Utorak, 14.01.2025 | 13:50
IZVOR: kolektiv.me/The iPaper

POŽARI u Kaliforniji dovode u pitanje Olimpijske igre u Los Anđelesu

Katastrofa izazvana požarima u Los Anđelesu bacila je sjenku na pripreme za Olimpijske igre 2028. godine, postavljajući pitanje da li grad može osigurati bezbjedno i uspješno održavanje ovog događaja.




Foto: Ilustracija, Unsplash.com

Do sada nijedan od preko 80 objekata predviđenih za takmičenja u Los Anđelesu nije bio direktno pogođen požarima, koji su odnijeli najmanje 24 života i pretvorili čitave kvartove u zgarišta, ali stručnjaci smatraju da je trenutna situacija naglasila izazove organizacije najvećeg sportskog događaja na svijetu u regionu sve podložnijem požarima.

„Situacija je očigledno ozbiljna, i s obzirom na perspektivu značajnih klimatskih promjena, morate se zapitati da li bi se slična situacija mogla ponoviti, možda čak i tokom Igara,“ rekao je Simon Čadvik, profesor sporta i geopolitičke ekonomije na Skema poslovnoj školi u Parizu, za britanski dnevnik The iPaper.

„Ovo postavlja vrlo ozbiljna pitanja, posebno o osiguranju i mogućnosti da glavna atrakcija Los Anđelesa 2028. postane neosiguriv mega-događaj.“

Iako su plamenovi koji su zahvatili Pacifik Palisajds došli neugodno blizu Rivijera Kanri kluba – gdje će se održati Olimpijski turnir u golfu 2028. – ogromna većina objekata nalazi se izvan zona visokog rizika od požara.

Istorijski podaci, s druge strane, ukazuju da su šanse za sličnu katastrofu tokom Olimpijskih igara 2028. vrlo male. Prema podacima koje je dostavila vatrogasna agencija Kalifornije (CalFire), nijedan požar u okrugu Los Anđeles prije prošle sedmice nije se našao na listi 20 najrazornijih požara u istoriji Kalifornije.

Olimpijske igre 2028. godine biće održane u julu, kada nema vjetrova Santa Ana, moćnih sezonskih udara koji se smatraju ključnim faktorom za nezapamćeni razmjer prošlosedmične katastrofe. Osim toga, Los Anđeles je već uspješno organizovao Olimpijske igre dva puta – 1984. i 1932. godine.

Ipak, Den Plamli, stručnjak za finansije sporta sa Univerziteta Šefild Halam, smatra da su požari uzrokovali ozbiljnu zabrinutost među organizatorima.

„Organizacioni komiteti su vjerovatno uzeli ovakve događaje u obzir tokom planiranja, ali to je ipak rad na osnovu rezervnih scenarija – koliko ćete realno budžetirati za ovo i koliko oprezni ili neoprezni ćete biti?“ rekao je Plamli za "iPaper".

KOMENTARI (0)

Ostavi komentar

Ostavite komentar

* Komentari se na portalu objavljuju u realnom vremenu. "Kolektiv.me" se ne može smatrati odgovornim za napisane komentare. Zabranjen je govor mržnje, psovanje, vrijeđanje i klevetanje. Takav sadržaj će biti izbrisan čim bude primijećen, a autori mogu biti prijavljeni nadležnim institucijama.

Janković: Po pravilnicima, rad na gradilištima ne treba obavljati na preko 36 stepeni

Četvrtak, 25.06.2026 | 20:23

Temperature u Crnoj Gori već prelaze 36 stepeni, a posebno su ugroženi radnici koji posao obavljaju na otvorenom. Stručnjaci upozoravaju da ekstremne vrućine mogu izazvati ozbiljne zdravstvene probleme, ali i povećati rizik od povreda na radu, prenosi RTV Podgorica.

Vremenska prognoza - PETAK u znaku ovih temperatura

Četvrtak, 25.06.2026 | 00:22

U petak nas očekuje pretežno toplo i sunčano vrieje, saopšteno je iz Zavoda za hidrometeorologiju i seizmologiju.

Dukaj i Savjet Evrope za snažnije partnerstvo sa civilnim društvom

Četvrtak, 25.06.2026 | 00:21

Ministar javne uprave Maraš Dukaj, sastao se sa Gerhardom Ermičersom, predsjednikom Konferencije međunarodnih nevladinih organizacija Savjeta Evrope (CINGO), i članovima delegacije, sa kojima je razgovarao o unapređenju saradnje između javne uprave i organizacija civilnog društva - saopšteno je iz Ministarstva javne uprave.

Šaranović: Mafija radi o glavi Novoviću, Šćepanoviću i Šukoviću

Četvrtak, 25.06.2026 | 20:02

Mafija pokušava da ubije vrh bezbjednosnog sektora, a njihove mete su direktor Uprave policije Lazar Šćepanović, glavni specijalni tužilac Vladimir Novović i šef Specijalnog policijskog odjeljenja Predrag Šuković.

Naredna Međuvladina konferencija 14. jula

Četvrtak, 25.06.2026 | 19:52

Ministarka evropskih poslova Maida Gorčević je, tokom posjete Irskoj, rekla da dogovor da u julu, odmah nakon što ta država preuzme polugodišnje predsjedavanje Savjetom EU, bude održana Međuvladina konferencija, predstavlja nastavak ubrzane dinamike pristupnih pregovora i potvrdu podrške država članica evropskom putu Crne Gore.

Na snazi narandžasti meteoalarm

Četvrtak, 25.06.2026 | 19:38

Zavod za hidrometeorologiju i seizmologiju Crne Gore izdao je novo upozorenje za sjutra, a narandžasti meteoalarm biće na snazi u sve tri regije države zbog ekstremno visokih temperatura i mogućih vremenskih nepogoda.

Zirojević objavio podatke o kupovini stana: Poručio: Nekoga ko je čist, nikakvim lažima i izmišljotinama ne možete uprljati

Četvrtak, 25.06.2026 | 19:35

Nakon današnjih optužbi ministra odbrane Dragana Krapovića, poslanik Evropskog saveza Nikola Zirojević objavio je svu dokumentaciju o kupovini stana u Podgorici.

Raspopović: Droga lako dostupna na svakom koraku, žrtve najčešće adolescenti

Četvrtak, 25.06.2026 | 19:31

Podgorička policija je tokom kontrole ugostiteljskih objekata i tehno-rejv događaja na Ćemovskom polju oduzela kokain, marihuanu, ekstazi i druge psihoaktivne supstance, a protiv više osoba pokrenuti su prekršajni i krivični postupci. Slučaj je ponovo otvorio pitanje veze između elektronske muzičke scene i zloupotrebe sintetičkih droga, ali i odgovornosti organizatora, institucija i društva u prevenciji.

I povratnik u Seriju A želi Adžića

Četvrtak, 25.06.2026 | 18:32

Interesovanje za Vasilija Adžića, mladog vezistu Juventusa i reprezentacije Crne Gore, nastavlja da raste u Seriji A, a u trku za njegov potpis uključio se i novopečeni prvoligaš Monca.

Lančani udes iznad Budve: Učestvovala tri vozila

Četvrtak, 25.06.2026 | 18:27

Na magistralnom putu Cetinje–Budva, u mjestu Markovići, danas se dogodila saobraćajna nezgoda u kojoj su učestvovala tri automobila, saopšteno je portalu Standard iz Operativno-komunikacionog centra Uprave policije.