Ponedjeljak, 13.01.2025 | 15:21
IZVOR: rtcg.me

Godina 2024. - NAJTOPLIJA godina ikada zabilježena

Svjetska meteorološka organizacija (WMO) potvrdila je da je 2024. godina najtoplija do sada zabilježena, na osnovu šest međunarodnih skupova podataka. Posljednjih deset godina bile su među deset najtoplijih, u izvanrednom nizu rekordnih temperatura.




Foto: Ilustracija/Pixabay.com

Globalna prosječna temperatura bila je 1,55 °C (sa marginom nesigurnosti od ± 0,13 °C) iznad prosjeka 1850-1900, prema konsolidovanoj analizi WMO šest skupova podataka. To znači da smo upravo svjedočili prvoj kalendarskoj godini sa globalnom srednjom temperaturom od više od 1,5°C iznad prosjeka 1850-1900.

“Najnovija procjena Svjetske meteorološke organizacije (WMO) je jasna: globalno zagrijavanje je čvrsta činjenica.” – kazao je Generalni-sekretar UN Antonio Gutereš.

Prelazak granice od 1,5 stepeni u pojedinačnim godinama ne znači da je dugoročni cilj postignut. To znači da se moramo još jače boriti da bismo se vratili na pravi put. Rekordne temperature 2024. zahtijevaju hitne klimatske mjere već u 2025. godini.” – kazao je Gutereš. “Još uvijek ima vremena da se izbjegne najgora klimatska katastrofa. Ali lideri moraju da djeluju - sada.” – poručio je on.

Svjetska meteorološka organizacija (WMO) pruža procjenu temperature na osnovu više izvora podataka kako bi omogućila međunarodno praćenje klime i pružila pouzdane informacije neophodne za proces pregovora o klimatskim promjenama UN. Podaci se prikupljaju od Evropskog centra za srednjoročne vremenske prognoze (ECMWF), Japanske meteorološke agencije, NASA-e, Nacionalne uprave za okeane i atmosferu SAD-a (NOAA), britanske Meteorološke kancelarije u saradnji sa Klimatskim istraživačkim centrom na Univerzitetu u Istočnoj Angliji (HadCRUT) i Berkeley Earth.

"Klimatska istorija se odvija pred našim očima. Nismo imali samo jednu ili dvije rekordne godine, već cijeli niz od deset godina. To su pratile katastrofalne i ekstremne vremenske prilike, porast nivoa mora i topljenje leda, sve podstaknuto rekordnim nivoima emisije gasova sa efektima staklene bašte uzrokovane ljudskim aktivnostima", rekla je generalna sekretarka WMO Selest Saulo.

"Važno je naglasiti da jedna pojedinačna godina sa prosječnim rastom od više od 1,5°C za godinu NE znači da nismo uspjeli da ispunimo dugoročne ciljeve Pariskog sporazuma u pogledu temperature, koji se mjere decenijama a ne pojedinačnim godinama. Međutim, neophodno je priznati da svaki udio zagrijavanja od jednog stepena ima značaj. Bez obzira da li je na nivou ispod ili iznad 1,5°C zagrijavanja, svako dodatno povećanje globalnog zagrijavanja povećava uticaj na naše živote, ekonomije i našu planetu", rekla je Saulo.

Objavljivanje svih šest skupova podataka o temperaturama bilo je koordinirano među institucijama kako bi se naglasile vanredni uslovi kojima smo svjedočili tokom 2024. godine.

Odvojena studija objavljena u časopisu "Advances in Atmospheric Sciences" otkriva da je zagrijavanje okeana 2024. godine igralo ključnu ulogu u rekordno visokim temperaturama. Okean je najtopliji ikada zabilježen od strane čovjeka, ne samo na površini, već i u gornjih 2000 metara, prema studiji koju je predvodio prof. Lijing Čeng sa Instituta za atmosfersku fiziku Kineske akademije nauka.

U izradi studije učestvovao je tim od 54 naučnika iz sedam zemalja i sa 31 instituta.

Oko 90% viška toplote nastale globalnim zagrijavanjem nalazi se u okeanima, što čini toplotu okeana ključnim pokazateljem klimatskih promjena. Od 2023. do 2024. godine, globalni porast toplote okeana u gornjih 2000 metara iznosi 16 zetadžula (1021 džula), što je oko 140 puta veće od ukupne svjetske proizvodnje električne energije 2023. godine, prema studiji koja se temelji na podacima Instituta za atmosfersku fiziku.

Institute of Atmospheric Physics (Chinese Academy of Sciences) Svjetska meteorološka organizacija (WMO) će u svom izvještaju "Stanje globalne klime 2024." koji će biti objavljen u martu 2025. godine, dati detaljne informacije o ključnim pokazateljima klimatskih promjena, uključujući gasove koji izazivaju efekte staklkene bašte, površinske temperature, toplotu okeana, porast nivoa mora, povlačenje glečera i opseg morskog leda. Izvještaj će takođe sadržati detalje o događajima visokog uticaja.

KOMENTARI (0)

Ostavi komentar

Ostavite komentar

* Komentari se na portalu objavljuju u realnom vremenu. "Kolektiv.me" se ne može smatrati odgovornim za napisane komentare. Zabranjen je govor mržnje, psovanje, vrijeđanje i klevetanje. Takav sadržaj će biti izbrisan čim bude primijećen, a autori mogu biti prijavljeni nadležnim institucijama.

Ubijeni žena i dijete u BiH, policija traga za osumnjičenim

Četvrtak, 13.02.2025 | 08:30

Policija Bosne i Hercegovine traga za muškarcem koji je osumnjičen da je sinoć u Kalesiji ubio suprugu I.S. i 13-godišnjeg sina.

Knežević: IZBORI u Nikšiću PRELOMNA TAČKA za čitavo crnogorsko društvo

Četvrtak, 13.02.2025 | 10:28

Lider i poslanik Demokratske narodne partije (DNP) Milan Knežević poručio je, na sinoć održanom Opštinskom odboru partije u Nikšiću, da su izbori u Nikšiću prelomna tačka za čitavo crnogorsko društvo, saopšteno je iz ove partije.

Stiže sezona Ribe - TRI znaka očekuju VELIKE PROMJENE

Četvrtak, 13.02.2025 | 09:14

Sezona Riba traje od 19. februara do 20. marta i označava završetak zodijačkog ciklusa. Sezona Riba donosi povoljan period za Ribe, Rakove i Škorpije.

UP - Nije došlo do upotrebe vatrenog oružja u Tivtu

Četvrtak, 13.02.2025 | 11:41

Policijski službenici Odjeljenja bezbjednosti Tivat su, postupajući po prijavi građana da se na video snimcima objavljenim putem društvenih mreža vidi ,,naoružano lice“ koje se kreće ulicama Tivta, preduzeli hitne i sveobuhvatne mjere i radnje na utvrđivanju svih činjenica u vezi sa objavljenim snimcima, saopšteno je iz Uprave policije (UP).

KCCG: Od 14. februara se OBUSTALJA posjeta pacijentima

Četvrtak, 13.02.2025 | 14:52

Posjete hospitalizovanim pacijentima u Kliničkom centru Crne Gore obustavljaju se od 14. februara zbog povećanja aktivnosti virusa gripa. Obustava posjeta će trajati do poboljšanja epidemiološke situacije.

PETAK u znaku ovih TEMPERATURA - PROČITAJTE šta kažu meteorolozi

Četvrtak, 13.02.2025 | 22:04

"Pretežno oblačno, povremeno kiša, krajem dana i tokom noći, ponegdje na jugu pljuskovi i grmljavina, a u planinskim predjelima na sjeveru tokom jutra i noći, kiša će prelaziti u snijeg>"- istakli su iz Zavod za hidrometeorologiju i seizmologiju

Kako brzo zaustaviti štucanje - Efikasni TRIKOVI koji će vam POMOĆI

Četvrtak, 13.02.2025 | 21:14

Koliko puta vam se dogodilo da vas štucanje napadne u trenutku kada treba da budete ozbiljni i koncentrisani na zadatak? Na kraju krajeva, kada razmislite o tome, da li ikada postoji dobar trenutak za štucanje? Ova nezgodna pojava je zapravo iznenadni i nevoljni grč dijafragme, mišića koji učestvuje u disanju.

Policija UPOZORAVA na CLICKBAIT kampanje s LAŽNIM vijestima

Četvrtak, 13.02.2025 | 21:03

Obavještavamo građane da je tokom prethodnih dana ponovo registrovan veći broj oglašavanja koje se javljaju na lažnim portalima, a koriste vizuelni identitet poznatih portala za informisanje, na kojima su uz upotrebu tehnologije vještačke inteligencije od strane nepoznatog lica generisane lažne vijesti i navodne objave javnih ličnosti iz Crne Gore, a koje sprovođenjem tzv. clickbait kampanje u konačnom imaju za cilj upućivanje korisnika društvenih mreža na druge web stranice, saopšteno je iz Uprave policije (UP).

(VIDEO/ FOTO) - Otkrijte Sulošovu: - Selo sa ulicom DUGOM DEVET kilometara

Četvrtak, 13.02.2025 | 20:47

Ovo mjesto baš zbog svog specifičnog izgleda privlači ljude širom svijeta.

Nimanbegu: "Odluka Vlade izazvaće POSLJEDICE kao zemljoteres 1979."

Četvrtak, 13.02.2025 | 20:27

Predsjednik Opštine Ulcinj Genci Nimanbegu obratio se otvorenim pismom premijeru Milojku Spajiću ističući da neočekivana i skrivena odluka Vlade o Planu privremenih objekata na području Morskog dobra, za koju nema saglasnost primorskih opština, u suprotnosti je sa njegovim zalaganjima u Skupštini, da lokalne samouprave same upravljaju svojom imovinom i gradom.

ULCINJ - Tri UDRUŽENJA pozvala sjutra na PROTEST

Četvrtak, 13.02.2025 | 20:10

Udruženje zakupaca kupališta, Udruženje Ada Bojana i Udruženje restorana pozivaju građane Ulcinja na mirni protest ispred prostorija JP za upravljenje morskim dobrom u Ulcinju, sjutra 14. februara, sa početkom u 10 časova. Traže da se poništi ishitrena odluka Vlade Crne Gore o raspisivanju tendera za zakup kupališta i objekata u zoni morskog dobra, bez konsultacija sa lokalnim samoupravama i privrednicima.

Rutina "plavih"- Budućnost preko Mornara do FINALA

Četvrtak, 13.02.2025 | 19:57

Košarkaši Budućnosti uz malo teškoća savladali Mornar u Bijelom Polju 86:78 i postali prvi finalisti Kupa Crne Gore.

VIDEO - Selena Gomez sprema IZNENAĐENJE za Dan Zaljubljenih - Evo da li će objaviti novi singl?

Četvrtak, 13.02.2025 | 19:27

Selena Gomez navodno bi mogla iznenaditi fanove novom pjesmom, koja bi trebala biti objavljena na Dan zaljubljenih. Pjesma dolazi u trenutku kada se Gomez priprema za prestižnu BAFTA nagradu za najbolju sporednu glumicu za ulogu u filmu "Emilia Perez".

CGO: Vlada dala NETAČAN podatke o ISPUNJENJU obaveza u procesu pristupanja

Četvrtak, 13.02.2025 | 18:56

Vlada Crne Gore je, nakon današnje sjednice, saopštila da je u 2024. godini realizovala 160 od 282 planirane obaveze u okviru Programa pristupanja Crne Gore EU, navodeći da je to 57 odsto ostvarenosti i značajan skok u odnosu na 33 iz prethodne godine. U Centru za građansko obrazovanje pak ističu da ove brojke nijesu tačne i da je stvarni učinak 47.67 procenata.

Pročitajte - NAJBOLJI Recept za DOMAĆI SOS za picu

Četvrtak, 13.02.2025 | 18:54

Nijedan kupovni ne može se mjeriti s ovim domaćim sosem za pizzu! Imamo provjeren recept koji moraš isprobati!