Četvrtak, 16.01.2025 | 16:04
IZVOR: vecernji.hr

Drveni pribor u kuhinji - Bezbjedan ili potencijalna OPASNOST?

Drveni pribor, osim što je estetski privlačan, nudi i mnoge praktične prednosti.




Foto: Ilustracija/ Pixabay

Kuhinjski pribor ključan je za svako kuvanje, a među najomiljenijim i najstarijim alatima koji se koriste u kuhinji svakako su drvene kašikice, lopatice i daske. Drveni pribor nije samo estetski privlačan zbog svog rustikalnog izgleda, već nudi i mnoge praktične prednosti. Uprkos svom rustikalnom šarmu, drveni pribor za kuvanje pokrenuo je debatu među ljubiteljima kuvanja širom svijeta.

S jedne strane, zastupnici tradicionalisti tvrde da je on ultimativni alat: nježan prema loncima, čvrst i napravljen da traje vjekovima. S druge strane, skeptici izazivaju zabrinutost zbog higijene te tvrde da je porozno drvo sklonište za bakterije te da prenosi mirise iz sinoćnje večere u današnji doručak, piše HuffPost. Ko je u pravu i jesu li drveni pribor za kuvanje skriveni zdravstveni rizik ili samo neshvaćeni kuhinjski heroji? Kao i većina rasprava, obje strane imaju pozitivne tačke.

"Drvene varačje su porozne i mogu zarobiti mikroorganizme u porama. Pranje sapunom i vrućom vodom može ukloniti velik postotak mikroorganizama, ali neki će neizbježno ostati i razmnožiti se, posebno ako varjače nisu potpuno osušene", rekao je Bryan Quoc Le, prehrambeni naučnik Zato biste svoj drveni pribor trebali odmah oprati nakon upotrebe i nemojte ga zaboraviti dok se satima namaće u sudoperu. Bakterijama je potrebna vlada da prežive, a dok se drvo suši, bakterije umiru.

KOMENTARI (0)

Ostavi komentar

Ostavite komentar

* Komentari se na portalu objavljuju u realnom vremenu. "Kolektiv.me" se ne može smatrati odgovornim za napisane komentare. Zabranjen je govor mržnje, psovanje, vrijeđanje i klevetanje. Takav sadržaj će biti izbrisan čim bude primijećen, a autori mogu biti prijavljeni nadležnim institucijama.

Tudor na meti Italijana: Dva kluba iz Serije A žele hrvatskog stručnjaka

Utorak, 26.05.2026 | 10:34

Hrvatski stručnjak Igor Tudor je bez angažmana od raskida saradnje sa Totenhemom pre dva mjeseca.

Brighty stvara Fuziju: Nova era digitalnih finansija stiže u Crnu Goru

Utorak, 26.05.2026 | 10:10

Podgorica će uskoro postati centar susreta biznisa, tehnologije i inovacija kroz ekskluzivni launch događaj “Brighty Creates Fusion”, kojim fintech platforma Brighty zvanično ulazi na tržište Crne Gore.

Preminuo Soni Rolins, jedan od najboljih saksofonista svih vremena

Utorak, 26.05.2026 | 10:20

Soni Rolins, jedan od najznačajnijih i najboljih džez saksofonista svih vremena, preminuo je u 95. godini.

Brnabić: Za samo deset godina plate u Srbiji su prestigle plate u Crnoj Gori

Utorak, 26.05.2026 | 10:02

Predsjednica Narodne Skupštine Srbije Ana Brnabić oglasila se na društvenoj mreži Iks i odgovorila na nove napade na predsjednika Srbije Aleksandra Vučića.

Bijelo Polje: Dvije osobe uhapšene zbog marihuane

Utorak, 26.05.2026 | 09:54

Bjelopoljska policija uhapsila je M.S. (19) i maloljetnika starog 16 godina zbog sumnje da su izvršili krivično djelo neovlašćena proizvodnja, držanje i stavljanje u promet opojnih droga.

Papa poručio da vještačka inteligencija mora da bude "razoružana": Programeri snose posebnu odgovornost

Utorak, 26.05.2026 | 09:43

Papa je pomenuo trgovinu robljem u vezi sa vještačkom inteligencijom, sugerišući da je svijet u opasnosti da ponovo normalizuje eksploataciju ljudi - i u njenoj proizvodnji, i u primjeni.

Izmjena režima saobraćaja na putu Mateševo - Kolašin od 26. do 30. maja

Utorak, 26.05.2026 | 09:06

Na regionalnom putu R-13 Mateševo - Kolašin, od 26. do 30. maja, u terminu od 23.00 do 15.00 časova narednog dana, biće izmijenjen režim saobraćaja zbog redovnog održavanja, saopšteno je iz Uprave za saobraćaj.

Milatović sportistima: Nosili ste ime Crne Gore tamo gdje stižu samo najbolji

Utorak, 26.05.2026 | 08:57

Predsjednik Crne Gore Jakov Milatović upriličio je na Cetinju prijem za crnogorske olimpijce, u okviru programa obilježavanja 20 godina od obnove nezavisnosti Crne Gore, poručivši da su upravo sportisti bili među najvažnijim licima naše države pred svijetom.  

EPCG i Nikšićko pozorište nastavljaju partnerstvo, potpisan ugovor o sponzorstvu

Utorak, 26.05.2026 | 09:31

Elektroprivreda Crne Gore (EPCG) i Nikšićko pozorište potpisali su ugovor o sponzorstvu, nastavljajući uspješnu saradnju i potvrđujući zajedničku posvećenost razvoju kulture i podršci institucijama koje svojim radom doprinose očuvanju i unapređenju kulturnog identiteta zajednice, saopšteno je iz EPCG.

Ibrahimović na prijemu povodom Dana nezavisnosti Crne Gore u Njujorku

Utorak, 26.05.2026 | 08:16

Potpredsjednik Vlade i ministar vanjskih poslova Ervin Ibrahimović prisustvovaće na svečanom prijemu u Njujorku, koji povodom 20 godina od obnove crnogorske nezavisnosti organizuje Generalni konzulat Crne Gore u Njujorku.