Srijeda, 15.01.2025 | 10:29
IZVOR: klix.ba

Škodi li kafa na PRAZAN želudac - Savjeti za uživanje bez nelagode

Ispijanje kafe na prazan želudac često izaziva rasprave - dok neki smatraju da to može biti štetno za probavni sistem, drugi ne vide ništa loše u tome.




Foto: Ilustracija/ Pixabay

Mnogi vjeruju da kafa povećava nivo želučane kisjeline, što može izazvati nelagodu poput žgaravice ili nadutosti, dok drugi tvrde da želudac ima sposobnost da se zaštiti od tih efekata.Iako kafa može stimulirati proizvodnju kisjeline u želucu, ona nije uvijek uzrok problema. U nekim slučajevima, pijenje kafe na prazan želudac može izazvati bolove u stomaku, mučninu ili nadutost.

Stručnjaci pojašnjavaju da se to dešava zbog kombinacije kofeina, koji stimulira lučenje hormona gastrina, i fenola u kafi koji dodatno pojačavaju kisjelost. Ovi faktori mogu kod nekih ljudi izazvati neugodne simptome, dok kod drugih to neće biti problem.

Još jedan razlog za nelagodu može biti opuštanje donjeg ezofagealnog sfinktera, što omogućava povrat kisjeline iz želuca u jednjak, što dovodi do osjećaja žgaravice. Ako primijetite ove simptome nakon što popijete kafu na prazan želudac, možda bi bilo bolje da je konzumirate uz obrok.

Za one koji žele izbjeći ove smetnje, tamnija zrna kafe mogu biti bolji izbor jer sadrže manju količinu kisjeline u odnosu na svjetlija zrna. Takođe, hladno pripremljena kafa je manje kisjela od tople, pa može biti nježnija za želudac.

Ako kafa i dalje izaziva nelagodu, razmislite o prelasku na čaj, koji je lakši za probavni sistem, a može pružiti sličan osjećaj budnosti bez negativnih učinaka na želudac.

KOMENTARI (0)

Ostavi komentar

Ostavite komentar

* Komentari se na portalu objavljuju u realnom vremenu. "Kolektiv.me" se ne može smatrati odgovornim za napisane komentare. Zabranjen je govor mržnje, psovanje, vrijeđanje i klevetanje. Takav sadržaj će biti izbrisan čim bude primijećen, a autori mogu biti prijavljeni nadležnim institucijama.

U toku Skupština Glavnog grada: Mićović: Stvoreni uslovi za realizaciju brojnih kapitalnih projekata; Bulatović: DNP će podržati budžet Glavnog grada

Utorak, 23.12.2025 | 14:31

Odbornik DNP-a Vladimir Bulatović kazao je da je prethodnih dana stvorena dilema da li će DNP podržati budžet Glavnog grada za 2026. godinu i da su bili brojni zlonamjerni komentari.

U udesu kod Berana petoro povrijeđenih, među njima i djeca

Utorak, 23.12.2025 | 14:24

Pet osoba, među kojima su i dvoje djece, povrijeđeno je nakon sudara dva automobila na putu Andrijevica–Berane, saopštio je Operativno-komunikacioni centar Uprave policije.

Uhapšen državljanin Srbije - oduzeto oko 739 grama kokaina i marihuane, tablete, 3.250 eura

Utorak, 23.12.2025 | 14:07

Službenici Uprave policije su juče lišili slobode državljanina Republike Srbije, kod kojeg je u vozilu u Podgorici i u stanu u Tivtu, pronađena veća količina narkotika - 386 grama kokaina, 353 grama marihuane i 59 komada tableta, namijenjenih uličnoj prodaji.

Greta Tunberg uhapšena u Londonu zbog podrške palestinskim zatvorenicima

Utorak, 23.12.2025 | 13:44

Klimatska aktivistkinja Greta Tunberg uhapšena je u centru Londona na skupu u znak podrške demonstrantima organizacije Palestinska akcija koji štrajkuju u zatvoru glađu, prema protestnoj grupi Zatvorenici za Palestinu.

Vujović: Pavićević je bio autor snažnog i prepoznatljivog izraza, njegovo stvaralaštvo ostavilo je djela trajne vrijednosti

Utorak, 23.12.2025 | 12:19

Ministarka kulture i medija, dr Tamara Vujović, uputila je telegram saučešća povodom smrti Tomislava Toma Pavićevića, istaknutog kulturnog stvaraoca.

„Kazne do 50.000 eura brišu Desingericu sa scene?“ (VIDEO)

Utorak, 23.12.2025 | 12:12

Gradonačelnik Banjaluke Draško Stanivuković najavio je pooštravanje mjera protiv izvođača čiji nastupi, kako navodi, negativno utiču na djecu i mlade.

Skupština Glavnog grada: Odbijen predlog DPS-a da se povuče cjenovnik Čistoće

Utorak, 23.12.2025 | 11:59

Odbrnici u Skupštini Glavnog grada odbili su predlog DPS-a da se iz dnevnog reda izostavi cjenovnik Čistoće.

Mujović posjetio porodicu: Za psa Meda praznici su došli ranije

Utorak, 23.12.2025 | 11:47

Dok smo jutros čekali da li će se komunalna inspekcija pojaviti da oduzme Danijeli psa Meda(iako su rekli da neće, tu smo), primio sam poziv iz kancelarije gradonačelnika koji je izrazio želju da posjeti Danijelu, njenog sina i Meda, pruži im podršku i donese poklone za praznike, naveo je u svojoj objavi građanski aktivista Aleksandar Dragićević.

Milatović predložio referendum o otvorenim listama: „Da biramo ljude imenom i prezimenom“

Utorak, 23.12.2025 | 11:37

Predsjednik države Jakov Milatović uputio je Skupštini prijedlog za raspisivanje referenduma o uvođenju otvorenih lista u izborno zakonodavstvo.

Nakon kontrole auto-otpada u Bijelom Polju, podnijeta krivična zbog krijumčarenja vozila

Utorak, 23.12.2025 | 11:23

Nakon kontrola auto-otpada u Bijelom Polju službenici policije podnijeli su krivičnu prijavu protiv I. LJ. (25) kojeg sumnjiče za krijumčarenje vozila.