Srijeda, 15.01.2025 | 11:52
IZVOR: Cdm.me

Monstat - Inflacija u 2024. iznosila 3,3 odsto

Potrošačke cijene u periodu januar-decembar 2024. godine, u poređenju sa istim periodom prethodne godine, u prosjeku su više za 3,3 odsto, objavio je Monstat.




Foto: Ilustracija, Pixabay

Prema njihovim podacima cijene proizvoda i usluga lične potrošnje, mjerene indeksom potrošačkih cijena, u decembru 2024. godine u odnosu na novembar 2024. godine u prosjeku su niže za 0,1 odsto.

“Potrošačke cijene u decembru 2024. u odnosu na isti mjesec prethodne godine, u prosjeku su više za 2,1 odsto. Najveći uticaj na negativnu mjesečnu stopu inflacije imali su pad cijena u grupama: povrće, voće, cipele i ostala obuća i ostali uređaji, predmeti i proizvodi za ličnu njegu”, navodi se na sajtu Uprave za statistiku.

 Posmatrano po glavnim grupama proizvoda i usluga prema namjeni potrošnje, u decembru 2024. godine u odnosu na prethodni mjesec, zabilježen je rast u grupama: Rekreacija i kultura (2,7 odsto); Prevoz (1,4 odsto); Restorani i hoteli (0,5 odsto); Stanovanje, voda, struja, gas i druga goriva (0,2 odsto); Alkoholna pića i duvan (0,1 odsto); Zdravlje (0,1 odsto); Komunikacije (0,1 odsto); Ostala dobra i usluge (0,1 odsto).

Statistički podaci pokazuju da je pad cijena zabilježen u grupama: Hrana i bezalkoholna pića (-1,1 odsto); Odjeća i obuća (-0,3 odsto).

“Cijene ostalih proizvoda i usluga nijesu se bitnije mijenjale”, objavio je Monstat.

KOMENTARI (0)

Ostavi komentar

Ostavite komentar

* Komentari se na portalu objavljuju u realnom vremenu. "Kolektiv.me" se ne može smatrati odgovornim za napisane komentare. Zabranjen je govor mržnje, psovanje, vrijeđanje i klevetanje. Takav sadržaj će biti izbrisan čim bude primijećen, a autori mogu biti prijavljeni nadležnim institucijama.

Dženifer Aniston o decenijskoj borbi za potomstvo: „Sve te godine i godine spekulacija“

Nedjelja, 09.08.2026 | 14:47

Dženifer Aniston je u nedavnom intervjuu otkrila da je vodila dvadesetogodišnju boru za potomstvo.

Rožajac kažnjen 2.000 eura – vozio pijan, bez registracije i dozvole, te izazvao nezgodu

Nedjelja, 09.08.2026 | 14:26

Rožajac E. K.(41) kažnjen je jedinstvenom novčanom kaznom u iznosu od 2.000 eura jer je upravljao neregistrovanim vozilom bez važeće dozvole i pod dejstvom alkohola te izazvao saobraćajnu nezgodu na putu Ulcinj-Ada, pišu Vijesti.

Mugoša inicirao skupštinsko saslušanje: Ne smiju da ispaštaju osobe sa invaliditetom koje žele da rade

Nedjelja, 09.08.2026 | 14:21

Poslanik Evropskog saveza Boris Mugoša saopštio je da godinama priča o bankrotu Fonda za profesionalnu rehabilitaciju i zapošljavanje lica sa invaliditetom (OSI) ali da nema reakcije nadležnih, te da se stalno obećavaju reforme a polovinom godine već potroše budžetska sredstva planirana za cijelu godinu. S tim u vezi, Mugoša je opet inicirao skupštinsko saslušanje resornog ministra i direktora ZZZCG, koje je na nadležnom odboru prihvaćeno i koje bi trebalo da se održi u septembru.

Ceca o unuku Ilijanu i Anastasiji: „Odlično se snašla kao majka“

Nedjelja, 09.08.2026 | 14:06

Ceca svaki slobodan trenutak koristi za boravak u Sevilji kako bi bila u društvu najmlađeg, četvrtog unuka Ilijana.

Vučić nakon sastanka sa Zelenskim: Srbija ima samo svoju stolicu, neću da budem ničija marioneta

Nedjelja, 09.08.2026 | 13:24

Predsjednik Srbije Aleksandar Vučić poručio je danas da će Srbija nastaviti da vodi samostalnu i nezavisnu politiku, ističući da posjeta predsjednika Ukrajine Volodimira Zelenskog nije ugrozila odnose Beograda sa drugim državama.

Bar: Požar na trafostanici u Utjehi, cijelo naselje bez struje

Nedjelja, 09.08.2026 | 13:36

Trafostanica u Barskom naselju Utjeha zapalila se danas oko podneva, pa je to turističko naselje u potpunosti ostalo bez električne energije.

Kolač s limunom i sirom: Recept za kremastu poslasticu koja se topi u ustima

Nedjelja, 09.08.2026 | 13:42

Limun i sir mascaropone savršeni su par.

Britni Spirs otvorila dušu o odnosu sa sinom: „Osjećam da sam podbacila kao majka“

Nedjelja, 09.08.2026 | 13:06

Američka pjevačica i "princeza popa" Britni Spirs izjavila je da osjeća da je "podbacila kao majka" nakon razgovora sa jednim od svojih sinova, koji joj je rekao da vjeruje u nauku, a ne u Boga.

Budva: Uz prijetnju pištoljem uzeli iz marketa 320.000 eura, policija intezivno traga za počiniocima

Nedjelja, 09.08.2026 | 12:51

Budvanska policija radi na rasvjetljavanju pljačke marketa u tom gradu, saopštila je Uprava policije.

Inspektori sigurnosti plovidbe izrekli skoro 46 hiljada eura kazni i oduzeli devet čamaca

Nedjelja, 09.08.2026 | 12:17

Inspektori sigurnosti plovidbe lučkih kapetanija Bar i Kotor, tokom prve sedmice avgusta, izrekli su 45,9 hiljada EUR kazni i oduzeli devet čamaca, kazali su iz Ministarstva pomorstva