Petak, 10.01.2025 | 20:31
IZVOR: Espresso/Srbijadanas

Da li ste ZNALI da čak i KAFA ima ROK TRAJANJA?

Instant kafa ima najduži rok trajanja.




Foto: Ilustracija/Pixabay.com 

Mnogi ljudi ne mogu da zamisle da započnu svoj dan bez kafe. Ipak, malo ko se ikada zapitao da li kafa može da se pokvari. Odgovor je da! Naročito ukoliko je otvorena. Koliki je rok trajanja crne i instant kafe, kako da prepoznate da ste rok možda prekoračili i gde je najbolje mesto da je čuvate?

Mljevena kafa može da traje od tri do pet mjeseci ukoliko je neotvorena i čuvate je na sobnoj temperaturi. Ipak, ukoliko odlučite da je čuvate u zamrzivaču, možete joj produžiti rok trajanja za dvije do tri godine čak.

Otvorena mljevena kafa će vam trajati isto kao i neotvorena ukoliko je budete skladištili na pomenutim mjestima.

Što se kafe u zrnu tiče, njen rok trajanja je od šest do devet mjeseci, a čuvanje u zamrzivaču omogućava da ostane svježa takođe dve do tri godine. To je slučaj kada je zatvorena. Jednom kada je otvorite, možete je bezbrižno piti do šest mjeseci, a ukoliko je odložite u zamrzivač i dvije do tri godine.

Instant kafa ima najduži rok trajanja. U zavisnosti od ambalaže može trajte od dve do 20 godina i imati isti miris i ukus. Tajna je u tome što većina vrsti instant kafa ima sloj od aluminijuma unutar svoje ambalaže koji sprječava vlagu i toplotu da prodru do same kafe. Čak i kada je otvorite ona će sačuvati svoju svježinu duži vremenski period.

Čuvanje u zamrzivaču može produžiti rok trajanja bilo koje kafe i do nekoliko godina, a to joj neće promijeniti karakterističan miris ili ukus.

Kada kafi istekne rok i pokvari se, upravo su miris i ukus indikatori. Promjene na samoj kafi neće biti uočljive, kao na primjer buđ kod većine namirnica, već ćete imate osjećaj da pijete ustajalu kafu.

KOMENTARI (0)

Ostavi komentar

Ostavite komentar

* Komentari se na portalu objavljuju u realnom vremenu. "Kolektiv.me" se ne može smatrati odgovornim za napisane komentare. Zabranjen je govor mržnje, psovanje, vrijeđanje i klevetanje. Takav sadržaj će biti izbrisan čim bude primijećen, a autori mogu biti prijavljeni nadležnim institucijama.

Leković: Veljovićeva izjava o Belivuku i Miljkoviću dokaz da su granice između policije i mafije bile izbrisane

Ponedjeljak, 30.03.2026 | 19:05

Izjava Veselina Veljovića da Veljko Belivuk i Marko Miljković „nijesu bili prijetnja jer su bili pod nadzorom“ predstavlja brutalno priznanje onoga na šta smo godinama upozoravali, da problem nije bio samo u postojanju kriminalnih klanova, već prevashodno u njihovim zaštitnicima unutar sistema, saopštio je poslanik Demokratske Crne Gore, Momčilo Leković.

Milanović: Nema uslova za dolazak Vučića u Hrvatsku, otkazujem samit Brdo-Brioni

Ponedjeljak, 30.03.2026 | 17:33

Predsjednik Hrvatske Zoran Milanović smatra da nije moguć dolazak predsjednika Srbije Aleksandra Vučića u Hrvatsku te je odlučio otkazati sastanak Procesa Brdo-Brioni.

Radulović: Novi letovi dodatno otvaraju Crnu Goru ka Evropi

Ponedjeljak, 30.03.2026 | 18:57

Proširenje poslovanja avio-kompanije Wizz Air na Aerodromu Podgorica predstavlja značajan korak ka unapređenju povezanosti Crne Gore sa evropskim destinacijama, posebno imajući u vidu uvođenje 17 novih atraktivnih linija, ocijenio je koordinator rada Ministarstva saobraćaja Filip Radulović.

Milatović u zvaničnoj posjeti Sjevernoj Makedoniji

Ponedjeljak, 30.03.2026 | 19:33

Crnogorski predsjednik Jakov Milatović boraviće naredna dva dana u zvaničnoj posjeti Sjevernoj Makedoniji, na poziv predsjednice te države Gordane Siljanovske Davkove.

Bogdanović o povratku u Partizan: Moja glava je ovdje, ne razmišljam o sljedećoj godini

Ponedjeljak, 30.03.2026 | 18:32

Sve su češće spekulacije u medijima o povratku Bogdana Bogdanovića u Partizan, ali košarkaš Los Anđeles Klipersa je trenutno koncentrisan na završnicu sezone u NBA ligi.

Državljanin Srbije odbio test na droge, sproveden u UIKS

Ponedjeljak, 30.03.2026 | 18:22

Predsjednik suda za prekršaje u Budvi Marko Đukanović saopštio je da je državljanin Srbije N.N. (1990) oglašen krivim i osuđen na novčanu kaznu u iznosu od 1.200 eura zbog toga što je prethodne večeri kao učesnik u saobraćaju odbio da se podvrgne testu na prisustvo opojnih droga u organizmu.

Veselin Veljović: Belivuk i Miljković nijesu bili prijetnja po bezbjednost

Ponedjeljak, 30.03.2026 | 16:11

Bivši direktor Uprave policije Veselin Veljović svjedočeći u postupku protiv nekadašnjeg visokog policijskog službenika Zorana Lazovića,bovšeg Glavnog specijalnog tužioca Milivoja Katnića i specijalnog tužioca Saše Čađenovića kazao je da u vrijeme njegovog mandata nije postojala jasno definisana procedura za zabranu ulaska stranih državljana u Crnu Goru, što je, kako je naveo, uticalo na odluke u slučaju ulaska Veljka Belivuka i Marka Miljkovića 2020. godine.

Rubio konačno otkrio sve ciljeve američkog rata u Iranu: "Tramp pregovara s razumnijim režimom"

Ponedjeljak, 30.03.2026 | 19:20

Američki državni sekretar Marko Rubio je u najnovijem televizijskom intervjuu za ABC iznio detalje tekuće američke vojne operacije protiv Irana. Istakao je da se zacrtani vojni ciljevi ostvaruju "ispred roka" te da bi cjelokupna operacija trebala biti završena u roku od nekoliko sedmica, a ne mjeseci.

Dejanu Kneževiću ukinut kućni pritvor

Ponedjeljak, 30.03.2026 | 17:43

Bivšem pomoćniku direktora Uprave policije Dejanu Kneževiću, odlukom sudije za istragu Višeg suda u Podgorici, ukinut je kućni pritvor.

Mijatović: Nemam veze sa transferom Andreja Kostića, što prije zakazati Skupštinu kluba

Ponedjeljak, 30.03.2026 | 17:58

Potpredsjednik Partizana Predrag Mijatović obratio se danas medijima povodom potencijalnog transfera Andreja Kostića u Milan