati na kraj

Nedjelja, 17.05.2026 | 14:54

Crna Gora izgleda tačno kako sam predviđao da će izgledati. Ona je nastavila da bude privatni posjed Mila Đukanovića, posjed stečen krvavim razaranjem bivše Jugoslavije, ratnim zločinom, teškim kriminalom, vođenjem crnogorske mafije, račundžijskim služenjem zločincu Slobodanu Miloševiću, poručio je, između ostalog, bivši lider Liberalnog saveza Slavko Perović.

Ulcinj: Turisti upali u pećinu duboku 15 metara, ekipe za spašavanje ih brzo izvukle

Nedjelja, 17.05.2026 | 21:07

Dvoje turista danas je upalo u pećinu duboku oko 15 metara u blizini plaže Albatros u Ulcinju, dok su istraživali to područje.

Kolike su školarine za strane studente širom Evrope?

Nedjelja, 17.05.2026 | 21:32

Dok pojedine evropske zemlje značajno povećavaju školarine za strane studente, druge pokušavaju da ih privuku povoljnijim uslovima i fleksibilnijim modelima studiranja. Razlike su ogromne — od gotovo besplatnog obrazovanja u Njemačkoj i Švajcarskoj do desetina hiljada eura godišnje u Velikoj Britaniji.

Dinar: Detalji su odlučili; Branko Vujović: Sreća na strani Slovenije

Nedjelja, 17.05.2026 | 20:27

Lijevo krilo Aleksandar Bakić ponosan na borbu u Kopru.

Uspostavljen nadzor zaštite na radu u državnom sektoru: Jedan inspektor pokriva šest opština

Nedjelja, 17.05.2026 | 21:54

Više od godinu – sve do sredine aprila – nije bilo inspekcijskog nadzora iz oblasti zaštite i zdravlja na radu u državnom sektoru, dok su kontrole sprovođene isključivo u privatnom, prenosi Portal RTV Podgorica.  

Tramp: Za Iran vrijeme ističe

Nedjelja, 17.05.2026 | 21:19

Američki predsjednik Donald Trump zaprijetio je danas Iranu da od njega neće ostati ništa ukoliko njegovi lideri brzo ne preduzmu određene korake.

Siner osvojio Rim i uradio isto što i Đoković

Nedjelja, 17.05.2026 | 20:06

Nije bilo dileme u finalu mastersa u Rimu.

Havijer Bardem u Kanu govorio zbog čega javno priča o Gazi: „Ako ćutite, podržavate genocid – to je činjenica“

Nedjelja, 17.05.2026 | 20:34

Havijer Bardem govorio je na konferenciji za medije tokom Filmskog festivala u Kanu, gdje su ga, između ostalog, pitali o Gazi. Priznao je da javno govori o stradanju Palestinaca uprkos strahu, naglasivši: „Ako ćutite, podržavate genocid – to je za mene činjenica“.

Deset medalja za naše kik boksere

Nedjelja, 17.05.2026 | 20:17

Kik-boks reprezentacija Crne Gore sa deset medalja – četiri zlatne, tri srebrne i tri bronzane završila je nastup na Svjetskom kupu u Antaliji.

Ivanović: Ovogodišnji Sajam knjiga pomjerio granice

Nedjelja, 17.05.2026 | 20:46

Na kraju sedmice ispunjene izuzetno bogatim književnim programom jubilarni 20. Međunarodni podgorički sajam knjiga i obrazovanja završen je svečanom dodjelom nagrada i posebnih priznanja u sajamskom prostoru u TC Big Fashion.  

Milatović sa Kipra: Crna Gora spremna da postane 28. članica EU do 2028.

Nedjelja, 17.05.2026 | 19:55

Predsjednik Crna Gora Jakov Milatović poručio je tokom radne posjete Kipar da je Crna Gora spremna i odlučna da do 2028. godine postane 28. članica Evropska unija.