Srijeda, 15.01.2025 | 17:12
IZVOR: kolektiv.me

SD: Prisustvovaćemo sastanku sa Kos, a zbog USTAVNOG PUČA nećemo sjednici parlamenta

Predsjednik Socijaldemokrata (SD) Crne Gore i jedan od lidera Evropskog saveza (ES), Damir Šehović, učestvovaće na sastanku lidera opozicije sa evropskom komesarkom za proširenje Martom Kos, saopšteno je iz SD-a.




Foto: SD

Međutim, poslanici Socijaldemokrata neće prisustvovati sjednici Parlamenta na kojoj će se Kos obratiti, "jasno iskazujući principijelan stav prema predsjedniku Skupštine Crne Gore i parlamentarnoj većini koja je nedavno izvršila ustavni puč i državu uvela u stanje političke nestabilnosti".

Iz Socijaldemokrata poručuju da ovim potezom šalju snažnu poruku.

"Marta Kos, kao predstavnica naših evropskih partnera, uvijek je dobrodošla u Crnu Goru, a Evropska unija u Socijaldemokratama i ostalim konstituentima Evropskog saveza ima nepokolebljivog i pouzdanog saveznika. Ipak, Parlament, kojim rukovodi Andrija Mandić, čovjek čije je političko djelovanje u suprotnosti s evropskim vrijednostima, nije mjesto gdje se mogu voditi ozbiljni razgovori o budućnosti Crne Gore na evropskom putu",  stoji u saopštenju SD.

Jasno je, smatraju oni, da će šef parlamentarne većine Andrija Mandić pokušati da instrumentalizuje dolazak gospođe Kos.

"Kako bi sebe predstavio kao proevropskog političara i državnika. Međutim, stvarnost je potpuno drugačija: Parlament je blokiran jer je ta većina brutalno prekršila Ustav, a građanke i građani u Glavnom gradu jasno iskazuju nezadovoljstvo, tražeći ostavke čelnih ljudi bezbjednosnog sektora. Mi u toj simulaciji demokratije, režiranoj od strane Andrije Mandića, nećemo učestvovati",  poručili su iz SD-a.

Iz partije su zaključili da njihova borba za evropsku budućnost Crne Gore ostaje nepokolebljiva i da je ključni preduslov za tu budućnost smjena Andrije Mandića i uklanjanje antievropskih struktura koje trenutno čine parlamentarnu većinu.

"Evropski put Crne Gore ne može biti talac retrogradnih politika i pojedinaca koji srozavaju ugled naših institucija. Borba za evropske vrijednosti se nastavlja, a SD i Evropski savez su spremni da takvom pristupu, uvijek i na svakom mjestu, daju potreban doprinos",  zaključili su iz SD-a.

KOMENTARI (0)

Ostavi komentar

Ostavite komentar

* Komentari se na portalu objavljuju u realnom vremenu. "Kolektiv.me" se ne može smatrati odgovornim za napisane komentare. Zabranjen je govor mržnje, psovanje, vrijeđanje i klevetanje. Takav sadržaj će biti izbrisan čim bude primijećen, a autori mogu biti prijavljeni nadležnim institucijama.

OSTALE VIJESTI

Iznenadiće vas iznos: Poznato koliko zarađuje Mamdani

Subota, 18.04.2026 | 17:55

Finansijski podaci novog gradonačelnika New Yorka Zohrana Mamdanija izazvali su veliku pažnju javnosti, a jedan detalj koji je mnoge iznenadio je neobičan izvor dodatne zarade.

Ibrahimović: Crna Gora posvećena ubrzanju evropskih integracija

Subota, 18.04.2026 | 16:55

Potpredsjednik Vlade Crne Gore i ministar vanjskih poslova Ervin Ibrahimović, na poziv ministra vanjskih poslova Republike Turske Hakana Fidana, učestvovao je na Antalijskom diplomatskom forumu u Turskoj.  

Krnić: Država ne može glumiti neutralnost i istovremeno tvrditi da slijedi evropski put

Subota, 18.04.2026 | 17:03

"Politika 'čekanja uslova' je samo drugo ime za izbjegavanje odgovornosti. Crna Gora mora jasno pokazati da li pripada evropskom sistemu vrijednosti ili vodi ad hoc politiku bez principa", poručio je Mirza Krnić, član Predsjedništva Pokreta Preokret

Iran ponovo zatvorio Ormuški moreuz

Subota, 18.04.2026 | 15:18

Iran je promijenio odluku o ponovnom otvaranju Ormuskog moreuza, upozorivši da će nastaviti da blokira prolaz kroz ovaj uski pomorski prolaz sve dok je američka blokada iranskih luka na snazi.

Gvozdenović: ASK da objavi kako i zašto partije dijele novac iz budžeta

Subota, 18.04.2026 | 14:45

Zamjenica izvršnog direktora Centra za demokratsku tranziciju Milena Gvozdenović kazala je da Agencija za sprečavanje korupcije treba da objavi ugovore i dokumentaciju o donacijama političkih partija i utvrdi njihovu zakonitost, upozoravajući da, prema njenim riječima, netransparentno trošenje budžetskih sredstava otvara sumnje u zloupotrebe i ugrožava fer izborni proces.     

Gađan tanker u Ormuskom moreuzu

Subota, 18.04.2026 | 18:11

Agencija Ujedinjenog Kraljevstva za pomorske trgovinske operacije saopštila je da je nepoznati projektil pogodio plovilo na 25 nautičkih milja, odnosno 46 kilometara sjeveroistočno od Omana.

Medicinske sestre i tehničari unaprijedili vještine rada sa endoskopskom opremom

Subota, 18.04.2026 | 18:05

U Podgorici je danas održan prvi Medical Expert Training za medicinske sestre i tehničare koji su zaposleni u gastroenterološkim i pulmološkim endoskopskim kabinetima, u cilju unapređenja znanja i vještina u radu sa endoskopskom opremom i instrumentima, saopšteno je iz Kliničkog centra Crne Gore (KCCG).

VIDEO Šćepanović: Nikšić se guši u otpadu, glodari se nesmetano razmnožavaju

Subota, 18.04.2026 | 17:40

Kristina Šćepanović, odbornica DPS-a u SO Nikšić i sekretarka za međunarodnu saradnju SM DPS Crne Gore

Iznenadiće vas iznos: Poznato koliko zarađuje Mamdani

Subota, 18.04.2026 | 17:55

Finansijski podaci novog gradonačelnika New Yorka Zohrana Mamdanija izazvali su veliku pažnju javnosti, a jedan detalj koji je mnoge iznenadio je neobičan izvor dodatne zarade.

FOTO: Šleper se zaglavio u tunelu Sozina

Subota, 18.04.2026 | 17:16

U tunelu Sozina danas je obustavljen saobraćaj jer se šleper zaglavio tokom vožnje.   

Ibrahimović: Crna Gora posvećena ubrzanju evropskih integracija

Subota, 18.04.2026 | 16:55

Potpredsjednik Vlade Crne Gore i ministar vanjskih poslova Ervin Ibrahimović, na poziv ministra vanjskih poslova Republike Turske Hakana Fidana, učestvovao je na Antalijskom diplomatskom forumu u Turskoj.  

MUP: Skoro 250 hiljada građana bez potpune adrese, problem za birački spisak

Subota, 18.04.2026 | 17:24

Najveći broj lica sa prijavljenom adresom bez broja kuće ili stana evidentiran je u Podgorici, gdje čak 30.178 građana ima nepotpunu adresu, naveo je Obradović

Krnić: Država ne može glumiti neutralnost i istovremeno tvrditi da slijedi evropski put

Subota, 18.04.2026 | 17:03

"Politika 'čekanja uslova' je samo drugo ime za izbjegavanje odgovornosti. Crna Gora mora jasno pokazati da li pripada evropskom sistemu vrijednosti ili vodi ad hoc politiku bez principa", poručio je Mirza Krnić, član Predsjedništva Pokreta Preokret

Deponije rastu, sistem nazaduje: Tokom 2023. reciklirano 0,5 odsto otpada, što je drastičan pad u odnosu na 2018.

Subota, 18.04.2026 | 16:39

Umjesto unapređenja sistema došlo je do nazadovanja, upozorio je Branislav Radulović, senator Državne DRI, nadležan za sprovođenje revizije. “Uspješnost upravljanja komunalnim otpadom u Crnoj Gori” Neuređena odlagališta su različite veličine, od malih sa nekoliko kubnih metara tzv. “smetlišta”, do “divljih deponija” sa nekoliko stotina ili hiljada kubnih metara otpada, kaže Radulović.

Vrtići nijesu obavezni, vakcina mora biti

Subota, 18.04.2026 | 16:28

U Ministarstvu zdravlja smatraju da nema osnova za prihvatanje dvije inicijative kojima se traži da Ustavni sud Crne Gore ukine kao neustavno zakonsko rješenje, kojim se upis djece u vrtiće uslovljava potvrdom o vakcinaciji obaveznom MMR vakcinom, protiv malih boginja (morbile), zauški i rubeole.