Ponedjeljak, 13.01.2025 | 16:52
IZVOR: Cdm.me

Bjeković: "Osuđujemo PODSTICANJE i ŠIRENJE mržnje u vezi sa tragedijom na Cetinju"

Zaštitnik ljudskih prava i sloboda Siniša Bjeković osudio je svaki primjer govora mržnje u vezi sa cetinjskom tragedijom koji se plasira na društvenim mrežama i pojedinim portalima i izrazio duboku razočaranost što, kako je kazao, nesagledive razmjere bola nijesu bile dovoljna granica da se ovakav događaj ne koristi za produbljivanje podjela i širenje mržnje.




Foto: YouTube screenshot/MediaBiro

“U očekivanju hitne reakcije nadležnih državnih organa u vezi sa primjerima poput onih koji su danas došli do šire javnosti (tekstovi oblavljeni na portalu Aktuelno), apelujemo na medije da poštuju profesionalne standarde i zakone, te da s posebnom pažnjom administriraju komentare na svojim portalima i/ili društvenim mrežama. Imajući u vidu ulogu i značaj novinarstva u društvu, ovih dana s razlogom je govoreno o profesionalnosti većine crnogorskih medija u izvještavanju o tragičnom događaju na Cetinju. Nažalost, drugačija klima vladala je na društvenim mrežama, koje takođe spadaju u javni prostor u kom je pojedinac odgovoran za objave koje prelaze granice slobode izražavanja”, naveo je Bjeković u reagovanju dostavljenom medijima.

Problem predstavlja, prema njegovim riječima, i situacija da se sporni tekstovi u cilju skretanja pažnje javnosti na nedopustive poruke koje šalju, velikom brzinom prenose na druge portale i profile.

“Pa se i tim interpretacijama širi i/ili podstiče novi talas nezakonitih sadržaja i komentara. Zbog toga je gotovo nemoguće registrovati sve primjere koji su se desili prethodnih dana, naročito na privatnim profilima, ukoliko se na njih ne ukaže nadležnim organima. Iako smo i ranije pozvali da ovaj bezumni zločin ne bude razlog za podjele po bilo kom osnovu, još jednom apelujemo na sve korisnike društvenih mreža da se suzdrže od komentara kojima se podstiču i šire mržnja, netrpeljivost, neprovjereni ili nezakoniti sadržaji, te da poštuju žrtve i bol njihovih bližnjih”, dodao je Bjeković.

Mediji, na kojima je odgovornost više za javnu riječ, važno je, smatra on, da ostanu saveznici institucija u kreiranju atmosfere u kojoj je svakom dozvoljeno da iznese mišljenje, da postavi pitanje i dobije odgovor, ali, kaže, na način kojim se drugima ne ugrožavaju ostala ljudska prava i slobode.

“Iako je sloboda izražavanja temelj svakog demokratskog društva, ona ne predstavlja apsolutno pravo, što znači da podliže ograničenjima. Podsjećamo da je govor mržnje, kao oblik diskriminacije, definisan članom 9a Zakona o zabrani diskriminacije i to kao “svaki oblik izražavanja ideja, tvrdnji, informacija i mišljenja koji širi, raspiruje, podstiče ili pravda diskriminaciju, mržnju ili nasilje protiv lica ili grupe lica zbog njihovog ličnog svojstva, ksenofobiju, rasnu mržnju, antisemitizam ili ostale oblike mržnje zasnovane na netoleranciji, uključujući i netoleranciju izraženu u formi nacionalizma, diskriminacije i neprijateljstva protiv manjina.” Istovremeno, govor mržnje je implicitno prepoznat i kroz Krivični zakonik Crne Gore i kroz Zakon o javnom redu i miru”, poručio je Ombudsman.

KOMENTARI (0)

Ostavi komentar

Ostavite komentar

* Komentari se na portalu objavljuju u realnom vremenu. "Kolektiv.me" se ne može smatrati odgovornim za napisane komentare. Zabranjen je govor mržnje, psovanje, vrijeđanje i klevetanje. Takav sadržaj će biti izbrisan čim bude primijećen, a autori mogu biti prijavljeni nadležnim institucijama.

OSTALE VIJESTI

REAGOVANJE JP Morsko dobro

Ponedjeljak, 17.08.2026 | 22:06

Iz Morsko dobro, odgovrili reagovali su na navode novinara ND "Vijesti" Siniše Lukovića.

Iličić na večeri sa Spajićem: Crnogorski premijer nevjerovatno kul lik koji nadahnjuje svime što je dosad postigao

Ponedjeljak, 17.08.2026 | 17:42

Uvijek me veseli kad netko prepozna moj rad i sve ono što želim poručiti svojim putovanjima. A osobita mi je čast kad me kontaktiraju ljudi koji su na poziciji da mnoge dobre ideje, osobito u turizmu, mogu pretvoriti u realnost, napisao je na društvenoj mreži X svjetski poznati putnički bloger Kristijan Iličić, nakon večere sa premijerom Milojkom Spajićem.

Na Cetinju oduzete tri puške i pištolj

Ponedjeljak, 17.08.2026 | 15:25

Uprava policije saopštila je da su danas pretresima na Cetinju oduzete tri lovačke puške i pištolj.

Počinje adaptacija Dječijeg dispanzera u Nikšiću, pregledi u glavnoj zgradi Doma zdravlja

Ponedjeljak, 17.08.2026 | 14:51

Iz Doma zdravlja u Nikšiću saopšteno je da do sljedeće sedmice počinju radovi na adaptaciji Dječijeg dispanzera.

MUP objavio raspored – pojačane kontrole na auto-putu i magistralama

Ponedjeljak, 17.08.2026 | 14:00

U okviru kampanje „Živi, ne žuri“, Ministarstvo unutrašnjih poslova (MUP) i Uprava policije (UP) danas i sjutra sprovodiće pojačanu kontrolu saobraćaja širom Crne Gore, sa fokusom na brzinu, vožnju pod dejstvom alkohola i psihoaktivnih supstanci, nepropisno preticanje i druge prekršaje koji ugrožavaju bezbjednost učesnika u saobraćaju.

REAGOVANJE JP Morsko dobro

Ponedjeljak, 17.08.2026 | 22:06

Iz Morsko dobro, odgovrili reagovali su na navode novinara ND "Vijesti" Siniše Lukovića.

Na Cetinju oduzete tri puške i pištolj

Ponedjeljak, 17.08.2026 | 15:25

Uprava policije saopštila je da su danas pretresima na Cetinju oduzete tri lovačke puške i pištolj.

Ibrahimović primio Maske u oproštajnu posjetu: Strateško partnerstvo Crne Gore i Francuske nastavlja da jača

Ponedjeljak, 17.08.2026 | 15:19

Potpredsjednik Vlade Crne Gore i ministar vanjskih poslova Ervin Ibrahimović primio je danas u oproštajnu posjetu ambasadorku Francuske u Crnoj Gori An-Mari Maske, saopšteno je iz njegovog resora.

Prvi električni Ferrari prodat za 40 miliona dolara: Model koji je podijelio svijet napravio čudo!

Ponedjeljak, 17.08.2026 | 15:10

Potpuni šok desio se proteklog vikenda na prestižnoj aukciji u Kaliforniji.

Počinje adaptacija Dječijeg dispanzera u Nikšiću, pregledi u glavnoj zgradi Doma zdravlja

Ponedjeljak, 17.08.2026 | 14:51

Iz Doma zdravlja u Nikšiću saopšteno je da do sljedeće sedmice počinju radovi na adaptaciji Dječijeg dispanzera.

Brazilska limunada osvaja svijet: Tajna viralnog ljetnjeg napitka je u jednom neočekivanom sastojku

Ponedjeljak, 17.08.2026 | 14:33

Kako da napravite brazilsku limunadu kod kuće, viralno piće ljeta koje rashlađuje.

Vlada: Kljajić je 14. avgusta razriješen sa funkcije predsjednika Savjeta Agencije za sajber bezbjednost

Ponedjeljak, 17.08.2026 | 14:20

Vlada Crne Gore saopštila je danas da je 14. avgusta 2026. godine razriješila Jovana Kljajića sa funkcije predsjednika Savjeta Agencije za sajber bezbjednost.

Nikšić brine: EPCG i Opština Nikšić pokrenuli Program obroka sigurnosti

Ponedjeljak, 17.08.2026 | 14:05

Elektroprivreda Crne Gore i Opština Nikšić danas su započele realizaciju programa „Nikšić brine – Program obroka sigurnosti“, u okviru kojeg će 170 socijalno najugroženijih građana Nikšića, prema listi korisnika koju su na osnovu svojih evidencija i sprovedene analize utvrdile nadležne opštinske službe, do kraja godine dobijati redovne tople obroke, saopštili su iz Elektroprivrede Crne Gore.

MUP objavio raspored – pojačane kontrole na auto-putu i magistralama

Ponedjeljak, 17.08.2026 | 14:00

U okviru kampanje „Živi, ne žuri“, Ministarstvo unutrašnjih poslova (MUP) i Uprava policije (UP) danas i sjutra sprovodiće pojačanu kontrolu saobraćaja širom Crne Gore, sa fokusom na brzinu, vožnju pod dejstvom alkohola i psihoaktivnih supstanci, nepropisno preticanje i druge prekršaje koji ugrožavaju bezbjednost učesnika u saobraćaju.

Ćulafić obišao područja ugrožena požarima u Herceg Novom i Ulcinju; Država pokazala spremnost u borbi sa požarima

Ponedjeljak, 17.08.2026 | 13:39

Ministar ekologije, održivog razvoja i razvoja sjevera Damjan Ćulafić obišao je lokalitete na području Herceg Novog i Ulcinja koji su već nekoliko dana zahvaćeni požarima, kako bi se na licu mjesta upoznao sa situacijom, kao i sa naporima koje nadležne službe ulažu u suzbijanje vatrene stihije, saopšteno je iz njegovog resora.