Utorak, 14.01.2025 | 21:24
IZVOR: klix.ba

Zdravlje ili iluzija? Poslastice koje USPORAVAJU mršavljenje

Slatka granola se pravi s mnogim zdravim sastojcima poput orašastih plodova i zobi, a često se smatra hranjivim izborom za doručak. Ipak, pojedine vrste granole koje se mogu pronaći u trgovinama nemaju mnogo benefita za proces mršavljenja.




Foto: Ilustracija/Pixabay

Ukoliko želite unijeti promjene i započeti put ka zdravijem tijelu, donošenje pametnijih odluka o izboru namirnica je ključno. Tim povodom, dijetetičari i nutricionisti Jesse Feder i Lisa Richards izdvojili su dvije poslastice koje se čine zdravima, a ipak utiču na proces usporavanja mršavljenja i negativno djeluju na metabolizam.Slatka granola se pravi s mnogim zdravim sastojcima poput orašastih plodova i zobi, a često se smatra hranjivim izborom za doručak. Ipak, pojedine vrste granole koje se mogu pronaći u trgovinama nemaju mnogo benefita za proces mršavljenja.

"Granola je prepuna dodatnih šećera, nezdravih masti i kalorija. Velike količine šećera i masti mogu izazvati upalu u probavnom sistemu i cijelom tijelu. To može dovesti i do sporijeg metabolizma", naveo je Feder.

Stručnjaci savjetuju konzumiranje granole s malo dodatnih šećera. Osim toga, jogurti s aromama često se reklamiraju kao praktičan i ukusan međuobrok, ali zbog mnogo dodatnih šećera i vještačkih aroma utiču na usporen metabolizam. Pretjeran sadržaj šećera u ovakvim jogurtima može doprinijeti inzulinskoj rezistenciji što narušava i metabolizam.

"Neki aromatizovani jogurti mogu sadržavati mnogo dodatnih šećera što doprinosi debljanju i drugim zdravstvenim problemima ukoliko se konzumiraju u pretjeranim količinama. Osim toga, do debljanja dolazi i kada postoji višak kalorija, što znači konzumiranje više kalorija nego što tijelo troši kroz tjelesnu aktivnost i normalne procese metabolizma", tvrdi Richards.

Izbor zdravijih alternativa uključuje biranje grčkog jogurta i dodavanje prirodne slatkoće svježim voćem ili medom.

KOMENTARI (0)

Ostavi komentar

Ostavite komentar

* Komentari se na portalu objavljuju u realnom vremenu. "Kolektiv.me" se ne može smatrati odgovornim za napisane komentare. Zabranjen je govor mržnje, psovanje, vrijeđanje i klevetanje. Takav sadržaj će biti izbrisan čim bude primijećen, a autori mogu biti prijavljeni nadležnim institucijama.

Novi rekord Miloša Milenkovića

Petak, 05.12.2025 | 14:51

Crnogorski plivač oborio još jedan nacionalni rekord u malim bazenima u poljskom Lublinu.

Lalatović Žižić – Joanikije: Odnosi države i Crkve nakon minulih turbulentnih godina idu uzlaznom putanjom

Petak, 05.12.2025 | 14:43

Predsjednica Skupštine opštine (SO) Nikšić Milica Lalatović Žižić posjetila je Mitropoliju crnogorsko-primorsku i tom prilikom razgovarala sa mitropolitom Joanikijem, a sagovornici su, kako je saopšteno iz SO Nikšić, ocijenili da odnosi države i Crkve, nakon minulih turbulentnih godina, idu uzlaznom putanjom.

Zaštita zdravlja nema alternativu: Kolektor je rješenje, rudnik je bio prijetnja

Petak, 05.12.2025 | 14:40

Stav Glavnog grada:

Pućurica: Milatovićeva teatralna zabrinutost za građane Bijelog Polja još jedan pokušaj manipulacije

Petak, 05.12.2025 | 14:18

Odbornik DPS-a u SO Bijelo Polje Asmir Pućurica kazao je da je teatralna zabrinutost za građane Bijelog Polja predsjednika države Jakova Milatovića još jedan pokušaj manipulacije.  

Đeljošaj: Predložićemo godišnji dodatak od 50 odsto prosječne zarade i penzije

Petak, 05.12.2025 | 14:18

Albanski forum će u narednim danima uputiti u skupštinsku proceduru jedinstveni Predlog zakona o godišnjem dodatku, kojim se uvodi obaveza da na kraju svake godine.

Krivične prijave protiv Beranaca: Osumnjičeni za nelegalnu gradnju u zoni nacionalnog parka i šumsku krađu

Petak, 05.12.2025 | 14:14

Protiv dvije osobe podnijeta je krivična prijava zbog sumnje da su nelegalno gradili u zoni nacionalnog parka, dok se jednoj osobi na teret stavlja šumska krađa, saopšteno je iz Uprave policije.

Osude uvreda upućene Tadić Mijović: Spajić da obezbijedi smjenu Vraneša

Petak, 05.12.2025 | 14:11

Više nevladinih i građanskih organizacija osudilo je komentar predsjednika opštine Pljevlja Daria Vraneša upućenog direktorici CIN-CG Milki Tadić Mijović.

Radulović: Modernizacija Luke Bar u fokusu crnogorske transportne politike

Petak, 05.12.2025 | 14:01

Crna Gora jača svoju ulogu u razvoju TEN-T mreže, posebno kroz unapređenje Luke Bar koja postaje ključno regionalno čvorište, kazao je ministar pomorstva Filip Radulović na ministarskom sastanku Transportne zajednice u Briselu.

JPMD podržalo posjetu učenika SMŠ „Danilo Kiš“ Luki Budva u okviru projekta „Dan mobilnosti mladih"

Petak, 05.12.2025 | 13:36

Javno preduzeće za upravljanje morskim dobrom Crne Gore saopštilo je da je sa zadovoljstvom dalo doprinos projektu „Dan mobilnosti mladih“, koji realizuje Đački parlament SMŠ „Danilo Kiš“ iz Budve.

Velika promjena na Evroviziji: Od sljedeće godine se sve mienja

Petak, 05.12.2025 | 13:06

Organizatori Evrovizije najavili su značajne promjene u pravilima glasanja za naredno izdanje takmičenja, koje će se održati u Austriji.