Srijeda, 15.01.2025 | 15:16
IZVOR: kolektiv.me

Ministarstvo socijalnog staranja: Izmjenama zakona PREPOZNAT institut civilnih žrtava rata

Predložene izmjene i dopune Zakona o boračkoj i invalidskoj zaštiti usmjerene su na unaprjeđenje prava korisnika i očuvanje principa pravičnosti i održivosti sistema, saopšteno je iz Ministarstva socijalnog staranja, brige o porodici i demografije.




Foto: Skupština Crne Gore/M.Matković

“Po prvi put, zakon prepoznaje institut civilne žrtve rata i članove njihovih porodica, omogućavajući im da ostvare prava u okviru sistema boračke i invalidske zaštite. Njihovo uključivanje u sistem boračke i invalidske zaštite donosi novu dimenziju jednakosti i brige za sve one koji su pretrpjeli stradanja u ratnim okolnostima”, navodi se u saopštenju Ministarstva na čijem je čelu Damir Gutić.

Kako se dodaje, članovi porodica civilnih žrtava rata, uključujući bračne drugove, djecu, roditelje, kao i očuha, maćehu i usvojitelje, moći će ostvariti pravo na porodičnu invalidninu i uvećanu porodičnu invalidninu, pod uslovima propisanim zakonom.

 “Pravo na naknadu materijalnog obezbjeđenja moći će ostvariti i brat ili sestra civilne žrtve rata, pod uslovom da su nesposobni za rad i privređivanje, čime se dodatno prepoznaje potreba za podrškom najugroženijim članovima porodica civilnih žrtava rata. Takođe, Vlada će, u skladu sa finansijskim mogućnostima, opredijeliti sredstva za isplatu jednokratnih novčanih pomoći porodicama civilnih žrtava rata koje budu prepoznate i evidentirane u sistemu. Na ovaj način potvrđujemo posvećenost pružanju podrške svim kategorijama građana pogođenim ratnim okolnostima”, kažu u Ministarstvu.

Ističu da je predloženim izmjenama i dopunama zakona povećan osnov za određivanje prava, kao i procenti za utvrđivanje prava na ličnu invalidninu za vojne i civilne invalide.

“Takođe, povećani su procenti za utvrđivanje prava na porodičnu invalidninu, čime se unapređuje materijalni položaj korisnika i obezbjeđuje dodatna podrška porodicama. Ove promjene jasno pokazuju opredijeljenost države da kontinuirano radi na poboljšanju prava korisnika iz ove oblasti”, rekli su iz Ministarstva.

Posebno je, navode, važno napomenuti da će svim postojećim korisnicima prava biti izvršen preračun, čime će im iznosi prava biti povećani.

“Ova mjera pokazuje da zakon nije usmjeren samo na nove korisnike, već i na unaprjeđenje položaja svih postojećih korisnika, osiguravajući pravedniji i adekvatniji tretman. Sve predložene izmjene zasnovane su na principima pravičnosti, održivosti i poštovanja prema svim korisnicima. Ovaj zakon predstavlja izraz brige države prema građanima koji su se suočili sa teškim okolnostima, uz nastojanje da se kroz unaprjeđenje sistema obezbijedi adekvatna zaštita prava i pravni okvir koji će biti pravičan i održiv”, zaključeno je u saopštenju.

KOMENTARI (0)

Ostavi komentar

Ostavite komentar

* Komentari se na portalu objavljuju u realnom vremenu. "Kolektiv.me" se ne može smatrati odgovornim za napisane komentare. Zabranjen je govor mržnje, psovanje, vrijeđanje i klevetanje. Takav sadržaj će biti izbrisan čim bude primijećen, a autori mogu biti prijavljeni nadležnim institucijama.

OSTALE VIJESTI

Uhapšen mladić koji je vozio sa 4,17 promila alkohola u organizmu

Ponedjeljak, 13.04.2026 | 14:32

Policija je u Spužu uhapsila vozača L.P. (25) koji je upravljao putničkim motornim vozilom marke VW Golf pod dejstvom alkohola u organizmu u koncentraciji od 4,17 promila.

Peter Mađar položio cvijeće za žrtve pada nadstrešnice u Novom Sadu, kritikovao Vučića

Ponedjeljak, 13.04.2026 | 14:07

Pobjednik izbora u Mađarskoj, Peter Mađar, došao je prošle godine u Novi Sad da položi cvijeće za 16 žrtava pada nadstrešnice u tom gradu.

UP - U Stokholmu uhapšena osoba koju potražuje podgorički Interpol

Ponedjeljak, 13.04.2026 | 13:06

Juče je u Švedskoj po međunarodnoj potjernici raspisanoj od strane NCB Interpol-a Podgorica uhapšen crnogorski državljanin koji se potražuje zbog sumnje da je izvršio krivično djelo neovlašćena proizvodnja, držanje i stavljanje u promet opojnih droga i krivično djelo teška tjelesna povreda, saopšteno je iz Uprave policije (UP).

Nikšić: Uhapšene tri osobe, pronađeno 41 pakovanje kokaina

Ponedjeljak, 13.04.2026 | 11:54

U Nikšiću su uhapšeni D.J. (23), D.K. (24) i N.L. (23) i na teret im se stavlja krivično djelo neovlašćena proizvodnja, držanje i stavljanje u promet opojnih droga u saizvršilaštvu, saopšteno je iz Uprave policije. Pregledom automobila pronađeno je 41 pakovanje kokaina.

Krgović: Jak sjeverni vjetar i nepristupačan teren pogoduju širenju vatre, za većinu požara na otvorenom odgovoran je ljudski faktor

Ponedjeljak, 13.04.2026 | 11:49

Na teritorije Podgorice nema požara koji prijete da ugroze imovinu, ali i pored konstantnih apela da se vodi računa o paljenju vatre na otvorenom ljudski faktor je odgovoran za izbijanje većinu požara po Crnoj Gori -rekao je u jutarnjem programu Budilnik, na Televiziji E, vatrogasac Luka Krgović.

FIFA odbila Iran: Moguće povlačenje sa Mundijala

Ponedjeljak, 13.04.2026 | 15:21

Savez je ranije poručio da će učestvovati samo ako se mečevi igraju van Amerike.

Australija prvi put u istoriji ima ženu na čelu vojske

Ponedjeljak, 13.04.2026 | 14:55

Australija je danas saopštila da će žena prvi put u istoriji predvoditi njenu vojsku, kao dio reorganizacije rukovodstva odbrambenih snaga zemlje.

Janović: Crnoj Gori potrebna nova politička snaga

Ponedjeljak, 13.04.2026 | 13:20

Crna Gora je zaglavljena u partijskim monopolima i ima prostora za novu političku snagu, poručio je za Newsmax Balkans televiziju nezavisni poslanik u Skupštini Crne Gore Nikola Janović.

Uhapšen mladić koji je vozio sa 4,17 promila alkohola u organizmu

Ponedjeljak, 13.04.2026 | 14:32

Policija je u Spužu uhapsila vozača L.P. (25) koji je upravljao putničkim motornim vozilom marke VW Golf pod dejstvom alkohola u organizmu u koncentraciji od 4,17 promila.

Može li Totenhem do opstanka? Superkompjuter kaže da ne može

Ponedjeljak, 13.04.2026 | 14:21

Do kraja Premijer lige šest kola, Sparsi u zoni ispadanja.

Peter Mađar položio cvijeće za žrtve pada nadstrešnice u Novom Sadu, kritikovao Vučića

Ponedjeljak, 13.04.2026 | 14:07

Pobjednik izbora u Mađarskoj, Peter Mađar, došao je prošle godine u Novi Sad da položi cvijeće za 16 žrtava pada nadstrešnice u tom gradu.

Budućnost u Sarajevu protiv Dubaija, SC Derbi domaćin Megi

Ponedjeljak, 13.04.2026 | 13:56

Košarkaši Budućnost Volija i SC Derbija nastaviće večeras takmičenje u Admiralbet ABA ligi.

Papa odgovorio na kritike: Ne bojim se Trampove administracije, nastavit ću sa misijom Crkve

Ponedjeljak, 13.04.2026 | 13:45

Papa Lav XIV izjavio je danas da nema straha od Trampove administracije i da će nastaviti javno govoriti nakon što je američki predsjednik kritikovao njegove komentare o ratu s Iranom.

Dodik žali za Orbanom: Želim da se što prije sastanemo

Ponedjeljak, 13.04.2026 | 15:07

Predsjednik SNSD-a Milorad Dodik kazao je da mu je žao što je Viktor Orban izgubio izbore u Mađarskoj dodavši da je on bio i da ostaje njegov prijatelj, prenosi Klix.

UP - U Stokholmu uhapšena osoba koju potražuje podgorički Interpol

Ponedjeljak, 13.04.2026 | 13:06

Juče je u Švedskoj po međunarodnoj potjernici raspisanoj od strane NCB Interpol-a Podgorica uhapšen crnogorski državljanin koji se potražuje zbog sumnje da je izvršio krivično djelo neovlašćena proizvodnja, držanje i stavljanje u promet opojnih droga i krivično djelo teška tjelesna povreda, saopšteno je iz Uprave policije (UP).