Ponedjeljak, 13.01.2025 | 07:04
IZVOR: rtcg.me

Ministarstvo energetike - Cilj je da se obezbijedi 100.000 tona naftnih rezervi za tri mjeseca

Prvo usklađivanje cijena goriva u ovoj godini je 13. januara.




Foto: Ilustracija, Pixabay

Prvo usklađivanje cijena goriva u ovoj godini je 13. januara. Za sada je sigurno da će litar svih vrsta biti skuplji za tri centa. Razlog je primjena Zakona o sigurnosti snabdijevanja naftnim derivatima koji će obezbijediti formiranje rezervi za tri mjeseca. 

"Mi nemamo rafineriju, nemamo rezerve nafte što znači da vlada odgovornim pristupom treba da omogući normalno funkcionisanje u slučaju poremećaja ili vanredne situacije. Cilj je da se obezbijedi 100.000 tona naftnih rezervi za tri mjeseca", saopšteno je iz resora energetike.

Filipović je za RCG ocijenio da se rezerve formiraju iz naknade koja se uvodi na maloprodajnu cijenu, te da će je platiti krajnji potrošač. Napominje da zbog globalne krize moramo imati rezerve. 

"Međutim, iskreno da vam kažem, mislim da u ovom momentu nije bilo neophodno to i uvijek imate još jedan od indirektnih poreza koji se treba iskoristiti za popunjavanje tog paketa u pitanju programa Evropa sad 2", rekao je Filipović.

Prema riječima Filipovića, bitan je i tajming u kojem nabavljamo naftu. 

"Moramo znati kada kupujemo tu naftu, po kojim cijenama kupujemo, da li kupujemo po berzanskim cijenama ili ne", dodao je Filipović.

Kasalica za RCG kaže da je Zakon o sigurnosti snabdijevanja naftnim derivatima samo početak u obezbjeđivanju strateških rezervi, te da nije u pitanju markiranje. 

"Biće građanima, svima nama, udarna džep, ali to bi trebalo da predstavlja neku vrstu ulaganja od tri do šest mjesečnih rezervi koje ne bi trebale da uznemiravaju tržište. Međutim, to sigurno dvije do tri godine neće zaživjeti na pravi način. To znači da ćemo kao građani da ulažemo sistem koji bi trebao trećinu rezervi da drži u Crnoj Gori, trećinu na izmještaju lokacije, trećinu u opcijama odnosno derivatnim instrumentima da bismo mogli da utičemo da kad dođe do velikog pada ili velikog rasta cijena, to se ne uznemirava kako bi se držalo tržište u ravnoteži", kazala je Kasalica.

I veće cijene goriva na snazi će biti sve dok se ne formiraju potrebne zalihe. Nakon toga, kako je navedeno iz resornog ministarstva, cijene će biti niže. U saopštenju je rečeno da je za stvaranje rezervi potrebno 44,5 miliona eura.

KOMENTARI (0)

Ostavi komentar

Ostavite komentar

* Komentari se na portalu objavljuju u realnom vremenu. "Kolektiv.me" se ne može smatrati odgovornim za napisane komentare. Zabranjen je govor mržnje, psovanje, vrijeđanje i klevetanje. Takav sadržaj će biti izbrisan čim bude primijećen, a autori mogu biti prijavljeni nadležnim institucijama.

OSTALE VIJESTI

Od sjutra poskupljenje svih vrsta goriva

Ponedjeljak, 04.05.2026 | 20:45

Ministarstvo energetike i rudarstva saopštilo je da će od sjutra važiti nove, više cijene svih vrsta derivata.

Spajić predložio uspostavljanje direktne avio linije Podgorica – Rijad

Ponedjeljak, 04.05.2026 | 20:57

Premijer Milojko Spajić objavio je na mreži X da je u razgovoru sa ministrom za investicije Saudijske Arabije Fahadom Al Saifom predložio uspostavljanje direktne avio linije Podgorica – Rijad.

Počeo ljetnji red vožnje trajekata: Pogledajte cijene karata

Ponedjeljak, 04.05.2026 | 08:52

Trajekti će sa jedne na drugu obalu zaliva polaziti na svakih 15 do 20 minuta, u kontinuitetu tokom cijelog dana i noći. Ljetni plan plovidbe važi od 4. maja do 14. oktobra, prenosi portal RTHN.

Keković: Ako Vlada ne pristupi kolektivnom ugovoru, slijede radikalniji oblici sindikalne borbe

Nedjelja, 03.05.2026 | 21:39

Unija slobodnih sindikata upozorila je da bi, ukoliko u narednih 15 dana ne bude pomaka u pregovorima o opštem kolektivnom ugovoru i povećanju zarada, mogla posegnuti za radikalnijim oblicima sindikalne borbe, uključujući generalni štrajk i blokade. Sindikati tvrde da Vlada odugovlači socijalni dijalog, dok zaposleni u javnom sektoru sve teže podnose rast troškova života i odlazak radne snage.

Novi zakon udara na poreske zloupotrebe i offšor premještanje dobiti

Nedjelja, 03.05.2026 | 21:00

Nacrt Zakona o porezu na dobit pravnih lica, donosi niz novina koje sprečavaju poreske zloupotrebe i premještanje dobiti. Suština je da se dobit oporezuje tamo gdje se stvara ekonomska vrijednost, kazala je našem Radiju članica radne grupe iz Instituta sertifikovanih računovođa Anastasija Boljević. Izmještanje poslovanja kompanija u offšor zone je u fokusu, i novi zakon cilja takve situacije ali nije svaka struktura sporna kazala je Boljević. Važno je što Nacrt zakona predviđa zaključenje prethodnih sporazuma o transfernim cijenama između poreskih obveznika i Poreske uprave što meže doprinijeti pravnoj sigurnosti.

Preminule tri osobe na kruzeru, sumnja se na hanta virus

Ponedjeljak, 04.05.2026 | 08:32

Tri osobe su preminule, a više njih je oboljelo tokom plovidbe kruzerom koji plovi Atlantskim okeanom između Argentine i Zelenortskih Ostrva, a sumnja se na izbijanje hanta virusa.

Ministarstvo zdravlja dalo saglasnost za 140 SOP-ova: Jednaki standardi za sve pacijente

Ponedjeljak, 04.05.2026 | 10:08

Ministarstvo zdravlja Crne Gore je na posljednjoj održanoj sjednici Komisije za uvođenje standardnih operativnih procedura (SOP) dalo saglasnost na set od 140 SOP-ova koji obuhvataju ključne segmente kliničkih procesa, čime je načinjen značajan i suštinski iskorak ka sistemskom unapređenju kvaliteta zdravstvene zaštite, saopšteno je iz tog Vladinog resora.

Ronioci i danas tragaju za nestalom osobom na Skadarskom jezeru

Ponedjeljak, 04.05.2026 | 09:15

Ronioci Regionalnog ronilačkog centra iz Bijele, danas su u jutranjim satima nastavili potragu za D.K, za kojim se intenzivno traga od subote, nakon prevrtanja plovila u Plavničkom kanalu.

Predložena podjela imovine i teritorije Podgorice i Tuzi

Ponedjeljak, 04.05.2026 | 11:15

Na sjednici Arbitražne komisije za razgraničenje Glavnog grada sa Opštinom Tuzi obje lokalne samouprave dostavile su predloge za teritorijalno razgraničenje i podjelu imovine.

Selektor vaterpolo reprezentacije Srbije podnio ostavku

Ponedjeljak, 04.05.2026 | 08:54

Dosadašnji selektor Vaterpolo reprezentacije Srbije Uroš Stevanović podnio je ostavku na toj poziciji.

Adžić: Slučaj praćenja direktora policije predstava za javnost

Ponedjeljak, 04.05.2026 | 21:04

Bivši ministar unutrašnjih poslova Filip Adžić kazao je u emisiji Naglas na RTCG da stanje u bezbjednosnom sektoru nije dobro, te da se svakodnevno dešavaju propusti i oni koji bi trebali da su iza rešetaka šalju poruke javnosti. Prema njegovim riječima, slučaj praćenja direktora policije je predstava za javnost.

Spajić predložio uspostavljanje direktne avio linije Podgorica – Rijad

Ponedjeljak, 04.05.2026 | 20:57

Premijer Milojko Spajić objavio je na mreži X da je u razgovoru sa ministrom za investicije Saudijske Arabije Fahadom Al Saifom predložio uspostavljanje direktne avio linije Podgorica – Rijad.

Nikolić: Znamo koliki je ulog, moramo da usporimo ritam Kluža

Ponedjeljak, 04.05.2026 | 21:08

Centar Budućnosti, Zoran Nikolić kazao je da su svjesni važnosti meča, da dobro poznaju Kluž, te da moraju maksimalno da iskoriste mane rumunskog tima.

Murinjo između Reala i Premijer lige

Ponedjeljak, 04.05.2026 | 20:35

U Benfiki kao da postaju svjesni da će teško da zadrže Žozea Murinja.

Lajpcig: Automobilom se zaletio u pješačku zonu, dvoje poginulih

Ponedjeljak, 04.05.2026 | 20:20

Dvije osobe su poginule, a dvije teško povrijeđene nakon što je automobil ušao u pješačku zonu u centru njemačkog grada Lajpciga. Kako je saopštila lokalna policija, vozač je uhapšen.

Ministarstvo odbrane: Ne razmatramo mogućnost ustupanja vojnih baza SAD-u u ratu sa Iranom

Ponedjeljak, 04.05.2026 | 19:09

Ministarstvo odbrane nije u saznanju da postoji razmatranje mogućnosti da Crna Gora ustupi svoje vojne kapacitete i pruži logističku podršku SAD za rat protiv Irana, istakli su u ovom vladinom resoru na pitanja RTCG, a nakon što je generalni sekretar NATO-a Mark Rute tokom učešća na Samitu Evropske političke zajednice u Jermeniji naveo da evropske zemlje obezbjeđuju da se sporazumi o korišćenju vojnih baza sprovode, kako bi se pomoglo SAD.

Pojačane kontrole na sjeveru, sankcionisano 700 vozača, 20 uhapšeno

Ponedjeljak, 04.05.2026 | 19:45

Tokom prazničnih dana, policija na sjeveru Crne Gore pojačala je kontrole saobraćaja, sankcionišući više od 700 vozača i uhapsila njih 20, uz privremeno oduzimanje tri vozila, saopštili su iz Uprave policije.

Novi problem za Real - Mendi pet mjeseci van terena

Ponedjeljak, 04.05.2026 | 19:34

Defanzivac Real Madrida Ferland Mendi biće van terena do pet mjeseci zbog povrede kvadricepsa, prenijela je danas "Marka".

Zelenski o paradi u Moskvi: "Strahuju da će ih posjetiti naši dronovi"

Ponedjeljak, 04.05.2026 | 20:09

Predsjednik Ukrajine Volodimir Zelenski je na zanimljiv način prokomentarisao paradu koja će tradicionalno biti održana 9. maja u Moskvi.

Mugoša: Na sjednici Odbora nije bilo članova većine, građani da sami procijene li ovo normalno

Ponedjeljak, 04.05.2026 | 18:57

Na sjednici Odbora za ekonomiju na kojem se raspravljaju važni zakoni koje predlaže Vlada nema niti jednog člana Odbora iz većine, uz dva opravdana odsustva, naveo je predsjednik Odbora i poslanik Evropskog saveza Boris Mugoša u objavi na mreži X.