Srijeda, 15.01.2025 | 14:41
IZVOR: idjtv.nova.rs

Zastrašujuća istina iza čuvenog znaka "Hollywood": Da li znate šta se zaista krije iza ovog simbola?

Holivudska tabla, jedan od najprepoznatljivijih simbola filmske industrije, ali i Los Anđelesa, prošle godine proslavila je svoju stotu godišnjicu. Iako danas predstavlja ikonu koja privlači turiste i obožavaoce iz cijelog svijeta, njena istorija ispunjena je tragičnim događajima, zločinima i skandalima, koji su oblikovali ne samo Holivud, već i sam „američki san“.




Foto: Ilustracija, Pixabay

Kada je 1923. godine postavljena kao privremena reklamna tabla za novootvorene luksuzne nekretnine, natpis „Hollywoodland“ trebao je da označi novi početak. Holivud je tada zamišljen kao „utopija bez alkohola, buke i nemoralnog ponašanja“. Međutim, s dolaskom filmske industrije, ta vizija je brzo nestala. Ubrzo je Holivud postao sinonim za grijeh i propast, gdje su se snovi o slavi često završavali tragično.

Jedan od najpoznatijih događaja koji je obiljžio istoriju table bio je samoubistvo glumice Peg Entvisl, koja je 1932. godine skočila sa slova „H“ i oduzela sebi život.

Foto: YouTube screenshot/Wiki4All

Peg, koja je bila obećavajuća glumica na sceni, nije uspjela da se probije u filmskoj industriji, a nakon otkaza u svom poslednjem filmu, odlučila je da okonča svoj život. Njen tragičan kraj simbolizuje mnoge neostvarene snove i gubitke koji su pratili filmski svijet tih godina.

Holivud je, tokom svog razvoja, bio mjesto na kojem su se ukrštali svijet filma i organizovanog kriminala. Mafijaši kao što je Badsji Sigel bili su među prvima koji su se smjestili u Holivudu, povezujući filmske zvijezde i kriminalne aktivnosti. Glasine o vezi mafije i filma bile su česte, a Holivud je postao poznat po svojim mračnim stranama, uključujući skandale, prevaru, droga i nasilje.

Međutim, tabla nije bila predviđena da traje dugo. Iako je planirano da bude postavljena samo na 18 mjeseci, ostala je na svom mjestu jer su investitori bankrotirali tokom Velike depresije. U narednim godinama, tabla je postala simbol nestalih snova i patnji, ali je i dalje služila kao oglas za luksuzne nekretnine. U 1940-im godinama, nakon što su slova bila uništena u oluji, tabla je obnovljena, ali sa promjenama – poslednja četiri slova „Land“ su uklonjena, ostavljajući samo „Hollywood“.

Kako su godine prolazile, Holivud je postao sinonim za slavu, ali i za tragediju. Ubistvo Elizabet Šort, poznate kao „Crna Dalija“, 1947. godine, još uvijek je jedno od najvećih nerazriješenih ubistava u Americi, a njena smrt, kao i mnoge druge, ostavila je trajnu sjenku na Holivud.

Elizabet, mlada žena iz Bostona, postala je ikona zbog brutalnog ubistva koje je šokiralo naciju. Njeno tijelo je 15. januara 1947. godine pronađeno u Los Anđelesu, u blizini Holivuda, raskomadano na dva dijela i ostavljeno u praznom dijelu grada. Ovaj slučaj je i danas predmet mnogih spekulacija i teorija.

U 1970-im, tabla je ponovo postala u lošem stanju i pretrpjela je da bude uklonjena, ali su je spasili donatori, među kojima je bio i Hju Hefner. Novac je prikupljen kroz aukciju, a radovi na obnovi počeli su zahvaljujući podršci lokalnih stanovnika i slavnih ličnosti, uključujući Alisa Kupera. Tako obnovljena tabla i dalje stoji kao simbol filma i snova.

Danas, tabla je zaštićena i okružena naprednom sigurnošću, uključujući kamere i ograde kako bi se spriječio vandalizam, ali i nesreće, s obzirom na to da je ovo područje postalo i poznato mjesto na kojem su se pronalazila tijela žrtava ubistava. Neka od tih ubistava, poput zločina protiv manekenke Kristine Džonson 2003. godine, još više osvetljavaju mračnu stranu Holivuda. Kristina Džonson bila je 21-godišnja manekenka čija tragična smrt 2003. godine u Hollywood Hillsu izazvala veliku pažnju. Njena smrt bila je posljedica brutalnog ubistva koje je počinio Viktor Lorens Paleologus, čovek koji je iskoristio njenu ambiciju i snove o filmskoj karijeri da je prevari i na kraju ubije.

Iako Holivud ostaje magnet za mlade ljude koji sanjaju o slavi, ta slava nije bez cijena. Tragične sudbine i povezanost sa kriminalom podsjećaju na to da san o uspjehu može brzo postati noćna mora. Danas, dok se planiraju novi projekti poput gondole za turiste, profesor Leo Braudi smatra da Holivudska tabla treba da ostane „teško dostupna, kao podsećanje na aspiracije, ali i na težinu puta koji vodi do nje“.

Holivudska tabla, iako zaštićena i obnovljena, i dalje ostaje simbol borbe, nade i tame u istom trenutku, a njena istorija je podsjećanje na to kako film, slava i zločin često idu ruku pod ruku.

KOMENTARI (0)

Ostavi komentar

Ostavite komentar

* Komentari se na portalu objavljuju u realnom vremenu. "Kolektiv.me" se ne može smatrati odgovornim za napisane komentare. Zabranjen je govor mržnje, psovanje, vrijeđanje i klevetanje. Takav sadržaj će biti izbrisan čim bude primijećen, a autori mogu biti prijavljeni nadležnim institucijama.

OSTALE VIJESTI

Luksuzna leteća Bijela kuća – Tramp predstavio novi predsjednički avion koji mu je poklonio Katar

Subota, 20.06.2026 | 11:21

Američki predsjednik Donald Tramp predstavio je novi predsjednički avion, koji mu je, uz brojne kontroverze, poklonila Vlada Katara. Najavio je da će letjelica učestvovati u svečanom preletu iznad Vašingtona 4. jula, povodom 250. godišnjice osnivanja Sjedinjenih Američkih Država.

Drevni hrast iz legende o Robin Hudu se osušio nakon 1.200 godina

Četvrtak, 18.06.2026 | 21:00

Major Oak, 1.200 godina star hrast iz Sherwoodske šume u Nottinghamu, nije olistao ovog proljeća i smatra se da je uginuo, saopštilo je u četvrtak Kraljevsko društvo za zaštitu ptica.

Zašto treba izbjegavati HLADAN TUŠ tokom velikih VRUĆINA

Četvrtak, 18.06.2026 | 17:10

Kada temperature dosegnu ekstremne vrijednosti, mnogi posežu za hladnim tušem kako bi se što brže rashladili.

Trend koji nije zabilježen od pandemije: Prodaja nekretnina u Dubaiju naglo pala

Četvrtak, 18.06.2026 | 16:00

Doći će do korekcije cijena dok se bogati investitori okreću drugim međunarodnim centrima poput Milana, Londona i Singapura, piše Gardijan.

Novo otkriće: Drveće možda da skladišti manje ugljen-dioksida nego što se mislilo

Srijeda, 17.06.2026 | 19:21

Drveće možda ne može da skladišti onoliko ugljen-dioksida koji zagrijava planetu koliko se ranije pretpostavljalo, jer fotosinteza ne mora uvijek da dovede do rasta drveta, sugeriše najnovija studija.

Facebook potpuno mijenja izgled? Stiže opcija koja će prepoloviti internet

Petak, 19.06.2026 | 18:05

Nove funkcije imaju za cilj da unaprijede pretragu na Facebook-u i pruže više kreativnih alata za Stories objave.

Vargas David: Pokrenuli proces preuzimanja Vijesti, nezavisna uređivačka politika i kurs ka EU

Petak, 19.06.2026 | 19:12

Izvršni direktor kompanije “Alpac Capital”, Pedro Vargas David, saopštio je da u ovoj firmi Crnu Goru vide kao zemlju sa snažnim evropskim potencijalom , uglednom medijskom tradicijom i značajnim mogućnostima za dalji razvoj savremenih digitalnih platformi i profesionalnog novinarstva i da se na tome zasniva njihova odluka da investiraju ovdje.

Varnice između SAD i Italije zbog Trampove izjave o Meloni

Petak, 19.06.2026 | 18:07

Na početku intervjua, Donald Tramp je odmah usmjerio razgovor prema Đorđi Meloni, pitajući kako je italijanska premijerka, šta je rekla kad se sastala s njim, ističući da je vjerovatno srećna što je razgovarao s njom.

Brisel šalje snažnu poruku Podgorici: Završetak pregovora moguć već ove godine

Petak, 19.06.2026 | 19:00

Kiparsko predsjedavanje Savjetom Evropske unije (EU), u saradnji sa Evropskom komisijom, dalo je novi zamah politici proširenja, poručeno je nakon sastanka Evropskog savjeta u Briselu, uz ocjenu da Crna Gora prednjači među zemljama kandidatima na evropskom putu.

Spajić sa Gerapetritisom: Grčka će učiniti sve da Crna Gora uđe u EU u drugoj polovini 2027.

Petak, 19.06.2026 | 18:10

Grčka će učiniti sve da Crna Gora uđe u Evropsku uniju već u drugoj polovini 2027. godine, tokom njenog predsjedavanja Savjetu EU, poručeno je sa sastanka premijera Milojka Spajia tokom sa ministrom vanjskih poslova Grčke Jorgosom Gerapetritisom.

Kordić: Turistička sezona mogla bi biti među najuspješnijim do sada

Subota, 20.06.2026 | 17:05

Ministarka rada, zapošljavanja i socijalnog dijaloga Naida Nišić tvrdi da nije moguće utvrditi tačan broj svih bivših crnogorskih radnika koji su radili u propalim državnim firmama, imajući u vidu da je u velikom broju tih preduzeća stečaj sprovođen i prije tri decenije, pa je dokumentacija često nepotpuna, uništena ili ih nema u arhivama, pa je nemoguće utvrditi iznos nenaplaćenih potraživanja

Obavještajci SAD: Netanjahu može da potkopa sporazum;Iran ponovo zatvorio Hormuški moreuz zbog kršenja sporazuma

Subota, 20.06.2026 | 17:40

Američke obavještajne agencije upozorile su administraciju američkog predsjednika Donalda Trampa da će izraelski premijer Benjamin Netanjahu vjerovatno preduzeti korake u Libanu koji će potkopati njegove napore da postigne trajni mirovni sporazum sa Iranom. Nova runda libansko-izraelskih pregovora održaće se od 23. do 25. juna u Vašingtonu, najavio je Stejt department

Cerović: Predstavnici Ljekarske komore da budu prisutni kad se donose stručne preporuke i definišu medicinski standardi

Subota, 20.06.2026 | 17:28

Ljekarska komora Crne Gore je u posljednjih godinu intenzivirala međunarodne aktivnosti, prije svega u Evroskoj uniji medicinskih specijalista i Evropskoj uniji ljekara opšte/porodične medicine (UEMO), čiji su članovi od marta 2024. godine.

Tramp uvrijedio Đorđu Meloni, ali i Merca, Makrona i papu

Subota, 20.06.2026 | 17:15

Predsjednik Sjedinjenih Američkih Država (SAD) Donald Tramp je uvredama oblatio svoje savezničke lidere Fridriha Merca, Emanuela Makrona, pa čak i rimskog papu, dok je vlada u Rimu ocijenila da je posebno tešku uvredu uputio premijerki Đorđi Meloni zbog čega je otkazana posjeta šefa italijanske diplomatije Antonija Tajanija Vašingtonu, javljaju evropski mediji.

Krivična prijava protiv Baranina zbog neovlašćenog organizovanja igara na sreću, oduzeta tri terminala

Subota, 20.06.2026 | 16:53

Policijski službenici Odjeljenja bezbjednosti Bar, u saradnji sa službenicima Ministarstva finansija – Inspekcije za igre na sreću, i u koordinaciji sa Osnovnim državnim tužilaštvom u Baru, podnijeli su krivičnu prijavu protiv jedne osobe zbog neovlašćenog organizovanja igara na sreću i od nje oduzeli tri elektronska terminala.

Više od 99 odsto optužnica dobilo sudsku potvrdu: “Tužilaštva uspješno vodila krivične postupke”

Subota, 20.06.2026 | 16:40

Čak 99,38 odsto optužnica koje su podnijela državna tužilaštva potvrđeno je u postupku sudske kontrole, dok su optužnice Specijalnog državnog tužilaštva potvrđene za 97,62 odsto lica o kojima je sud odlučivao, saopštili su danas iz Vrhovnog državnog tužilaštva. Kako ističu, rezultati potvrđuju da su tužilaštva u 2025. godini uspješno vodila krivične postupke i kvalitetno pripremala optužnice.

Dritan poručio PES-u: Ne kukajte za Podgoricom, biće još i vlasti i opozicije

Subota, 20.06.2026 | 16:27

Lider Pokreta URA Dritan Abazović poručio je Pokretu Evropa sad (PES) i Saši Mujoviću da "ne plaču i ne kukaju što se Podgorice tiče, biće još vlasti, biće još opozicije“. Abazović je rekao da je njemu lično drago što je došlo do artikulisanja jedne nove političke većine u Podgorici zato što se prethodna raspala.

Ferel debituje za Crnu Goru, poziv upućen i penzionisanom Dubljeviću?!

Subota, 20.06.2026 | 16:15

Dva dana prije okupljanja muške seniorske košarkaške reprezentacije sa julski „prozor“ kvalifikacija za Svjetsko prvenstvo, i mečeve sa Portugalom i Rumunijom, iz Košarkaškog saveza Crne Gore stigao je širi spisak od 24 igrača koji su bili u kombinaciji za ovu akciju. To je, zapravo, spisak igrača kojima je selektor Zvezdan Mitrović, preko kancelarije KSCG, uputio poziv na adresu klubova. Kao što se znalo, nakon što je dobio državljanstvo, za Crnu Goru će debitovati novi naturalizovani Amerikanac, plejmejker Budućnosti Jogi Ferel.  

Norveška uvodi gotovo potpunu zabranu AI-ja u osnovnim školama

Subota, 20.06.2026 | 16:05

Norveška uvodi gotovo potpunu zabranu korišćenja alata vještačke inteligencije za učenike osnovnih škola, dok će njena upotreba u obrazovanju starije djece biti ograničena kako bi se spriječio negativan uticaj na proces učenja, saopštio je premijer te zemlje.

Tramp: Iran je vojno poražen, Obama i Bajden vodili slabu politiku prema Teheranu

Subota, 20.06.2026 | 15:54

Predsjednik Sjedinjenih Američkih Država Donald Tramp izjavio je da je Iran vojno poražen i ponovo oštro kritikovao demokrate, kao i bivše predsjednike Baraka Obamu i Džozefa Bajdena, ocijenivši da su vodili slabu politiku prema Teheranu.