Srijeda, 15.01.2025 | 14:41
IZVOR: idjtv.nova.rs

Zastrašujuća istina iza čuvenog znaka "Hollywood": Da li znate šta se zaista krije iza ovog simbola?

Holivudska tabla, jedan od najprepoznatljivijih simbola filmske industrije, ali i Los Anđelesa, prošle godine proslavila je svoju stotu godišnjicu. Iako danas predstavlja ikonu koja privlači turiste i obožavaoce iz cijelog svijeta, njena istorija ispunjena je tragičnim događajima, zločinima i skandalima, koji su oblikovali ne samo Holivud, već i sam „američki san“.




Foto: Ilustracija, Pixabay

Kada je 1923. godine postavljena kao privremena reklamna tabla za novootvorene luksuzne nekretnine, natpis „Hollywoodland“ trebao je da označi novi početak. Holivud je tada zamišljen kao „utopija bez alkohola, buke i nemoralnog ponašanja“. Međutim, s dolaskom filmske industrije, ta vizija je brzo nestala. Ubrzo je Holivud postao sinonim za grijeh i propast, gdje su se snovi o slavi često završavali tragično.

Jedan od najpoznatijih događaja koji je obiljžio istoriju table bio je samoubistvo glumice Peg Entvisl, koja je 1932. godine skočila sa slova „H“ i oduzela sebi život.

Foto: YouTube screenshot/Wiki4All

Peg, koja je bila obećavajuća glumica na sceni, nije uspjela da se probije u filmskoj industriji, a nakon otkaza u svom poslednjem filmu, odlučila je da okonča svoj život. Njen tragičan kraj simbolizuje mnoge neostvarene snove i gubitke koji su pratili filmski svijet tih godina.

Holivud je, tokom svog razvoja, bio mjesto na kojem su se ukrštali svijet filma i organizovanog kriminala. Mafijaši kao što je Badsji Sigel bili su među prvima koji su se smjestili u Holivudu, povezujući filmske zvijezde i kriminalne aktivnosti. Glasine o vezi mafije i filma bile su česte, a Holivud je postao poznat po svojim mračnim stranama, uključujući skandale, prevaru, droga i nasilje.

Međutim, tabla nije bila predviđena da traje dugo. Iako je planirano da bude postavljena samo na 18 mjeseci, ostala je na svom mjestu jer su investitori bankrotirali tokom Velike depresije. U narednim godinama, tabla je postala simbol nestalih snova i patnji, ali je i dalje služila kao oglas za luksuzne nekretnine. U 1940-im godinama, nakon što su slova bila uništena u oluji, tabla je obnovljena, ali sa promjenama – poslednja četiri slova „Land“ su uklonjena, ostavljajući samo „Hollywood“.

Kako su godine prolazile, Holivud je postao sinonim za slavu, ali i za tragediju. Ubistvo Elizabet Šort, poznate kao „Crna Dalija“, 1947. godine, još uvijek je jedno od najvećih nerazriješenih ubistava u Americi, a njena smrt, kao i mnoge druge, ostavila je trajnu sjenku na Holivud.

Elizabet, mlada žena iz Bostona, postala je ikona zbog brutalnog ubistva koje je šokiralo naciju. Njeno tijelo je 15. januara 1947. godine pronađeno u Los Anđelesu, u blizini Holivuda, raskomadano na dva dijela i ostavljeno u praznom dijelu grada. Ovaj slučaj je i danas predmet mnogih spekulacija i teorija.

U 1970-im, tabla je ponovo postala u lošem stanju i pretrpjela je da bude uklonjena, ali su je spasili donatori, među kojima je bio i Hju Hefner. Novac je prikupljen kroz aukciju, a radovi na obnovi počeli su zahvaljujući podršci lokalnih stanovnika i slavnih ličnosti, uključujući Alisa Kupera. Tako obnovljena tabla i dalje stoji kao simbol filma i snova.

Danas, tabla je zaštićena i okružena naprednom sigurnošću, uključujući kamere i ograde kako bi se spriječio vandalizam, ali i nesreće, s obzirom na to da je ovo područje postalo i poznato mjesto na kojem su se pronalazila tijela žrtava ubistava. Neka od tih ubistava, poput zločina protiv manekenke Kristine Džonson 2003. godine, još više osvetljavaju mračnu stranu Holivuda. Kristina Džonson bila je 21-godišnja manekenka čija tragična smrt 2003. godine u Hollywood Hillsu izazvala veliku pažnju. Njena smrt bila je posljedica brutalnog ubistva koje je počinio Viktor Lorens Paleologus, čovek koji je iskoristio njenu ambiciju i snove o filmskoj karijeri da je prevari i na kraju ubije.

Iako Holivud ostaje magnet za mlade ljude koji sanjaju o slavi, ta slava nije bez cijena. Tragične sudbine i povezanost sa kriminalom podsjećaju na to da san o uspjehu može brzo postati noćna mora. Danas, dok se planiraju novi projekti poput gondole za turiste, profesor Leo Braudi smatra da Holivudska tabla treba da ostane „teško dostupna, kao podsećanje na aspiracije, ali i na težinu puta koji vodi do nje“.

Holivudska tabla, iako zaštićena i obnovljena, i dalje ostaje simbol borbe, nade i tame u istom trenutku, a njena istorija je podsjećanje na to kako film, slava i zločin često idu ruku pod ruku.

KOMENTARI (0)

Ostavi komentar

Ostavite komentar

* Komentari se na portalu objavljuju u realnom vremenu. "Kolektiv.me" se ne može smatrati odgovornim za napisane komentare. Zabranjen je govor mržnje, psovanje, vrijeđanje i klevetanje. Takav sadržaj će biti izbrisan čim bude primijećen, a autori mogu biti prijavljeni nadležnim institucijama.

Kazne zbog nevakcinisanja djece od 300 do 2.000 eura

Nedjelja, 08.02.2026 | 08:27

Djeca koja do septembra ne budu vakcinisana protiv tuberkuloze, difterije, tetanusa, velikog kašlja, dječje paralize, malih boginja, epidemijskih zaušaka, rubele, virusnog hepatitisa B, hemofilusa influence tipa B i pneumokoka, osim u slučajevima kada postoji trajna medicinska kontraindikacija, neće moći da se upišu u predškolske ustanove. Njihovim roditeljima, starateljima ili usvojiteljima zbog nepoštovanja obavezne imunizacije prijete novčane kazne u iznosu od 300 do 2.000 eura, piše Dan.

Podgorica: Vozilo sletjelo u Moraču, policija na terenu

Nedjelja, 08.02.2026 | 11:17

U Podgorici se, tokom prethodne noći oko jedan sat, dogodila saobraćajna nezgoda jer se sumnja da je vozilo sletjelo u rijeku Moraču sa mosta Luča, kazali su nezvanično CdM-u iz policije.

Koprivica: Zajedništvo Crnogoraca i Srba ključ za preporod Crne Gore

Nedjelja, 08.02.2026 | 12:02

Potpredsjednik Vlade za politički sistem, pravosuđe i antikorupciju Momo Koprivica ističe da prevazilaženje "vještačkih podjela između Crnogoraca i Srba u Crnoj Gori" može stvoriti temelje za društveni i pravni preporod zemlje, zasnovan na vladavini prava, uvažavanju i ravnopravnosti svih građana. 

Novi izvještaj FAO-a: Pad cijena hrane se nastavlja

Nedjelja, 08.02.2026 | 08:46

Cijene hrane u svijetu pale su u januaru peti mjesec zaredom, pokazuje najnoviji izvještaj Organizacije za hranu i poljoprivredu Ujedinjenih nacija (FAO).

Makedonski pjevač Daniel Kajmakoski otet u Beogradu, tražili mu 20.000 eura

Nedjelja, 08.02.2026 | 10:12

Makedonski pjevač i pobjednik muzičkog takmičenja "X Factor Adria" Daniel Kajmakoski bio žrtva otmice u blizini Beton hale u Beogradu, nakon čega je uslijedila policijska potjera koja je završila saobraćajnom nesrećom kod Rume, pišu srbijanski mediji.

Zašto su sjedišta u avionima gotovo uvijek PLAVE BOJE?

Nedjelja, 08.02.2026 | 21:48

Da li ste se ikada zapitali zašto su sjedišta u avionima gotovo uvijek plave boje? Odgovor leži u psihologiji i načinu na koji boje utiču na naše raspoloženje i ponašanje.

Boston očajan, Vučević dvocifren

Nedjelja, 08.02.2026 | 21:43

Loše izdanje Boston Seltiksa u okršaju sa Njujorkom. Niksi su dominirali u TD Gardenu i zasluženo došli do pobjede rezultatom 111:89.

Klikovac: Još jedan šamar razvoju podgoričkog sporta

Nedjelja, 08.02.2026 | 21:25

Još jedan šamar razvoju podgoričkog sporta. Raste budžet Glavnog grada, a smanjuje se izdvajanje za najuspješniji sportski kolektiv Podgorice – KK Budućnost, navodi Andrija Klikovac, šef Kluba odbornika DPS-a u Skupštini Glavnog grada.

NVO Antifašisti Cetinja o izjavi Moma Koprivice: Crna Gora nije država “većinskog naroda”

Nedjelja, 08.02.2026 | 21:08

Izjava potpredsjednika Vlade Crne Gore Moma Koprivice, da bi „zajedništvo Crnogoraca i Srba pokazalo da većinski narod u Crnoj Gori može prevazići vještačke podjele“, predstavlja perfidno prepakovanu etnonacionalnu politiku, koja se lažno predstavlja kao tolerancija i pomirenje, navodi NVO Antifašisti Cetinja.

Džastin Biber se pridružio Ludakrisu na zabavi pred Super Boul: Probudili nostalgiju pjesmom „Bejbi“

Nedjelja, 08.02.2026 | 20:52

Džastin Biber se pridružio Ludakrisu na sceni tokom izvođenja pjesme „Bejbi“ na zabavi uoči Super Boula. Ovim nastupom obilježili su nostalgičan susret na sceni, podsjećajući na pjesmu iz 2010. godine.

Medojević: Vrijeme je za vanredno stanje i vladu nacionalnog spasa

Nedjelja, 08.02.2026 | 20:31

Predsjednik Pokreta za promjene (PZP) Nebojša Medojević komentarisao je otvoreno pismo bivše tužiteljke Lidije Mitrović koja se trenutno nalazi u bjekstvu. On je poručio da je krajnje vrijeme za uvođenje vanrednog stanja i Vladu nacionalnog spasa.

Drakić: Funkcioneri sumnjivu imovinu prebacuju na povezana lica u inostranstvu

Nedjelja, 08.02.2026 | 20:22

Agencija za sprečavanje korupcije najavljuje pojačane i temeljne provjere imovine javnih funkcionera. Cilj je da se kontrola imovine konačno pomjeri sa formalnih na suštinske provjere, uključujući sumnje na skrivanje imovine preko povezanih lica i u inostranstvu.

Simpsonovi su "znali" i za Džefrija Epstina? "Ludaci na ostrvu u tajnosti upravljaju svijetom"

Nedjelja, 08.02.2026 | 20:18

Gledaoci su primijetili detalj u animiranom sitkomu - postojanje ostrva u vlasništvu osuđenog pedofila Džefrija Epstina.

“Građani” preokretom u finišu utišali Enfild

Nedjelja, 08.02.2026 | 20:03

Derbi Premijer lige između Liverpula i Mančester Sitija ponudio je sve ono što se od ovakvog meča i očekuje – visok tempo, žestoku borbu, velike šanse i dramatičan rasplet. Na kraju su se radovali gosti, koji su na Enfildu slavili 2:1, golovima u završnici susreta.

Ministarstvo sporta: Čestitke osvajačima medalja

Nedjelja, 08.02.2026 | 19:46

Ministarstvo sporta i mladih upućuje čestitke karate reprezentaciji Crne Gore na izuzetnom uspjehu ostvarenom na Evropskom prvenstvu za kadete, juniore i mlađe seniore u Limasolu.