Ponedjeljak, 13.01.2025 | 17:02
IZVOR: kolektiv.me

Božović u Londonu: "Učimo iz praksi Ujedinjenog Kraljevstva"

Učenjem iz uspostavljenih praksi Ujedinjenog Kraljevstva, dodatno osnažujemo našu posvećenost evropskim integracijama i pravosudnim reformama Crne Gore, kazala je Biljana Brejtvejt (Braithwaite), direktorka Programa AIRE centra za Zapadni Balkan na sastanku sa ministrom pravde Bojanom Božovićem u Londonu.




Foto: Ministarstvo pravde

Ministar Božović boravi u zvaničnoj posjeti Ujedinjenom Kraljevstvu. U okviru prvog dana, delegacija koju čine predstavnici Ministarstva pravde i nevladine organizacije AIRE centra iz Londona, susrela se sa predsjednikom Vrhovnog suda Ujedinjenog Kraljevstva, Lordom Ridom (Lord Reed), i glavnom izvršnom direktorkom Suda Viki Foks (Vicky Fox).

Na sastanku je bilo riječi o razmjeni znanja i praksi za unaprjeđenje nezavisnosti pravosuđa i transparentnosti rada sudova.

„Ova posjeta predstavlja priliku da razmijenimo iskustva i učimo iz prakse Ujedinjenog Kraljevstva, posebno kada je riječ o nezavisnosti pravosuđa, izgradnji povjerenja u pravosuđe, te saradnji sa medijima i građanima u jačanju tog povjerenja. Takođe, zatražili smo stručnu i institucionalnu podršku s ciljem daljeg jačanja pravosudnog sistema Crne Gore“, poručio je ministar Božović.

Poručio je da je ova posjeta značajna i za jačanje principa vladavine prava u Crnoj Gori u skladu sa najvažnijim međunarodnim standardima.

"Učenjem iz uspostavljenih praksi Ujedinjenog Kraljevstva, dodatno osnažujemo našu posvećenost evropskim integracijama i pravosudnim reformama Crne Gore", kazala je Biljana Brejtvejt (Braithwaite), direktorka Programa AIRE centra za Zapadni Balkan.

Delegacija je takođe imala priliku da posjeti Londonski sud za međunarodnu arbitražu (LCIA), gdje su razgovarali sa Džejmijem Harisonom (Jamie Harrison), zamjenikom generalnog direktora LCIA, i Kevinom Nešom (Kevin Nash), budućim generalnim direktorom LCIA. Fokus razgovora bio je na unaprjeđenju pravnog okvira za arbitražu u Crnoj Gori, kao i o nadležnosti arbitražnih sudova kao ključnih mehanizama za rješavanje privrednih sporova.

"Današnji razgovori sa LCIA imaju za cilj da Crnu Goru pozicioniraju kao ozbiljnog i pouzdanog partnera u rješavanju privrednih sporova, sa naglaskom na dalji razvoj i unaprjeđenje njenog položaja u oblasti međunarodne arbitraže. Sastanak je bio usmjeren na identifikaciju i rješavanje ključnih pitanja vezanih za izgradnju pravne infrastrukture koja bi ulivala povjerenje javnosti i osiguravala transparentnost i efikasnost”, izjavila je Vanja Radević, menadžerka projekta AIRE centra.

U okviru današnjih posjeta održan je sastanak i sa Garijem Bornom (Gary Born), predsjednikom Međunarodne grupe za arbitražne prakse i partnerom advokatske kancelarije Wilmer Cutler Pickering Hale and Dorr LLP. Born je renomirani globalni stručnjak za međunarodne trgovačke arbitraže i parnicu.

Zvaničnu posjetu Ministarstva pravde Crne Gore organizovao je AIRE centar uz podršku Vlade Ujedinjenog Kraljevstva, kao dio projekta koji se sprovodi u Crnoj Gori. Projekt je fokusiran na jačanje pravnog okvira za arbitražu kroz komparativnu analizu regionalnih i međunarodnih iskustava. Ove aktivnosti su dio dugogodišnjih napora AIRE centra u promociji vladavine prava u Crnoj Gori, u skladu sa evropskim i međunarodnim standardima.

KOMENTARI (0)

Ostavi komentar

Ostavite komentar

* Komentari se na portalu objavljuju u realnom vremenu. "Kolektiv.me" se ne može smatrati odgovornim za napisane komentare. Zabranjen je govor mržnje, psovanje, vrijeđanje i klevetanje. Takav sadržaj će biti izbrisan čim bude primijećen, a autori mogu biti prijavljeni nadležnim institucijama.

OSTALE VIJESTI

Bogdanović: DPS prvo uništio KAP, a juče odbio da podrži obeštećenje bivših radnika

Četvrtak, 30.07.2026 | 08:49

Demokratska partija socijalista juče nije htjela da glasa za obeštećenje nekadašnjih radnika podgoričkog Kombinata aluminijuma.

Spajić predložio amandman na Zakon o Vladi: Potpredsjednik ne može biti biti ministar

Četvrtak, 30.07.2026 | 08:13

Premijer Milojko Spajić podnio je amandman na Predlog zakona o Vladi kojim se precizira da potpredsjednik Vlade ne može biti ministar, čime se prihvata preporuka Venecijanske komisije VK.

Mujović: Bulevar Vojislavljevića će biti završen u predviđenom roku

Srijeda, 29.07.2026 | 23:40

Na sjednici Skupštine Glavnog grada, odbornici su raspravljali o izvještaju o radu gradonačelnika Saše Mujovića, kao i Predlog Završnog računa budžeta Glavnog grada Podgorice za 2025. Rasprava je trajala satima. Sjednica će biti nastavljena sjutra.

Ivanović: Zapadni Balkan nije periferija evropskog projekta, već dio njegove budućnosti

Srijeda, 29.07.2026 | 17:09

Najnovije izdanje WB Reporta posvećeno je Crnoj Gori. Izdanje donosi i intervju sa potpredsjednikom Vlade za vanjske i evropske poslove, dr Filipom Ivanovićem, koji je, pored ostalog, kazao da je Crna Gora najnapredniji kandidat za članstvo u Evropskoj uniji, ocjenjujući da je taj napredak rezultat ne samo sprovedenih reformi, već i opredjeljenja zasnovanog na evropskim vrijednostima.

Knežević u Skupštini: Dogovoreno je da brod "Jadran" bude vraćen Hrvatskoj

Srijeda, 29.07.2026 | 14:19

Predsjednik DNP-a Milan Knežević izjavio je da ima informacije da su se Hrvatska i Crna Gora dogovorile o pitanju broda "Jadran". To je rekao na današnjoj sjednici parlamenta.

Luka Dončić dovodi Lejkerse u Sloveniju

Četvrtak, 30.07.2026 | 10:15

Košarkaši Los Anđeles Lejkersa, predvođeni slovenačkom zvijezdom Lukom Dončićem, boraviće u avgustu u Sloveniji, u sklopu priprema za narednu sezonu, prenijeli su tamošnji mediji.

Završeno drugo izdanje festivala „SyNK – Jazz na korzu“: Nikšić sve prepoznatljiviji na regionalnoj džez sceni

Četvrtak, 30.07.2026 | 10:01

Nakon pet festivalskih večeri i nastupa renomiranih umjetnika iz pet evropskih zemalja, uspješno je završeno drugo izdanje festivala „SyNK – Jazz na korzu“, koje je, prema ocjeni organizatora, još jednom potvrdilo da Nikšić zauzima sve značajnije mjesto na mapi regionalnih džez festivala.

Uhapšen bivši gradonačelnik Splita Željko Kerum

Četvrtak, 30.07.2026 | 09:42

Bivši splitski gradonačelnik i biznismen Željko Kerum je uhapšen, prenose hrvatski mediji

Bogdanović: DPS prvo uništio KAP, a juče odbio da podrži obeštećenje bivših radnika

Četvrtak, 30.07.2026 | 08:49

Demokratska partija socijalista juče nije htjela da glasa za obeštećenje nekadašnjih radnika podgoričkog Kombinata aluminijuma.

MUP povodom Svjetskog dana borbe protiv trgovine ljudima: Ne okreći glavu, jedan poziv može spasiti život

Četvrtak, 30.07.2026 | 08:39

Povodom obilježavanja 30. jula – Svjetskog dana borbe protiv trgovine ljudima, Ministarstvo unutrašnjih poslova poziva građane i građanke da budu aktivni partneri u borbi protiv jednog od najtežih oblika organizovanog kriminala i kršenja ljudskih prava – trgovine ljudima.

Udes kod Kamenova: Jedna osoba povrijeđena, saobraćaj u prekidu

Četvrtak, 30.07.2026 | 08:28

Na magistralnom putu Budva - Petrovac, kod Kamenova, jutros oko pet sati došlo je do udesa.

Nikšić: Policija otkrila plantažu marihuane u dvorištu porodične kuće, uhapšeni otac i sin

Četvrtak, 30.07.2026 | 08:24

Službenici Regionalnog centra bezbjednosti „Zapad“ – Odjeljenja bezbjednosti Nikšić uhapsili su M.M. (59) i njegovog sina P.M. (27) iz Nikšića, nakon što su u dvorištu njihove porodične kuće otkrili zasad marihuane, saopšteno je iz Uprave policije.

Mujović: Bulevar Vojislavljevića će biti završen u predviđenom roku

Srijeda, 29.07.2026 | 23:40

Na sjednici Skupštine Glavnog grada, odbornici su raspravljali o izvještaju o radu gradonačelnika Saše Mujovića, kao i Predlog Završnog računa budžeta Glavnog grada Podgorice za 2025. Rasprava je trajala satima. Sjednica će biti nastavljena sjutra.

SPAJDERMEN: NOVI DAN je stigao u bioskop Cineplexx Big Fashion

Srijeda, 29.07.2026 | 17:16

Na repertoar bioskopa Cineplexx Big Fashion od danas premijerno, a od sjutra na redovnom repertoaru je film o kom svi pričaju:

Ivanović: Zapadni Balkan nije periferija evropskog projekta, već dio njegove budućnosti

Srijeda, 29.07.2026 | 17:09

Najnovije izdanje WB Reporta posvećeno je Crnoj Gori. Izdanje donosi i intervju sa potpredsjednikom Vlade za vanjske i evropske poslove, dr Filipom Ivanovićem, koji je, pored ostalog, kazao da je Crna Gora najnapredniji kandidat za članstvo u Evropskoj uniji, ocjenjujući da je taj napredak rezultat ne samo sprovedenih reformi, već i opredjeljenja zasnovanog na evropskim vrijednostima.